آکاایران: آشنایی با حافظه‌ کش (Cache) مرورگر و قابلیت "Private Browsing"

آشنایی با حافظه‌ کش (Cache) مرورگر

آشنایی با حافظه کش (Cache) مرورگر

آکاایران: آشنایی با حافظه کش (Cache) مرورگر

به گزارش آکاایران: آشنایی با حافظه‌ کش (Cache) مرورگر و قابلیت "Private Browsing"

اختصاصیآکا ایران: 

بسیاری از افراد بنا به دلایل خاص و شخصی خود دائما اطلاعات ذخیره‌سازی در آن را حذف می‌کنند. این کار از طریق تنظیمات خود مرورگر و یا با استفاده از برنامه‌های جانبی نظیر برنامه‌ی CClear امکان‌پذیر خواهد بود. اطلاعات مرورگر شما عمدتا در دو بخش History و حافظه‌ی Cache آن ذخیره‌سازی خواهند می‌شوند، اما حذف اطلاعات ذخیره شده در حافظه‌ی Cache یا "کش " به طرز چشمگیری منجر به افت سرعت عمل مرورگرتان خواهد شد.

در واقع حافظه‌ی کش یا Cache از اطلاعات و محتویات وبسایت‌هایی که مشاهده می‌کنید کپی‌برداری کرده و در شرایط لزوم به جای بارگذاری مجدد اطلاعات مربوطه از این محتوای ذخیره‌سازی شده استفاده به عمل می‌آورد؛ بنابراین با استفاده از حافظه‌ی کش به جای بارگذاری مجدد اطلاعات وب‌سایتی که قبلا مشاهده کرده‌اید، اطلاعات و محتوای آن از هارد درایو شما و حافظه‌ی کش مرورگرتان بارگذاری شده و به معرض نمایش قرار داده خواهند شد. این امر مطمئنا تا حد زیادی منجر به افزایش سرعت عملکرد مرورگرتان خواهد شد، بنابراین هنگامی که شما حافظه‌ی کش مرورگر خود را حذف و پاکسازی می‌کنید، اطلاعات تمامی سایت‌هایی که مجددا وارد آن‌ها می‌شوید می‌بایست از نو بارگذاری شوند.

 

دلیل اصلی ذخیره‌سازی اطلاعات در حافظه‌ی کش یا Cache

به‌طورکلی مرورگرهای اینترنتی در حین استفاده، اطلاعات و تاریخچه‌ای گسترده از سایت‌ها و محتویات بازدید شده توسط کاربران را ذخیره‌سازی می‌کنند، اما در میان تمامی اطلاعاتی که توسط مرورگرها ذخیره‌سازی می‌شوند هیچ یک از آن‌ها کارایی مشابه با حافظه‌ی نهان یا کش (Cache) را نخواهند داشت. به‌بیان‌دیگر اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش مرورگرتان یکی از کاربردی‌ترین اطلاعاتی محسوب می‌شود که مرورگر در حین استفاده آن‌ها را ذخیره‌سازی می‌نماید.

در مرورگر اینترنت اکسپلورر تمامی فایل‌های ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی مرورگر در پوشه‌ای با نام Temporary Internet Files نمایش داده می‌شود، اما تمامی فایل‌های ذخیره‌سازی شده در این بخش در واقع همان اطلاعات حیاتی حافظه‌ی کش سایر مرورگرهای اینترنتی هستند. حال بیایید بهتر و بیشتر با فایل‌های ذخیره‌سازی شده در این بخش و حافظه‌ی کش و نحوه‌ی کارایی آن‌ها آشنا شویم.

هنگامی که شما از وب‌سایتی دیدن می‌کنید، تمامی منابع موردنیاز شما نظیر تصاویر، فایل‌های جاوا اسکریپت (JavaScript) و ... همگی توسط خود مرورگر دانلود و در حافظه‌ی آن ذخیره‌سازی خواهند شد. در این شرایط مرورگرتان پس از یک بار دانلود این فایل‌ها و منابع موردنیاز یک کپی از تمامی آن‌ها را در حافظه‌ی کش (Cache) خود ذخیره‌سازی می‌نماید تا در شرایطی که شما مجددا به سایت مربوطه سرکشی کردید نیازی به دانلود مجدد این فایل‌ها نبوده و در واقع اطلاعات مشترک قبلی تنها از حافظه‌ی کش مرورگر جایگزین شوند.

به عنوان مثال تصور کنید که برای اولین بار وارد وب‌سایتآکا ایران شده‌اید. در این شرایط مرورگر شما اطلاعات مربوط به صفحه‌ی اصلی این سایت از قبیل لوگو و ... را ذخیره‌سازی می‌کند. حال اگر از صفحه‌ی اصلی سایت به صفحه‌ی متفاوتی نظیر اخبار و ... مراجعه کنید و یا پس از گذشت مدت زمانی خاص مجددا وازد سایتآکا ایران شوید، مرورگرتان با جستجو در حافظه‌ی کش خود اطلاعات مربوط به سایت را از این طریق بارگذاری خواهد کرد. به عنوان مثال بخشی نظیر لوگوی سایت که در تمامی صفحات آن یکسان است همواره از طریقا حافظه‌ی کش مرورگر بارگذاری شده و برای دفعات متعدد دانلود اطلاعات مربوط به این عکس انجام نخواهد شد. این موضوع با کاهش حجم مصرفی شما منجر به کاهش زمان بارگذاری و اصطلاحا افزایش سرعت عملکرد مرورگرتان خواهد شد. حال اگر شما بنا به دلایل خاصی اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش (Cache) مرورگرتان را حذف نمایید و مجددا سعی کنید که وارد سایتآکا ایران شوید این بار اطلاعات مربوط به صفحه‌ی اصلی آن مجددا دانلود شده و این کار ب صرف زمان بیشتری صورت می‌پذیرد؛ بنابراین با حذف اطلاعات و محتویات بخش Cache مرورگر، سرعت عملکرد آن کاهش خواهد یافت.

آشنایی با حافظه کش (Cache) مرورگر

 

دلیل پاکسازی و حذف حافظه‌ی کش مرورگر (Cache)

حافظه‌ی کش مرورگر شما در واقع اطلاعات مربوط به تمامی سایت‌هایی که وارد آن شده‌اید را ذخیره‌سازی خواهد کرد. البته این اطلاعات به طور دقیق‌تر در بخش History یا "تاریخچه‌ی " مرورگرتان ذخیره‌سازی می‌شوند، اما حافظه‌ی کش هم با ذخیره‌سازی و کپی‌برداری از اطلاعات خاصی می‌تواند راهنمایی مبنی بر نمایش سایت‌های بازدید شده توسط شما یا هر کاربری باشد. به عنوان مثال همانطور که اشاره داشتیم با بازدید از سایتآکا ایران، لوگوی آن در حافظ‌ی کش مرورگرتان ذخیره‌سازی خواهد شد. حال اگر فرد دیگری به بخش مربوط به این اطلاعات مرورگرتان وارد شود می‌تواند تصویر مربوط به لوگوی سایتآکا ایران را مشاهده کرده و از این طریق متوجه شود که شما قبلا در این سایت به گشت و گذار پرداخته‌اید؛ بنابراین اگر از افرادی هستید که بنا به شرایط خاص تمایل ندارید که هیچ فردی به هیچ عنوان قادر به تشخیص سایت‌هایی که شما از آن‌ها بازدید می‌کنید باشد، می‌بایست به طور مداوم حافظه‌ی کش و همچنین تاریخچه‌‌ی مرورگرتان را پاکسازی نمایید. چرا که عدم حذف اطلاعات این دو بخش می‌تواند از سوی افراد سودجو مورد هدف قرار گرفته و به جاسوسی مبدل گردد.

پیش از این اشاره داشتیم که مرورگر شما ضمن بازدید از یک سایت اطلاعات مربوط به آن را در حافظه‌ی کش دستگاه ذخیره‌سازی خواهد کرد؛ بنابراین ذخیره‌سازی این اطلاعات خود منجر به اشغال شدن بخشی از فضای ذخیره‌سازی هارد درایوتان خواهد شد. شما با حذف اطلاعات موجود در این بخش می‌توانید فضای خالی هارد درایو خویش را افزایش دهید. میزان ظرفیت اشغال شده توسط فایل‌های این قسمت مطمئنا رابطه‌ی مستقیمی با میزان استفاده‌ی شما از مرورگر و همچنین آخرین زمان پاکسازی و حذف این اطلاعات خواهد داشت. به عنوان مثال در تصویر زیر از برنامه‌ی CClear به منظور بررسی میزان فضای اشغال شده توسط حافظه‌ی کش مرورگر گوگل کروم استفاده شده و همانطور که می‌بینید این مرورگر چیزی در حدود 4 گیگابایت (4160 مگابایت) اطلاعات ذخیره‌سازی شده در بخش کش یا Cache را به همراه دارد؛ بنابراین اگر حافظه‌ی کش مرورگر گوگل کروم خود را پاکسازی کنیم فضایی در حدود 4 گیگابایت از هارد درایو کامپیوتر خود را احیا نموده‌ایم.

آشنایی با حافظه کش (Cache) مرورگر

شایان ذکر است که اغلب مرورگرها میزان فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در حافظه‌ی کش خود را به طور خودکار و با در نظر گرفتن سقف خاصی مدیریت و بهینه‌سازی می‌کنند. به عنوان مثال ممکنم است یک مرورگر سقف حجمی اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش خود را معادل با 5 گیگابایت در نظر گرفته باشد. در این شرایط به محض رسیدن میزان اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش به سقف 5 گیگابایت، مرورگرتان به طور خودکار اطلاعات قدیمی‌تر را حذف و مجددا اطلاعات جدید را جایگزین آن‌ها خواهد کرد.

 

حذف فایل‌های موقت (Temporary Files) و تاریخچه (History) بدون از بین رفتن اطلاعات حافظه‌ی کش (Cache)

با توجه به اطلاعاتی که تا کنون در اختیار شما قرار دادیم مطمئنا شما هم متوجه شده‌اید که حذف و پاکسازی اطلاعات حافظه‌ی کش (Cache) به جز در مواردی خاص چندان حیاتی و لازم‌الاجرا محسوب نمی‌شود؛ بنابراین بهترین روش پیش روی شما استفاده از فرآیندی است که طی آن فایل‌های موقت یا Temporary Files و اطلاعات تاریخچه‌ یا History مرورگرتان حذف شده و اطلاعات حافظه‌ی کش یا Cache مرورگرتان حذف نشوند. دقت داشته باشید که با استفاده از این روش افراد سودجو از طریق حافظه‌ی کش مرورگرتان قادر به جاسوسی و دسترسی به اطلاعات وبسایت‌هایی که قبلا مشاهده کرده‌اید خواهند داشت، اما به واقع کمتر کسی به منظور بررسی وبسایت‌هایی که از آن‌ها بازدید داشته‌اید اطلاعات حافظه‌ی کش مرورگرتان را بازبینی خواهد کرد. در واقع اغلب افراد به منظور بررسی وبسایت‌هایی که با استفاده از مرورگرتان به مشاهده‌ی آن‌ها پرداخته‌اید وارد بخش تاریخچه‌ یا History مرورگر خواهند شد و اطلاعات این قسمت را بازبینی می‌کنند.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که اگر به واقع نگرانی جدی در رابطه با سرکشی سایر افراد به حافظه‌ی مرورگر خود ندارید، دلیلی به منظور پاکسازی دستی اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش مرورگرتان وجود ندارد. شایان ذکر است که شما به منظور پاکسازی اطلاعات تمامی بخش‌های مرورگرتان می‌توانید زمانی خاص را نیز تعیین کنید. به عنوان مثال تصور کنید که 20 دقیقه پیش به سایتی مراجعه کردید که اطلاعات آن فوق‌العاده حیاتی بوده و به هیچ وجه تمایل ندارید که حتی تصاویر و لوگو و سایر اطلاعات آن در حافظه‌ی کش مرورگر ذخیره‌سازی گردد. در این شرایط می‌توانید از تنظیمات خود مرورگر استفاده کرده و تنها اطلاعات ذخیره‌سازی شده طی یک ساعت اخیر را از حافظه‌ی مرورگر حذف نمایید.

اگر از برنامه‌های مدیریتی همچون CClear استفاده کنید با برداشتن تیک مربوط به بخش Cache در واقع دستور عدم پاکسازی اطلاعات این بخش را صادر می‌کنید. در این شرایط اطلاعات موجود در حافظه‌ی کش مرورگرتان به هیچ عنوان پاکسازی نخواهد شد. ضمنا شما در برنامه‌ی CClear می‌توانید برای هر یک از مرورگرهای نصب شده بر روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خویش تنظیمات منحصربه‌فردی را لحاظ نمایید.

 

استفاده از قابلیت "Private Browsing" یا "جستجوی خصوصی "

روشی دیگر نیز به منظور بررسی و ورود به سایت‌هایی که قصد ندارید سایر افراد نسبت به آن آگاهی پیدا کنند وجود دارد. این روش یک قابلیت است که در مرورگرهایی همچون فایرفاکس، گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر قابل استفاده خواهد بود. این قابلیت در مرورگر فایرفاکس با نام Private Browsing Mode، در مرورگر کروم با نام Incognito Mode و در مرورگر اینترنت اکسپلورر با نام InPrivate Browsing شناخته می‌شود. با استفاده از این قابلیت و وضعیت در نظر گرفته شده در مرورگرهای فوق‌الذکر هیچ یک از اطلاعات شما در هیچ بخشی از حافظه‌ی مرورگر به ثبت نخواهند رسید. در واقع در این شرایط شما یک جستجوی کاملا خصوصی و حفاظت شده را انجام خواهید داد.

به نظر ما اگر از افرادی هستید که نسبت به جاسوسی سایرین به اقدامات اینترنتی خود شک داشته و یا بنا به هر دلیلی تمایل ندارید که سایر افراد به هیچ وجه از طریق روش‌هایی همچون بررسی حافظه‌ی کش یا تاریخچه‌ی مرورگرتان اقدامات شخصی شما را مورد بازبینی قرار دهند، در حین استفاده از مرورگرهای اینترنتی حتما از قابلیت "Private Browsing" استفاده کنید. یا حداقل سعی کنید پس از اتمام اقدامات خود تمامی اطلاعات مربوط به یک ساعت اخیر مرورگرتان را حذف نمایید.

به‌طورکلی پاکسازی اطلاعات ذخیره‌سازی شده در حافظه‌ی کش (Cache) مرورگر و کامپیوترتان ایده‌ی عالی محسوب نمی‌شود و منجر به کاهش عملکرد مرورگر شما نیز خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید تنها در شرایط خاص و در مواردی که چاره‌ای جز این کار ندارید، اطلاعات حافظه‌ی کش مرورگرتان را حذف نمایید.

مترجم: امین رضائیان

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات