آکاایران: جلوگیری از آسیب‌ رسانی الکتریسیته‌ی ساکن به قطعات کامپیوتر

الکتریسیته‌ی ساکن و جلوگیری از آسیب‌ رسانی آن به قطعات کامپیوتر

کامپیوتر و اجزای آن

الکتریسیته ی ساکن و جلوگیری از آسیب رسانی آن به قطعات کامپیوتر

آکاایران: الکتریسیته ی ساکن و جلوگیری از آسیب رسانی آن به قطعات کامپیوتر

به گزارش آکاایران: جلوگیری از آسیب‌ رسانی الکتریسیته‌ی ساکن به قطعات کامپیوتر

اختصاصیآکا ایران:

حتما با واژه یا پدیده‌ی اکتریسته‌ ی ساکن آشنایی دارید. آیا می‌دانید این واژه و پدیده از چه زمانی نشات می‌گیرید؟ از زمان باستان انسان‌ها دریافتند که برخی از مواد، مانند کهربا، پس از مالیده شدن، مواد و ذرات سبک را جذب می‌کنند. سپس و به مرور زمان این موضوع منجر به ایجاد واژه‌ی الکترون و نهایتا الکتریسیته گردید. هنگامی که شما قصد تعویض و یا بررسی و تمیز کردن اجزای سخت‌ افزاری کامپیوتر خویش را داشته باشید، در واقع اجزای الکترونیکی خاصی را لمس خواهید کرد. در این شرایط باید نسبت به پدیده‌ و واکنشالکتریسیته‌ی ساکن آگاهی لازم را داشته باشید چرا که در غیر این صورت ممکن است اجزایش سخت‌افزاری کامپیوترتان دچار مشکل شده و ضربه‌های الکتریکی خاصی را متحمل شوند.

در واقع هنگامی که تماس مابین دست شما و اجزای سخت‌افزاری الکترونیکی کامپیوتر برقرار می‌شود این احتمال وجود دارد که بنا به دلایل خاصی پدیده‌ی الکتریسیته‌ی ساکن منجر به آسیب‌رسانی به قطعات الکترونیکی دستگاه شما شود. ما در این مقاله توضیحات مفیدی را در این رابطه و به منظور جلوگیری از آسیب‌رسانی الکتریسیته‌ی ساکن به قطعات سخت‌افزاری کامپیوترها در شرایط تعویض یا تعمیر آن‌ها ارائه می‌کنیم، بنابراین با مجله‌یآکا ایران همراه باشید.

 

الکتریسیته‌ی ساکن چگونه می‌تواند به کامپیوتر و اجزای سخت‌افزاری آن آسیب بزند؟

حتما تا کنون پدیده‌ی الکتریسیته‌ی ساکن را مورد بررسی قرار داده‌اید و یا گاها آن را تجربه کرده‌اید. هنگامی که شما بادکنکی را به یک شانه‌ی پلاستیکی و یا پرزهای فرش بمالید و سپس آن را به دویار نزدیک کنید، بادکنک بدون وجود هیچ شیئ ثانویه‌ای به دیوار می‌چسبد. دلیل این امر وجود الکتریسیته‌ی ساکن است.

به‌ طور کلی الکتریسیته‌ ی ساکن ناشی از اختلاف بین بارهای الکتریکی مابین دو سطح است. به عنوان مثال اگر جوراب پوشیده باشید و آن را به پرزهای فرش خانه بمالید، در اثر نیروی مالشی اعمال شده جوراب شما الکترون دریافت کرده و این الکترون‌ها منجر به ایجاد یک بار استاتیکی و ساکن الکتریکی در جوراب و سپس بدن شما خواهد شد. حال اگر شما به شی‌ء دیگری نظیر دستگیره‌ی در اتاقتان دست بزنید و یا آن را لمس کنید الکترون‌های موجود سریعا به دستگیره‌ی در منتقل شده شارژ و بار موجود را متعادل می‌کنند؛ بنابراین بدن شما الکترون از دست داده و دستگیره‌ی در الکترون جذب کرده است. در این شرایط اگر شدت بار یک مقدار زیاد باشد شما احساس شوک ناگهانی را کاملا حس خواهید کرد و حالتی مثل مور مور شدن به شما دست می‌دهد.

این شوک وارد شده و جهش الکترون از بدن و دست شما به دستگیره‌ی در دقیقا می‌تواند در هنگامی که شما نسبت به تعویض یا لمس اجزای سخت‌افزاری کامپیوتر خود اقدام می‌کنید نیز اتفاق بیفتد. این امر می‌تواند با وارد کردن شوک به اجزای الکترونیکی و سخت‌افزاری دستگاه منجر به آسیب‌دیدگی آن‌ها گردد. دقت داشته باشید که تماس دست یا هر قسمت از بدن شما با بدنه‌ی کیس کامپیوترتان به هیچ عنوان مشکلی را ایجاد نمی‌کند، اما تماس مستقیم دست شما در شرایطی که بار الکتریکی ساکن را به همراه داشته باشید، با هر یک از اجزایش سخت‌افزاری کامپیوتری منجر به وارد کردن شوک به آن قطعه و آسیب‌دیدگی جزئی آن خواهد شد.

اگر دقت کرده باشید قطعات سخت‌افزاری کامپیوترها عموما در بسته‌های خالصی عرضه شده و در اختیار مشتریان قرار داده می‌شوند. این بسته‌ها در واقع بسته‌های ضد الکتریسیته‌ی ساکن هستند که اجازه‌ی وارد شدن شوک الکتریکی ناشی از تماس‌های این چنینی و حامل بار را به قطعه نخواهند دارد. در تصویر زیر یک نمونه از قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر را در بسته‌ی ضد الکتریسیته‌ی ساکن اختصاصی آن مشاهده می‌کنید.

الکتریسیته ی ساکن و جلوگیری از آسیب رسانی آن به قطعات کامپیوتر

چگونه از بروز مشکلات مربوط به الکتریسیته‌ی ساکن جلوگیری کنیم؟

به منظور مقابله با این پدیده و جلوگیری از بروز آسیب‌دیدگی قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر و کیس خود نیازی به خرید دستگاه‌های خاصی وجود ندارد. شما با رعایت کردن نکات بسیار ساده‌ای می‌توانید از این امر جلوگیری به عمل آورده و مانع آسیب‌دیدگی و وارد شدن شوک به اجزای سخت‌افزاری کامپیوترهای خویش شوید. در ادامه چند روش ساده به منظور جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به الکتریسیته‌ی ساکن در اجزای سخت‌افزاری کامپیوترها خواهیم پرداخت:

  • از ایجاد اثرات مالشی مابین جوراب یا هر یک از لباس‌های مستعد به جذب بار الکتریکی در اثر تماس با فرش، موکت و ... جلوگیری به عمل آورید. به عنوان مثال سعی کنید که در حین تعمیر یا تعویض اجزای سخت‌افزاری کامپیوتر خود در محیطی با کف سرامیکی به انجام این کار بپردازید و یا اگر کف اتاق شما از فرش است، از دمپایی‌های ابری و پلاستیکی استفاده نمایید.
  • در حین تعویض یا بررسی قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر خود حتما نسبت به خاموش بودن کامل دستگاه، خاموش بودن دکمه‌ی Power پشت کیس و کشیدن پریز بر دستگاه اطمینان خاصی کنید.
  • قبل از دست زدن به اجزای سخت‌افزاری کامپیوتر ابتدا به بدنه‌ی کیست دست زده و با آن تماس برقرار کنید. این امر منجر به خنثی شدن بار الکتریکی و عدم سرازیر شدن بار الکتریسیته‌ی ساکن به سمت اجزای سخت‌افزاری دستگاه خواهد شد. در واقع شما با لمس بدنه‌ی کیس، الکتریسیته‌ی ساکن احتمالی موجود در بدن خویش را خنثی کرده‌اید.
  • اگر جوراب پوشیده‌ای و کف اتاق شما هم با فرش یا موکت پوشانده شده سعی کنید که دائما در طول انجام فرآیند بررسی قطعات سخت‌افزاری یک دست خود را بر روی بدنه‌ی کیس قرار دهید و به هیچ عنوان آن را از بدنه جدا نکنید.
  • قبل از لمس هر قطعه‌ی سخت‌افزاری مجددا دو دست خود را به بدنه‌ی کیست متصل و از خنثی شدن بار الکتریسیته‌ی ساکن اطمینان خاصی کنید.
  • اگر از افرادی هستید که دائما با این کار (تعویض قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر) سر و کار دارید و یا بنا به هر دلیلی تمایل دارید که در بهترین و ایمن‌ترین شرایط ممکن نسبت به تعمیر قطعات سخت‌افزاری کامپیوترتان اقدام کنید یک مچ‌بند ضد الکتریسیته‌ی ساکن را خریداری نمایید. با استفاده از این مچ‌بنده که بر روی مچ دست شما بسته می‌شود و اتصال سوکت آن به بدنه‌ی کیس می‌توانید اقدامات خود را بدون هیچ نگرانی انجام داده و از نبود الکتریسیته‌ی ساکت اطمینان دائمی خاصی نمایید.

الکتریسیته ی ساکن و جلوگیری از آسیب رسانی آن به قطعات کامپیوتر

ممکن است شما بارها و بارها بدون توجه به مسئله‌ی الکتریسیته‌ی ساکن و عواقب ناشی از آن نسبت به لمس و تعویض قطعات سخت‌افزاری کامپیوتری اقدام کرده باشید. همچنین ممکن است بارها و بارها دیده باشید که تعمیرکاران قطعات سخت‌افزاری کامپیوترها به هیچ عنوان نسبت به این موضوع توجهی نداشته و اقدامات خود را کاملا به شیوه‌های نام ایمن انجام می‌دهد. مطمئنا الکتریسیته‌ی ساکن می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی قطعات سخت‌افزاری شما گردد، اما عموما چون مقدار بار الکتریکی ناچیز بوده و یا بنا به دلایلی وجود ندارد ممکن است بسیاری از افراد با بی‌توجهی به آن نسبت به تعویض قطعات سخت‌افزاری اقدام کنند؛ اما از 1 درصد الکتریسیته‌ی ساکن وجود داشته باشد و ضمن تماس دست شما با قطعه‌ی سخت‌افزاری مد نظر با آن شوک وارد کند مطمئن باشید که قطعه‌ی مد نظرتان آسیب خواهد دید. شدت این آسیب با توجه به میزان شدت الکتریسیته‌ی ساکن متغیر خواهد بود. ممکن است قطعه‌ی سخت‌افزاری شما نسوخته و یا کلا از کار نیفتد، اما بدون تردید با وارد شدن شوک به آن عمر قطعه و کیفیت عملکرد آن کاهش خواهد یافت. مطمئن باشید گر این چنین نبود کمپانی‌های تولید کننده‌ی قطعات سخت‌افزاری این اجزای الکترونیکی را در بسته‌های ضد الکتریسیته‌ی ساکن عرضه نمی‌کردند.

مترجم: امین رضائیان

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کامپیوتر و اجزای آن

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات