loading...
آکاایران:  

 آزادسازی دامنه های اینترنتی در گفت و گو با سیاوش شهشهانیبه گزارش آکاایران: در مصوبه جدیدی که در اجلاس آیکان پاریس برگزار شده بود، آمده است که این سازمان برای دگرگونی سیستم نامگذاری دامنه به افراد و شرکت ها این امکان را می دهد تا بتوانند دامنه اینترنتی با پسوند دلخواه خود را ایجاد کنند ...


این روزها دنیای اینترنت با تحولات گسترده ای همراه است و هر روز هر یک از ما با تغییرات بزرگ و بنیادی در این حوزه روبه رو می شویم.
یکی از جدیدترین و بزرگ ترین تحولات این حوزه اختصاص به تصمیم جدید سازمان بین المللی ثبت دامنه ها و نام دامنه های اینترنتی یعنی آیکان دارد.
به گفته کارشناسان تصمیمات جدید آیکان برای تسهیل ثبت اسامی دامنه و کاهش سخت گیری در این زمینه باعث بزرگ ترین تحول در اینترنت از زمان ایجاد آن تا به حال خواهد شد.
در مصوبه جدیدی که در اجلاس آیکان پاریس برگزار شده بود، آمده است که این سازمان برای دگرگونی سیستم نامگذاری دامنه به افراد و شرکت ها این امکان را می دهد تا بتوانند دامنه اینترنتی با پسوند دلخواه خود را ایجاد کنند که این کار به نوبه خود باعث رونق گرفتن هرچه بیشتر کسب و کار ثبت دامنه در فضای مجازی خواهد شد. به عنوان مثال بیل گیتس رییس سابق مایکروسافت می تواند دامنه ای به آدرس www.gates.msn را به طور شخصی برای خود ثبت کند.
این طرح نیز مانند دیگر طرح ها در کنار موافقان، مخالفان را نیز به دنبال داشته است و این مخالفان بر این باورند که این طرح باعث هرج و مرج و بر هم خوردن نظم کنونی اینترنت می شود. برای آشنایی بیشتر با تصمیم جدید آیکان و وضعیت موجود نام دامنه های اینترنتی ایران با دکتر سیاوش شهشهانی رییس واحد ثبت دامنه های اینترنتی «ir.» و «.ایران» و از اعضای شرکت کننده در اجلاس اخیر آیکان در یکی از روزهای گرم تابستان در ساختمان مرکز تحقیقات فیزیک نظری به گفت و گو نشسته ایم:

آزادسازی دامنه های اینترنتی در گفت و گو با سیاوش شهشهانی

آکاایران: آزادسازی دامنه های اینترنتی در گفت و گو با سیاوش شهشهانی


* در چند روز اخیر خبرهایی در خبرگزاری ها مبنی بر اجلاس آیکان و مصوبات جدیدش دیده می شد- شما به عنوان یکی از اعضای حاضر در این مراسم کمی در مورد تصمیمات این سازمان توضیح دهید.
اجلاس جدید آیکان، مراسمی بود که اخیرا در پاریس برگزار شد. همان طور که می دانید آیکان هر سال 3 اجلاس برگزار می کند هرچند تصمیم دارد این اجلاس ها را از 3 تا به دو اجلاس کاهش بدهد، اما هنوز موفق نشده است. در اجلاس دوم آیکان در سال 2008 تعدادی مصوبه و تصمیمات اتخاذ شد که تعدادی از آنها بسیار موردتوجه و مهم بودند.
* و این مصوبه های مهم در چه زمینه هایی بودند؟
در واقع اجلاسی بود برای فراخوانی در زمینه نام دامنه های اینترنتی جدید البته نام دامنه عمومی نه کشوری در واقع پیشنهاد نهایی این طرح سال گذشته میلادی توسط یکی از سازمان های تابعه آیکان ارائه و در هیات مدیره سازمان نیز تصویب شد همچنین آیین نامه اجرای آن نیز تا سال 2009 به کشورها ابلاغ خواهد شد. دومین مورد دیگر که باید به آن اشاره کنم نام دامنه های بومی کشوری است مثل «.ایران». در حال حاضر دامنه «.ایران» را وقتی ثبت می کنیم به طور نامرئی در طرف راستش یک نام ir.ir هم می آید و این به این دلیل که هنوز نام دامنه بومی کشورها در کارگزار ریشه ای دنیا شناخته شده و هنوز خط بومی در کارگزار جهانی جا نیفتاده است و بهتر بگویم اصلا در کارگزار جهانی چنین نام دامنه ای نیامده است. چیزی که در این اجلاس تصویب و مشخص شد وضعیت این نام دامنه های بومی بود یعنی یک سری قوانین و ضوابط تصویب شد
که البته این قوانین باید از طرف خود کشورها و شرکت ها ثبت دامنه ها نیز مورد تایید قرار بگیرد.
*در مورد سوءاستفاده هایی که در حال حاضر از نام دامنه ها می شود در آیکان طرحی تصویب نشد؟
چرا و آن مساله Domain tasting یعنی چشیدن دامنه بود. الان در مورد دامنه عمومی یک قاعده هست و آن اینکه اگر کسی نام دامنه ای را خریداری می کند می تواند ظرف 5 روز آن را پس بدهد بدون اینکه پولی را پرداخت کند. ایده چنین طرحی برای این بود که اگر کسی اشتباه تایپی کرد بتواند آن نام دامنه را ظرف 5 روز تصحیح کند ولی با گذشت زمان این طرح تبدیل شد به مساله ای برای سوء استفاده بعضی افراد به این صورت که در حال حاضر درصد بزرگی از دامنه ها که ثبت شده اند، موقتند. به این ترتیب که یک فرد با سازمان تعداد زیادی دامنه را می خرد و می خواهد به اصطلاح دامنه ها را بچشد و ببیند کدام از نظر تجاری بهتر است. برای این کار آنها تعداد زیادی از دامنه ها را خریداری می کنند و طی 5 روز بررسی می کنند که کاربران از کدام نام دامنه بیشتر استفاده می کنند. پس نام دامنه های اضافی را پس از همان نام دامنه پربازدید استفاده می کنند.
این شرایط عملا باعث می شود یک تعداد نام دامنه مورد نیاز افراد دیگر، غیرقابل دسترس باشد. چرا که در رزرو افراد دیگری است. از طرف دیگر خود شرکت های ثبت نیز سوء استفاده هایی می کنند؛ چرا که این شرکت ها خودشان درگیر این کارها هستند و حتی می بینند یک نام دامنه دارای محبوبیت زیادی است آن را برای خودشان نگهداری می کنند و بعد به قیمت گزافی می فروشند. با این شرایط آیکان در اجلاس اخیر تصویب کرد که هیچ محل ثبتی حق ندارد بیش از 10درصد دامنه ها یا 50دامنه را برگرداند و با این کار جلوی بسیاری از سوءاستفاده ها گرفته می شود.
*این امکان وجود ندارد که طرح جدید آیکان باعث یک نوع هرج و مرج و به وجود آمدن بی نظمی شود؟
به این سادگی ها هم نیست. یک سری شرایط و ویژگی هایی برای گرفتن نام دامنه های جدید وجود دارد به این صورت که شما باید یک پولی را در خدمت آن شرکت یا سازمانی که دامنه را ثبت می کند بگذارید که این پول حالت ودیعه ندارد و غیر قابل بازگشت است. رییس آیکان هم قیمت تقریبی این مبلغ را 100هزار دلار عنوان کرد. همچنین در اجرای طرح بررسی هایی وجود دارد و آن این است که فردی که می خواهد آن نام دامنه را خریداری کند باید ثابت کند توانایی مالی و فنی را برای اداره آن نام دامنه دارد. علاوه بر اینها یک آیین نامه 19ماده ای تصویب شده که شرایطی را احراز می کند.
*یعنی ممکن نیست فردی از اسم یک شرکت معتبری مثل ایران خودرو استفاده و دست به کلاهبرداری بزند؟
خیر، به هیچ وجه چرا که همانطور که اشاره کردم گرفتن این نام دامنه ها شرایط خاصی می خواهد و تازه اگر کسی بخواهد به اسم شرکتی مثل ایران خودرو نام دامنه ای بگیرد بر اساس آیین نامه از آن شرکت استعلام می شود که آیا این فرد جزو زیرمجموعه شرکت شما است و اینکه شما با گرفتن این نام دامنه توسط آن فرد موافق هستید یا خیر. بنابراین به این صورت نیست که هر کسی به راحتی بیاید و نام دامنه ای بگیرد.
*در کل علت ارائه همچنین پیشنهادی از طرف سازمان آیکان چه بود؟
قبلا این بحث مطرح بود که علت هجوم به دامنه های com. به خاطر این است که مردم انتخاب کافی ندارند. همیشه سازمان آیکان در نظر داشت که تعداد دامنه ها را توسعه بدهد. در مرحله بعد این نکته وجود داشت که بعد از توسعه چه ضوابطی را بگذارند. با دو بار آزمایشی که در سال 2000 و 2003 در زمینه نام دامنه های جدید انجام دادند یکسری ضوابط به خودی خود متبلور و اشکالات نیز معلوم شد. در نتیجه امید می رود که با شفاف سازی و استفاده از روش های مطلوب نامگذاری به شیوه بهتری اجرا شود.
* سهم ایران از دامنه های اینترنتی و مخصوصا ir. چه قدر است؟
از نظر رتبه بین نام دامنه های کشور که بیش از 240 رتبه است، ایران در جایگاه 40 ایستاده است که این در زمینه رتبه دامنه های عمومی هم به همین شکل است. در حال حاضر تعداد نام دامنه های «ir.»ه91هزار و 0 دامنه است که من پیش بینی می کنم این رقم تا اواخر تابستان به 100هزار دامنه برسد و رتبه ما هم در سطح جهان به رتبه 35 برسد.
* و از نظر رشد دامنه هاir .چه جایگاهی داریم؟
از نظر رشد دامنه ها هم ما رشد قابل توجهی داشتیم و در حال حاضر در جدول رشد، ما مقام چهارم را به خود اختصاص داده ایم. رتبه اول تا سوم هم مربوط به کشورهای چین، اسپانیا و ویتنام است.
* به نظر شما چه عواملی در رشد سریع دامنه های کشوری موثر است؟
عواملی زیادی در رشد دامنه های کشور موثر هستند که از جمله آن نفوذ اینترنت، افزایش تعداد فعالان در حوزه آی تی، رونق تجارت الکترونیک و غیره است. به عنوان مثال علت رشد نام دامنه های کشور چین این است که این کشور در چند سال اخیر کار غریبی انجام داد و آن اینکه نام دامنه های کشوری خودش را به شکل غیرقابل باوری توسعه و با قیمت ارزانی در خدمت کاربران قرار داد یا اسپانیا در چند سال گذشته قوانین سخت دست وپاگیری را برای کاربران گذاشته بود، اما در حال حاضر خیلی از این قوانین را ساده کرده و به همین دلیل هجوم زیادی به طرف نام دامنه های کشوراسپانیا سرازیر شده است.
* چه عواملی در رشد نام دامنه های ir. موثر بوده است؟
در کشور ما همانطور که می دانید تجارت الکترونیک و صنعت IT پیشرفت چشمگیری نداشته است، اما دو دلیل عمده باعث رشد نام دامنه های ir. شده است. یکی نفوذ اینترنت و دوم جمعیت بزرگ جوان اینترنت کار و اینکه بعضی افراد به خاطر بینش اقتصادی که دارند گرفتن نام دامنه را یک نوع سرمایه گذاری می دانند. البته تحریم و امنیت قضایی نیز یکی از دلایل رشد این نام دامنه ها است.
* منظور شما از امنیت قضایی چیست؟
یکی از مسائلی که به نفع کاربران ایران تمام خواهد شد این است که از دامنه ir. استفاده کنند. به دلیل امنیت قضایی گاهی اوقات یکسری مناقشات سر یک نام دامنه پیش می آید به این صورت که یک نام دامنه ثبت شده و فرد دیگری مدعی می شود که نام دامنه متعلق به او است. این افراد برای حل اختلاف خود باید به مراکز حل اختلاف بین المللی مثل سازمان حقوق مالکیت معنوی مراجعه کنند تا بتوانند حق خودشان را بگیرند. این مساله اگر در مورد یک دامنه عمومی برای کاربران ایرانی رخ دهد، نمی توانند به این راحتی حق خودشان را بگیرند چون که به دلیل تحریم، مرکزی به عنوان نماینده برای ثبت دامنه های com .در ایران وجود ندارد. بنابراین فرد شاکی باید مسافت زیادی را تا ژنو طی کند یا از طریق نام نگاری، اینترنت و وقت طولانی بگذارند تا مشکلاتشان حل شود، اما اگر از دامنه های کشوری استفاده کنند و اگر به مشکل بر بخورند با مراجعه به دادگاه حل اختلاف داخل کشور می توانند مشکل خود را برطرف کنند.
*پس به نظر شما تحریم هم در میزان رشد نام دامنه های کشوری یا عدم رشد آن موثر است؟
نه به صورت خیلی قابل توجهی درواقع تحریم تاثیر زیادی روی دامنه های اینترنتی نمی گذارد و اگر تحریم رخ دهد مشکل اصلی در زمینه ارتباطات دیده خواهد شد.
*همان طور که در گفته های قبلی خود نیز اشاره کرده بودید سرور مادر نام دامنه ایران در داخل کشوراست اما بدیل های آن در کشورهای دیگر قرار دارند به نظر شما این مساله در آینده نمی تواند برای کشور مشکل ساز باشد؟
قطعا، خیلی خوب است که بدیل ها هم در داخل کشور باشند و ما تا به حال پیشنهادات زیادی داده ایم ولی مخابرات خیلی پا پیش نگذاشته و همکاری لازم را نکرده و درواقع علت این حرکت را هم باید از خود مسوولان مخابرات پرسید.
*در پایان پیش بینی شما از طرح جدید آیکان چیست؟
در اینجا پیش بینی که می شود این است که نظام پیشنهادی برای نام دامنه های جدید فضا را خیلی شفاف تر و نظام مندتر خواهد کرد؛ چرا که در گذشته مشکلات و بی نظمی هایی دیده می شد که سازمان را با مشکل مواجه کرده بود، اما با تصویب آیین نامه جدید باعث می شود شرایط خیلی شفاف تر و دقیق تر بشود. همچنین می توان این ادعا را هم داشت که تعداد خیل بیشتری از افراد نسبت به گذشته برای ثبت نام دامنه جدید اقدام کنند.
در حال حاضر پیشنهاد برای گرفتن دامنه عمومی 20دامنه است که این تعداد با پیشنهاد جدید آیکان ممکن است به 200 تا 300دامنه برسد. البته باید این اطمینان را هم دوباره بدهم که این طرح هیچ بی نظمی را به وجود نخواهد آورد؛ چرا که اگر این گونه بود آیکان اصلا آن را قبول نکرده و با آن مخالفت می کرد.

منبع خبر : آی تی ایران - https://itiran.com/?type=interview&id=9641منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات