E3 2014 : هر آنچه که در کنفرانس EA گذشت - آکا

روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه، شرکت Electronic Arts یا به اختصار EA، بعد از مایکروسافت به برگزاری کنفرانس خود در نمایشگاه E3 پرداخت. در این کنفرانس، بازی های زیادی نمایش داشتند و البته سر خیلی از آن ها هم بی کلاه ماند. در این مطلب به تحلیل و بررسی این کنفرانس می پردازیم و اتفاقات رخ داده در آن را مرور می کنیم.

نمایشگاه سالانه ی E3 یکی از بهترین فرصت ها برای شرکت های بازی سازی است که آخرین دستاوردهایشان به نمایش عموم بگذارند. این فرصت برای آن شرکت هایی که شانس برگزار کردن کنفرانس های اختصاصی را دارند، به مراتب بیشتر است. اگر مایکروسافت و سونی که از پایه های صنعت گیمینگ مدرن هستند را کنار بگذاریم، شرکت های EA، یوبیسافت و نینتندو هرساله کنفرانس های زنده ی خود را پخش می کنند و عناوین جدید را معرفی و اطلاعات بیشتری از آن ها می دهند.

شاید مورد انتظارترین بازی هایی که EA می توانست نمایش خوبی از آن ها داشته باشد، عناوین Mirror’s Edge 2 و Mass Effect جدید بودند. متآسفانه EA فرصت را غنیمت نشمرد و ارائه های خیلی ضعیفی از این دو بازی داشت. اما اجازه دهید پیش از پرداختن به جزئیات آن دو، کنفرانس را از ابتدا بررسی کنیم و در جای خود به آن ها بپردازیم.

نمایش با آهنگ آشنای جنگ ستارگان آغاز می شود؛ حتی پیش از این که مجری وارد صحنه شود. اعضای استودیوی DICE به دقت تمام مدل هایی که در فیلم های Star Wars استفاده شده اند را بررسی می کنند تا بهترین مدل سازی را داشته باشند. آن ها حتی به صحنه های فیلم برداری رفته اند تا جو آنجا را در بازی بازسازی کنند. همه چیز عالی به نظر می رسد، اما گیمرها نمایشی ملموس تر می خواهند. تصاویر اولیه ای از رندرهای in-engine نشان داده می شود که بسیار زیبا به نظر می رسند، اما در عمل و روی کنسول چه؟ در انتها جمله ی «اطلاعات بیشتر در بهار ۲۰۱۵» نقش می بندد و امید خیلی ها را ناامید می کند.

E3 2014 : هر آنچه که در کنفرانس EA گذشت - آکا

آقای Adnrew Wilson، رئیس جوان شرکت EA و مجری همیشگی آن به روی استیج می آید و به حضار خوش آمد می گوید. وعده ی نمایش چندین بازی را می دهد که در ماه های آینده و حتی سال های آینده عرضه می شوند. نمایش حماسی از Dragon Age: Inquisition پخش می شود، و نکته ی بسیار زیبایش این است که همراه با موسیقی  زنده است. یک ویالونیست وارد صحنه می شود و با ساز Celloای که در دست دارد، موسیقی گوش نوازی را می نوازد. این شاید بهترین بخش کنفرانس EA در تمام طول آن باشد. اطلاعاتی از جدیدترین نسخه ی Dragon Age داده می شود، مانند اپن ورلد بودن و ویژگی های چندنفره ی آن. سپس گیم پلی نمایش دادن می شود و بعد از آن هم یک تریلر دیگر. با این حساب تا به حال سه نمایش مختلف از Dragon Age: Inquisition دیدیم. تاریخ ۷ اکتبر در انتهای تریلرها به روس صفحه ی نمایش نقش می بندند.

حالا مسئولان BioWare در ویدویی درباره ی Mass Effect جدید سخن می گویند، اینکه چگونه با سخت افزار جدید، واقعی ترین تجربه ها را به ارمغان می آورند. وسعت محیط را مثال می زنند و کارهای که هر بازیکن می تواند در گوشه ای از دنیای آن انجام دهد. هیجان انگیز به نظر می رسد، اما در واقع ما هیچ چیز از بازی جدید ندیدیم. حتی اسم آن را که آیا نسخه ی ۴ است یا داستانی جدا دارد. اما خبر امیدبخشی داده می شود؛ تیم دیگری BioWare مشغول ساخت IP کاملاً جدیدی ست. آن ها می گویند برای این بازی از ابتدا شروع به ساخت دنیایی کردند که بزرگ ترین آن ها در تمام پروژه های قبلیشان است. اما آن ها در آخر با جمله ی «صبر کنید و ببینید» تماشاگر را از دریافت اطلاعات بیشتر محروم می سازند.

خانم ریچل فرنکلین تهیه کننده The Sims 4 به استیج می آید و اطلاعت جالبی از این بازی پرطرفدار می دهد. اخلاق منحصر به فرد هر شخص و قابلیت های بهبودیافته ی ساختن آن ها از بزرگ ترین تغییرات این نسخه نسبت به عناوین پیشین آن هستند. تعامل هر Sim با یکدیگر پیشرفت زیادی کرده تآثیرات آن ها بر هم نیز بسیار بیشتر شده. خانم فرنکلین صحبت های خود را به اعلام تاریخ انتشار بازی، ۷ سپتامبر، به پایان می رساند و تریلر دیگری پخش می شود.

E3 2014 : هر آنچه که در کنفرانس EA گذشت - آکا

تصویر بروس لی بزرگ بر نمایشگر نقش می بندد و جملات تآثیرگذاری از او می شنویم. وسط نمایش است که برایان هِیز روی سن می آید و UFC را معرفی می کند. ویدیوی گیم پلی از بازی واقعاً هیجان انگیز است و انیمیشن ها بسیار طبیعی ساخته شده اند. برایان بازی را گزارش می کند که در انتها با برد بروس لی تمام می شود. او می گوید بازی هفته ی بعد قابل تهیه است. حالا نوبت NHL 15 است. ویژگی های جدید نسل بعدی شبیه ساز هاکی معرفی می شوند؛ فیزیک بی نظیر بازیکنان و جو استادیوم از نکات شاخص آن هستند. نمایش آن با گیم پلی بازی خاتمه می یابد، فیزیک بازیکنان واقعاً خیره کننده است.

بازی جدید Criterion Games معرفی بعد است. شرکت نام آشنایی که با سری بازی های Burnout میان گیمران بسیار پرطرفدار است. IP جدید آن ها هیجان انگیزتر، سریع تر و پر زد و خوردتر از Burnout است، چرا که وسایل نقلیه ی بسیاری به آن اضافه شده. منظور از وسایل جدید، فقط ماشین ها نیستند، بلکه می توان به هلیکوپتر، قایق، چتر، ATV و Wing suit اشاره کرد. ترکیب آن ها باهم واقعاً جذاب به نظر می رسد. اما بیشتر صحبت سازندگان و فیلم های واقعی به نمایش گذاشته می شوند، همان چند ثانیه از خود بازی هم نمونه های کاملاً اولیه هستند که هیچ پردازشی روی آن ها صورت نگرفته. ایده ی بازی بسیار جذاب بود، ولی نمایش آن، اصلاً!

همچنان در میان معرفی بازی های ورزشی هستیم و حالا نوبت گلف است. PGA Tour به نمایش گذاشته می شود که شعاد، گلف بدون محدودیت است.  می توانید در مسابقات رسمی گلف به بازی بپردازید یا مسابقه های بسیار فانتزی برای خود طراحی کنید. در نمایش بازی یک کشتی نظامی وارد زمین گلف می شود و هواپیماهای جنگنده های در آسمان به پرواز در می آیند. واقعاً که PGA Tour بدون محدودیت است. حالا ورزشی به نمایش گذاشته می شود که شاید خیلی از ماها اطلاعات بسیار کمی از ورزش واقعی آن داشته باشیم، NFL 15 یا به قول خودمان، فوتبال آمریکایی. باز هم مانند بازی های ورزشی پیشین که در طول کنفرانس معرفی شد شاهد فیزیک بسیار پیشرفته ای هستیم. ویژگی ها جدید بازی در زمینه ی تاکتیک های دفاعی می شود و در انتها هم تاریخ عرضه ی آن: ۲۶ آگوست. تریلر سینماتیک آن خاتمه دهنده ی معرفی بازی های ورزشی است.

بازی آنلاین جدید به نام Dawngate که در ظاهر، بسیار شبیه Dota است به نمایش در می آیند. ژانر آن به گفته ی سازندگان MOBA است که از عبارت MultiUser Online Battle Arena مخفف شده. آن ها نسخه ی اولیه ی بازی را در اختیار گروهی از گیمرها قرار دارند تا نظراتشان را بشوند و در نسخه ی نهایی اعمال کنند. شخصیت پردازی کاراکترها و نقشه ی بازی بر اساس داستان های فانتزی ساخته شده گروه سازنده ی آن، به گفته ی خودشان جمعی از بهترین گیمر های سبک MOBA هستند.

اندرو ویلسون به صحنه باز می گردد اظهار می کند که امروزه زمان بسیار مناسبی برای ساخت بازی ها و مخصوصاً بازی کردن آن هاست. او می گوید کمی صبر داشته باشید چرا که هنوز بازی های دیگر برای نمایش داریم.

E3 2014 : هر آنچه که در کنفرانس EA گذشت - آکا

شخصاً زمان زیادی منتظر چنین لحظه ای بودم، نمایش Mirror’s Edge 2. یک سال از معرفی آن می گذرد و اطلاعات بسیار اندکی از آن به بیرون درز کرده. همه مشتاق نمایشی حتی نه از گیم پلی، بلکه تریلری درخور بازی را داشتیم، اما با صحبت های سازندگان درباره ی طراحی شخصیتFaith مواجه شدیم. اینکه آن ها چگونه روی طراحی لباس و اجزای بدن آن کار کرده اند. این برای کی بازی اول شخص کمی عجیب به نظر می رسد. تمام صحبت ها مربوط به شخصیت و ظاهر فیث است کوچکترین اطلاعاتی از بازی ارائه نمی شود. ویدیوهایی که گیم پلی به نظر می رسند، در مراحل بسیار اولیه ی ساخت هستند و به جرأت می توان گفت با نسخه ی قبلی هیچ تفاوتی نداشتند. مبارزات تن به تن پیشرفت کرده اند و ضربات سریع تر و قوی تر شدند. نمایش مورد انتظارترین بازی EA همینجا به اتمام می رسد و ما در واقع هیچ خبر جدیدی دریافت نکردیم. سؤال اینجاست که تیم DICE یک سال گذشته را مشغول چه کاری بوده، حتی بتلفید جدید را هم آن ها نساختند.

شاید پیش خود گفته باشید بازی های ورزشی چیزی کم دارد، بله: FIFA 15. نمایش تقریباً کاملی از فیفا ۱۵ پخش می شود که در آن رابطه ی بازیکنان، فیزیک توپ و جو استادیم مورد بررسی قرار می گیرد. نکته ی جالب توجه شاید سه بعدی بودن تمام تماشاگرها و کنده شدن چمن زمین هنگام تکل های خشن باشد. جزئیات بازیکنان، استادیوم و اجزای داخل آن قطعاً بیشتر شدند و حالا دیگر با یک فیفای کاملاً نسل بعدی طرفیم. تریلر سینماتیک زیبایی از آن پخش می شود که واقعاً حماسی است. جمله ای که انتهای نمایش آن عنوان شد شاید به خوبی فیفا ۱۵ را خلاصه کند: «بازی را احساس کنید.»

E3 2014 : هر آنچه که در کنفرانس EA گذشت - آکا

به عنوان آخرین نمایش بتلفیلدی نمایش داده می شود که هیچ شباهتی به بتلفید ندارد: تقابل دزد و پلیس. باید توجه داشت که این نسخه از بتلفید را DICE نمی سازد و ساخت آن بر عهده ی استودیوی Vircal است. حدود ۱۰ دقیقه ویدیو گیم پلی مالتی پلیر ۳۲ نفره ی آن پخش می شود. دو تیم دزد و پلیس به جان یکدیگر افتاده اند. از اطراف شهر موشک و آرپی جی شکلی می شود و وسایل نقلیه ی گوناگونی برای انتخاب وجود دارند. تخریب پذیری و انفجارها مثال زدنی هستند، در جایی از بازی جرثقیل غول پیکری سقوط می کند که جزئیات آن واقعاً دیدنی هستند. دزدها داخل ساختمان ها می روند، سوار هلیکوپتر و ماشین می شوند و صد البته پلیس ها هم به این امکانات دسترسی دارند. هنگامی که هلیکوپتر دزدها در حال سقوط است، آن ها با چتر به پایین می پرند اما دیگر راه فراری ندارند.

خبر خوشحال کننده ای که بعد از نمایش بازی اعلام شد، خبر عرضه بتای Battlefield Hardline در همان روز کنفرانس بود که البته فقط مخصوص PS4 است. کنسول های بسیاری هم در غرفه ی EA داخل نمایشگاه موجود هستند تا گیمرها بازی را زودتر از موعد تجربه کنند. همینجا کنفرانس EA به اتمام می رسد و گرچه خبر بتای بتلفیلد خوش حال کننده بود، اما فکر نمی کنم گیمرها حاضر در سال، راضی آنجا را ترک کرده باشند. همانطور که ابتدای مطلب بیان شد، EA این فرصت را داشت تا از عناوین بسیار مورد خود مانند Mirror’s Edge 2، Star Wars و Mass Effect اطلاعات بیشتری در میان بگذارد اما به نشان دادن مراحل ساخت آن ها بسنده کرد و ارائه ی اطلاعات را به زمان دیگری، مثل نمایشگاه Gamescom موکول کرد. در مجموع کنفرانس سطح متوسطی داشت و می شود از این فرصت، به نحو بسیار بهتری استفاده کرد.

 تمامی اخبار مربوط به نمایشگاه E3 2014 در گجت نیوز

E3 2014 : دانلود تمام تریلرهای پخش شده در کنفرانس Electronic Arts

تبلیغات