بازار کنسول های مخصوص بازی هیچگاه چنین داغ و پرحاشیه نبوده است. هنوز مدت زمان زیادی از ارائه کنسول جدید نینتندو به نام وی یو نگذشته است که سونی با پلی استیشن چهارم و وعده ی یک تجربه گرافیکی فراتر از حد انتظار، تمامی توجهات را به خود معطوف کرده است. همچنین طولی نخواهد کشید که نماینده جدید مایکروسافت نیز پا به عرصه رقابت بگذارد. در چنین شرایطی، چندان هم دور از انتظار نخواهد بود که گوگل نیز از اشتیاق علاقه مندان نهایت بهره را برده و شانس خود را در این بازار پرسود آزمایش کند.

تا چند سال گذشته، بازیگران چندانی توان خودنمایی در این بازار را در خود نمی دیدند. اما زمانه عوض شده. درست همین چندی پیش بود که گروهی کوچک و برخاسته از سایت Kickstarter، کنسول خود به نام OUYA را که با هدف تلفیق ویژگی های دستگاه های موبایل و کنسول های بازی ساخته بودند، روانه بازار کردند و با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شدند. دستگاهی که به تلویزیون شما متصل شده و با قیمتی 99 دلاری و سیستم عامل اندروید، توانست به راحتی جایگاه مورد نظر خود را بدست آورد.

حتی اخیراً شایعاتی به گوش می رسد، مبنی بر اینکه اپل نیز بی کار ننشسته و درحال وارد کردن بازی های iOS به دنیای کنسول های بازی است و ارتشی از توسعه دهندگان نیز آن را همراهی خواهند کرد. از سوی دیگر با مشاهده و تامل در موفقیت صنعت بازی سازی برای آیفون و سیستم عامل IOS، وقوع این شایعات چندان جای شگفتی نخواهد داشت.

در این میان، به جرات می توان گفت که جای خالی گوگل در این نبرد حس می شود. هرچند احتمالا ایده ساخت یک کنسول بازی، پیش از این ها نیز به فکر گوگل رسیده است. حتی می شود هدف اصلی از عرضه گوگل تی وی را ورود به محدوده انحصاری کنسول ها تعبیر کرد. به علاوه، تلاش مصرانه گوگل برای ورود به عرصه سخت افزار نیز غیر قابل انکار است، آن هم با در نظر گرفتن تصاحب موتورولا که هرچند از آن به عنوان اقدامی نه چندان زیرکانه برای گسترش تحقیقات در زمینه ساخت و توسعه سخت افزار یاد می شود، ولی می تواند به عنوان شرکتی که تعداد زیادی تبلت و تلفن هوشمند به فروش رسانده است، سکوی پرتاب و نقطه شروع مناسبی باشد.

به هر حال، در تلاش گوگل برای ورود به سالن منازل کاربران، شکی وجود ندارد. و چه چیزی بهتر از بستر اندروید که کارایی خوب خود را در انواع تلفن های هوشمند و تبلت ها و سایر ابزارک ها به اثبات رسانده و برای به کار گیری در یک کنسول بازی، کاملا مناسب می نماید و با در نظر گرفتن قدرتمندتر شدن هر روزه پردازنده های موبایل، امکان اجرای عناوین برتر اندرویدی با کیفیتی بسیار بالاتر بر روی یک کنسول بازی، فراهم خواهد گشت.

در آخر، از رقابت شدید میان گوگل و مایکروسافت نیز نمی توان چشم پوشی کرد. و چه فرصتی بهتر از این تا با شکست ایکس باکس محبوب مایکروسافت، پیروزی دلنشینی را ازآن خود کند؟

به نظر شما گوگل توان رقابت با تولیدکنندگان برتر کنسول های بازی همچون مایکروسافت و سونی را دارد؟


منبع : en.gadgetnews

تبلیغات