آکاایران:  

 تولید سیگار الکترونیکبه گزارش آکاایران: شاید به خاطر قدرت زیاد بازار سیگار در همه جای دنیا و از جمله کشور ماست که قبل از این که بحث سیگار الکترونیک به شکل جدی به کشور ما برسد، وزیر بهداشت طی نامه ای به وزیر صنایع و معادن خواستار جلوگیری از صدور مجوز ورود و عرضه سیگار الکترونیک می شود.


شاید به خاطر قدرت زیاد بازار سیگار در همه جای دنیا و از جمله کشور ماست که قبل از این که بحث سیگار الکترونیک به شکل جدی به کشور ما برسد، وزیر بهداشت طی نامه ای به وزیر صنایع و معادن خواستار جلوگیری از صدور مجوز ورود و عرضه سیگار الکترونیک می شود.

تولید سیگار الکترونیک

آکاایران: تولید سیگار الکترونیک


هرچند سخنگوی شرکت دخانیات ایران نیز در پاسخ به این نامه اعلام می کند که تاکنون هیچ مجوزی برای تولید، واردات یا توزیع سیگار الکترونیک از سوی این شرکت صادر نشده است و با این محصولات نیز مانند سایر مواد دخانی قاچاق برخورد می شود، اما در هر صورت نگرانی از قاچاق این نوع سیگار مانند برند های دیگر سیگار که سهم پررنگی در بازار قاچاق سیگار دارند، به قدرت خود باقی است.
کامران باقری لنکرانی که ریاست ستاد کشوری کنترل دخانیات را به عهده دارد در نامه خود به محرابیان با توجه به خاصیت اعتیاد آور و بیماری زایی سیگار الکترونیک و بر اساس مواد 3، 4 و 14 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، خواستار جلوگیری و صدور مجوز ورود و عرضه این محصول به کشور شده و درخواست کرده است در صورت ورود این محصول به کشور، نسبت به جمع آوری و امحای آن اقدام شود.بر اساس مواد 2 و 4 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات « هر نوع تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیدا ممنوع است» و «سیاستگذاری، نظارت و مجوز واردات انواع مواد دخانی صرفا توسط دولت انجام می شود.»
همچنین به استناد ماده 14 این قانون، «عرضه، فروش، حمل و نگهداری فرآورده های دخانی قاچاق توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ممنوع و مشمول مقررات راجع به قاچاق کالاست.»
عباس زارع نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در این خصوص می گوید: با توجه به گسترش تبلیغات سیگار الکترونیک در دنیا، وزارت بهداشت در اقدامی پیشگیرانه نسبت به ورود این نوع سیگار هشدار می دهد.
او تاکید می کند: برخلاف ادعای تولیدکنندگان این نوع سیگار مبنی بر این که این محصول نیکوتین دریافتی را به طوری اندازه گیری شده دراختیار مصرف کننده قرار می دهد و سقف نیکوتین مصرفی آن قابل تنظیم است، بر اساس تحقیقات وزارت بهداشت این سیگار دارای مقادیر قابل توجهی نیکوتین و ماده شیمیایی «پروپیلن گلایکول» بوده که توسط ذرات آب به دهان فرد مصرف کننده اسپری می شود و اعتیادآور و بیماری زاست.
زارع نژاد، سیگار الکترونیک را حربه جدید شرکت های دخانی دنیا می داند و تاکید می کند: تبلیغ برای این نوع سیگار و کم ضرر بودن آن از شگرد های جدید شرکت های دخانی دنیا محسوب می شود و این سیگار به مانند سیگار های سنتی، مضر و اعتیادآور است.
واکنش سازمان بهداشت جهانی
سازمان بهداشت جهانی اعلام می کند: برخلاف آنچه برخی فروشگاه ها تبلیغ می کنند، استفاده از سیگارهای الکترونیک روشی مناسب برای ترک سیگار نیست.
دکتر الا الوان از مقامات سازمان بهداشت جهانی در بخش بهداشت روانی و بیماری های غیرواگیر دراین باره می گوید: سیگارهای الکترونیک روشی تایید شده برای مقابله با نیکوتین نیستند.
وی ادامه می دهد: سازمان بهداشت جهانی هیچ مدرک معتبری برای تایید کیفیت محصولات و تاثیرگذاری سیگارهای الکترونیک ندارد.
سازمان بهداشت جهانی در همین خصوص از تمامی فروشگاه ها و شرکت های تولید سیگار خواسته تا هر چه سریع تر تمامی تبلیغات مربوط به سیگارهای الکترونیکی را از روی وب سایت های خود حذف کنند.
گفتنی است؛ سیگارهای الکترونیک از فولادهای مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی ساخته شده و دارای محفظه ای برای ذخیره نیکوتین مایع در غلظت های مختلف هستند. این سیگار با باتری های قابل شارژ کار می کنند و دقیقا شبیه سیگارهای معمولی هستند.
این نوع سیگارها سال 2004 در چین تولید شد و هم اکنون در این کشور و کشورهای برزیل، کانادا، فنلاند، سرزمین های اشغالی، لبنان، هلند، سوئد، ترکیه و انگلیس به فروش می رسد.
مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیک نیازی به روشن کردن آن ندارند. فقط کافی است مصرف کنندگان بر این سیگارها پک بزنند. این سیگار دودی را تولید نمی کند و در عوض، غباری داغ و صاف را تولید می کند که این غبار توسط شش ها جذب می شود.
سیگار الکترونیک چیست
یک شرکت چینی، سازنده سیگار الکترونیکی است که بر اساس ادعای سازندگان آن، دارای حداقل میزان نیکوتین و بدون مواد سمی سرطانزا بوده و دود آن از بخار آب تولید می شود.
این سیگار الکترونیکی که کراون 7 (7 Crown) نام دارد، شبیه به خودکار بوده و و از یک باتری، یک دستگاه بخارساز، ماده معطر و ماده گلیکول پروپیلن تشکیل شده است.
در این سیگار الکترونیکی، کپسولی نصب شده است که محتوی نیکوتین بوده و قابلیت شارژ دارد. این سیگار الکترونیکی در حال حاضر به صورت اینترنتی و به قیمت های 64 و 149 دلار و در 3 مدل شبیه به سیگار، سیگار برگ و پیپ عرضه می شود.

منبع خبر : جام جم - https://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100957696714منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات