loading...
آکاایران:  

 گوگل چگونه می فهمد کجا هستید؟!به گزارش آکاایران: برای هر جستجو گوگل تمام تلاش خود را به کار می برد تا بهترین نتایج ممکنه را برای شما پیش بینی کند. کشور جستجو کننده یکی از راه های تشخیص است...


ابتدا مساله را باز می کنیم. بحث این است که وقتی شما یک کلمه را در گوگل جستجو می کنید، نتایج چگونه بر اساس زبان و کشور شما فیلتر می شود؟
جواب سر راست و اولین پاسخی که ممکن است هر کسی به این سوال بدهد این است که بر اساس IP شما این عمل صورت می گیرد. ولی آیا واقعا همین طور است؟
به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام، بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که آدرس IP مهمترین عامل این اتفاق نیست.

گوگل چگونه می فهمد کجا هستید؟!

آکاایران: گوگل چگونه می فهمد کجا هستید؟!


ابتدا باید بدانیم که گوگل به دنبال چه چیزی است. برای هر جستجو گوگل تمام تلاش خود را به کار می برد تا بهترین نتایج ممکنه را برای شما پیش بینی کند. کشور جستجو کننده یکی از راه های تشخیص است.
نقش کلیدی: از کجا جستجو می کنید؟
فرض کنید کلمه مورد جستجو «Lufthansa» باشد. اگر من در غرب آمریکا باشم به احتمال زیاد فقط به منظور پیدا کردن یک پرواز مناسب هستم ولی اگر درNew York, Berlin یا London باشم یک احتمال دیگر مانند مطالعه اخبار اقتصادی این شرکت نیز به احتمالات دلیل جستجوی من هم اضافه می شود.
اگر در آمریکا یا انگلیس باشم دوست دارم نتایج انگلیسی برایم بیاید ولی اگر در آلمان باشم به دنبال نتایج زبان آلمانی آن می گردم.
نقش دامنه گوگل موثرتر از آدرس IP شما
ابتدا گوگل حتما باید کشور جستجو گر را بفهمد. بر اساس گفته بخش قبل اگر این مورد اشتباه شود نتایج کاملا اشتباه ممکن است داده شود.
با توجه به توضیحات داده شده می توان نتیجه گرفت که گوگل به دامنه ای که جستجوگر از آنجا جستجو می کند بیشتر از آدرس IP، توجه می کند.
در شکل زیر تربیت نتایج بدست آمده در گوگل با دامنه های مختلف Google.com و Google.de را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می شود، نتایج بر اساس اینکه از کدام دیتاسنتر گوگل بدست آمده تفاوت هایی دارند.

گوگل چگونه می فهمد کجا هستید؟!


نکته بسیار جالب در اینجا این است که آدرس IP در هر دو جستجو یکی قرار گرفته بود. در این آزمایش به عمد لغت مورد جستجو آلمانی بکار رفته است که نشان می دهد زبان هم در این جستجو عامل خیلی موثری نیست.

گوگل چگونه می فهمد کجا هستید؟!


برای تاکید و تایید نتایج گرفته شده در بخش قبل این بار، با همان آدرس IP، با دامنه های اتریش و آلمان سایت گوگل جستجو را انجام دادیم. دایره های قرمز نشان می دهد که در نتایج سایت اتریش، چند سایت با دامنه .at دیده می شود. تفاوت در نتایج گوگل بر اساس آدرس IP را می توان در نتایج جستجو به ،عنوان مثال تهران و اصفهان، دید.


عکس بالا مقایسه ای بین نتایج جستجوی کلمه «Lufthansa» در دامنه های Google.co.uk و Google.de را نشان می دهد. دقت داشته باشید که با تغییر آدرس IP باز هم نتایج تغییری نکرد! . همانطور که مشاهده می شود هم نتایج جستجو کاملا متفاوت است و هم زبان نتایج.
توجه داشته باشد که این نتایج بر روی یک کامپیوتر و IP بدست آمده اند. می توان نتیجه گرفت که زبان در این جستجو نقش اصلی را بازی کرده است و همچنین کلمه «Lufthansa» برای گوگل یکبار به عنوان کلمه انگلیسی و یکبار به عنوام آلمانی فرض شده است.


در یک آزمایش جالب دیگر نتایج را مقایسه کردیم. در این تحقیق از کلمه «casseroles» در جستجوی عکس گوگل استفاده کردیم. در نتایج جستجو با دامنه انگلیسی یک غذا نتیجه شده و در دامنه فرانسه آن، یک ظرف! پس به طور کلی می توان عمده ترین عوامل موثر در نتایج گوگل را زبان صفحه کلید و همچنین دامنه گوگل، دانست.


منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات