آکاایران:  

 اینترنت پرسرعت، زیر قیمت بازاربه گزارش آکاایران: چند روزی است که ثبت نام و ارائه سرویس برای مشترکان تهرانی توسط این شرکت آغاز شده است. بر اساس اعلام سایت شرکت مخابرات استان تهران متقاضیان استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت می توانند به مراکز مخابراتی محل خود مراجعه و پس از بررسی شرایط خطوط خود اقدام به ثبت نام و استفاده از این سرویس کنند...


سرانجام و بعد از دو سال وعده و وعید پیرامون ارائه اینترنت پر سرعت از سوی شرکت مخابرات ایران، چند روزی است که ثبت نام و ارائه سرویس برای مشترکان تهرانی توسط این شرکت آغاز شده است. بر اساس اعلام سایت شرکت مخابرات استان تهران متقاضیان استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت می توانند به مراکز مخابراتی محل خود مراجعه و پس از بررسی شرایط خطوط خود اقدام به ثبت نام و استفاده از این سرویس کنند.
مشترکان تهرانی که هم اکنون عضو خدمات اینترنتی سایت مخابرات تهران هستند نیز می توانند با مراجعه به سایت و با ورود نام کاربری و رمز عبور اقدام به ثبت نام کنند.
متقاضیان دریافت ADSL با ارائه کارت شناسایی و فیش خط تلفن مورد نظر توسط مرکز مخابراتی مربوطه احراز هویت شده و با پر کردن یک فرم، درخواست خود را ثبت می کنند. همچنین قرار است از هفته آینده برای آن دسته از مشترکان غیرعضو سایت مخابرات تهران نیز سامانه ثبت نام اینترنت راه اندازی شود.
کف قیمت مصوب
قیمت اینترنت که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت در قالب STM1 به شرکت های مخابراتی استانی و شرکت های دارای مجوز PAP تحویل می شود، صرفا جهت استفاده برای ارائه خدمات ADSL به میزان 20 درصد کاهش می یابد؛ یعنی قیمت فروش اینترنت با ظرفیت یک STM1 که در حال حاضر 486 میلیون ریال است به 375 میلیون و 100 هزار ریال کاهش خواهد یافت.
بر همین اساس، تعرفه واگذاری اینترنت پرسرعت با استفاده از ADSL بر اساس پهنای باند و ضریب اشتراک حداکثر 10 به صورت پهنای باند 64 کیلوبیت بر ثانیه 59200 ریال، 128 کیلوبیت بر ثانیه 99400 ریال، 256 کیلوبیت بر ثانیه 125600 ریال، 512 کیلوبیت بر ثانیه 204800 ریال، 1024 کیلوبیت بر ثانیه 383200 ریال و 2048 کیلوبیت بر ثانیه 745600 ریال تصویب شده است.
محمد خجسته نیا، مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران، در این باره می گوید: هزینه مودم و راه اندازی آن به عهده مشترک خواهد بود و بابت راه اندازی سرویس نیز هزینه ای از مشترکان دریافت نخواهد شد.

اینترنت پرسرعت | زیر قیمت بازار

آکاایران: اینترنت پرسرعت، زیر قیمت بازار


به گفته او، همچنین شرکت های ارائه دهنده خدمات موظف هستند نسبت به نصب و راه اندازی تجهیزات در محل مشترک اقدام و پس از تحویل پهنای باند نسبت به تنظیم صورت جلسه اقدام کنند. علاوه بر این شرکت های ارائه دهنده خدمات موظف هستند نرم افزار لازم برای اندازه گیری لحظه ای پهنای باند را روی پایانه کاربر نصب و راهنمایی لازم را انجام دهند.
خجسته نیا پیرامون تعرفه ارائه خدمات اینترنت پرسرعت که پایین تر از شرکت های بخش خصوصی ارائه می شود، می گوید: این تعرفه در حقیقت مصوب کمیسیون تنظیم مقررات است. بر اساس این مصوبه که سال گذشته به تصویب رسیده بود و به منظور گسترش ارائه این خدمات در سطح کشور شرکت مخابرات ایران با مشارکت شرکت های PAP با رعایت منافع طرفین خدمات مذکور را ارائه می کند و در صورت عدم مشارکت، شرکت های PAP می توانند سرویس مربوط را حداکثر تا سقف 20 درصد بالاتر از این تعرفه های مصوب ارائه کنند. همچنین شرکت های ندا باید کلیه قراردادهای خود را حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ مصوبه براساس تعرفه های مصوب فوق اصلاح کنند.
هر چند که این اتفاق تا به حال در مورد بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت صورت نگرفته و همچنان ارائه این خدمات از سوی این شرکت ها بعضا با قیمت های بالاتری نسبت به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات صورت می گیرد؛ اما به نظر می رسد با ارائه این سرویس از سوی شرکت مخابرات استان تهران، بخش خصوصی نیز برای رقابت ناچار به کاهش قیمت خود خواهد شد. هم اکنون قیمت های ارائه شده توسط بخش خصوصی نه تنها سنخیتی با مصوبه سازمان تنظیم مقررات ندارد؛ بلکه بعضا این شرکت ها برای ارائه خدمات خود در مناطق مختلف به بهانه های گوناگون هزینه های مختلفی را از کاربران خود اخذ می کنند.
به عنوان مثال می توان به ارائه خدمات اینترنت ADSL2 ا+ از سوی یکی از این شرکت ها آن هم تنها در برخی از مناطق اشاره کرد. در این سرویس پهنای باند 128 کیلو بیت با قیمتی کمتر از 8 هزار تومان عرضه می شود و این در حالی است که همین سرویس در سایر مناطق و در قالب ADSL عادی بالغ بر 14 هزار تومان ارائه می شود.
محدودیت برای کاربر خانگی
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران در ادامه توضیحات خود پیرامون ارائه سرویس اینترنت پرسرعت در تهران یادآور شد: صاحبان مشاغل خاص چون اعضای هیات علمی، دانشجویان کارشناسی ارشد به بالا، خبرنگاران و دیگر فعالان که نیازمند تحقیق هستند، می توانند از پهنای باندی بیش از 128 کیلوبیت که به کاربران خانگی داده می شود، استفاده کنند.
این گفته خجسته نیا به آن معنا است که بر اساس قانونی که چند سال پیش اعمال شده است، ارائه اینترنت پرسرعت برای کاربران خانگی با پهنای باند بیش از 128 کیلوبیت همچنان ممنوع است.
بر اساس آمارهای ارائه شده از ابتدای ارائه سرویس اینترنت پرسرعت تاکنون در تهران توسط 11 شرکت ارائه دهنده این خدمات فقط 120 هزار پورت واگذار شده است. این درحالی است که بر اساس شواهد موجود، این شرکت ها همچنان نتوانسته اند بسیاری از مناطق تهران را تحت پوشش خدمات خود قرار دهند.
هرچند که در این بخش شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت کارشکنی های مراکز مخابراتی مناطق را به عنوان دلیلی بر عدم موفقیت طرح های خود عنوان کرده و معتقدند که مخابرات از ابتدای ارائه این طرح با سنگ اندازی پیش روی شرکت های خصوصی زمینه فعالیت خود را در این بخش آماده می کرد؛ اما به هر حال و به گفته مدیرکل روابط عمومی مخابرات استان تهران، تا پایان سال جاری قرار است از سوی مراکز مخابراتی 60 هزار پورت اینترنت پرسرعت برای کاربران تهرانی ارائه شود.
مخابرات پیش از این برنامه واگذاری اینترنت پرسرعت را داشت؛ اما دولتی بودن این شرکت و شرایط رقابتی نابرابرش به عنوان یک شرکت دولتی با بخش خصوصی مانع ارائه این سرویس شده بود.
خجسته نیا در این باره می گوید: در حال حاضر به دلیل حجم کم امکانات خریداری شده، محدودیت ارائه سرویس داریم؛ اما طبق برنامه 600 هزار پورت که از سوی شرکت مخابرات استان تهران ارائه خواهد شد، نیمه اول سال آینده و شاید تا تابستان راه اندازی و در اختیار کاربران قرار داده می شود.
خجسته نیا با بیان این که ارائه سرویس در مناطقی که روی فیبر نوری نیست و روی شبکه مسی قرار دارد، در اولویت است، درباره زمان تحویل ADSL به متقاضیان مناطق مختلف تهران اظهار کرد: بعد از ثبت نام به طور معمول بین 24 تا حداکثر 48 ساعت، ADSL درخواستی وصل خواهد شد.
وی تصریح کرد: تا پایان هفته آینده 60 هزار پورت در تمام مناطق شهر تهران برای واگذاری به درخواست کنندگان آماده است، در شرایطی که محدودیت ارائه سرویس ADSL به دلیل کمبود تجهیزات در ابتدای کار از سوی شرکت مخابرات استان تهران وجود دارد؛ اما مطمئنیم با وجود شرکت های PAP و نیز ارائه اینترنت پرسرعت بی سیم می توان به خواست های متقاضیان پاسخ داد.
مزایای اینترنت مخابراتی!
از مزایای اینترنت پرسرعت مخابرات می توان به مواردی همچون نداشتن محدودیت ترافیک حجمی در تمامی سرعت های اعلام شده اشاره کرد. همچنین برخلاف سرویس های ارائه شده توسط بخش خصوصی که ماهانه هزار تومان به عنوان اجاره خطوط و سهم مخابرات از کاربران اخذ می شود (این رقم تا سال گذشته 3 هزار تومان بوده است)، مخابرات در این بخش هزینه ای از مشترکان خود نمی گیرد.
علاوه بر موارد فوق شاید نحوه پرداخت هزینه این سرویس را بتوان از دیگر فاکتورهای اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات تهران عنوان کرد. در حالی که هزینه استفاده از سرویس ها توسط شرکت های بخش خصوصی پیش از استفاده باید پرداخت شود، اما این هزینه در بخش مخابراتی دو ماه بعد از استفاده در قبوض مشترکان اعمال و همراه با پرداخت قبوض تلفن از کاربران اخذ می شود. هرچند که گفته می شود ضریب اشتراک این سرویس توسط مخابرات تهران یک به 10 است؛ اما شنیده می شود که این ضریب با توجه به تعداد متقاضیان در مناطق مختلف از یک به 6 شروع و در نهایت به یک به 10 ختم می شود.
ارائه خدمات پشتیبانی این سرویس نیز به شکل 24 ساعته و توسط شماره تماس 1899 صورت می گیرد و مشترک می تواند در طول 24 ساعت و با بروز مشکل از این طریق مشکلات خود را پی گیری کند. هزینه خرید مودم برای استفاده از این سرویس نیز گفته می شود بین 40 تا 44 هزار تومان که مشترک هم می تواند مودم را از مراکز مخابراتی تهیه کند و هم می تواند با توجه به مودم مورد نظر مراکز آن را از بازار آزاد تهیه کند.

منبع خبر : تابناک - http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=83168منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات