آکاایران: قابلیت هایبرنیت و تفاوت آن با وضعیت "آماده به کار" و "تمام خاموش"

معرفی قابلیت های هایبرنیت

معرفی قابلیت های هایبرنیت

آکاایران: معرفی قابلیت های هایبرنیت

به گزارش آکاایران: قابلیت هایبرنیت و تفاوت آن با وضعیت "آماده به کار" و "تمام خاموش"

اختصاصیآکا ایران: 

کامپیوترها و لپ‌تاپ‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند عموما قابلیت‌ها و وضعیت‌هایی با نام هایبرنیت (Hibernate) و وضعیت خواب (Sleep) را در کنار قابلیت خاموش کردن (Shut Down) دستگاه به همراه دارند. با استفاده از این وضعیت‌ها می‌توانید در عین حال که فعالیت‌های سیستمی دستگاه را متوقف می‌کنید در هر زمان که مد نظرتان باشد به سرعت سیستم خود را راه‌اندازی کرده و مجددا به تمامی برنامه‌ها و بخش‌های اجرایی آن دسترسی داشته باشید. وضعیت هایبرنیت هم اکنون در بین کاربران لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها فوق‌العاده پرطرفدار بوده و به مراتب از آن استفاده می‌شود. در این وضعیت لپ‌تاپ شما تقریبا مانند حالت تمام خاموش عمل می‌کند، اما باز هم شما قادر خواهید بود که به سرعت دستگاه خود را راه‌اندازی کرده و به برنامه‌های اجرایی و سیستمی آن دسترسی داشته باشید؛ اما دلیل وجود این وضعیت چیست؟ آیا هایبرنیت کردن لپ‌تاپ یا کامپیوترتان می‌تواند جایگزین تمام و کمالی برای خاموش کردن آن محسوب شود؟ در این مقاله قصد داریم توضیحات تکمیلی در رابطه با سه وضعیت تمام خاموش، هایبرنیت و خواب یا آماده به کار در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد که عده‌ای از افراد 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته لپ‌تاپ‌های خویش را به وضعیت تمام خاموش منتقل نمی‌کنند، بلکه از وضعیت و قابلیت هایبرنیت استفاده کرده و آن را روشی بهترین و جایگزین تمام خاموش کردن دستگاه می‌دانند؛ اما هر یک از وضعیت‌های تعریف شده برای دستگاه‌های کامپیوتری مزیت‌ها و معایب منحصر به فرد خویش را دارند که حتما باید به آن‌ها توجه خاصی شود. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این سه وضعیت و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

وضعیت تمام خاموش (Shut Down)

تمام خاموش کردن لپ‌تاپ و کامپیوتر قابلیتی است که هم اکنون اغلب ما از آن استفاده می‌کنید. برخی از افراد استفاده از آن را بنا به دلایل خاص خود ضروری و لازم دانسته و تمام خاموش کردن دستگاه را روشی به منظور جلوگیری از کوتاه شدن عمر قطعات سخت افزاری دستگاه می‌دانند.

هنگامی که شما کامپیوتر خود را تمام خاموش می‌کنید تمامی برنامه‌ها و اطلاعات اجرا شده در آن به همراه فعالیت‌های سیستم عامل اصلی دستگاه خاموش و غیرفعال خواهند شد. کامپیوتری که تمام خاموش شده به هیچ عنوان فعالیتی نداشته و از این‌رو مصرف انرژی نیز نخواهد داشت. در این شرایط اگر قصد استفاده‌ی مجدد از کامپیوتر را داشته باشید می‌بایست زمان مربوط به بوت دستگاه و راه‌اندازی مجدد سیستم عامل آن را صرف نموده و نهایتا بتوانید از نو فعالیت‌های سیستمی خویش را با دستگاه خود آغاز کنید.

 

وضعیت خواب یا آماده به کار (Sleep/ Stand By)

در وضعیت خواب یا آماده به کار که با عبارت‌های Sleep و Stand By مشخص می‌شوند، کامپیوتر شما مصرف انرژی ناچیزی را خواهد داشت. در واقع در این وضعیت مموری و حافظه‌ی دستگاه همچنان فعال است و سایر بخش‌های آن خاموش بوده و به مراتب مصرف انرژی خاصی نخواهند داشت. در این شرایط هنگامی که مجددا کامپیوترتان را راه‌اندازی کرده و از وضعیت خواب یا آماده به کار خارج می‌کنید، تمامی برنامه‌ها و بخش‌های سیستمی اجرا شده توسط شما مجددا پیش رویتان قرار داده خواهد شد؛ بنابراین در این وضعیت هیچ زمان اضافی به منظور راه‌اندازی مجدد سیستم عامل صرف نمی‌شود.

 

وضعیت هایبرنیت (Hibernate)

در این وضعیت اطلاعات و وضعیت کنونی حافظه یا مموری کامپیوتر شما در هارد درایو آن ذخیره‌سازی می‌شود. به بیان دیگر محتویات رم کامپیوتر شما در وضعیت هایبرنیت به حافظه‎‌ی هارد درایو منتقل خواهد شد؛ بنابراین هنگامی که دستگاه خویش را مجددا راه‌اندازی کنید اطلاعات سیستمی شما از هارد درایو دستگاه به مموری یا رم منتقل می‌شوند. با استفاده از این روش هم شما می‌توانید به طور آنی به اطلاعات پیشین و برنامه‌های اجرایی در سیستم عامل خود دسترسی داشته باشید؛ بنابراین در این شرایط مانند وضعیت آماده به کار یا خواب دستگاه، زمانی به منظور راه‌اندازی مجدد سیستم و اجزای آن صرف نمی‌شود.

دقت داشته باشید که زمان مورد نیاز به منظور راه‌اندازی مجدد سیستم از وضعیت هایبرنیت نسبت به وضعیت آماده به کار بیشتر است، اما هنگامی که سیستم شما در وضعیت هایبرنیت به سر می‌برد مصرف انرژی فوق‌العاده ناچیزی را به همراه خواهد داشت. جالب است بدانید که میزان مصرف انرژی کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما در شرایطی که در وضعیت هایبرنیت قرار دارد تقریبا به عدد صفر خواهد رسید.

تصور کنید که لپ‌تاپ خود را بدون اتصال به شارژر به وضعیت خواب یا آماده به کار منتقل کرده‌اید. در این شرایط دستگاه شما از انرژی باتری استفاده می‌کند و اگر باتری دستگاه با کمبود توان شارژدهی مواجه گردد، سیستم به طور خودکار از وضعیت خواب به وضعیت هایبرنیت تغییر حالت خواهد داد و از این طریق با کاهش میزان مصرف انرژی باتری به چیزی در حدود 0 درصد منجر به ذخیره‌سازی انرژی آن خواهد شد.

معرفی قابلیت های هایبرنیت

 

چه زمانی از وضعیت خواب با آماده به کار (Stand By/ Sleep) استفاده کنیم؟

اگر قصد دارید که برای مدت زمان بسیار کوتاهی از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود دور شده و مجددا فعالیت‌های خویش را با آن ادامه دهید، می‌توانید از وضعیت خواب یا آماده به کار دستگاه استفاده کنید. در این شرایط با صرف زمان بسیار اندکی مجددا به اطلاعات سیسمی و برنامه‌های راه‌اندازی شده در سیستم عامل دستگاه دسترسی خواهید داشت و نیازی به راه‌اندازی مجدد سیستم عامل نیز وجود ندارد.

 

چه زمانی از وضعیت هایبرنیت (Hibernate) استفاده کنیم؟

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم در وضعیت هایبرنیت انرژی مصرفی دستگاه شما فوق‌العاده ماهش یافته و تقریبا به صفر می‌رسد، بنابراین اگر برای مدت زمان طولانی‌تری دستگاه خود را رها می‌کنید و در عین حال قصد دارید که اطلاعات و برنامه‌های اجرایی آن باقی بمانند از وضعیت هایبرنیت استفاده کنید. استفاده از وضعیت هایبرنیت بیشتر برای افرادی توصیه می‌شود که زمان کمی داشته و مکررا از دستگاه خویش برای مدت زمان‌های طولانی‌تری دور می‌شوند.

 

چه زمانی از وضعیت تمام خاموش (Shut Down) استفاده کنیم؟

همانگونه که اشاره داشتیم هنگامی که دستگاه خویش را خاموش می‌کنید، به منظور راه‌اندازی مجدد آن زمان بیشتری را نیاز خواهید داشت. اگر برای مدت زمان بسیار طولانی از دستگاه خود دور می‌شوید حتما آن را خاموش کنید. به طور کلی استفاده از وضعیت هایبرنیت به جای تمام خاموش مشکل خاصی را برای دستگاه شما ایجاد نمی‌کند، اما از نظر نرم افزاری سیستم عامل ویندوز به گونه‌ای طراحی شده که ریستارت کردن آن (راه‌اندازی مجدد پس از خاموش کردن دستگاه) می‌تواند تا حد زیادی عملکرد آن را بهبود بخشیده و مشکلات و باگ‌های احتمالی ایجاد شده در فعالیت‌های آن را برطرف سازد؛ بنابراین اگر برای مدت زمانی طولانی از دستگاه خویش به دور هستید و یا احساس می‌کنید که سیستم عامل دستگاه تا حدی کند شده حتما از وضعیت تمام خاموش استفاده نموده و یا حداقل کامپیوتر خود را ریستارت نمایید.

 

انرژی مصرفی دستگاه در وضعیت هایبرنیت و آماده به کار

میزان دقیق انرژی مصرفی دستگاه در دو وضعیت هایبرنیت و به ویژه آماده به کار رابطه‌ی مستقیمی به کامپیوتر شما و اطلاعات اجرایی درون آن دارد؛ اما به طور کلی اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید و دسترسی به شارژر ندارید حتما استفاده از قابلیت هایبرنیت را به وضعیت آماده به کار یا خواب ترجیح دهید. در این شرایط میزان انرژی صرفی دستگاه شما بهتر و بهتر بهینه‌سازی و مدیریت می‌شود.

معرفی قابلیت های هایبرنیت

 

تنظیمات دلخواه

شما می‌توانید در سیستم عامل ویندوز 8 تنظیماتی را به صورت دلخواه به منظور اعمال وضعیت‌های گوناگون نظیر هایبرنیت، آماده به کار و تمام خاموش شدن دستگاه لحاظ کنید. بدین منظور وارد بخش Control Panel شده و سپس گزینه‌ی مربوط به تنظیمات Power Options را انتخاب نمایید. نهایتا از منوی سمت چپ گزینه‌ی Choose what the power buttons do را انتخاب کنید. در این شرایط وارد صفحه‌ای می‌شوید که مانند تصویر زیر است.

در این قسمت شما می‌توانید برای هر یک از شرایط فیزیکی دستگاه خود در دو وضعیت اتصال شارژر و عدم اتصال آن دستورات لازم را تعیین نمایید. به عنوان مثال می‌توانید تعیین کنید که با فشردن دکمه‌ی Power در زمانی که کابل شارژر به لپ‌تاپ متصل است دستگاه شما به چه وضعیتی منتقل گردد و یا هنگامی که صفحه نمایش لپ‌تاپ را جمع می‌کنید چه اتفاقی برای آن بیفتد. با شناخت بهتر عملکرد وضعیت‌های آماده به کار، تمام خاموش و هایبرنیت مطمئنا مدیریت این بخش و بهینه‌سازی تنظیمات مربوط به آن می‌تواند به نحو بهتری انجام شود. امیدوار هستیم که در این مقاله کمک ناچیزی به شما عزیزان در راستای شناخت بهتر نحوه‌ی عملکرد سه وضعیت تمام خاموش، آماده به کار یا خواب و هایبرنیت کرده باشیم.

مترجم: امین رضائیان

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات