loading...

گول عنوان دو هسته ای برای لپ تاپ ها را نخورید

آکاایران: گول عنوان دو هسته ای برای لپ تاپ ها را نخورید

آکاایران: درباره لپ تاپ هایی که عنوان Dual Core دارند

هر پردازنده ای که از دوهسته پردازشی (Core) تشکیل شده باشد را دوهسته ای (Dual Core) خطاب می کنند .

به گزارش آکاایران: جواد زارعی : خیلی طبیعی و بدیهی است که سر آدمی که اطلاع ندارد کلاهی گذاشته یا برداشته شود. مثال بارز این ماجرا به لپ تاپ هایی مربوط می شود که از پردازنده های دوهسته ای استفاده می کنند. در بازارهای جهانی دوگونه لپ تاپ با پردازنده دوهسته ای با نام های Dual Core وCore 2 Duo عرضه می شود که در ظاهر اختلاف مختصری با هم دارند اما به قیمت ها که نگاه می کنید تفاوت ها بیشتر جلوه می کنند. از این رو در این فرصت قصد داریم مختصری در این باب صحبت کنیم تا آنهایی که نگاه درستی بدین ماجرا ندارند، بدانند که داستان از چه قرار است و بس.

پردازنده های Dual Core
شاید می دانید پردازنده های کنونی بازار از یک هسته تا چهار هسته را شامل می شوند. بین مدل هایی که در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار دارد با مدل هایی که به طور اختصاصی در دسک تاپ ها مورد بهره برداری واقع می شود تفاوت هایی وجود دارد که اصلی ترین آن به میزان مصرف انرژی مربوط می شود.

این را هم گفته باشم که پردازنده های مخصوص لپ تاپ یا تک هسته ای هستند یا دوهسته ای و مدل های سه هسته ای و چهارهسته ای در این وادی یافت نمی شوند. این را هم بگویم که چندین سال پیش رسم بود که از برخی پردازنده های مخصوص دسک تاپ روی لپ تاپ ها نیز استفاده می شد که این رویه شکرخدا در روزگار ما در حال فراموشی است.
اما هر پردازنده ای که از دوهسته پردازشی (Core) تشکیل شده باشد را دوهسته ای (Dual Core) خطاب می کنند از این رو این اصطلاح Dual Core به نوعی اصطلاحی عام است که شامل مدل های دوهسته ای Intel، AMD و حتی VIA می شود.

مشکلی که در ابتدای صحبت بدان اشاره کردم از همین جا نشأت می گیرد چراکه این شرکت Intel از دو نوع مختلف پردازنده دوهسته ای در لپ تاپ ها استفاده می کند. در واقع Intel مثل همیشه زرنگی کرده و عنوان عام Dual Core را به مدل Pentium چسبانده است. به بیان دیگر اگر روی بدنه لپ تاپ عنوان Intel Dual Core قید شده بود، بدانید که با یکی از مدل های Pentium Dual Core طرف هستید. مدل های این خانواده با T2060، T2080، T2130 و همچنین T2310، T2330، T2370، T2390، T2410، T3200 و T3400 نامگذاری شده اند. قرار است مدل جدید Pentium T4200 نیز به زودی در لپ تاپ ها استفاده شود.

موضوع این نوشتار دلالت بر ضعف این پردازنده ها ندارد اما بر این موضوع تاکید دارد که مواظب باشید آنها را به جای پردازنده های Core 2 Duo نخرید.

قیمت لپ تاپ هایی که از این خانواده پردازشی استفاده می کنند به طور معمول بین مدل های Celeron و Core 2 Duo قرار دارد و استفاده از آن به صراحت مطلوب تر از مدل هایی است که از شبه پردازنده های Celeron بهره می برند.

این را هم بگویم و ختم کلام که در لیست نام مدل هایی که در بالا بدان اشاره شده است هر چه به انتهای لیست نزدیک شوید با مدل های قوی تر مواجه خواهید شد و توصیه می کنم بی خیال سه مدل اول شوید.

منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات