loading...
آکاایران:  آشنایی هر چه بیشتر با فایل‌های زیپ شده (Zip)

همه چیز در مورد فایل‌های زیپ (Zip)

 

زیپ فایل

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

آکاایران: همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

به گزارش آکاایران: آشنایی هر چه بیشتر با فایل‌های زیپ شده (Zip)

اختصاصیآکا ایران: 

حتماً شما هم با فایل‌های زیپ شده (Zip) برخورد کرده‌اید. فایل‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید آرشیوی از فایل‌های اصلی خویش را به‌طور فشرده‌تر و در قالب یک فایل اصلی در اختیار داشته باشید. به‌طور کلی عمدتاً استفاده از قابلیت زیپ به دو منظور انجام می‌گیرد. اول برای فشرده‌سازی حجم تعدادی از فایل‌ها در قالب یک مجموعه‌ی زیپ و دوم به‌منظور رمزگذاری فایل‌ها. البته شما برای تقسیم‌بندی و آرشیو فایل‌های مدنظرتان نیز می‌توانید از قابلیت زیپ استفاده کنید.

در این مقاله توضیحات بسیار جامعی در رابطه با فایل‌های زیپ، روش استفاده از آن‌ها، قابلیت‌های این فایل‌ها و ... را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با فایل‌های زیپ شده (Zip) به مجله‌یآکا ایران و مقاله‌ی اختصاصی ما همراه باشید.

 فایل‌های زیپ (Zip) چه فایل‌هایی هستند؟

قابلیت ساخت یک پوشه یا فولدر در سیستم‌عامل ویندوز را در نظر بگیرید. شما با ساختن یک پوشه‌ی جدید می‌توانید فایل‌های مدنظرتان را به داخل آن پوشه منتقل کرده و نهایتاً با جابه‌جا کردن آن پوشه تمامی فایل‌های درون آن‌هم جابه‌جا خواهند شد. فایل‌های زیپ هم دقیقاً رفتاری مشابه را از خود نشان داده و مانند یک پوشه‌ در سیستم‌عامل ویندوز عمل می‌کنند. تنها تفاوت فایل‌های زیپ نسبت به پوشه‌های معمولی در این است که محتویات این فایل‌ها فشرده‌سازی شده‌اند.

تصور کنید که پوشه‌ای حاوی 20 فایل درونی را در کامپیوتر خویش ذخیره‌سازی کرده‌اید و حال قصد دارید که این فایل را برای یکی از دوستانتان ایمیل کنید. در این شرایط شما قادر به ارسال پوشه‌ی مدنظرتان که در برگیرنده‌ی 20 فایل متفاوت است نخواهید بود. به‌بیان‌دیگر شما نمی‌توانید یک پوشه را از طریق ایمیل ارسال کنید. بنابراین می‌بایست تمامی محتوای آن (20 فایل درون آن) را به طور جداگانه و مجزا از طریق ایمیل ارسال نمایید. در اینجاست که قابلیت فایل‌های زیپ نقش خود را نشان می‌دهند. شما می‌توانید از پوشه‌ی مدنظرتان یک فایل زیپ تهیه نموده و سپس آن فایل زیپ را از طریق ایمیل برای دوستانتان ارسال کنید. در این شرایط علاوه بر اینکه شما 20 فایل مدنظر را به طور آنی برای دوستان خویش ارسال کرده‌اید، حجم مربوط به این 20 فایل را نیز با استفاده از فایل زیپ کاهش داده‌اید.

 

چگونه فایل‌های مدنظرمان را زیپ (Zip) و آنزیپ (Unzip) کنیم؟

خب بهتر است قبل از ادامه دادن مبحث و معرفی قابلیت‌های مجزا و ثانویه‌ی فایل‌های زیپ نحوه‌ی استفاده از آن‌ها را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل ویندوز به طور پیش‌فرض قابلیت زیپ و آنزیپ کردن فایل‌ها را به همراه دارند، بنابراین بدین منظور نیازی به دانلود، نصب و استفاده از برنامه‌ی جداگانه و مجزایی نخواهید داشت. اما اگر بنا به هر دلیلی تمایل به استفاده از برنامه‌ای مجزا داشتید ابزار WinRAR می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما محسوب گردد.

به‌منظور ساختن یک فایل زیپ ابتدا در محیطی خالی از سیستم‌عامل ویندوز (مثلاً روی دسکتاپ) رأس کلیک کنید و سپس نشانه گر موس را بر روی گزینه‌ی New منتقل کرده و از منوی کشویی ایجادشده دقیقاً مانند تصویر زیر گزینه‌ی Compressed (zipped) Folder را انتخاب کنید.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

پس از انتخاب این گزینه یک پوشه‌ی جدید نمایان خواهد شد که شما قادر به انتقال آن به هر قسمت از حافظه‌ی کامیپوتز یا لپ‌تاپ خویش خواهید بود. همچنین شما می‌توانید بنا به سلیقه و نیاز خود این فایل را Rename کرده یا "تغییر نام" دهید. حال تمامی فایل‌هایی که قصد دارید در قالب یک فایل زیپ آرشیو نموده و یا برای شخصی ارسال کنید را به داخل این پوشه منتقل نمایید.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید با این اقدام انجام (درگ و دراپ کردن) یک کپی از فایل‌‌های مدنظرتان در داخل پوشه‌ی ساخته‌شده ایجاد می‌شود. دقت داشته باشید که با درگ و دراپ کردن فایل‌ها به داخل این پوشه‌ی زیپ، فایل‌های اصلی شما حذف یا از مسیر اصلی خویش به این مسیر منتقل نخواهند شد بلکه تنها یک کپی از آن‌ها در داخل پوشه‌ی ساخته‌شده قرار خواهد گرفت. در این شرایط شما یک فایل زیپ حاوی محتویات مدنظرتان را در اختیار خواهید داشت.

یکی دیگر از روش‌های سریعی که با استفاده از آن قادر به ساخت فایل زیپ خواهید بود بدین‌صورت است که ابتدا فایل‌های مدنظرتان را با استفاده از دکمه‌ی Ctrl و کلیک چپ موس انتخاب و سپس روی آن راست کلیک می‌کنید. حال به منوی Sent to مراجعه کرده و نهایتا مانند تصویر زیر گزینه‌ی Compressed (zipped) Folder را انتخاب می‌نمایید. در این شرایط تمامی فایل‌های انتخاب‌شده توسط شما در قالب یک فایل زیپ فشرده‌سازی شده در اختیارتان قرار داده می‌شوند.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

اما چگونه فایل زیپ خود را آنزیپ کنیم؟ خب فرآیند آنزیپ کردن فایل‌های زیپ شده فوق‌العاده ساده است. بدین منظور کافی ست که بر روی فایل و پوشه‌ی زیپ شده‌ی مدنظرتان کلیک راست نموده و گزینه‌ی با عنوان Extract All را انتخاب نمایید.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

با انتخاب این گزینه پنجره‌ای جدید بر روی صفحه‌نمایش دستگاه شما ایجاد خواهد شد که از شما درخواست واردکردن مسیر مدنظر به‌منظور کپی کردن فایل‌های آنزیپ شده را خواهد داشت. در این شرایط اگر از تنظیمات ییش فرض ارائه‌شده استفاده کنید و مسیر خاصی را به منظر آنزیپ کردن فایل زیپ شده در نظر نگیرید، فایل شما در پوشه‌ و بخشی هم مسیر با پوشه‌ی فایل زیپ اکسترکت خواهد شد. به‌بیان‌دیگر در شرایط پیش فرش فایل زیپ شده‌ی شما در همان مسیر اصلی خود آنزیپ می‌شود.

 

قابلیت‌های پیشرفته

همان‌طور که اشاره کردیم سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت هم‌اکنون به‌طور پیش‌فرض قادر به ساخت فایل‌های زیپ و آنزیپ کردن این فایل‌هاست، اما اگر قصد دارید که از قابلیت‌های بیشتری در این زمینه بهره‌مند شوید می‌بایست از برنامه‌های ثانویه‌ و اختصاصی به‌منظور زیپ و آنزیپ فایل‌های خود استفاده کنید. دراین‌بین برنامه‌های بسیار زیادی موجود هستند که قابلیت‌های متنوعی را در اختیار شما قرار خواهند داد، اما برنامه‌ی 7-Zip یکی از بهترین و کارآمدترین این ابزارها به شمار می‌رود که در با کلیک بر روی نام آن می‌توانید به صفحه‌ی دانلود این برنامه راه پیدا کنید.

استفاده از برنامه‌ی Z-Zip رایگان است و قابلیت‌های متنوع و کاربردی نیز در محیط این برنامه تعبیه‌شده‌اند. نحوه‌ی نصب و راه‌اندازی این ابزار هم فوق‌العاده ساده خواهد بود. بدین منظور پس از دانلود فایل اصلی از سایت مربوطه که لینک آن را در پاراگراف قبلی ضمیمه کرده‌ایم، برنامه‌ی مدنظر را بر روی سیستم‌عامل ویندوز خویش نصب و راه‌اندازی نمایید. پس از نصب این برنامه با راست کلیک کردن بر روی فایل‌های سیستمی خود و گزینه‌ای مجزا بانام 7-Zip را مشاهده خواهید کرد که این گزینه درواقع امکان استفاده از قابلیت‌های برنامه و ابزار 7-Zip را برای شما محقق می‌سازد.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

به‌منظور ساختن یک فایل زیپ از مجموعه‌ای از فایل‌ها یا پوشه‌های خویش با استفاده از برنامه‌ی 7-Zip کافی ست که پوشه‌های مدنظرتان را انتخاب و سپس راست کلیک نموده و با مراجعه به گزینه‌ی 7-Zip مانند تصویر فوق نهایتاً گزینه‌ی با عنوان Add to achieve را انتخاب نمایید.

 

رمزگذاری فایل‌های زیپ

در این قسمت شما قادر خواهید بود که برای فایل زیپ مدنظرتان رمز عبوری را انتخاب نمایید تا سایر افراد قادر به آنزیپ کردن یا اکسترکت کردن فایل زیپ شما نباشند. دقت داشته باشید که اگر فایلی فوق‌العاده ضروری و مهم را زیپ می‌کنید حتماً برای آن‌یک رمز عبور قوی و قدرتمند انتخاب نمایید که پیش‌بینی آن برای سایر افراد دشوار باشد.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

  • رمزگذاری ZipCrypto یا AES-256: اگر با استفاده از برنامه‌ی 7-Zip اقدام به رمزگذاری فایل مدنظرتان کنید، برنامه دو حالت ممکن رمزگذاری بانام‌های ZipCrypo و AES-256 را در اختیار شما قرار خواهد داد که می‌بایست یکی از این دو مورد را انتخاب نمایید. رمزگذاری به شیوه‌ی ZipCrypo فرآیند رمزگذاری ساده‌ای را به همراه دارد و درعین‌حال تطبیق‌پذیری آن با سایر سیستم‌های قدیمی‌تر مناسب است. اما در شیوه‌ی رمزگذاری AES-256 فرآیند پیچیده‌تری به کار گرفته می‌شود که تنها سیستم‌های مدرن‌تر قادر به تشخیص و استفاده از آن خواهند بود. بنابراین در صورت امکان از شیوه‌ی رمزگذاری AES-256 استفاده کنید.
  • انتخاب فرمت فایل زیپ: شما می‌توانید برای فایل زیپ خود فرمتی به‌غیراز Zip تعیین نمایید. به‌عنوان‌مثال برنامه‌ی 7-Zip فرمت‌هایی همچون 7z، tar، wim و zip را به همراه دارد که می‌توانید بنا به سلیقه‌ی خود یکی از این موارد را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که گاها فرمت‌های فایل‌های زیپ در میزان فشرده‌سازی آن‌ها تأثیرگذار خواهند بود و از سوی دیگر برخی از فرمت‌های به‌منظور اکسترکت با سایر برنامه‌های جانبی ممکن است با مشکلاتی مواجه گردند، ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم که از فرمت رایج zip استفاده نمایید.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

به‌منظور آنزیپ کردن فایل‌های با فرمت 7z شما و یا هر فرد دیگری که قصد آنزیپ کردن برنامه را دارد حتماً می‌بایست برنامه‌ی Z-Zip را در کامپیوتر خود نصب‌کرده باشید. بنابراین بهترین و رایج‌ترین فرمت به‌منظور ساخت فایل‌های زیپ و فشرده‌سازی شده همان فرمت zip خواهد بود. اگر مطمئن نیستید که فرد مخاطب شما برنامه‌ی 7-Zip را در سیستم خود نصب‌کرده، پس از انتخاب فرمت 7z باید از قابلیت Self-Extracting Archives (SFX) استفاده کنید.

در مرحله‌ی بعدی تیک گزینه‌ی Encrypt file names را بزنید.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

 

قابلیت Self-Extracting Archives (SFX)

قابلیت Self Extracting منجر می‌شود که فایل زیپ شما با فرمت .exe ساخته‌شده و نهایتاً از این طریق فایل زیپ شده‌ی شما مانند یک فایل اجرایی عمل خواهد کرد و به‌طور اتوماتیک به آنزیپ کردن فایل‌های درون خویش خواهد پرداخت.

همه چیز در مورد فایل های زیپ (Zip)

قابلیت Self Extracting دو مزیت عمده را دارد. اول اینکه با تغییر فرمت فایل زیپ به حالت .exe دیگر مخاطب شما نیازی به این نصب برنامه‌ی 7-Zip به‌منظور آنزیپ کردن فایل‌های با فرمت 7z و رمزگذاری شده توسط شما نخواهد داشت. مزیت دوم این‌که برای راه‌اندازی و استفاده از این فایل‌ها که رمزگذاری نشده‌اند هم نیازی به هیچ برنامه‌ی جداگانه‌ای نظیر 7-Zip و ... نخواهد بود و فایل به‌طور مستقل توسط سیستم‌عامل ویندوز راه‌اندازی می‌شود. در واقع در این شرایط شما یا هر فرد دیگری که قصد استفاده از این فایل زیپ شده رادارید با دوبل کلیک کردن بر روی آن می‌توانید از آن استفاده نمایید، چراکه فایل با فرمت .exe به‌طور اتوماتیک شروع به آنزیپ شدن خواهد کرد.

 

تقسیم‌بندی یک فایل زیپ در چند فایل جداگانه

شما می‌توانید به‌راحتی فایل‌های مدنظرتان را در قالب یک فایل زیپ و فشرده‌سازی شده ذخیره نمایید، اما در این شرایط ممکن است بازهم حجم فایل زیپ واحد شما زیاد باشد. برای رفع این مشکل قابلیتی در اختیار کاربران قرار داده‌شده که به‌موجب آن شما می‌توانید فایل زیپ نهایی خود را در بخش‌های یا اصطلاحاً پارت‌های جداگانه با حجم مشخصی تقسیم‌بندی نمایید.

به‌عنوان‌مثال تصور کنید که مجموعه‌ای از فایل‌های مدنظرتان را به‌منظور رایت کردن بر روی سی دی به‌صورت یک فایل زیپ واحد فشرده‌سازی کرده‌اید، اما حجم فایل زیپ شده و واحد شما برابر با 1 گیگابایت شده است. مطمئناً فایلی با حجم 1 گیگابایت را نمی‌توانید بر روی یک سی دی رایت کنید. بنابراین بهترین راه‌حل پیش روی شما استفاده از قابلیت تقسیم‌بندی فایل زیپ واحد خواهد بود. شما می‌توانید با تعیین سقف حجمی معادل با 500 گیگابایت فایل زیپ 1 گیگابایتی خود را به دو فایل زیپ 500 گیگابایتی تقسیم کرده و نهایتاً هر یک را در دو سی دی جداگانه زیپ نمایید.

اغلب بازی‌هایی که امروزه خریداری می‌کنید به همین شیوه بر روی دی‌وی‌دی‌های غیر اورجینال ذخیره‌سازی شده‌اند و از فرمت .exe یا قابلیت Self-Extracting Archives (SFX) نیز در این بازی‌های حجیم استفاده‌شده تا فرآیند اکسترکت کردن آن‌ها به‌طور اتوماتیک توسط سیستم‌عامل ویندوز انجام گردد و نیازی به برنامه‌ای ثانویه و مجزا و اقدامی خاص از سوی کاربران نباشد.

 

فشرده‌سازی بهتر فایل‌ها

یکی دیگر ای بخش‌ها و قابلیت‌هایی که اغلب برنامه‌ها و ابزارهای مربوط به ساختن فایل زیپ و آنزیپ این فایل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند، قابلیت تعیین سطح فشرده‌سازی فایل است. این قابلیت در برنامه‌ی 7-Zip هم موجود بوده و در شش سطح متنوع قابل‌استفاده است. با استفاده از گزینه‌هایی همچون  Store یا Fastest میزان فشرده‌سازی فایل شما کاهش‌یافته و در عوض سرعت عمل برنامه به منظور ساخت فایل زیپ افزایش پیدا می‌کند و با انتخاب گزینه‌هایی همچون Ultra یا Maximum هم میزان فشرده‌سازی فایل شما افزایش‌یافته و سرعت عمل آن کاهش می‌یابد.

همواره سعی کنید که حدالامکان در این قسمت گزینه‌ی Normal را انتخاب نمایید تا فرآیند فشرده‌سازی فایل‌های مدنظرتان و ساخت فایل یا فایل‌های زیپ طبق روال معمولی خویش انجام گردد.

مترجم: امین رضائیان

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

یکی کردن فایل های زیپ چند قسمتی , اموزش پارت کردن فایلها با 7zip , نحوه زیپ کردن فایل با فرمت exe , زیپ فایل

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات