loading...
آکاایران: آموزش به ‌روز رسانی درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ

آموزش به ‌روز رسانی درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ

به روز رسانی

آکاایران: آموزش به روز رسانی درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ تاپ

به گزارش آکاایران: آموزش به ‌روز رسانی درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ

اختصاصیآکا ایران: 

شاید ندانید که منظور از "درایور گرافیکی " یا "Graphic Driver" چیست و چه کارایی دارد؟ درایور گرافیکی در واقع بستری نرم افزاری است که به سیستم عامل، برنامه‌ها و بازی‌های کامپیوتر شما اجازه می‌دهد تا از قطعه‌ی سخت افزاری کارت گرافیک و قابلیت‌های آن ماکسیمم استفاده‌ی ممکن را به عمل آورید.

ازآنجایی‌که "درایور گرافیکی " کامپیوتر شما بستری نرم افزاری را شامل می‌شود قابل ارتقاء خواهد بود، بنابراین اگر از افراد علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای پر گرافیک هستید، به منظور جلوگیری از بروز هر نوع مشکل خاصی می‌بایست همواره درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را به‌روزرسانی کنید. به‌طورکلی به‌روزرسانی درایورهای گرافیکی برای کارت گرافیک‌های کمپانی‌های معروفی همچون انویدیا (NVIDIA)، ای ام دی (AMD) و اینتل (Intel) امری ضروری به شمار می‌رود که می‌بایست همواره نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشید. ما در این مقاله پس از ذکر دلایل مربوط به لزوم به‌روزرسانی "درایور گرافیکی " دستگاهتان به آموزش انجام این فرآیند خواهیم پرداخت؛ بنابراین با مجله‌یآکا ایران همراه باشید.

 چرا باید "درایور گرافیکی " کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را به‌روزرسانی کنیم؟

به‌طورکلی به‌روزرسانی درایورهای مربوط به مادربرد، کارت صدا، کارت گرافیک و... مستقیما منجر به افزایش سرعت عمل کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما نخواهند شد، بلکه با به‌روزرسانی این درایورها باگ‌های پیشین موجود در آن‌ها رفع می‌شوند. اگرچه در پاره‌ای از موارد ممکن است با به‌روزرسانی درایور خاصی باگی تازه و جدید در آن ایجاد گردد.

به‌طورکلی با از بین رفتن باگ‌های احتمالی موجود در درایور مربوطه، عملکرد آن نیز بهبودیافته و نهایتا شما تصور می‌کنید که سرعت عمل درایور مد نظرتان افزایش یافته است. کمپانی‌هایی نظیر انویدیا و ای ام دی دائما برای درایورهای مربوط به پردازنده‌های گرافیکی خود به‌روزرسانی‌هایی را ارائه می‌کنند که طی آن‌ها ارتقاء عملکرد فوق‌العاده محسوسی ارائه می‌شود؛ بنابراین با شما با به‌روزرسانی دائم درایور گرافیکی لپ تاپ یا کامپیوتر خود، قادر خواهید بود که بازی‌های پر گرافیک و سنگین جدید ارائه شده را بر روی دستگاهتان اجرا نمایید.

کمپانی اینتل هم به تازگی بیش ا پیش نسبت به این موضوع از خود عکس‌العمل نشان داده و به‌روزرسانی‌های متعدد و پی در پی را برای درایورهای گرافیکی کارت گرافیک‌های خود ارائه می‌کند. این موضوع به ویژه با بهره‌گیری کمپانی اینتل از میکرو معماری نوع هاسول (Haswell) بیشت از قبل مشاهده می‌گردد. در بخش زیر اطلاعات مختصری در رابطه با آخرید به‌روزرسانی‌های درایورهای گرافیکی کمپانی انویدیا ضمیمه شده است که در روز 5 ماه ژانویه‌ی (January) سال 2013 ارائه شده بود.

به روز رسانی

همانطور که مشاهده می‌کنید به‌روزرسانی‌های مربوط به درایورهای گرافیکی پردازنده‌های کمپانی انویدیا با توجه به بازی‌های خاص و پرطرفداری ارائه شده است و به نسبت منجر به بهبود عملکرد نیز شده است. به عنوان مثال به‌روزرسانی که در حین ارائه‌ی بازی Dragon Age II برای کارت گرافیک GeForce GTX 680 ارائه شده عملکرد آن را به میزان 6 درصد بهبود بخشید.

در سمت مقابل به‌روزرسانی ارائه شده برای همین کارت گرافیک در بازی Far Cry 3 با توجه به سایر مشخصات کامپیوترتان می‌تواند تا سقف 38 درصد بهبود عملکرد مجموعه را به همراه داشته باشد؛ بنابراین اگر از علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای پر گرافیک هستید، همواره می‌بایست درایورهای گرافیکی دستگاه خود را به‌روزرسانی کنید. در سمت مقابل اگر به‌هیچ‌عنوان علاقه‌ای به اجرای بازی‌های رایانه‌ای پر گرافیک در کامپیوتر خود نداشته باشید، به‌روزرسانی درایورهای گرافیکی دستگاه شما موضوعی نه چندان حائز اهمیت محسوب شده و نیازی به آپدیت دائمی درایورهای گرافیکی دستگاه خود نخواهید داشت.

 شناسایی درایور گرافیکی و دسترسی به اطلاعات آن

روش‌های متعددی به منظور دستیابی به اطلاعات درایور گرافیکی دستگاه شما وجود دارد که می‌توانید با استفاده از َآن‌ها به بررسی درایور مربوطه پرداخته و به روز بودن آن را بررسی نمایید؛ اما بهترین روش به منظور دسترسی به اطلاعات این بخش استفاده از قابلیت Device Manager است.

شایان ذکر است که دسترسی به این بخش بسیار ساده خواهد بود و در نسخه‌های متنوع سیستم عامل ویندوز می‌توانید به شیوه‌های مختلفی به این قسمت دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال در ویندوز 7 بر روی آیکون My Computer کلیک راست کنید و گزینه‌ی Manage را انتخاب نمایید. در این لحظه پنجره‌ای جدید پیشرویتان قرار داده خواهد شد که یکی از سطرهای سمت چپ آن با نام Device Manager مشخص شده است. ما در ادامه به آموزش تصویری نحوه‌ی دسترسی بخش Device Manager در ویندوز 8 را خواهیم داشت.

 به منظور دستیابی به این بخش در ویندوز 8، کلید ویندوز را از روی صفحه کلید خود فشار دهید تا منوی استارت و رابط کاربری منحصربه‌فرد ویندوز 8 نمایان شود. حال عبارت Device Manager را در بخش جستجو تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که در بخش چپ نمایشگر شما آیکون مربوط به بخش Device Manager نمایش داده خواهد شد. برای انتخاب آن کافی است که بر روی آن کلیک نمایید.

به روز رسانی

صفحه‌ی جدیدی مانند تصویر زیر پیش‌روی ‌تان قرار می‌گیرد. با انتخاب فلش نمایش داده شده در کنار بخش با عنوان "Display adapters" اطلاعات جدیدی به‌طور زیرشاخه‌ای نمایش داده می‌شوند که حاوی نام کمپانی تولید کننده‌ی کارت گرافیک دستگاه شما و همچنین مدل آن خواهد بود.

به روز رسانی

اگر نام هر دو کپانی NVIDIA و Intel را در این بخش مشاهده کردید، مطمئنا سیستم شما از تکنولوژی Optimus کمپانی انویدیا استفاده می‌کند که به موجب آن دستگاه شما قادر است به‌طور هوشمندانه‌ای مابین درایورها و پردازنده‌های گرافیکی اینتل و انویدیا سوئیچ داشته باشد. عملیات سوئیچینگ در این شرایط به شیوه‌ای کاملا هوشمندانه انجام خواهد شد. به عنوان مثال در شرایط معمولی و کاربری نرمال از لپ‌تاپ شما، عملیات سوئیچینگ انجام شده و کارت گرافیک کمپانی اینتل انتخاب خواهد شد که عملکردی بهره‌ورتر را از نظر مصرف انرژی باتری به همراه دارد. در سمت مقابل اگر نیاز به پردازش اطلاعات گرافیکی بیشتری باشد، لپ‌تاپ شما با اعمال فرآیند سوئیچینگ پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمندتر انویدیا را فعال می‌کند که عملکردی قدرتمندتر را به همراه خواهد داشت.

شما با کلید راست کردن بر روی نام این درایورها و سپس انتخاب گزینه‌ی Update می‌توانید نسبت به آپدیت یا به‌روزرسانی درایور گرافیکی خود اقدام نمایید. در این شرایط می‌بایست اتصال شما به اینترنت برقرار باشد، اما اگر بنا به دلایلی دسترسی دائم به اینترنت را ندارید می‌توانید آخرین نسخه‌ از درایورهای گرافیکی مرتبط با کارت گرافیک خود را که توسط کمپانی‌های گوناگون ارائه شده، دانلود نموده و سپس به صورت آفلاین آن را نصب نمایید.

 دانلود آخرین نسخه‌ی به‌روزرسانی درایورهای گرافیکی

همانگونه که اشاره داشتیم به منظور به‌روزرسانی درایورهای گرافیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود می‌توانید آخرین نسخه از آن به‌روزرسانی را که مطابق با کارت گرافیک شماست از سایت و کمپانی سازنده‌ی مبداء دانلود نمایید. در بخش زیر لینک مربوط به صفحه‌ی به‌روزرسانی درایورهای گرافیکی کمپانی‌های انویدیا، ای ام دی و اینتل ضمیمه شده است.

  • دانلود درایورهای گرافیکی کمپانی NVIDA:

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

  • دانلود درایورهای گرافیکی کمپانی AMD:

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

  • دانلود درایورهای گرافیکی کمپانی Intel:

https://downloadcenter.intel.com

 دقت داشته باشید که پس از ورود به صفحه‌ی مربوطه حتما به‌روزرسانی درایور مربوط به کارت گرافیک سیستم خود را دانلود نمایید. در غیر این صورت دانلود به‌روزرسانی بی‌فایده بوده و هیچ نتیجه‌ای را برای شما به همراه نخواهد داشت.

شایان ذکر است که برخی از کمپانی‌های تولید کننده‌ی قطعات سخت افزاری و کارت گرافیک، برنامه‌ها و ابزارهای منحصربه‌فردی را ارائه می‌کنند که با استفاده از آن‌ها به محض ارائه‌ی هر به‌روزرسانی برای کارت گرافیک کامپیوترتان، شما به‌طور خودکار از آن مطلع خواهید شد. استفاده از این برنامه‌ها هم می‌تواند بسیار مناسب بوده و از به روز نبودن احتمالی درایورهای گرافیکی شما جلوگیری به عمل آورد.

به روز رسانی

دقت داشته باشید که اگر از سیستم‌های قدیمی استفاده می‌کنید که اجزای سخت افزاری آن نیز قدیمی هستند، نباید انتظار ارائه‌ی به‌روزرسانی برای این قطعات را داشته باشید. کمپانی‌های تولید کننده‌ی قطعات سخت افزاری عموما برای محصولات جدیدتر خود به‌روزرسانی‌هایی را ارائه خواهند کرد و قطعات سخت افزاری قدیمی خود را به تدریج از رده خارج محسوب می‌کنند.

مترجم: امین رضائیان

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عملیات گرافیکی کامپیوتر , آپدیت درایور های لپ تاپ

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات