loading...

3 دسامبر سال 1994 شرکت ژاپنی سونی کنسول بازی PlayStation را معرفی کرد. محصولی که شاید در آن زمانهیچکس تصور نمی کرد که بتواند انقلابی در صنعت بازی های رایانه ای و کنسول ها ایجاد کند.

PlayStation زاده ایده و خلاقیت های یک مهندس سخت افزار و الکترونیک به نام کن کوتاراگی بود که بعدها به عنوان ریاست شرکت سونی کامپیوتر انترتینمنت از زیر مجموعه های این شرکت انتخاب شد.

از وی به عنوان پدر پلی استیشن یاد می شود. پلی استیشن اولین کنسول بازی در جهان بود که بیش از 100 میلیون نسخه از آن به فروش رفت و موفقیت بزرگی برای سونی به همراه داشت و خاطرات بسیاری را برای کاربران آن دوران خلق کرد. موفقیت سونی در عرضه اولین نسخه از پلی استیشن، آنها را بر آن داشت تا پلی استیشن ۲ را نیز عرضه کنند که این اتفاق 9 سال و 4 ماه پس از عرضه نسخه اولیه به وقوع پیوست و پلی استیشن 2 وارد بازار شد تا رکوردی تاریخی را به ثبت رساند. پلی استیشن ۲ توانست به رکورد فروش حدود ۱۵۵ میلیون نسخه تا سال ۲۰۱۲ دست پیدا کند که بالاترین میزان فروش کنسول بازی تا حالا بوده است.

شرکت سونی در سال 2006 نسل سوم از پلی استیشن را ارائه کرد و رکورد فروش 80 میلیون نسخه از این کنسول تا سال 2013 به ثبت رسید. کنسول اصلی دیگر شرکت سونی نسخه 4 از پلی استیشن بود که در سال 2014 ارائه شد و تنها در 24 ساعت اول عرضه ی محصول به بازار، حدود 1 میلیون از این کنسول در سراسر جهان به فروش رفت و یک رکورد دیگر برای شرکت سونی به عنوان سریع ترین فروش در میان کنسول ها، ثبت شد.

پلی استیشن 1 که برای نخستین بار در سال 1994 در ژاپن عرضه شده بود یکی از پر طرفدارترین کنسول های سونی به شمار می رود که شرکت سونی تا سال 2006 و کمی قبل از عرضه نسخه 3 پلی استیشن به تولید آن ادامه داد و سرانجام این کنسول را بعد از 11 سال از خط تولید خود کنار گذاشت و بازنشته کرد. بهترین بازی به فروش رسیده روی این کنسول، گرن توریسمو بود که تا سال 2008 حدود 10.85 میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است و رکورددار بازی های پلی استیشن 1 است.

پلی استیشن ۱ از یک جهت بیشتر از نسخه های بعدی آن برای شرکت سونی دارای اهمیت بود و آن هم تسخیر بازار کنسول های بازی بود که اوایل دهه 1990 در اختیار شرکت های نظیر سگا و نینتندو قرار داشت، اما سونی ابتدا در تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۱۹۹۳ در توکیو، شرکت سونی کامپیوتر اینترتیمنت را تاسیس کرد و یکسال بعد از آن نیز با اولین کنسول خانگی پلی استیشن تمام موازنه های قدرت را در حوزه کنسول های بازی برهم ریخت و تبدیل به هیولای بی چون و چرای دنیای سرگرمی شد و تا قبل از ظهور کنسول بازی مایکروسافت به حکمران بی رقیب کنسول های بازی تبدیل شد.

مصطفی لطفی

منبع : zoomit.ir

تبلیغات