آکاایران: آموزش استفاده از قابلیت "Windows To Go" یا اصطلاحا "ویندوز تو گو "

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

آکاایران: آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

به گزارش آکاایران: آموزش استفاده از قابلیت "Windows To Go" یا اصطلاحا "ویندوز تو گو "

اختصاصیآکا ایران: 

آیا می‌دانستید که می‌توانید سیستم عامل ویندوز را در داخلی یک فلش مموری ذخیره‌سازی کرده و سپس با متصل کردن آن فلش مموری به هر کامپیوتر یا لپ‌تاپ دیگری، این سیستم عامل را بر روی آن پیاده‌سازی و اجرا کنید؟ به این قابلیت قابلیت "Windows To Go" یا اصطلاحا "ویندوز تو گو " گفته می‌شود.

قابلیت "ویندوز تو گو " به طور اختصاصی در نسخه‌های اینترپرایس (Enterprise) سیستم عامل ویندوز قابل استفاده است، اما در این مقاله ما روشی را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد که با استفاده از آن هر یک از نسخه‌های دیگر سیستم عامل ویندوز 8 و ویندوز 8.1 را می‌توانید به این قابلیت تجهیز نموده و بر روی سایر دستگاه‌ها اجرا نمایید. به عنوان مثال اگر دی‌وی‌دی یا فایل ISO ویندوز 8 پروفشنال را به همراه دارید، با روش آموزشی ما می‌توانید آن را در فلش مموری خود ذخیره‌سازی نموده و بر روی هر سیستم دیگری به طور آنی یا اصطلاحا "تو گو " راه‌اندازی نمایید.

 

موارد موزد نیاز

فلش مموری 16 گیگابایتی یا با ظرفیت‌تر: اگر قصد دارید که بیشترین سرعت عملکرد را تجربه کنید می‌بایست از فلش مموری نسخه‌ی 3.0 استفاده کنید، اما اگر سرعت عمل موضوع چندان حائز اهمیتی برایتان محسوب نمی‌شود می‌توانید از یک فلش مموری معمولی نیز بدین منظور استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده از هارد اکسترنال هم در این مورد بلامانع است.

کمپانی مایکروسافت خود به منظور استفاده از قابلیت "ویندوز تو گو " برای کاربران سیستم عامل ویندوز خویش فلش مموری‌های اختصاصی را عرضه می‌کند که فضای ذخیره‌سازی 32 گیگابایتی را به همراه داشته و سرعت عملکرد مطلوبی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. این فلش مموری‌های عمدتا با گارانتی‌های اختصاصی عرضه می‌شوند و کیفیت ساخت و عملکرد آن‌ها فوق‌العاده است؛ اما اگر به هر دلیلی به این فلش مموری‌های اختصاصی دسترسی ندارید و یا تمایل ندارید که آن‌ها را خریداری کنید، فلش مموری استفاده شده توسط شما می‌بایست حداقل 16 گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی را به همراه داشته باشد.

دی‌وی‌دی ویندوز 8 یا 8.1 و یا فایل ISO مربوط به آن: به منظور پیاده‌سازی اطلاعات سیستم عامل ویندوز بر روی فشل مموری مطمئنا باید دی‌وی‌دی نصب یک سیستم عامل ویندوز یا فایل ایمیج مربوط به آن را به همراه داشته باشید. فایل ISO از پرکاربردترین فایل‌های پشتیبان در دی‌وی‌دی‌ها و سی‌دی‌ها به شمار می‌رود که هم‌اکنون توسط کاربران متعددی از آن‌ها استفاده می‌شود. با به همراه داشتن فایل ISO سیستم عامل ویندوز هم می‌توانید آن را در فلش مموری خود ذخیره کرده و قابلیت "ویندوز تو گو " را راه‌اندازی نمایید.

برنامه‌ی GImageX: برنامه‌ی GImageX به شما اجازه می‌دهد که فلش مموری خود را به یک راه‌انداز آنی سیستم عامل ویندوز تبدیل کنید. البته بدین منظور اقداماتی می‌بایست انجام گردد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. برنامه‌ی GImageX یک ابزار کاملا رایگان است که در بخش زیر لینک دانلود آن ضمیمه شده:

https://www.autoitscript.com/site/autoit-tools/gimagex

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

 

فایل Install.wim را بیابید

حال که تمامی پیش نیازهای نامبرده شده را به همراه دارید، دی‌وی‌دی سیستم عامل ویندوز خویش را اجرا نموده و وارد فایل‌های سیستمی آن شوید. دقت داشته باشید که اگر فایل ISO سیستم عامل ویندوز را در کامپیوتر خود ذخیره‌سازی کرده‌ای می‌بایست ابتدا آن را توسط برنامه‌هایی نظیر Ultra ISO در داخل درایو مجازی سیستم عامل Mount یا اجرا نموده و سپس به دنبال فایل Install.wim بگردید. شایان ذکر است که در ویندوز 8 می‌توانید فایل‌های داخلی آن را با استفاده از قابلیت File Explorer نیز پیاده‌سازی کرده و به آن دسترسی داشته باشید. فایل Install.wim در پوشه‌ی Source دی‌وی‌دی سیستم عامل ویندوز شما قرار داد. در بخش زیر مشاهده می‌کنید که این فایل به چه صورت در دی‌وی‌دی یا ایمیج سیستم عامل ویندوز شما قرار خواهد داشت.

 

از فایل Isntall.wim در فلش مموری خود ایمیج تهیه کنید

حال که فایل Install.wim را یافته‌اید، برنامه‌ی GImageX Tool را اجرا نمایید. در مرحله‌ی اول محتویات فایل زیپ این برنامه را اکسترکت نموده و سپس برنامه را با توجه به نسخه‌ی سیستم عامل ویندوز کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان نصب نمایید. در این مرحله دقت کنید که عبارت x64 نشان دهنده‌ی نسخه‌ی 64 بیتی سیستم عامل ویندوز بوده و عبارت x86 نشان دهنده‌ی نسخه‌ی 32 بیتی سیستم عامل ویندوز است.

حال که برنامه‌ی GImageX Tool را اجرا نمودید در کنار بخش با عنوان Source آدرسی محل فایل Install.wim را وارد نمایید. در کنار بخش Destination هم درایو مربوط به فلش مموری یا هارد اکسترنال خویش را انتخاب کنید. حال بر روی گزینه‌ی Apply کلیک نمایید. در این مرحله برنامه‌ی GImageX به طور اتوماتیک از فایل Install.wim سیستم عامل ویندوز در فلش مموری شما ایمیج تهیه کرده و اقدامات حیاتی و اولیه‌ی مورد نیاز به منظور راه‌اندازی قابلیت "ویندوز تو گو " را انجام می‌دهد.

دفت داشته باشید که این اقدام ممکن است با توجه به نسخه‌ی فلش مموری و پورت یو اس بی دستگاه شما (2.0 یا 3.0) مدت زمان متغیری را به طول بیانجامد. در هر حال این مرحله و ساخت یک فایل ایمیج از دی‌وی‌دی ویندوز و Install.wim آن طولانی‌ترین بخش پیش روی‌تان به شمار می‌رود. انجام این فرآیند در سیستم ما چیزی در حدود 12 دقیقه به طول انجامید؛ بنابراین صبور باشید و اجازه دهید که برنامه‌ی GImageX Tool اقدامات مربوط به ساخت ایمیج را به درستی انجام دهد.

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

 

فعال‌سازی پارتیشن

حال می‌بایست پارتیشن مربوط به راه‌اندازی سیستم عامل ویندوز و قابلیت "ویندوز تو گو " را فعال نمایید. بدین منظور وارد تنظیمات بخش Disk Management شوید. در ویندوز 8 و 8.1 با فشردن دکمه‌های ویندوز و X به طور همزمان لیستی در بخش پایین و سمت چپ صفحه نمایش دستگاه شما نمایان می‌شود که در این لیست گزینه‌ی Disk Management نیز قابل مشاهده است. حال که وارد تنظیمات این بخش شدید درایو یا پارتیشن مربوط به فلش مموری خویش را انتخاب و بر روی آن کلیک راست کنید. حال مانند تصویر زیر گزینه‌ی Mark Partition as Active را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه پارتیشن مربوطه "بوت‌پذیر " (Bootable) خواهد شد.

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

 

وارد کردن اطلاعات ورودی بوت (Boot Entries) مورد نیاز

حال می‌بایست اطلاعات صحیح و دقیق ورودی بوت را برای پارتیشن مربوطه تعریف نماییم. بدین منظور می‌بایست وارد بخش و پنجره‌ی دستورات (Command Prompt) سیستم عامل ویندوز شوید. دسترسی به این بخش هم در سیستم عاملی ونیدوز 8 و ویندوز 8.1 با استفاده از منوی اجرا شده پس از فشردن دکمه‌های ترکیبی ویندوز و X امکان‌پذیر خواهد بود. دقت داشته باشید که حتما گزینه‌ی با عنوان Command Prompt (Admin) را انتخاب نمایید. در مرحله‌ی بعدی دستور زیر را وارد نمایید. دقت داشته باشید که عبارت X در واقع مربوط به درایو یا پارتیشن فلش مموری شماست که می‌تواند در هر کامپیوتر و سیستمی متفاوت تعریف شده باشد؛ بنابراین به جای حرف X حرف درایو فلش مموری خود را انتخاب و وارد نمایید.

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

سپس دستور زیر را وارد کنید. دقت داشته باشید که حرف X در این مرحله هم نشان دهنده‌ی درایو یا پارتیشن فلش مموری شماست؛ بنابراین به جای این حرف از حرف درایو فلش مموری خود استفاده کنید.

آموزش استفاده از قابلیت Windows To Go

قابلیت "Windows To Go" یا "ویندوز تو گو " شما فعال شده است

با انجام مراحل فوق به سادگی هر چه تمام‌تر قابلیت "ویندوز تو گو " را فعال‌سازی نموده‌اید. در این شرایط هر گاه که فلش مموری یا هارد اکسترنال خویش را به کامپیوتر یا لپ‌تا‌پ‌تان متصل سازید و آن را ریستارت نمایید، سیستم عاملی ویندوز پیاده‌سازی شده در آن اجرا خواهد شد. دقت داشته باشید که به منظور اجرا و بوت شدن فلش مموری حاوی سیستم عامل ویندوز در برخی از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها می‌بایست تغییراتی در تنظیمات بایوس (BIOS) دستگاه اعمال گردد.

امیدوار هستیم که از این آموزش استفاده کرده باشید. به طور کلی اجرا و پیاده‌سازی قابلیت "Windows To Go" یا "ویندوز تو گو " در فلش مموری یا هارد اکسترنال می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده و ر عین حال کاربردی را برای شما به همراه داشته باشد. بدین صورت همواره سیستم عامل ویندوز شما به همراه‌تان بوده و می‌توانید آن را در هر کامپیوتر، لپ‌تاپ و سیستم دیگری اجرا نمایید.

مترجم: امین رضائیان

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چگونه مودم اتوماتیک ریستارت کنیم

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات