آکاایران:  

 کم فروشی اینترنت را چگونه گزارش کنیم؟به گزارش آکاایران: سال جاری، سال پرفراز و نشیبی برای اینترنت پرسرعت کشورمان بود و در چند ماه گذشته از سال، خبرهای گوناگونی در این حوزه شنیده شده است.


سال جاری، سال پرفراز و نشیبی برای اینترنت پرسرعت کشورمان بود و در چند ماه گذشته از سال، خبرهای گوناگونی در این حوزه شنیده شده است. عدم فعال سازی 5/1میلیون پورت اینترنت پرسرعت تا پایان سال 88 بر اساس برنامه چهارم توسعه باعث شده که از ابتدای سال مسوولان وزارت ارتباطات برنامه های ویژه ای را برای گسترش این سرویس در کشور داشته باشند. این وزارتخانه که پیوسته مشکلات موجود در حوزه اینترنت پرسرعت را به گردن بخش خصوصی می انداخت، ابتدا فراخوانی را برای کاهش قیمت ها منتشر کرد و از شرکت های فعال در این حوزه خواستار راهکارهایی برای کاهش قیمت اینترنت شد تا شاید از این طریق متقاضیان خرید اینترنت پرسرعت افزایش پیدا کند.
در مرحله بعد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صراحت کامل انگشت اتهام خود را به سوی شرکت های بخش خصوصی بلند کرد و آنها را مسببان اصلی نابسامانی بازار فروش اینترنت پرسرعت کشور معرفی کرد. در این مرحله وزیر به کاربران پیشنهاد کرد که از ابزار اندازه گیری که در کامپیوترها وجود دارد، استفاده کنند و در صورت مواجهه با کم فروشی خدمات اینترنتی به دادگاه یا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شکایت کنند.
در واقع بعد از این خبر بود که سازمان تنظیم اعلام کرد که شکایات زیادی از سوی کاربران مبنی بر کم فروشی اینترنت در سایت این سازمان دریافت کرده است، اما هیچ گاه این سازمان مشخص نکرد که این کم فروشی از سوی شرکت های سرویس دهنده بود یا شرکت ارتباطات زیرساخت. اما در آخرین اقدام شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر از ایجاد بخش سرعت سنج اینترنت در سایت شرکت داده است تا کاربران از این طریق میزان سرعت اینترنت خود را بسنجند و در صورت مشاهده کاهش میزان سرعت اینترنت، شکایات خود را به مراکز ذیربط اعلام کنند.
سرعت سنج اینترنت
شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات که مدتی است طرح ها و برنامه هایی را برای پیشرفت صنعت آی تی در کشور ارائه می دهد به تازگی در سایت خود به آدرس ITC.ir نرم افزار سنجش اینترنت را ایجاد کرده است.
این بخش به صورت آزمایشی راه اندازی شده و براساس توضیحاتی که در سایت آمده است، کاربران باید جهت سنجش سرعت خط ارتباطی خود روی دکمه Start Speedtest کلیک کنند تا سرعت اینترنت آنها مشخص شود. همچنین در ادامه این طرح، سعید مهدیون مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات از ایجاد شبکه انداز ه گیری کیفیت خبر داده و اعلام کرده بود که با همکاری تامین کننده های سرویس، شبکه اندازه گیری راه اندازی خواهد شد تا کاربران بتوانند با مراجعه به هر کدام از سایت ها، اندازه گیری هوشمندانه ای از خدماتی که دریافت می کنند داشته باشند تا بتوان از این طریق نسبت به پدیده کم فروشی اینترنت با گزارش های مستند برخورد کرد.
شاید برای بسیاری از کاربران جالب باشد که بدانند سرعت اینترنت آنها چگونه محاسبه و اعلام می شود. پیام کرباسی، کارشناس خدمات اینترنتی، در توضیح مفهوم سنجیدن سرعت اینترنت می گوید: «به طور کلی دو کامپیوتر در فضای اینترنت با یک سرعت مشخصی می توانند اطلاعات را به یکدیگر ارسال یا دریافت کنند که این سرعت بستگی به پارامترهای بسیار زیادی دارد و یکی از آنها میزان پهنای باند ارتباطی هریک از کامپیوترها با شبکه اینترنت است، بنابراین برای اینکه ببینیم یک حجم مشخصی از داده در چه مدت زمانی می تواند از کامپیوتر منبع به مقصد برسد باید یک حجم مشخصی از داده را ارسال و وقتی به طور کامل اطلاعات به مقصد رسید این فاصله زمانی را اندازه گرفت. این مدت زمان با حجم داده بسیار تعیین کننده است؛ چرا که سرعت ارتباطی را مشخص می کند.»
کرباسی در خصوص مراحل ابزارهای سنجش سرعت اینترنت نیز می گوید: «برای سنجش سرعت اینترنت می توان از سه روش استفاده کرد. ابتدا استفاده از دستگاه های سخت افزاری که سرعت اینترنت را اندازه گیری می کنند که این دستگاه ها را روی خط می گذارید و خودشان سرعت اینترنت را در هنگام وصل شدن اندازه گیری می کنند. اما استفاده از این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود، چون بسیار تخصصی بوده و در ایران هم وجود ندارد. در واقع این دستگاه ها برای خطوط پرسرعتی که بالای 100 مگ هستند مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصارف خانگی روش های نرم افزاری وجود دارد. در روش نرم افزاری دو کار می توان انجام داد. یا کاربر می تواند نرم افزار را خریده روی کامپیوتر نصب کند تا زمانی که به اینترنت وصل می شود، عملیات سنجش انجام شود یا اینکه کاربران به سایت های مربوط به سرعت سنجی اینترنت متصل شوند و از آن سایت بخواهند که سرعت ارتباطی را بسنجد و میزان ارسال و دریافت را به تفکیک به فرد گزارش دهد.
سرعت این زمانی و این مکانی
کرباسی به متفاوت بودن سرعت اینترنت در زمان و مکان های مختلف اشاره می کند و یادآور می شود: اتصال اینترنت به صورت این زمانی و این مکانی سنجیده می شود یعنی ممکن است در یک زمان و یک مکان سرعت اینترنت به همان میزانی باشد که فرد خریداری کرده، اما همان میزان سرعت ممکن است در یک زمان و یک مکان دیگر متفاوت باشد. به باور کارشناسان، متفاوت بودن سرعت اینترنت در زمان ها و مکان های مختلف به پارامترهای گوناگونی از جمله کیفیت خدمات دهنده سرویس، خطوط مورد استفاده (مسی یا Dailup بودن)، بارندگی، کیفیت سایت مورد استفاده و ... بستگی دارد.
بنا بر اظهارات کارشناسان وقتی کاربر اینترنت پرسرعت، با سرعت 128 K می خرد، هیچ گاه نباید انتظار داشته باشد که در هر مکان یا هر زمانی که از اینترنت استفاده می کند، سرعت آن از k128 بالاتر برود؛ چراکه بسته به پارامترهای مختلف سرعت اینترنت کاهش پیدا می کند. اما نکته جالب در این زمینه این است که کاربران ایرانی هیچ گاه طعم سرعت واقعی را که خریداری کرده اند، نچشیده و همیشه با کاهش و قطعی سرعت اینترنت رو به رو بوده اند.
کرباسی این مشکل را به دو عامل ربط می دهد و اظهار می دارد: «مشکل کاهش سرعت اینترنتی که کاربران پیوسته با آن روبه رو هستند، می تواند به این دلیل باشد که میزان پهنای باندی که شرکت سرویس دهنده خریداری کرده مناسب و کافی در مقابل کاربرانش نیست یا اینکه شرکت زیرساخت آن میزان پهنای باند خریداری شده را به شرکت ها ارائه نمی دهد. البته در برخی موارد نیز ترافیک مصرفی باعث پدید آمدن مشکلاتی برای کاربران می شود و سرعت اینترنت خریداری شده آن ها را کاهش می دهد.»
کرباسی به کاربرانی که پیوسته با کاهش سرعت اینترنت مواجه هستند پیشنهاد می کند که با استفاده از سایت های مرجع سنجش سرعت اینترنت که شرکت فناوری اطلاعات معرفی و آن ها را قبول کرده، منحنی را بر اساس یک روز کامل (24 ساعت) بکشند و بر حسب ساعت های مختلف از شبانه روز راندمان خط خود را در هر ساعت بسنجند. در واقع می توانند با نقطه گذاری روی منحنی کشیده شده نشان دهند که در هر ساعتی از روز نتوانسته اند به هیچ وجه از سرعت خریداری شده خود استفاده کنند. در نتیجه کاربر با استفاده از مدارک و شواهدی که دارد می تواند به شرکت خدمات دهنده خود شکایت کند و آن شرکت با بررسی های انجام شده موظف است مشخص کند که این اشکال از سرویس او است یا شرکت زیرساخت.
سرعت سنجی برای تمامی خطوط
نکته ای که در اینجا جالب به نظر می رسد، این است که آیا روش سنجش سرعت اینترنت در شرایط فعلی کشور ما که تعداد کاربران اینترنت پرسرعت آن چندان زیاد نیست و همان تعداد اندک هم با محدودیت سرعت رو به رو هستند مفید است یا خیر. کرباسی در پاسخ به این سوال می گوید: «سرعت سنجی اینترنت تنها برای کاربران اینترنت پرسرعت مورد استفاده قرار نمی گیرد، چراکه این سنجش اینترنت می تواند برای کاربران اینترنت Dailup هم مفید فایده باشد زیرا آن ها می خواهند بین خدمات دهندگان مختلف این بازار بهترین را انتخاب کنند، بنابراین سرعت سنجی می تواند برای این نوع کاربران کارآیی داشته باشد.»
به گفته وی، بر اساس آمار منتشر شده از سوی مسوولان شرکت مخابرات تنها 12درصد از کاربران تهرانی امکان خریداری و استفاده از اینترنت پرسرعت را دارند که بر اساس قول های داده شده قرار است سیستم های خاصی در مراکز مخابراتی نصب شود تا آن دسته از کاربرانی که از طریق مراکز دسترسی فیبر نوری تلفن خود را تامین کرده اند، بر اساس یک سیاست 5ساله به صفر برسند و بتوانند آنها نیز از سرویس اینترنت پرسرعت استفاده کنند.
در حالی که قرار است طی یک برنامه 5 ساله تنها کاربران تهرانی بتوانند به اینترنت پرسرعت K128 دست پیدا کنند. در اکثر کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای منطقه خاورمیانه صحبت از اینترنت با سرعت بالای 4مگابایت است.
به عنوان مثال متوسط سرعت اینترنت در کشور مصر با بیش از 8میلیون کاربر اینترنت برابر 2مگابایت بر ثانیه است، در حالی که حداکثر سرعت اینترنت در ایران با چیزی درحدود 18میلیون کاربر تنها 512کیلوبیت بر ثانیه است یا در کشور فرانسه متوسط سرعت اینترنت با بیش از 30میلیون کاربر اینترنت 44مگابایت بر ثانیه است که این سرعت برای اکثر کاربران خانگی 6/4مگابایت بر ثانیه است، این در حالی است که در ایران هنوز کاربران به اینترنت با این پهنای باند دسترسی ندارند و همان میزانی که مورد استفاده قرار می دهند، با محدودیت روبه رو است.
همچنین متوسط سرعت اینترنت در کشور کوچکی چون نیوزلند 5/13مگابایت بر ثانیه است و حداقل مصرف آن برای کاربران به 4/2مگابایت بر ثانیه می رسد. مقایسه بیشتر سرعت اینترنت ایران با کشورهای دیگر چیزی جز افسوس برای کاربران به دنبال نخواهد داشت، اما می توان این امید را داشت که حداقل تا 5 سال آینده کاربران بتوانند به اینترنت پرسرعت با همان محدودیت قبلی دسترسی داشته باشند و با سنجیدن سرعت اینترنت خود شکایات خود را به مراکز ذیربط انتقال دهند، اما در نهایت جوابی را نیز دریافت نکنند و به نتیجه خاصی نرسند. برای جویا شدن از مراحل شکایت کاربران و به دست آوردن اطلاعات دقیق از این طرح بارها با مهدیون، مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات تماس گرفتیم، اما جواب خاصی را دریافت نکردیم.

کم فروشی اینترنت را چگونه گزارش کنیم؟

آکاایران: کم فروشی اینترنت را چگونه گزارش کنیم؟


منبع خبر : آی تی آنالایز - https://www.itanalyze.ir/archives/analysis/2009/02/post_876.phpمنبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات