loading...

از زمانی که با Magnavox Odyssey، بازی های ویدیویی به خانه های ما پا گذاشت ،  هفت نسل است که کنسول های بازی، تفریح دنیای ما را تصاحب کرده اند و در آستانه ورود به هشتمین نسل از این جعبه های جادویی قرار داریم. نسلی که دیگر در آن فقط بازی ها نیستند که تغییر می کنند، سخت افزارها هستند که جنگ را بر سر بیت و بایت بیشتر و فریم 1080 و 720 به راه می اندازند.اما زمانی که هیاهوی نرخ فریم و بازی های دسته اول انحصاری فروکش کند، کدام مهره اصلی ، موفق به تصاحب بازار خواهد شد؟  با ما همراه باشید تا به قضاوت در رابطه با تلاش سونی و مایکروسافت در هشتمین نسل از بازی های ویدیویی بنشینیم.

چه خوب یا چه بد، جنگ به اصطلاحی جدایی ناپذیر از دنیای سخت افزار تبدیل شده و کنسول ها نیز به تبع آن، از نسل سوم رقابت خود را آغاز نموده اند.  آتش فشان تغییرات در مهره های اصلی این بازی طی این هفت نسل، چندین بار فوران کرده و گدازه های آن را در گذر از نسل های متفاوت دنیای بازی مشاهده کرده ایم. چه کسی است که از PS1 و دنیایی که در زمان خودش زیر و رو شد به نیکی یاد نکند؟ چه کسی است که تغییرات PS2 و Xbox را فراموش کند؟ اما در دو نسل اخیر دیگر این بازی ها نیستند که تغییر می کنند. این سخت افزارها هستند که به شدت بروز می شوند و بازی های از قافله عقب مانده را به حال خود رها می کنند. اینک جنگ کنسول ها بر سر آن است که کدامیک RAM بیشتری دارد یا کدام یک بیت های بیشتری در خود جای داده یا کدام کنسول می تواند با سرعت بیشتری فریم ها را در جلوی چشمان شما تصویر کند.

پلی استیشن 4

هدف ما این نیست که بگوییم ارتقای سخت افزاری مهم نیست، چرا که واقعا اهمیت دارد. اما مسئله اینجاست که دیگر طلایه دارن نسل هشتم، از سخت افزار مشابهی، حداقل بر روی کاغذ، بهره می برند. اینجاست که روی دیگری از رقابت خود را نمایان می کند. این بار نرم افزار، سرویس ها و برندها هستند که نتیجه رقابت را رقم می زنند.

سرگرمی

پلی استیشن 4

هر چند رقابت ما بر سر کنسول های بازی در حال اجراست، اما بازی های ویدیویی همه آن چیزی که کنسول Xbox One بر سر آن رقابت می کند نیست. آنچه که در رونمایی از کنسول مایکروسافت به نمایش در آمد، خبر از تمرکز ویژه بر موضوعات مرتبط با مدیا و تلویزیون داشت. نکته ای که مایکروسافت بر آن اشاره دارد آن است که اگر کنسول بازی شما قابلیت های مدیای مناسب ندارد، پس یک جای کارتان می لنگد.

شاید در نگاه اول این سونی باشد که به مایکروسافت برای استفاده از درایو بلوری پوزخند می زند. اما زمانی که به بخش مدیا می رسیم این مایکروسافت است که می تواند سونی را به باد تمسخر بگیرد. هر دو کنسول شبکه های استریم مشترک بسیاری همچون Netflix ،Crackle ،Hulu Plus ،VUDU ،Amazon Instant Video و Redbox Instant را در خود جای داده اند، اما مایکروسافت با قراردادن ویژگی ها وشبکه های بیشتر همچون ESPN ،Fox Now ،Machinima ،The CW ،TED و NFL جایگاه برتر در این بخش را تصاحب کرده است. هر چند استفاده از این ویژگی ها با خرید اپلیکیشن های مخصوص هر شبکه از فروشگاه سونی میسر است و هر دو کنسول قول گسترش دامنه همکاریشان را داده اند، اما در نقطه کنونی، مایکروسافت تجربه مدیای غنی تری را در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

بیایید سری هم به قابلیت live TV integration در مایکروسافت بزنیم. قابلیتی که اگر نبود، شاید می توانستیم باز هم با اندکی ارفاق دو کنسول را در بخش مدیا یکسان بدانیم. قابلیتی که یکی از سرتیترهای مایکروسافت در رونمایی از کنسولش بود که آن را با صدای بلند فریاد می زد. این قابلیت به شما کمک می کند تا به تماشای شبکه های کابلی تان در غالب رابط کاربری ایکس باکس بپردازید. شاید در نگاه اول با خود بگویید که چه قابلیت احمقانه ای، اما دست نگه دارید! زود قضاوت نکنید. با استفاده از رابط کاربری مملو از آیکون ایکس باکس که با IR Blaster( که به کمک آن گیرنده را به ایکس باکس متصل می کنند)، سنسورهای جدید کینکت و خروجی HDMI همراه شده است، این قابلیت به شما داده می شود تا گیرنده خود را به کمک ایکس باکس کنترل کنید. این یعنی دستورات صوتی بدهید، از راهنمای شبکه ها بهره مند شوید، جستجوی برنامه ها را استفاده نمایید و منوی دلخواه خود را ایجاد نمایید.همچنین قابلیت پخش سی دی، قدرت پخش فایل های MP3 که کنسول سونی در حال حاضر از آن بی بهره است، قرار است باخت سال 2007 مایکروسافت در بازی فرمت ها را جبران کند. شاید هم مایکروسافت به دنبال آن است که بخش مدیای زندگی شما را در یک دستگاه خلاصه کند، کاری که  کنسول سونی نمی کند.

 دوربین و کنترلرها:

کینکت 2.0 عاملی است که سوءتفاهم ها در قیمت گذاری بین دو رقیب را دامن می زند. اینکه می گویند قیمت 500 دلاری کنسول مایکروسافت بیشتر از 400 دلاری است که سونی از کاربرانش در خواست می کند، تفکر غلطی است که در آن قیمت 100 دلاری کینکت نادیده گرفته می شود. در واقع و در صورت حذف کینکت، کنسول مایکروسافت نیز همان 400 دلار آب می خورد. حال اینکه چرا مایکروسافت تصمیم گرفته که خریداران را وادار به استفاده و خرید کینکت کند و فکری به حال گیمرهای با بودجه پایین را نکرده است، نگرشی است که باید برنامه ریزی های مدیران این شرکت را در رابطه با آن جویا شد.

اما این اقدام مایکروسافت چندان هم بی راه نیست. در واقع به این طریق، مایکروسافت تولیدکنندگان بازی های رایانه ای را وادار می کند که به میل آن ها رفتار کنند و بازی هایی با پشتیبانی از سنسورهای کینکت تولید کنند. همچنین موضوعی که البته شاید ارزش صد دلار خرج کردن نداشته باشد، کنترل صوتی کنسول است. مثلا می توانید به کنسول دستور خاموش و روشن یا اجرای بازی خاصی را بدهید. تنها کافی است آن را صدا بزنید تا فرمانتان را اجرا کند. حالا اینکه چقدر ویژگی های کینکتی مایکروسافت که همه خریدارانش را وادار به خرج صد دلار بیشتر کرده است، چقدر ارزش دارد و می تواند مفید باشد، موضوعی است که باید بعدها درباره آن صحبت کنیم.

اما در طرف دیگر سونی سیاست میانه روی را توشه راه نسل هشتمی ها کرده است. بدون اجبار بر خرید یک دوربین ردیاب و تشخیص دهنده حرکات مخصوص، هر گیمری می تواند تصمیم بگیرد که یک PS Move تهیه کند یا خیر. این حرکت سونی هم بی راه نیست. بدین طریق هیچ هزینه ای بر دوش گیمرهایی که علاقه به این تکنولوژی ها ندارند، اجبار نمی شود و همچنین هر گیمری می تواند در زمان مناسب تری اقدام به تهیه این تکنولوژی کند. اما از طرف دیگر ، انگیزه توسعه دهندگان و سازندگان را برای تولید بازی هایی با قابلیت های این تکنولوژی که ممکن است کاربران محدودی داشته باشد، کاهش می دهد. از آنجا که به صورت استاندارد PS Move به همراه کنسول ارایه نمی شود، خبری هم از دستورات صوتی که به کمک میکروفون تعبیه شده در PS Moveصورت می پذیرد نیست. به هر ترتیب، سونی از طرفی شانه از قرار دادن آن امکاناتی که مایکروسافت با کینکت به گیمرها ارائه می کند خالی کرده ولی از طرف دیگر هزینه های اضافی را از دوش گیمرها برداشته است. قضاوت خوب و بدی سیاست های هر یک از این دو هماورد نسل هشتمی، با شما!

پلی استیشن 4

در نگاه اول، سیستم کنترلی هیچ یک از دو کنسول، تغییر ویژه ای به نسبت نسل قبلی خود نداشته است. اما در بطن ماجرا، قضیه به گونه ای دیگری است. برای مثال دسته های دوال شوک 4 که در کنسول PS4 سونی به کار رفته است، دکمه جدیدی با نام دکمه "Share"  و صفحه لمسی مشابه با تاچ پد کنسول دستی ویتا را در خود جای داده است. همچنین دو برابر شدن کنترلرهای حرکتی که با ادغام با دوربین سونی، قدرت شبیه سازی حرکات شما را دارند، از ویژگی های جالب توجه این دسته ها محسوب می شود.

در دسته های مایکروسافت نیز تغییرات محسوس زیادی به چشم می خورند. تغییراتی که بار دیگر به جای شمایل ظاهری، انقلابی در قلب دسته ها ی این کسنول بر پا کرده اند. این ویژگی که با نام Impulse Triggers شناخته می شود با ایجاد ضربه در دستان شما، احساسات مختلف موجود در بازی را به صورت دیوانه واری به شما منتقل می کند. بدین ترتیب رانندگی، گلوله باران دشمنان و یا حتی اتفاقاتی که برای کاراکتر رخ می دهد را می توانید به گونه ای دیگر تجربه نمایید. نکته دیگر در بخش مولتی پلیر دسته های مایکروسافت، به پشتیبانی کنسول از هشت دسته به صورت همزمان اشاره دارد.

صفحه نمایش دوم

پلی استیشن 4

ایده استفاده از صفحه نمایش دیگر به صورت همزمان، هنوز مشخص نیست که ایده ماندگاری باشد یا به زودی به گوشه ای از خاطرات گیمرها تبعید شود. ایده ای که با نینتندو و کنسول Wii U کلید خورد اکنون در کنسول مایکروسافت با کمک اپلیکیشن SmartGlass در محصولات ویندوزی به اجرا در خواهد آمد. در واقع شما با نصب اپلیکیشن مایکروسافت در تبلت ها و تلفن های هوشمند خود از امکانات متفاوتی همانند کنترل کنسول و تلویزیون و کاهش و افزایش حجم صدا بهره مند می شوید. در بازی ها نیز می توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. برای مثال تلفن هوشمند واقعی خود را به عنوان تلفن هوشمند کاراکتر درون بازی استفاده کنید یا از آن برای کنترل دیالوگ ها و منوهای درون بازی بهره مند شوید. مایکروسافت همچنین امیدوار است که در آینده بتواند از این اپلیکیشن در بخش مولتی پلیر و حذف تلویزیون برای برنامه ریزی رقابت های مولتی پلیر بهره مند شود.

اپلیکیشن PS4 که برای اندروید و آی او اس عرضه شده است، اندکی رقابت را با سادگی دنبال می کند. استفاده از این اپلیکیشن بیشتر در شبکه اختصاصی پلی استیشن و بعضی کاربردهای ساده و معمول در استفاده از صفحه نمایش دوم در بازی های ویدیویی است. به طور کلی به نظر نمی رسد سونی فعلا سرمایه گذاری زیادی بر روی این اپلیکیشن کرده باشد، چرا که در حقیقت این کنسول دستی Vita است که اصلی ترین نقش را در بخش صفحه نمایش دوم در کنسول سونی ایفا می کند. به کمک این کنسول دستی، می توانید بازی هایتان را با همان کیفیت اصلی بر روی کنسول دستی دنبال کنید یا از آن به عنوان گجت اضافه در بازی اضافه کنید. هر چند این ویژگی ، شباهت های بسیاری با امکانات دسته های Wii U دارد، اما نکته کار اینجاست که کنسول دستی سونی بر خلاف دسته های Wii U می تواند به عنوان کنسولی جداگانه مورد استفاده قرار بگیرد.

استریم زنده و قابلیت های اجتماعی در به اشتراک گذاری

اگر کنترلرهای صوتی و شبیه سازهای حرکتی از جمله قابلیت هایی باشد که سنگ بنای آن در نسل های گذشته چیده شده باشد، قابلیت به اشتراک گذاری لحظه ای ویژگی است که نسل هشتم آن را به گیمرها برای اولین بار ارائه می کند. این ویژگی در کنسول Xbox با یاری kinect و با فراخواندن دستور Xbox, broadcast آغاز می شود و بدین ترتیب ویدیو بازی های شما را در شبکه ای اختصاصی در سرویس Twich به اشتراک می گذارد.

کنسول PS3 نیز با کمک دکمه Share در دسته های خود، این قابلیت را به کاربرانش ارائه می دهد تا بتوانند ویدیو بازی هایتان را به سرعت در شبکه Twich یا Ustream به اشتراک بگذارد.

هر چند کنسول سونی، دست کاربرانش را برای به اشتراک گذاشتن ویدیوهایشان بازتر گذاشته است، اما مایکروسافت نیز برگ برنده های خود را در این زمینه در دست دارد. یکی از این برگ برنده ها، Upload Studio است که در ایجاد پلتفرمی قابل توجه در اشتراک گذاری به مایکروسافت یاری می رساند. با کمک این قابلیت می توانید، ویدیوهایی که از پنج دقیقه آخر بازیتان ظبط شده است را با لایه های پیش فرض برنامه همراه کنید. حتی می توانید با کمک kinect فیلمی کوتاه و پنج دقیقه ای به همراه صحبت های دلخواهتان از گیم پلی بازی تهیه کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید. در طرف دیگر PS4 مدت زمان بیشتری را برای شما می خرد. شما می توانید 15 دقیقه آخر بازیتان را ضبط کنید ولی این بار هنوز خبری از برنامه ویرایشگر یا امکان ذخیره صدا بر روی ویدیوها نشده است.

عناوین انحصاری:

پلی استیشن 4

هر چقدر هم از سرویس ها و امکانات متنوعی که در کنسول های نسل هشتمی اهمیت پیدا کرده است سخن بگوییم، باز هم نمی توان از چیزی که بتوان واقعا با آن بازی کرد و به کمک آن لذت سرگرمی را چشید، غافل شد، چرا که بدین ترتیب، کنسول ها به جز دستگاه های پخش مدیا نقش دیگری در خانه های ما نخواهند داشت. همچنین عناوین مولتی پلتفرم نیز نقش چندانی در انتخاب کنسول ها ندارند و این عناوین انحصاری است که می تواند بازار رقابت را زیر و رو کند.

با نگاه به گذشته، سونی امیدواری بیشتری به ما در زمینه عناوین و بازی های انحصاری می دهد. بعضی از عناوین انحصاری نسل هفتم در سونی را می توان شاهکارهایی تکرار ناپذیر در تاریخ بازی های ویدیویی دانست. اما این بدان معنا نیست که مایکروسافت از عناوین انحصاری محدود یا کم تری بهره می برد. در حال حاضر و در شروع نسل هشتم، فعلا این مایکروسافت است که قلعه محکمتری را به کمک عناوین معروف و بزرگ انحصاری اش همچون Ryse، Titanfall، Dead Rising 4 و  Forza motosport 5 بنا کرده است. در حالی که عناوین سونی در روز عرضه که در زیر پرچم انحصاری قرار گرفتند، Killzone: Shadow Fall  و Knack بودند و در ادامه آن ها قرار است که Driveclub و Infamous: Second Son در برافراشتن پرچم انحصاری های سونی به یاری آن ها بیایند.

سخت افزار

پلی استیشن 4

اینجاست که باز هم تکرار می کنیم، شاید سخت افزار در نسل هشتم مهمترین بخش رقابت نباشد، اما اهمیت آن نیز کم نیست. با قرار دادن سخت افزار به کار رفته در قلب هر دو کنسول، با پردازشگرهای هشت هسته ای Jaguar شرکت AMD روبرو می شویم که در  فرکانس تفاوت دارند.در اینجا مایکروسافت با پردازشگری با فرکانس 1.7 گیگاهرتز دست سونی را با فرکانس 1.6 گیگاهرتز زمین می زند. اما مسئله اینجاست که این موضوع هیچ تاثیر بخصوصی در تجربه شما از بازی ها نخواهد داشت. در طرف دیگر با وجود استفاده دو رقیب از محصولات یک شرکت، یعنی خانواده Radeon شرکت AMD، ژاپنی ها در بخش گرافیکی قدرتمند تر ظاهر شده و با 18 واحد پردازش گرافیکی در مقابل 12 واحد پردازش گرافیکی ایکس باکس و RAM GDDR5 به جای RAM DDR3، اندکی خود را بالاتر از رقیب آمریکای اش قرار می دهد. اما آیا این موضوع تفاوتی هم ایجاد می کند؟ باید گفت هم بله و هم خیر. اگر بخواهید ذهن خود را با هیاهوی برپا شده از بازی های با رزولوشن 1080 سونی و 720 مایکروسافت به آشوب بکشید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. چرا که هر دو کنسول به خوبی توانایی وسعت بخشیدن به اندازه رزولوشن بازی ها برای نمایش در یک صفحه تلویزیون HD در خانه شما را دارا هستند.این قسمت در واقع جایی است که به برتری سخت افزاری پاسخ منفی می دهیم. اما پاسخ مثبتی هم به برتری سونی در بخش سخت افزار وجود دارد. تغییراتی که شاید در آینده ای نزدیک در بازی های انحصاری این شرکت به چشم بیایند و قدرت بیشتر سخت افزار در کنسول ژاپنی ها را به رخ بکشانند. اما این فاصله نیز به قدری نخواهد بود که بتواند وجهه کنسول مایکروسافت را خدشه دار کند. شاید بهتر باشد بگوییم که این فاصله وجود دارد، اما به حساب نمی آید.

ضربه نهایی: چه کسی برنده خواهد شد؟

پلی استیشن 4

اینجا جایی برای سخت افزارها نیست؛ نبرد بر سر سرویس ها جریان دارد. انتخاب یکی از کنسول های نسل هشتم به قدری سخت شده است که تنها زمان می تواند برنده نهایی را مشخص کند. هر دو کنسول امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مختص خود را دارند که می تواند برای هر کاربری جذاب باشد. در یک دست سونی گیمرهای حرفه ای را به استفاده از کنسولی با امکانات قدرتمند سخت افزاری و قابلیت های به اشتراک گذاری که با دسته های جدیدش همراه شده اند، دعوت می کند. در دست دیگر، مایکروسافت آمده تا با قدرت بخش مدیای کنسول و دسته های از نو بازسازی شده و سیستم شبیه ساز صوتی و حرکتی قدرتمند، خود را در قلب طرفداران بازی های رایانه ای جا کند. با وجود این حرف ها و صدها بازی مولتی پلتفرمی که قرار است در آینده نسل هشتم، پا به پای کنسول ها حرکت کنند، انتخاب واقعا سخت و دشواری پیش روی ماست.

در نهایت هر چقدر هم بخواهیم که امکانات متفاوت این دو رقیب را در زیر ذره بین بررسی و نقد قرار دهیم، همچنان پرچم پیروزی به دست سربازان اصلی این جنگ برافراشته می شود، یعنی طرفداران! در واقع همیشه این طرفداران دو آتشه هستند که با حمایت از کنسول مورد علاقه شان، پیروزی را به شرکت تولید کننده هدیه می کنند.

منبع : engadget

 


Xbox One vs. the PlayStation 4: A battle over services, not chips

If you start counting from the Magnavox Odyssey, we"ve been playing console games for seven generations now. Yes, it"s crazy to think of, but it"s even more alarming to realize that the industry has been in an all-out "war" since generation three. For better or worse, competition became a part of the hardware cycle. The players (you know, Sega, Nintendo, Sony and Microsoft) have changed several times through the years, but until recently, the game hasn"t — the console wars were fought over who had more bits, what had the most RAM and how fast a machine could render frames. Now, as we kick off generation eight, we"re seeing a very different kind of contest.

We"re not saying that hardware specifications don"t matter — they absolutely do — but this time, the two leading armies are packing painfully similar heat. On paper, the Xbox One and PlayStation 4 really aren"t that different. So, what"s going to win the war? Software, services and brand.
Entertainment

Although Microsoft is currently fighting in what we call a "video game console war," gaming isn"t the Xbox One"s only focus. In fact, the console"s announcement was widely panned for having an overbearing focus on television and media consumption. While Redmond certainly deserved the ribbing, its point stood firm: If your game console isn"t a capable media device, you"re doing something wrong (we"re looking at you, Nintendo).

Someone at Sony is surely chuckling over the Xbox One"s inclusion of a Blu-ray drive, but when it comes to media, Microsoft has the last laugh. While both units offer access to streaming staples like Netflix, Crackle, Hulu Plus, VUDU, Amazon Instant Video and Redbox Instant, the Xbox One simply has more content channels available. In addition to Microsoft"s own video platform, the Xbox One features apps for ESPN, Fox Now, Machinima, The CW, TED, the NFL and will eventually have access to HBO Go (but not at launch). It"s true that content can be purchased through the PSN store, and that both platforms promise to expand their partnerships in the coming months, but Microsoft is just offering a richer, more deeply integrated media experience.

Of course, if it weren"t for the Xbox One"s live TV integration, the two platforms" media offerings would be pretty square. This feature was practically the headliner of the console"s announcement: Watch your cable television through your Xbox interface. It sounds almost silly, but it"s actually quite impressive. Marrying the console"s iconic interface with an IR blaster, the new Kinect sensor and an HDMI passthrough on the console"s rear, the Xbox One allows you to control your cable box from its own dashboard. This includes voice commands, a channel guide, program search and the ability to create a favorites menu. It"s the company"s play to make the Xbox your entertainment center"s "Input One," but more importantly, it"s just something the PlayStation 4 doesn"t do. Combined with the Xbox One"s currently exclusive ability to play MP3s (as a Play To device, at least) and CDs at launch, and suddenly Microsoft"s loss in 2007"s format war doesn"t seem like such a big deal.
Cameras and controllers

Speaking of Kinect 2.0, it bears mentioning that it"s at fault for the console"s price tag. That"s right — the Xbox One"s $500 price dwarfs the PS4"s $400 sticker specifically because the next-generation Kinect sensor is included with every console. This decision may burn the pocket of frugal gamers, but it"s actually a clever move. By ensuring that every Xbox One owner has access to its proprietary motion sensor, Microsoft gives developers a reason to support it. More importantly, it let the company build a console interface littered with motion and voice control features, enabling users to turn their consoles on and off by simply speaking. Phrases like "Xbox on" and "Xbox, play Titanfall" are offered as easy, natural ways of interacting with your console. The device even claims to be able to recognize users on the fly, signing you in as you boot up the Xbox One and greeting other users as they walk in the room. Sure, it makes the console more expensive, but it also promises a richer experience for the price.

The PlayStation 4 has a motion-tracking camera too, but owning it is strictly optional. This isn"t a bad move either — it unburdens uninterested users from a higher price tag, but still leaves them with the option of tacking it on later. Of course, this means developers will be less motivated to build experiences with the PlayStation 4 camera in mind. Because the microphone-equipped camera doesn"t come standard with every console, the PS4"s operating system only supports a handful of voice commands. Although the company seems optimistic that interest in the peripheral will grow (it has included the PlayStation Eye-heavy Playroom tech demo with every console), its exclusion from the launch bundle divides the market. By definition, developers making games that use the camera will be catering to a smaller subset of the overall user base. The camera isn"t likely to ever become as integral to the PlayStation 4 experience as the Kinect is to the Xbox One, but at least the PS4 costs less as a result.

At first glance, each of the console"s updated gamepads doesn"t look too different from their predecessors, but there are some hidden gems here. For instance, the PlayStation 4"s DualShock 4 controller features a new share button (more on that later), and clickable touchpad area reminiscent of the PlayStation Vita"s rear touch panel. It also doubles as a motion controller, though you"ll need to pick up the aforementioned PS4 camera to track the PlayStation Move-esque LED on the gamepad"s front edge.

On the surface, Microsoft"s updated gamepad seems like little more than a refined variation of the Xbox 360 controller, but it actually houses a subtle evolution in tactile feedback: Impulse Triggers. In addition to the classic controller rumble, Xbox One users will be able to feel localized force feedback under each of the gamepad"s triggers, which can lend depth to driving cars, firing weapons or even feeling a character"s pulse. Microsoft"s gamepad also breaks new ground in local multiplayer: The Xbox One can connect to up to eight controllers simultaneously.
The second screen

It"s still not clear if the idea of the "second-screen experience" will stick, but it"s certainly gaining ground in this generation of gaming consoles. Microsoft"s approach echoes Nintendo"s Wii U, albeit without the dedicated hardware. The idea is to augment the gaming or TV experience with a separate device, which, in Microsoft"s case, means any tablet or phone equipped with its Xbox One SmartGlass app — although the experience itself changes depending on what the user is doing. While watching TV, for instance, SmartGlass will let users change channels or adjust volume without obfuscating their program with onscreen menus (eventually, at least; Microsoft says these two features won"t be available until after launch). In a game, your real-world smartphone could become your character"s in-game smartphone, or might be used to manage dialogue options or in-game menus. Microsoft has also said that it hopes to use SmartGlass for matchmaking, helping players organize multiplayer sessions without interrupting action on the television.

The PlayStation 4 companion app (available for iOS and Android devices) seems much simpler by comparison, offering remote use of the PlayStation Network and some light second-screen functionality, though we were hard-pressed to find any compatible software in our review. No, the PS4"s real second-screen device is the PlayStation Vita. Like the PS4 companion app, there aren"t any games that really use the Vita as a "second screen," but the handheld"s Remote Play feature easily makes up for it. When linked to the PS4, the Vita can completely take over the console experience, allowing users to transpose the system"s next-gen gaming experiences to the small screen. Again, this is much like a feature available on Nintendo"s Wii U, but with the added benefit that the second-screen device can be used on its own apart from the PlayStation 4.
Live streaming and sharing

If motion and voice control were the pioneering concepts of the last generation, live-streaming gameplay just might be the breakout feature of this one — even if it"s something PC gamers have been toying with for years now. Social engagement seems to be the name of the game, with both consoles flaunting the ability to record and stream gameplay on the fly. Naturally, Microsoft ties this feature into Kinect"s talents, asking users to call out "Xbox, broadcast" to stream gameplay to Twitch.TV. The PS4 controller"s share button pulls a similar trick, though it can also share to Ustream as well as Twitch.

PlayStation users may have more streaming options available at launch, but Microsoft"s Upload Studio might make the Xbox One a more compelling platform for sharing video clips. The console maintains a five-minute buffer of past gameplay, which can be imported into Upload Studio and customized with prefabricated layouts. Players can even record commentary video with Kinect, easily making high quality mini-productions to share with friends. It"s neat, but output is limited to only five-minute clips. The PS4 can record up to 15 minutes of gameplay, but lacks a robust editing program or the ability to add any sort of commentary.
Exclusive games

If you"re on the fence about what console is right for you, look at the games. Microsoft and Sony can promise all the media, social sharing and motion sensors in the world, but without something to actually play, their next-gen consoles are little more than glorified HTPCs.

If software moves hardware, then Microsoft is building a stronger case for day one. At launch, the Xbox One is slated to have more than twice as many exclusive (retail) games than the PlayStation 4, including Dead Rising 3, Forza Motorsport 5 and Ryse: Son of Rome with the heavily anticipated Titanfall joining them within the console"s launch window. By comparison, Sony"s camp hits the ground with only Killzone: Shadow Fall and Knack under its exclusive banner, eventually to be followed by Driveclub and Infamous: Second Son. Buying a console on software alone is still very much a matter of personal preference, but make no mistake: PS4 owners will be dipping into the multi-platform releases a little sooner than their Xbox One counterparts.
Hardware

Everything else aside, hardware does matter. In this case, there"s even a clear victor — at least on paper. Crack open either console, and you"ll find an AMD APU with an eight-core Jaguar CPU at its heart. A slightly higher clock speed (1.75Ghz compared to 1.6GHhz) gives Microsoft"s console a technical leg up, but these two rigs essentially share the same processor. Users aren"t likely to see a difference in performance. The story flips when it comes to the graphics kit, however: Although both units use similar AMD Radeon graphics cores, Sony"s features 18 compute units to Microsoft"s 12. The PS4 is also equipped with 8GB of GDDR5 RAM, outclassing the slower DDR3 chips installed in the Xbox One. Although the minute technical differences can be a bit confusing, they do matter.

In popular multi-platform games like Battlefield 4 and Call of Duty: Ghosts, most gamers will be hard-pressed to see a difference. It"s true that the PlayStation 4 runs some games at a higher internal resolution, but few home console games run at 1080p natively; both machines will upscale most of their games to stretch across your HDTV. It"s in Sony"s exclusive games that the hardware stands to make a difference — games built specifically for the PlayStation 4 have the potential to visibly outshine the Xbox One"s best efforts. It won"t be enough of a graphical gap to give Xbox loyalists significant pause, but it exists, and it"s worth noting.
Wrap-up

Sony and Microsoft have consumers with a tough choice. Both systems promise excellent gaming experiences and new features that push the industry forward. On one hand, you have the PlayStation 4 toeing a traditional line of hardcore gaming: It features raw power, social sharing and a controller that"s trying to be more than your typical gamepad. Across the aisle, Microsoft"s Xbox One presents a unified hub for all of your media experiences, wrapping them in a highly stylized voice- and motion-controlled dashboard. With great exclusives and tons of multi-platform titles bound for each system, it"s hard to say which console will come out on top.

As much as it helps to put the two console"s features in perspective, we still can"t account for the industry"s wildcard: the fans. Brand loyalty plays a major role in the success of a gaming device, with the console"s most dedicated users serving as evangelists to the unaffiliated. With all of the noise, it can be hard to make an unbiased decision about what console is right for you. We"ve already said our piece about the PlayStation 4, and our review of Microsoft"s kit is just around the corner — it"s up to you to pick a side. After all, it"s not a console war without soldiers.

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مقایسه ایکس باکس وان ایکس با پلی استیشن 4 , چرا پلی استیشن 4 بهتر از ایکس باکس وان , مقایسه ایکس باکس 360 با پلی استیشن 4 , مقایسه پلی استیشن 4 با ایکس باکس وان , تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 , ایکس باکس وان بهتره یا پلی استیشن 4 , چگونه استور لپتاپ رو راه بی اندازیم , بهترین بازی های کینکت ایکس باکس 360 , ایکس باکس بهتر است یا پلی استیشن 4 , پی اس 4 بهتر است یا ایکس باکس 1 , تفاوت ایکس باکس و پلی استیشن 4 , تفاوت پلی استیشن 4 و ایکس باکس , تفاوت ایکس باکس وان با پی اس 4 , ایکس باکس وان یا پلی استیشن 4 , عملکرد دکمه های کیبورد pause , فرق پلی استیشن با ایکس باکس , کدام کنسول پلی استیشن بهتره , مقایسه ایکس باکس وان با ps4 , بازی های جهان باز با کینکت , ایکس باکس بهتر است یا ps4 , how to crack any software , تفاوت ایکس باکس با پلی 3 , مقایسه ایکس باکس با ps4 , آموزش استفاده از subset , کدام بلستیشن بهتر است , تفاوت کینکت 360 با 1 , bundle در اس اس ال , تفاوت may و might , قرص نچرال ولت , فرق so و such

loading...
تبلیغات