آکاایران:  

 پشت پرده کم فروشی های اینترنتی چیست؟به گزارش آکاایران: کم فروشی در اینترنت از مفاهیمی است که اگرچه نمی توان زمان دقیق طرح آن در جامعه را بررسی کرد اما به هر حال چند سالی است که به یکی از دغدغه های کاربران اینترنت و فعالان این عرصه تبدیل شده است...


پشت پرده کم فروشی های اینترنتی چیست؟

آکاایران: پشت پرده کم فروشی های اینترنتی چیست؟


کم فروشی در اینترنت از مفاهیمی است که اگرچه نمی توان زمان دقیق طرح آن در جامعه را بررسی کرد اما به هر حال چند سالی است که به یکی از دغدغه های کاربران اینترنت و فعالان این عرصه تبدیل شده است.
به گزارش ایسنا، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با وجود داشتن اینترنت پرسرعت گاه در باز کردن برخی سایت ها یا ای میل ، سرعت لازم را نداشته باشید و حتی ای میل ها و یا صفحات اینترنتی تان هم باز نشود. در چنین وضعیتی یکی از بحث هایی که مطرح می شود موضوع کم فروشی اینترنت است چرا که شما هزینه خدماتی با سرعت بالا را پرداخت کرده اید و در مقابل با کندی اینترنت مواجهید.
*کم فروشی یا مشکل پهنای باند؟
در این میان گاه مشکلات پهنای باند کشور هم به گردن شرکت های ارائه کننده اینترنت افتاده و گناه مشکل پهنای باند به پای کم فروشی شرکت های اینترنتی حساب شده است این در حالی است که شرکت های ارائه کننده اینترنت و مسوولان صنفی این بخش این موضوع را قبول نداشته و بر این باورند که شرکت ها اعتبار خود را زیر سوال نمی برند.
* چه کسی مقصر است؟
از سوی دیگر فعالان این بخش از مشخص نبودن مصادیق کم فروشی و عدم ارائه مستندات برای آنها گله مندند و بر این باورند که کم فروشی یک موضوع کلی است و باید مشخص شود با چه خط کشی آن را اندازه گیری می کنند.
اما در توزیع اینترنت سه لایه زیرساخت، مخابرات و شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی (PAP)ها فعالیت دارند و اگر زماین مشکلی در زمینه توزیع وجود داشته باشد لازم است هر سه لایه مورد بررسی قرار گیرند.
علاوه بر این در تمام این سال ها از سوی مقامات مختلف مسوول تاکید شده است که درصورت مشاهده کم فروشی در شرکت ها، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با آن ها برخورد خواهد کرد و کابران می توانند در صورت مواجهه با چنین مشکلی تخلفات را گزارش دهند تا با شرکت های ارائه کننده برخورد شود. با این حال طی سال های اخیر مورد جدی در این زمنیه نبوده و شاید شنیده نشده باشد که شرکتی به دلیل کم فروشی تعطیل شده باشد.
** مخابرات هم نقش دارد؟
اما در برهه ای از زمان، فعالان صنوف رایانه یی کشور پای مخابرات را هم به این موضوع باز کرده و ضمن انتقاد از قرار گرفتن مجوز خرید اینترنت از خارج به مخابرات از کم فروشی های مخابراتی یاد کردند.
اواخر سال 86 رییس وقت کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی در این زمینه به ایسنا گفت: بارها بر این موضوع تاکید کرده ایم که برخلاف اصل 44 قانون اساسی مبنی بر خصوصی سازی، دولت باید گیت وی را در اختیار خود بگیرد و این در حالی است که در شرایط فعلی مخابرات خرید اینترنت از خارج از کشور را به دست گرفته است.
ناصر علی سعادت در آن زمان اظهار کرد: کم فروشی مخابرات در ارائه خدمات مرتبط با اینترنت، کاهش سرعت و کیفیت در این سرویس را موجب شده است. به طور مشخص فعلا امکانات اینترنت کشور هم یک منشا دارد و آن مخابرات است اما مخابرات کشور در حال حاضر جوابگوی نیاز فعلی در این زمینه نیست و هر روز سرعت اینترنت پایین آمده و تمام شرکت ها در این زمینه با مشکل مواجهند و شکایت دارند.
به گفته او کیفیت پهنای باندی که در سال 86 مخابرات به ISP و ISDP ها می فروخت، حداقل 30 تا 40 درصد پایین تر از میزان پهنای باندی خود که به آنها فروخته شده بود.
سعادت همچنین گفته بود: علی رغم اینکه متولیان دولتی از پی محدودیت بودن میزان پهنای باند کشور و امکان واگذاری آنها به هر ایرانی در هر جای کشور و به هر میزان سخن می گویند، در پاسخ به انتظار شرکت های اینترنتی نه تنها هیچ پهنای باند اضافه ای جهت ارائه وجود ندارد بلکه همان مقداری هم که قبلا واگذار شده به لحاظ کیفی و کمی در پایین ترین وضعیت ممکن قرار دارد. البته چند ماهی پس از این صحبت ها، محمد سلیمانی - وزیر وقت ارتباطات - تاکید کرده بود که طرح بحث کم فروشی و گلایه های کاربران در این زمینه کاملا به جا است.
** کم فروشی را چگونه تشخیص دهیم؟
نکته دیگری که در ارتباط با کم فروشی های اینترنتی وجود دارد آن است که از چه راهی می توان سرعت خدمات ارائه شده را اندازه گرفت تا بتوانیم دریابیم آیا کم فروشی صورت می گیرد یا خیر. در این زمینه مدتی است سازمان فناوری اطلاعات نرم افزار سنجش سرعت را طراحی کرده و بر روی سایت مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (؟) قرار داده است که اگرچه این نرم افزار همچنان در مرحله آزمایشی است اما به هر حال به عنوان مرجعی برای سنجش سرعت سایت ها به کار گرفته شود.
** کار کار شرکت های غیرقانونی است
سال گذشته نیز دبیر انجمن شرکت های اینترنتی در گفت وگویی با ایسنا کم فروشی توسط شرکت های اینترنتی را امری غیرممکن دانسته و گفته بود: ممکن است این کار توسط شرکت های غیرمجاز و غیرقانونی که در این حوزه فعالیت می کنند صورت بگیرد.
علیرضا علمی در این باره گفته بود: طبیعی است شرکتی که پهنای باند با سرعت 512 کیلو را از شرکت زیرساخت با قیمت حدود 130 هزار تومان خریداری و آن را ماهیانه 10 تا 15 هزار تومان به کاربر عرضه می کند باید آن را به اشتراک بگذارد. البته در این میان گاه شاهدیم که برخی شرکت ها پهنای باند را بیش از میزان استاندارد به اشتراک می گذارند و این موضوع در برخی موارد مشکل ساز می شود.
دبیر انجمن شرکت های اینترنتی همچنین اظهار کرده بود: اگر این پهنای باند میان چهار کاربر به اشتراک گذاشته شود مناسب است اما هر چه این میزان بیشتر شود سرعت اینترنت کاهش خواهد یافت و به همین دلیل است که سرعت اینترنت در نیمه های شب افزایش یافته در حوالی ظهر و ساعات کاری کاهش می یابد.
** پایان این قصه کجاست؟!
اما در آخرین اظهارات رسمی صورت گرفته، وزیر ارتباطات کشور اواخر سال گذشته از تشدید برخورد با کم فروشان اینترنتی خبر داد و گفت: بنا داریم نظارت در این زمینه را بیشتر کنیم اما امیدواریم کار به برخوردهای حقوقی و قضایی نکشد و موضوع حل شود.
حال با توجه به این صحبت ها باید مدتی دیگر هم منتظر ماند تا پس از چندین سال مشخص شود که آیا کاربران می توانند با اطمینان خاطر از میزان و کیفیت خدمات مشتری شرکت های اینترنتی شوند یا ...

منبع خبر : عصر ایران - https://www.asriran.com/fa/print/222881منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کم شدن اینترنت مخابرات

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات