آکاایران: خبر فوری، کودتا نظامی در ترکیهReviewed by آکا ایران on Jul 16Rating: 5.0خبر فوری، کودتا نظامی در ترکیهخبر فوری، کودتا نظامی در ترکیه - نیروهای ارتش ترکیه پل های اصلی استانبول را بسته اند و گزارش هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

خبر فوری، کودتا نظامی در ترکیه

خبر فوری | کودتا نظامی در ترکیه

آکاایران: خبر فوری، کودتا نظامی در ترکیه

نیروهای ارتش ترکیه پل های اصلی استانبول را بسته اند و گزارش هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

به گزارش آکاایران: سرویس خبری آکا ایران ، بن عالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه گفته است حضور نیروهای نظامی در خیابان های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی دهد تلاش های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفته اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شده اند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند.

یک شاهد عینی به رویترز گفته است که در آنکارا صدای تیراندازی شنیده شده است.

از سوی دیگر برخی منابع خبر می دهند که فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمده و تمام پروازها متوقف شده است. حریت گزارش داده که تانک ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شده اند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شده است.

بی.بی.سی گزارش داد، تصاویری از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شده است. تلویزیون دولتی که به تصرف نیروهای ارتش در آمده اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه ای که ظاهراً از سوی ارتش ترکیه منتشر شده است آمده که ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه اش آورده که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، ارتش ترکیه اعلام کرده که کنترل قدرت را در این کشور بر عهده گرفته است. در بیانیه ای که از سوی ارتش در تلویزیون قرائت شد، آمده است: نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل قدرت را در اختیار گرفته اند.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته اند. سی ان ان ترک به نقل از خبرنگاران گزارش داد، تیراندازی از بالگرد در مقر رئیس ستاد ارتش و مقر اطلاعات ارتش دیده شده است.

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده است که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح هم گزارش داد، وزیر دادگستری اعلام کرد: اینها از گروه گولن دستور می گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می کنند.

منابع خبری مختلف از وقوع انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس در آنکارا خبر می دهند.

گزارش ها و تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که حکایت دارد گروه هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین های خودپرداز بانک ها صف بسته اند.

واکنش ها

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بلومبرگ گزارش داد، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا کاهش محسوسی داشته است.

در حال تکمیل…

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات