loading...
آکاایران:  

 آیا می دانستید علت صفحه آبی مرگ ویندوز شما چیست؟به گزارش آکاایران: Blue Screen of Death، صفحه "آبی مرگ” یا همان خطای صفحه آبی یکی از رایج ترین خطاهای سیستم عامل ویندوز است. این خطای ویندوزی به دلایل مختلفی ممکن است روی دهد.


Blue Screen of Death، صفحه "آبی مرگ” یا همان خطای صفحه آبی یکی از رایج ترین خطاهای سیستم عامل ویندوز است. این خطای ویندوزی به دلایل مختلفی ممکن است روی دهد.
,آیا می دانستید علت صفحه آبی مرگ ویندوز شما چیست؟, سایت ,iran

آکاایران: آیا می دانستید علت صفحه آبی مرگ ویندوز شما چیست؟اختلال سخت افزاری
اولین علت و مهم ترین عاملی که باعث قفل و مرگ ویندوز می شود تصادم سخت افزاری است. هر قطعه سخت افزاری برای ارتباط با سخت افزارهای دیگر، از کانال درخواست وقفه (IRQ) استفاده می کند و برای هر قطعه باید یک IRQ تخصیص داده شود. برای این که دریابید سیستم دچار تصادم سخت افزاری شده است به DeviceManger مراجعه کنید.
معمولا سخت افزارهایی که این مشکل را دارند، با علامت تعجب زرد رنگ مشخص می شوند که در این صورت می توانید با انتخاب Properties سخت افزار مربوطه، یک IRQ جدید به آن اختصاص داده و مشکل را برطرف کنید.
خرابی رم
RAMها هم می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند که معمولا با Exception Fatal Error مشخص می شود. نکته مهم این است که Fatal Error فقط در مواقعی که مشکل جدی سخت افزاری وجود دارد مشاهده می شود. در مورد رم، Fatal Error ممکن است در اثر عدم همخوانی ماژول های نصب شده یا تراشه های آن ها به وجود آید. لازم است بدانید که رم های جدید به دو دسته تقسیم می شوند: ECC و غیر ECC که بهتر است این دو نوع در یک سیستم استفاده نشود.
 تنظیمات BIOS
یکی از تراشه های مهم ماردبورد BIOS نام دارد که می توانید با فشار دادن کلید Del یا F2 هنگام روشن کردن کامپیوتر، وارد تنظیمات آن شوید. یکی از مشکلات معمول در آن CAS Legacy است. تنظیمات نادرست در BIOS باعث ایجاد صفحه آبی می شود. به خاطر داشته باشید که ویندوز بهتر از BIOS می تواند IRQها را بین سخت افزارها تقسیم کند. پس بهتر است در تنظیمات BIOS برای تخصیص (IRQ) گزینه Auto را انتخاب کنیم.

 هارددیسک ها
یکی دیگر از دلایل ایجاد صفحه آبی به مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری هارددیسک مربوط می شود. ابتدا از سلامت سخت افزاری هارددیسکت و تمیزی اتصالات سوکت آن مطمئن شوید. سپس با Defrag و یا فرمت کردن هارددیسک، مشکلات احتمالی آن را برطرف کنید.
 ویروس ها
ویروس ها هم با ایجاد اختلال در رابط سخت افزار و نرم افزار عامل بزرگی در این مورد به حساب می آیند. اگر با اینترنت سر و کار دارید حتما سعی کنید از یک آنتی ویروس مناسب و به روز شده استفاده کنید.
 نرم افزارها
نصب بیش از حد نرم افزارهای غیر کاربردی و همچنین عدم نصب صحیح نرم افزار ها می تواند در برخی موارد باعث بروز خطای صفحه آبی گردد. بالاخص از کاربرد نرم افزارهایی که موجب افزایش سرعت و به اصطلاح اورکلاک شدن سخت افزار می شود، پرهیز کنید.
 گرمای بیش از حد
گرم شدن بیش از حد قطعات کامپیوتر علاوه بر آسیب رسانی به سخت افزارها، عمر آن ها را نیز کوتاه می کند و حتی تاثیر منفی روی نرم افزارهای در حال اجرا خصوصا Kernel می گذارد. برای حل این مشکل سعی کنید همیشه فضای داخل کیس را خنک نگه دارید.
 مشکلات منبع تغذیه
مشکلات منبع تغذیه را جدی بگیرید چرا که گاهی مجبور می شوید کل سیستم را عوض کنید. اگر به طول عمر و کارایی سیستم خود اهمیت می دهید حتما سعی کنید یک محافظ برای آن تهیه کنید. منبع تغذیه به دلیل ارتباط مداوم با نوسانات برق، گرمای تولیدی و موارد دیگر، یکی از قطعات پر استهلاک دستگاه است و بنابراین اغلب مشکلاتی که پس از یکی دو سال بروز می کنند، به دلیل ایرادهای این بخش هستند. ضمن این که گاهی این ایرادها به طور ناگهانی بروز می کنند.


منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ویروس صفحه مرگ , ابی درگذشت

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
loading...
تبلیغات