آکاایران: میانبر های کاربردی صفحه کلید

ده میانبر کاربردی صفحه کلید که همه باید بدانند

صفحه کلید

آکاایران: ده میانبر کاربردی صفحه کلید که همه باید بدانند

به گزارش آکاایران: میانبر های کاربردی صفحه کلید

اختصاصیآکا ایران: 

یادگیری میانبرهای صفحه‌کلید می‌تواند به‌طور قابل ملاحظه‌ای عملکرد شما را بهبود بخشیده، از اتلاف وقتتان جلوگیری کرده و شما را روی کارتان متمرکز نگاه دارد. برای مثال انتخاب کردن بخشی از متن با صفحه کلید و سپس فشردن Ctrl + C، بسیار سریع‌تر از برداشتن دست از روی صفحه‌کلید، گرفتن موشواره و انتخاب متن با آن، کلیک کردن بر روی گزینه کپی از منوی فایل و دوباره بازگرداندن دستتان روی صفحه‌کلید است. در ادامه مطلب به ۱۰ مورد از میانبرهای صفحه‌کلید که یادگیری آن را به همه توصیه می‌کنیم، اشاره می‌شود:

 

Ctrl + C / Ctrl + Insert

هم فشردن دکمه Ctrl+C و هم Ctrl + Insert ، متن یا فایل انتخاب شده را کپی می‌کند. اگر به جای کپی کردن می‌خواهید عمل کات کردن را انجام دهید از دکمه Ctrl + X استفاده کنید.

 

Ctrl + V / Shift + Insert

هم دکمه Ctrl + V  و هم دکمه Shift + Insert  متن یا فایل انتخاب شده را که در کلیپ‌برد ذخیره شده‌اند را در بخش جدید می‌چسباند. (PASTE)

 

Ctrl + Z و Ctrl + Y

از این دکمه‌ها برای بازگشت به حالت قبلی و ایجاد تغییر (undo)استفاده می‌شود. برای مثال، اگر متنی را کات می‌کنید با فشردن این دو دکمه آن را باز می‌‌گردانید. برای ایجاد چندین تغییر پیاپی می‌توانید این دو دکمه را چندین بار پشت سر هم فشار دهید. فشردن Ctrl + Y باعث دوباره انجام شدن عمل بازگشت (undo)می‌شود.

 

Ctrl + F

فشردن دو دکمه Ctrl + F  باعث باز شدن گزینه Find (جست‌و‌جو) در هر برنامه‌ای می‌شود. برای مثال در مرورگرتان فشردن این دو دکمه باعث باز شدن جست‌وجو در متن وب‌سایتیکه در آن هستید می‌شود.

 

Alt + Tab / Ctrl + Tab

از این دکمه‌ها برای جابه‌جا شدن بین چند برنامه در حال اجرا استفاده می‌شود.

نکته: با فشردن دکمه‌های Ctrl + Tab  می‌توانید بینجدول‌بندی‌های(Tabs)یک برنامه جابه‌جا شوید.

 

نکته: اضافه کردن دکمهShift بهAlt + Tab یا Ctrl + Tab باعث برگشت به عقب می‌شود. برای مثال اگر در حال فشردن دکمه‌های Alt + Tab هستید و از برنامه موردنظرتان رد می‌شوید، می‌توانید دکمه‌های Alt + Shift + Tab  فشرده تا به عقب و به سمت برنامه موردنظرتان بازگردید.

نکته: کاربران ویندوز ۷ و ویستا هم‌چنین می‌توانند از دکمه‌های Windows Key + Tab برای جابه‌جا شدن بین برنامه‌های در حال اجرا در حالت تمام صفحه استفاده کنند.

 

Ctrl + Back space / Ctrl + Left or Right arrow

فشردن دکمه‌های Ctrl + Backspace  باعث پاک شدن یک کلمه کامل به جای یک حرف می‌شود.

پایین نگه‌داشتن دکمه Ctrl در حالی که فلش چپ یا راست را می‌فشارید باعث حرکت کردن کلمه به کلمه‌ای مکان‌نما می‌شود. اگر می‌خواهید هم‌زمان یک کلمه را انتخاب کنید (highlight)، می‌توانید دکمه‌های Ctrl + Shift  را پایین نگه داشته و همزمان دکمه فلش راست یا چپ را فشار دهید تا مکان‌نما در همان جهت کلمه به کلمه در حالی که هر کلمه را انتخاب می‌کند حرکت کند.

 

Ctrl + S

درحالی که روی یک فایل یا پوشه کار می‌کنید، فشردن دکمه‌هایCtrl+ S باعث ذخیره شدن آن فایل می‌شود.فشردن این دو دکمه هر چند وقت یک‌بار زمانی که بر روی یک فایل مهم کار می‌کنید، ضروری است.

 

Ctrl + Home / Ctrl + End

Ctrl + Home باعث حرکت دادن مکان‌نما به قسمت آغازین document و Ctrl + End باعث حرکت آن به قسمت پایانی می‌شود. این دکمه‌ها در مورد اکثر document ها از جمله صفحات وب کار می‌کنند.

 

Ctrl + P

برای مشاهده یک پیش‌نمایش چاپی از صفحه یا فایل مورد نظرتان این دو دکمه را فشار دهید. برای مثال همین الان با فشردن این دو دکمه یک پیش‌نمایش چاپی از این صفحه را مشاهده کنید.

 

Page Up, Space bar و Page Down

فشردن هر یک از دکمه‌های page up یا page down باعث حرکت کردن صفحه به صفحه در همان جهت می‌شود. زمانی که در اینترنت جست‌وجو می‌کنید، فشردن کلید فاصله باعث حرکت کردن صفحه به صفحه رو به پایین می‌شود.

نکته: اگر کلید فاصله را می‌فشارید تا صفحه به صفحه پایین بروید، با فشردن دکمه‌های shift و فاصله به طور همزمان می‌توانید صفحه به صفحه در جهت بالا حرکت کنید.

 

دیگر میانبرهای پیشنهادی

ما این میانبرها را نیز به شما توصیه می‌کنیم چراکه می‌توانند خیلی برایتان مفید و کارآمد باشند:

Ctrl + O

فشردن این دو دکمه به شما اجازه می‌دهد تا داخل نرم‌افزاری که با آن مشغول کار هستید، یک فایل باز کنید. این دو دکمه در بیش‌تر برنامه‌ها از جمله مرورگرهای اینترنتی عمل می‌کند.

F2

بعد از انتخاب کردن متن یا فایل مورد نظرتان، فشردن کلید F2 امکان نام‌گذاری مجدد آن فایل را به شما می‌دهد.

مترجم: مهلا شریف

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات