آکاایران: تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

سرویس خبری آکا ایران : به گزارش وزارت بهداشت ترکیه در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در آنکارا، پایتخت این کشور، ۳۲ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شده اند.

به گزارش آکاایران: این انفجار روز یکشنبه ۱۳ مارس حدود ساعت هفت بعد از ظهر به وقت محلی در نزدیکی ایستگاه های اتوبوس در بلوار آتاتورک در منطقه “هلال احمر” (قزل آی) آنکارا رخ داد.

تصاویر تلویزیونی یک اتوبوس مسافربری و خودروهای دیگری را در حال سوختن نشان می دهد. به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه این انفجار در یک خودرو در کنار اتوبوس رخ داده است.

تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

آکاایران: تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

منطقه ای که هدف انفجار قرار گرفته، جایی است که دفتر نخست وزیر و بسیاری از وزارتخانه ها در نزدیکی آن واقع شده است.

یک مقام ارشد امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که انفجار آنکارا انتحاری بوده و بعد از آن صدای تیراندازی هم شنیده شده است.

او گفت که چنین حملاتی “عزم ما را برای نبرد با تروریسم بیشتر می کند.”

محمد موذن اغلو وزیر بهداشت ترکیه در کنفرانسی خبری گفت که ۳۰ نفر در صحنه حادثه کشته شدند و ۴ نفر بعدا در بیمارستان درگذشتند، با این حال به نظر می رسد که دو نفر از کشته ها عوامل بمبگذاری باشند.

تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

به گفته او ۱۲۵ زخمی هم در چندین بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند که حال ۱۹ نفر آنها وخیم است.

افکان علا وزیر کشور ترکیه گفت که تحقیقات روز دوشنبه انجام خواهد شد و عوامل حمله معرفی خواهند شد.

او پس از نشست اضطراری کابینه امنیتی تحت ریاست احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه صحبت می کرد.

کمتر از یک ماه پیش انفجار یک خودرو در مرکز آنکارا ۲۹ کشته به جا گذاشت. دولت ترکیه جنگجویان کرد سوریه را مسئول آن انفجار معرفی کرد.

روزنامه حریت گفت که تازه ترین انفجار در ساعت ۱۸:۴۰ به وقت محلی (۱۶:۴۰ گرینویچ) روی داد و ناحیه از ترس وقوع حمله ای تازه فورا تخلیه شد و آمبولانس های زیادی به صحنه شتافتند.

تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است. با این حال مقام های امنیتی به خبرگزاری رویترز گفتند که یافته های اولیه نشان می دهد که شاید کار پ ک ک (حزب کارگران کردستان) یا یک گروه مرتبط با آن باشد.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی می گوید که سه حمله در پایتخت ترکیه در ظرف کمتر از شش ماه نشان دهنده تهدیدهای متعدد امنیتی است که ترکیه اکنون با آن روبروست.

به گفته خبرنگار ما، این کشور که گوشه ای باثبات از خاورمیانه و متحد مهم غرب در این منطقه متلاطم به حساب می آمد، اکنون در گذرگاهی پرمخاطره است.

همزمان روشن شده است که سفارت آمریکا در آنکارا روز ۱۱ مارس به شهروندان این کشور در مورد “یک توطئه بالقوه تروریستی” در آنکارا هشدار داده بود.

مسئولیت بمبگذاری ماه گذشته آنکارا را گروه “بازهای آزاد کردستان” به عهده گرفت و در وبسایت خود گفت که آن حمله به تلافی سیاست های آقای اردوغان انجام شد.

تصاویر و توضیحات انفجار مرگبار در انکارا ترکیه

با این حال ترکیه یک شهروند سوریه، که عضو یک گروه دیگر کردی بود، را مقصر شناخت.

اکتبر گذشته هم بیش از ۱۰۰ نفر در دو بمبگذاری انتحاری در یک راهپیمایی صلح کردها در آنکارا کشته شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئول آن حمله معرفی شد.

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات