موزه بازی: شورش در شهر 1991

آکاایران: موزه بازی: شورش در شهر 1991

آکاایران تنها چند بازی را می توان نام برد که در زمان کودکی بیشتر ما آن ها را تجربه کرده ایم. معروف ترین آن ها ماریو یا همان قارچ خور است که مدتی پیش در دنیای بازی های کامپیوتری 30 ساله شد. اگر کمی به دنبال بازی های دیگر باشیم حتما به عنوانی که در آن زمان با نام شورش در شهر شهرت یافته بود، خواهید رسید.

به گزارش آکاایران شورش در شهر یا در اصل Streets of Rage از جمله بازی های کلاسیک بسیار محبوب اوایل دهه میلادی به شمار می رود که برای کنسول Sega Genesis راهی بازار شده بود. موفقیت قسمت اول باعث شد که قسمت های دوم و سوم آن هم راهی بازار شوند که هرکدام آن ها با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان به سبک Beat ’em up مواجه شدند.

موزه بازی: شورش در شهر 1991

سه شخصیت محبوب در نسخه ی اول مجموعه بازی های Streets of Rage

این مجموعه بازی ها داستان بسیار ساده ای داشتند که در آن زمان توانستند نظر افراد زیادی را به سمت خودشان جلب کنند. بازی کننده در شهری قرار می گرفت که گروه های خلاف کار کنترل آن را به دست گرفته بودند و باید با آن ها مبارزه می کردند. داستان یک ویژگی جالب را در خودش قرار داده بود. مهم نبود که آیا این عنوان را تک نفره یا دو نفره بازی می کردید یا حتی مهم نبود که پیشنهاد شخصیت Mr. X را قبول می کردید یا خیر، این احتمال وجود داشت که در آخر بازی به عنوان رییس خلافکاران شهر انتخاب شوید.

همان طور که گفتیم این مجموعه بازی ها سه قسمت مختلف داشتند. قرار بود یکی از دنباله های بازی توسط استودیوی Core Design برای پلتفرم Sega Saturn ساخته شود. سگا در اواسط روند ساخت این عنوان، نام Streets of Rage را برای این بازی انتخاب کرد که باعث به وجود آمدن اختلاف میان این شرکت و استودیوی سازنده شد. همین مشکل باعث شد که استودیوی Core Design روند ساخت بازی را رها کند و بعدا عنوان Fighting Force را برای کنسول پلی استیشن 1 بسازد.

مجموعه عنوان های Streets of Rage به دلیل داشتن روند بازی هیجان انگیز و سریع و اینکه می شد آن را به صورت دو نفره بازی کرد، مورد توجه بازی کننده ها قرار گرفتند. شخصیت های مختلف این عنوان هرکدام قدرت های خاصی داشتند که روی روند بازی تاثیرگذار بودند. اگر این بازی ها را به صورت دو نفره تجربه می کردید تعداد دشمنان دو برابر می شدند و حتی باید با دو غول در هر مرحله مبارزه می کردید. روند سختی بازی با توجه به تعداد بازی کننده ها تغییر می کرد؛ اما بازی کننده ها می توانستند با همکاری یکدیگر ضربه های ترکیبی مختلفی را روی دشمنان اجرا کنند.

روند بازی به صورتی طراحی شده بود که بازی کننده ها در هر قسمت با تعداد مشخصی دشمن مبارزه می کردند. دشمنانی که از جهت های مختلف به سمت آن ها هجوم می آوردند. بازی کننده زمانی می توانست یک قسمت را پشت سر بگذارد که تمام دشمنان آن صحنه را از بین می برد.

در مجموعه بازی های Streets of Rage بازی کننده ها می توانستند از سلاح های سرد هم در جریان مبارزه ها استفاده کنند. چاقو، بطری و لوله های فلزی مختلفی در محیط بازی پراکنده شده بودند که با استفاده از آن ها می شد آسیب بیشتری به دشمنان وارد کرد.

موزه بازی: شورش در شهر 1991

امکان استفاده از سلا ح های سرد بسیار محدود بود و پس از چند ضربه از بین می رفتند.

یکی از هیجان انگیزترین قسمت هایی که در این مجموعه بازی ها با آن ها مواجه می شدیم، کمک نیروهای پلیس به شخصیت هایی بود که بازی کننده ها آن ها را کنترل می کردند. با درخواست کمک، یک ماشین پلیس وارد محیط بازی می شد و با سلاح های مختلفی که داشت، تعداد زیادی از دشمنان را از بین می برد.

موسیقی های این بازی هنوز برای بسیاری از بازی کننده ها خاطره انگیز هستند. این موسیقی ها توسط یوزو کوشیرو (Yuzo Koshiro) ساخته شده اند. موسیقی های این بازی به شدت مورد استقبال قرار گرفتند و حتی بسیاری از منتقدان گفتند که این موسیقی ها بسیار جلوتر از زمان خودشان بوده اند. در بین این مجموعه بازی ها نسخه دوم بیش از پیش از نظر موسیقی مورد استقبال قرار گرفت. در قسمت سوم موسیقی ها به شکل تصادفی در بازی پخش می شدند و بازی کننده ها ممکن بود در یک مرحله موسیقی های مختلفی را گوش کنند. در ادامه می توانید آهنگ  ابتدای بازی اولین نسخه از مجموعه ی Streets of Rage را گوش کنید:

http://mag.digikala.com/wp-content/uploads/2015/10/Streets-of-Rage.mp3

با توجه به این موضوع که سال ها از عرضه این بازی ها می گذرد، همچنان افراد زیادی هستند که این عنوان ها را به شکل های مختلف تجربه می کنند. این مجموعه بازی ها در سال 2011 از سوی سگا برای پلتفرم های iOS عرضه شدند، اما پس از مدتی از فروشگاه اپل حذف شدند.

حتی گروهی از علاقه مندان به این بازی پس از سال ها نسخه ی بازی سازی شده ی این مجموعه را به صورت غیر رسمی راهی بازار کردند. این بازی ترکیب خوبی از سه نسخه ی منتشر شده از این مجموعه بازی ها بود و بازی کننده ها با همان فضای کلاسیک و روند بازی هیجان انگیز مواجه می شدند.

موزه بازی: شورش در شهر 1991

برای بازگشت سلامتی، آیتم هایی مانند سیب، مرغ و تکه های گوشت در بازی وجود داشتند.

مجموعه بازی های Streets of Rage از جمله بازی های کلاسیک به یاد ماندی به شمار می روند که همچنان می توان آن ها را بازی کرد و از نسخه های مختلف اش لذت برد.

در ادامه می توانید ویدیوی کوتاهی از این بازی را مشاهده کنید:

منبع :

تبلیغات