آکاایران: نحوه‌ مدیریت افزونه‌‌های مرورگرهای مختلف و افزایش سرعت آن‌ها

مدیریت افزونه‌‌های مرورگرهای مختلف

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

آکاایران: مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

به گزارش آکاایران: نحوه‌ مدیریت افزونه‌‌های مرورگرهای مختلف و افزایش سرعت آن‌ها

اختصاصیآکا ایران: 

افزونه‌ها یا افزودنی‌های مرورگر (Browser Extensions) ابزارهایی هستند که می‌توانند میزانمصرفحافظه‌ی مرورگرتان را افزایش داده و نهایتا منجر به عملکرد کندتر آن و کاهش سرعت عمل کلی مرورگر شوند؛ اما آیا می‌دانستید که شما می‌توانید دقیقا مشاهده کنید که هر افزونه چه مقدار تاثیر عملکردی در فعالیت‌های مرورگرتان دارد؟

نحوه‌ی بررسی میزان تاثیر عملکرد افزونه‌ها در هر مرورگری متفاوت بوده و به روش‌های منحصر به فردی قابل ارزیابی خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم که روش بررسی این امر و میزان تاثیرگذاری افزونه‌ها در سرعت عمل مرورگرها را برای هر یک از مرورگرهای معروف و پرکاربرد موجود کنونی آموزش دهیم. اگر احساس می‌کنید که مرورگر کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما هم کند شده مطالعه‌ی این مقاله اطلاعات مناسبی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

مرورگر موزیلا فایرفاکس (Firefox)

مرورگر فایرفاکس از جمله مرورگرهای پر کاربرد و پرطرفداری است که متاسفانه به سادگی اجازه‌ی بررسی نحوه‌ی عملکرد افزونه‌های خویش را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. به منظور مشاهده‌ی نحوه‌ی عملکرد افزونه‌های این مرورگر می‌بایست یک افزونه‌ی اختصاصی دیگر را در آن نصب نمایید. شاید عجیب برسد که برای بررسی عملکرد افزونه‌ها از افزونه‌ای مجزا استفاده شود، اما این روش بهترین و تقریبا تنها روش پیش رویتان به منظور بررسی نحوه‌ی عملکرد افزونه‌های مرورگر فایرفاکس است.

بنابراین به منظور بررسی نحوه‌ی عملکرد افزونه‌های مرورگر فایرفاکس می‌بایست یک افزونه‌ی مجزا با نام "about:addons-memory" را دانلود نمایید. به منظور دانلود این افزونه بر روی نام آن کلیک کنید. پس از دانلود این افزونه، آن را از مرورگر فایرفاکس خود اجرا نمایید. مشاهده می‌کنید که لیستی از افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگتان ارائه خواهد شد و مانند تصویر زیر اطلاعات مربوط به میزان مصرف مموری و حافظه‌ی آن‌ها نیز ارائه می‌شود؛ بنابراین از این طریق می‌توانید افزونه‌هایی را که مصرف مموری بیش از اندازه‌ای داشته و در عین حال چندان کاربردی نیستند و منجر به کاهش سرعت عمل مرورگرتان می‌شوند را شناسایی و غیر فعال نمایید.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

 مرورگر گوگل کروم (Google Chrome)

مرورگر گوگل کروم هم یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین مرورگرهای اینترنتی محسوب می‌شود که در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها از آن استفاده بیشتری صورت می‌گیرد. این مرورگر در بخش تنظیمان Task Manager خود امکان مشاهده‎‌ و بررسی نحوه‌ی عملکرد افزونه‌ها را در اختیارتانقرار خواهد داد. به منظور وارد شدن به بخش Task Manager ابتدا بر روی گزینه‌ی منوی مرورگر کروم خود کلیک نمایید. حال بر روی گزینه‌ی Tools رفته و نهایتا بخش با عنوان Task Manager را انتخاب کنید.

دسترسی به این بخش با فشردن دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Escape نیز امکان‌پذیر خواهد بود. پس از انتخاب این گزینه و یا فشردن دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Escape پنجره‌ای مانند تصویر زیر بر روی نمایشگر شما نمایش داده می‌شود. در این پنجره اطلاعات مربوط به افزونه‌های نصب شده بر روی مرورگرتان و میزان فعالیت و اشغال حافظه‌ و مموری آن‌ها ارائه می‌شود؛ بنابراین از این طریق شما به راحتی می‌توانید افزونه‌های مرورگر گوگل کروم خویش را مدیریت کرده و آن دسته از مواردی که منجر به کاهش سرعت عمل مرورگرتان می‌شوند را حذف و غیرفعال نمایید.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

مرورگر اینترنت اکسپلورر میزان مصرف مموری و حافظه‌ی هر یک از افزونه‌های نصب و راه‌اندازی شده بر روی آن را در اختیارتان قرار نخواهد داد، اما زمان مورد نیاز به منظور بارگذاری اطلاعات هر یک از افزونه‌ها را برای شما نمایش می‌دهد؛ بنابراین از این طریق شما متوجه میزان زمان مورد نیاز برای بارگذاری و نهایتا افت سرعت عمل مرورگرتان خواهید شد و می‌توانید افزونه‌هایی که زمان بارگذاری زیادی را نیاز دارند، حذف یا غیرفعال نمایید.

به منظور مشاهده‌ی اطلاعات مربوط به افزونه‌ها ابتدا بر روی آیکون چرخ دنده‌ی مربوط به تنظیمات و منوی مرورگرتان کلیک کنید و سپس گزینه‌ی با عنوان Manage Add-ons را انتخاب نمایید. حال با پنجره‌ی شبیه به تصویر زیر مواجه می‌شوید که حاوی لیست افزونه‌های نصب و راه‌اندازی شده بر روی مرورگرتان است. در ستون با عنوان Load Time اطلاعات مربوط به زمان مورد نیاز به منظور بارگذاری افزونه‌ها را مشاهده می‌کنید. به منظور غیرفعال کردن هر یک از افزونه‌ها کافی است که آن را انتخاب و با استفاده از گزینه‌ی Disable آن را غیر فعال نمایید.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

استفاده از قابلیت "Safe Mode" در مرورگرها

به طور کلی محاسبه‌ی دقیق میزان تاثیرگذاری افزونه‌ها در سرعت عملکرد مرورگرتان فرآیندی فوق‌العاده دشوار است. این امر به خصوص در شرایطی که تنها یک یا چند افزونه را غیر فعال می‌کنید تاثیری نسبتا نامحسوس را در سرعت عمل مرورگر خواهد داشت؛ اما با غیرفعال کردن فعالیت‌های تمامی افزونه‌ها می‌توانید تا حتی متوجه تغییرات ایجاد شده در مرورگرتان شوید؛ اما در این بین مشکلی وجود دارد و این مشکل مربوط به نحوه‌ی غیرفعال کردن و فعال‌سازی مجدد افزونه‌های مرورگرتان است که ممکن است بنا به دلایل خاصی گیج کننده و زمان‌بر محسوب شود.

بدین منظور پیشنهاد می‌کنیم که از قابلیت "Safe Mode" مرورگرتان استفاده کنید. در این شرایط هیچ یک از افزونه‌های مرورگر فعال نبوده و فعالیت شما در محیط مرورگر بدون وجود مزاحمتی از نظر افزونه‌ و اشغال حافظه انجام می‌پذیرد. با انتخاب این وضعیت و تجربه‌ی عملکرد آن متوجه خواهید شد که سرعت عمل مرورگر شما تا چه اندازه افزایش می‌یابد. در ادامه نحوه‎‌ی فعال‌سازی قابلیت "Safe Mode" در سه مرورگر فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلورر توضیح داده می‌شود.

 مرورگر فایرفاکس: فعال‌سازی قابلیت "Safe Mode" در مرورگر فایرفاکس به سادگی قابل انجام است. بدن منظور کافی است که بر روی آیکون نارنجی رنگ با عنوان Firefox (واقع در بخش بالا و سمت چپ تصویر) کلید نموده و سپس با مراجعه به منوی Help گزینه‌ی Restart with Add-ons Disabled را انتخاب نمایید. پس از انتخاب این گزینه مرورگر شما از نو و بدون وجود هیچ افزونه‌ای راه‌اندازی خواهد شد.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

مرورگر گوگل کروم: به منظور فعال‌سازی قابلیت "Safe Mode" در مرورگر کروم بر روی آیکون این برنامه کلیک راست کرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب نمایید. حال از منوی Shortcut بخش با عنوان Target را مشاهده کنید. در این بخش آدرسی ضمیمه شده است. در انتهای این آدرس عبارت "—no-extensions" را وارد کنید. دقت داشته باشید که در ابتدای این عبارت دو علامت خط تیره (-) نوشته شده است. حال گزینه‌ی Apply و OK را انتخاب نموده و مرورگرتان را راه‌اندازی نمایید. در این شرایط شما با استفاده از وضعیت "Safe Mode" مرورگرتان را اجرا کرده‌اید، اگر تمایل دارید که مجددا مرورگرتان را به وضعیت قبل و نرمال بازگردانید کافی است که فرآیند پیشین شرح داده شده را مجددا انجام داده و عبارت "—no-extensions" را از انتهای مسیر نوشته شده در کنار بخش Target حذف نمایید.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

استفاده مرورگر اینترنت اکسپلورر: اگر از سیستم عامل ویندوز 7 استفاده می‌کنید از منوی استارت استفاده کرده و سپس وارد بخش All Programs شوید. سپس مسیر Accessories > System Tools > Internet Explorer (No Add-ons) را انتخاب نمایید؛ اما اگر از سیستم عامل ویندوز 8 مایکروسافت استفاده می‌کنید دو دکمه‌ی ترکیبی Windows+R را به صورت همزمان بفشارید. حال دستور نمایش داده شده در تصویر فوق را در پنجره‌ی پیش رو وارد و نهایتا کلید Enter را بزنید.

مدیریت افزونه های مرورگرهای مختلف

به طور کلی افزونه‌ها ممکن است در برخی از موارد ابزارهای کاربردی باشند، اما متاسفانه در سمت مقابل سرعت عمل مرورگرتان را کاهش خواهند داد؛ بنابراین بهتر است همواره نسبت به افزونه‌های نصب و راه‌اندازی شده بر روی مرورگر خویش آگاهی لازم را داشته باشید و از افزونه‌های غیر کاربردی استفاده نکنید.

مترجم: امین رضائیان

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات