loading...
آکاایران: راهنمای ساخت بهترین رمز عبورهای با ضریب امنیت بالا

راهنمای ساخت رمز عبور های با ضریب امنیت بالا

رمز عبور

آکاایران: راهنمای ساخت رمز عبور های با ضریب امنیت بالا

به گزارش آکاایران: راهنمای ساخت بهترین رمز عبورهای با ضریب امنیت بالا

اختصاصیآکا ایران: 

مسئله‌ی ساخت و تعیین "رمز عبور " یا "پسوردهای " قدرتمند با ضریب ایمنی بالا که هک کردن و یا پیش‌بینی آن‌ها دشوار باشد هم‌اکنون یکی از معضلاتی‌ست که اغلب کاربران اینترنتی با آن مواجه هستند. در حال حاضر شما برای ثبت نام در هر سایت، سرویس و ... و حتی ساختن آدرس ایمیل جدید نیازمند تعیین رمز عبوری خواهید بود که این رمز عبور در بسیاری از مواقع نقشی حیاتی در قبال اقدامات شما دارد.

به عنوان مثال تصور کنید که شما اقدامات بانکی یا مالی خویش را از طریق ایمیل یا سرویس‌های خاصی انجام می‌دهید. در این شرایط انتخاب یک رمز عبور یا پسورد مناسب برای حساب کاربری تا یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌بایست به آن توجه داشته باشد. سالیانه سرقت‌ها، هک‌‍‌ها و سوء استفاده‌های بسیار زیادی از این طریق انجام می‌شود که گاها معضلات و عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارند. در این مقاله قصد داریم که شما عزیزان را در راستای انتخاب رمز عبورهای قدرتمندتر و با ضریب ایمنی بالاتر یاری نماییم. همچنین روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها تعیین رمز عبورهای عجیب و غیرقابل پیش‌بینی به نحوی توسط شما انجام گیرد که هیچ‌گاه آن‌ها را فراموش نکنید.

 

توصیه‌های پایه‌ای و کلیشه‌ای در انتخاب رمز عبور

  • سعی کنید رمز عبورتان حداقل شامل 12 کاراکتر باشد: همیشه سعی کنید که پسورد یا رمز عبوری طولانی را انتخاب نمایید که حدس زدن تمامی کاراکترهای آن امری دشوار محسوب گردد. هیچگاه از رمزهای عبور کوتاه و ساده نظیر 0000، 1111، سال تولد و ... استفاده نکنید. بنا به توصیه‌ی همیشگی کارشناسان این امر بهتر است که رمز عبور شما حداقل 12 کاراکتر متنوع را شامل شود.
  • رمز عبور خود را شامل حروف کوچک و بزرگ، اعداد، نمادها و... کنید: سعی کنید ضمن انتخاب رمز عبور 12 کاراکتری خود از کاراکترهای پیچیده و متنوعی استفاده کنید. به عنوان مثال یک رمز عبور مناسب شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد، نمادها و... خواهد شد؛ بنابراین رمز عبور شما باید ترکیبی از تمامی این کاراکترها و به ویژه حروف بزرگ و کوچک باشد.
  • از عبارت‌های با معنی استفاده نکنید: سعی کنید که در تعیین رمز عبور خود از عبارات با معنی نظیر اسم خودتان (مثلا Amin) و یا نام هر شخصی دیگری استفاده نکنید. مطمئنا هر فردی به منظور پیش‌بینی رمز عبور حساب کاربری شما در اولین قدم اطلاعات شخصی شما را بازبینی نموده و با توجه به آن قصد حدس زدن رمز عبورتان را خواهد داشت؛ بنابراین همواره سعی کنید که رمز عبوری بی معنا و مفهوم خاصی را انتخاب نمایید.
  • از نمادها و ترفندهای عامیانه استفاده نکنید: منظور ما از این توصیه این است که سعی کنید از نمادهایی که اغلب افراد از آن‌ها مطلع هستند استفاده نکنید. به عنوان مثال در رمز عبورتان از 0 به جای حرف o استفاده نکنید و یا از دو کاراکتر o0 به جای حرف U در رمز عبورتان استفاده نکنید. انجام این کار ممکن است منجر به پیچیده‌تر شدن رمز عبورتان از دید افراد ناشناس شود، اما پیش‌بینی و حدس زدن آن برای سایر افرادی که به هر طریق با شما در ارتباط بوده‌اند ساده‌تر و قابل پیش‌بینی خواهد بود. اگر از دو کاراکتر o0 در رمز عبورتان استفاده کنید مطمئنا بنا به عادت موجود در اس ام اس‌ها و متن‌های محاوره‌ای و دوستانه‌ی خویش نیز از علائمی این چنینی استفاده خواهید کرد، بنابراین حدس زدن این موضوع برای شخصی که شما را می‌شناسید بسیار ساده خواهد بود.

بنابراین بهترین انتخاب پیش روی‌تان استفاده از کاراکترهای متنوع، غیرقابل پیش‌بینی، ترکیبی و بی‌معنا است. به عنوان مثال رمز عبوری مانند "BigHouse$805" رمز عبوری نسبتا مناسب به شمار می‌رود، اما باز هم در ساختار آن از کلمات با معنی نظیر Big یا House استفاده شده است. این رمز عبور از نظر امنیت رمز عبوری مطلوب به شمار می‌رود اما مطمئنا رمز عبورهای بهتر از این هم وجود دارند.

رمز عبور

روشی به منظور تعیین رمز عبورهای عجیب و درعین‌حال به یاد ماندنی

با توجه به اطلاعاتی که در بخش فوق در اختیار شما قرار دادیم متوجه شدیم که انتخاب یک رمز عبور مناسب و امن در شرایطی امکان‌پذیر است که شما ترکیبی از کاراکترهای عددی، حروفی (بزرگ. کوچک)، نمادی و... را در عبارتی با حداقل 12 کاراکتر به کار ببرید. در تصویر فوق یک نمونه از رمزهای عبور فوق‌العاده امن را مشاهده می‌کنید که مطمئنا هیچ فردی قادر به حدس زدن آن نخواهد بود؛ اما چگونه می‌توانیم رمز عبوری این چنین پیچیده را به خاطر بسپاریم؟

خب روش بسیار ساده‌ای بدین منظور وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید رمز عبورهای غیرقابل پیش‌بینی و به یاد ماندی را برای خویش تعیین نمایید. برای درک بهتر این موضوع مثالی را برای شما ارائه می‌کنیم. من متولد 19/8/1370 در شهر رشت هستم. مطمئنا این جمله هیچ‌گاه از خاطر بنده فراموش نخواهد شد. حال بیایید این جمله را به شکل ترکیبی از کلمات انگلیسی و فارسی (فینگلیس) بنویسیم:

Man motevalede 19/8/1370 dar shahre rasht hastam.

حال به راحتی می‌توانید از حروف و عبارات این جمله رمز عبوری کاملا امن و به یاد ماندی را استخراج کنید:

Man motevalede 19/8/1370 dar shahre rasht hastam ==> Mm19/8/1370dsrh

همانطور که دیدید رمز عبور شما می‌تواند عبارت Mm19/8/1370dsrh انتخاب شود و برای پیچیده‌تر کردن آن می‌توانید به طور یکی در میان کاراکترهای حروفی آن را بزرگ و کوچک نمایید؛ بنابراین نهایتا رمز عبور شما به این شکل خواهد بود: Mm19/8/1370DsRh

شما می‌توانید از جملات منحصر به فرد خود در تعیین رم عبور استفاده کنید و حتی می‌توانید در برخی از شرایط از کاراکترهای فارسی نیز استفاده نمایید؛ بنابراین ساختن یک جمله‌ی ساده و درعین‌حال فراموش ناپذیر و استخراج کاراکترهای آن می‌تواند روشی فوق‌العاده مناسب و کاربری به منظور تعیین رمز عبورهای باکیفیت و کاملا امن برای شما محسوب گردد.

شما به منظور فراموش نکردن رمزهای عبور خود می‌توانید از برنامه‌ها و ابزارهای منحصر به فرد ارائه شده بدین منظور نیز استفاده نمایید. برنامه‌های متعدد مدیریت رمز عبور یا "Password Manager" وجود دارند که به طور خودکار اطلاعات رمزهای عبور حساب‌های کاربری شما را ذخیره‌سازی نموده و در شرایط نیاز مجددا برای شما ارائه می‌کنند؛ اما از نظر ما استفاده از این برنامه‌ها و ابزارها هم می‌تواند در شرایط خاصی مشکل‌ساز و حتی ناامن هم باشد.

رمز عبور

روش دیگری نیز به منظور ساخت رمزهای عبور امن، قدرتمند و قابل به خاطر سپاری وجود دارد. در این روش شما کلماتی مشخص و مرتبط را انتخاب نموده و سپس از بین حروف موجود در این کلمات یک رمز عبور غنی و قدرتمند را تعیین می‌کنید. در این روش بهتر است از کلمات نسبتا مرتبط استفاده کنید. به عنوان مثال کلماتی نظیر "نام خود، سن، سال تولد و محل زندگی " خود را در نظر بگیرید (مثال: بابک، 26، 1368، تهران). حال با این کلمات نسبتا مرتبط رمز عبوری بسازید (مثال: B26168T). تجربه نشان داده که حدس زدن این رمزهای عبور هم امری فوق‌العاده دشوار محسوب می‌شود، بنابراین این نوع رمزهای عبور از نظر امنیت فوق‌العاده مناسب خواند بود. در سمت مقابل به خاطر سپردن این پسوردها نیز امری فوق‌العاده آسان و بی دردسر به شمار می‌رود. ضمنا شما می‌توانید با افزایش تعداد کلمات مد نظرتان رمزهای عبور طولانی‌تری را نیز بسازید.

 

نتیجه‌گیری

با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله خدمت شما عزیزان ارائه کردیم، چندین فاکتور اساسی و حائز اهمیت به منظور ساختن یک رمز عبور امن، دشوار و درعین‌حال قابل به خاطر سپاری وجود دارد. در گام نخست سعی کنید که رمز عبور شما حداقل 12 کاراکتر را به همراه داشته باشد. حتما سعی کنید که در کاراکترهای استفاده شده از اعداد، نمادها (نظیر %،@، & و ...) و حروف تصادفی کوچک و بزرگ استفاده کنید. حتما در نظر داشته باشید که رمز عبورتان کلماتی با معنی و قابل فهم نباشند، بنابراین سعی کنید همواره از ترکیب چندین حرف بی معنا در کنار یکدیگر به عنوان رمز عبور استفاده کنید. برای به خاطر سپردن بهتر رمزهای عبورتان جملاتی تعیین نموده و با توجه به اطلاعات و حروف موجود در آن جملات رمز عبورتان را تعین نمایید. امیدوار هستیم که در این مقاله توانسته باشیم تا حدی به شما عزیزان کمک کرده و روش‌های مناسبی را به منظور انتخاب رمزهای عبور بهتر معرفی کرده باشیم.

مترجم: امین رضائیان

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ایجاد رمز مناسب , بهترین رمز عبور , ساخت کلمه عبور

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات