loading...
آکاایران:  

 از مزاحمت های تلفنی تا کلاهبرداری های پیامکی ؛ چه باید کرد؟به گزارش آکاایران: در آئین نامه های موجود ، تمرکز تنبیهات بر روی خط مورد استفاده مزاحم است و نه محدود شدن خود مزاحم! ...این کلاهبرداران با ادعاهای واهی پیامکی به افراد ناآگاه و بعضا سهل انگار و یا طماع ارسال می کنند که مثلا شما در مسابقه ای برنده یا انتخاب شده اید...


از مزاحمت های تلفنی تا کلاهبرداری های پیامکی ؛ چه باید کرد؟

آکاایران: از مزاحمت های تلفنی تا کلاهبرداری های پیامکی ؛ چه باید کرد؟


مزاحمت تلفنی ، هر چند در سال های اخیر کاهش یافته اما به صفر نرسیده است. همچنین با شکل گیری امکاناتی مانند پیامک و خطوط اعتباری تلفن های همراه ، مشکلاتی مانند کلاهبرداری های پیامکی نیز در جامعه پدید آمده است. دکتر رضا غنی لو ، مدیر عامل باشگاه خبرنگاران پلیس ، در نوشتار زیر نکاتی را در این باره متذکر شده است که می خوانیم:
ابتدا باید گفت که در امر کشف مزاحمت های تلفنی اعم از ثابت و همراه و پیامک پلیس نقش اولیه بر عهده ندارد و دو سر طیف را مقامات محترم قضایی صلاحیت دار و شرکت های مخابرات صاحب خطوط تشکیل می دهند و در صورت نیاز به اقدامات پلیسی به علت کلاهبرداری یا تهدید و یا مواردی از قبیل استعلامات ، تحقیقات و یا احیاناً دستگیری ، مراتب به حوزه انتظامی مربوطه ارجاع می شود . اما جمع بندی اخبار و تجربه حوادث رخ داده و آسیب شناسی مزاحمت های تلفنی و کلاهبرداری های نو ظهور از طریق پیامک ها به ما می گوید که باید حول محورهای زیر متمرکز شویم:
1- امکان شناسائی دقیق و سریع هویت ارسال کننده پیام باید اساس کار شرکت های مخابراتی باشد ، زیرا تمام خسارت ها به این نقطه بر می گردد.
از نظر روانشناسی مزاحم ناشناس و از راه دور که امنیت روانی فرد یا خانواده ها را نشانه گرفته و از انجام این کار قصد رسیدن به هدفی را داشته و یا به علت بیماری روحی و روانی از انجام این عمل ارضا می شود، تنها تکیه گاهش گمنامی است و باید با اقتدار سازمان های حامی امنیت شهروندان این امکان از آنها سلب شود .
مسئولین روابط عمومی شرکت های مخابراتی پس از راه اندازی سیستم های نمایشگر به صورت رایگان اظهار داشتند که تا حد قابل توجهی مزاحمت های تلفنی سقوط کرد و این موید مطلب فوق است . البته پلیس فتا هم در مدت کم راه اندازی شده توان و تجربیات خوبی را در پی جویی ها به دست آورده است .
2- بوروکراسی های سنتی و روش های مختلف (هر چند شبیه هم) برای رسیدگی به شکایات مردمی باید استاندار شود تا مردم بتواند شکایات خود را از طریق همان تلفن مورد مزاحمت و یا ایمیل یا مراجعه به سایت اینترنتی و یا حداقل دفاتر پیشخوان خدمات از راه دور دولت پی گیری سریع و ارزان نمایند.
3- در آئین نامه های موجود ، تمرکز تنبیهات بر روی خط مورد استفاده مزاحم است و نه محدود شدن خود مزاحم !
در زمانه ای که خرید و فروش خطوط اعتباری بعضی از شرکت ها در برهه ای به راحتی از دکه های روزنامه فروشی قابل ابتیاع و راه اندازی بود و یا اینکه بعلت پیشرفت فناوری ها شما می توانید با مبلغ 50 هزار تومان یک خط ثابت جدید برای همان فرد مزاحم بخرید آیا مسدود کردن یک هفته و سپس سه ماه یک خط بعد از پی گیری های اداری بنظر تنبیه باز دارنده ای خواهد بود؟! هر چند امکان پی گیری های قضائی و مجازاتی کیفری درقانون دیده شده است ولی فرد مزاحم می تواند از تلفن عمومی - تلفن های تمرکزی ادارات که یک طرفه اند و... به مزاحمت خود ادامه دهد.
پس بهتر است بانک اطلاعاتی از مزاحمین تلفنی حرفه ای و بیمار تهیه و نسبت به درمان و کنترل آنها از طریق نزدیکانشان یا محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی آنها اقدام متناسب صورت پذیرد. این امر در خصوص کسانی که مزاحم دائم سیستم های امدادی کشور مانند اورژانس - آتش نشانی - پلیس و...می شوند ضرورت بیشتری پیدا می کند.
4- متاسفانه براساس یک نگاه غلط و تجاری کلمه سیم کارت اعتباری با بی اهمیت بودن قرین شده است. این در حالی است که کلیه امکانات و دسترسی ها برای شماره اعتباری مانند سیم کارت ثابت تلفن همراه وجود دارد. به نظر می رسد نظارت و بازرسی بر روی ثبت هویت کامل و آدرس مصرف کنندگان خطوط اعتباری اپراتورها باید در دستور کار وزارتخانه مربوطه قرار گرفته و سازمان بازرسی کل کشور هم بر روی آن حساس تر شود.
5 - آمارها نشان داده اند که بیشترین افراد بهره بردار خطوط اعتباری ارزان قیمت جوانان و نوجوانان هستند. جامعه این افراد عموما از قوانین کم اطلاع ، ماجراجو و کنجکاوند. لذا روابط عمومی شرکتهای مخابراتی باید بصورت نوبه ای پیامدهای مزاحمت های تلفنی برای دیگران را به صورت پیامک به آنها گوشزد نمایند و نکات قانونی و آموزه ها و روایات اخلاقی برای آنها ارسال کنند تا حداقل فرهنگ سازی صورت پذیرد. هرچند بسیاری طرح ممنوعیت فروش به افراد زیر 18سال را مطرح می کردند، که این حرف نه قانونی است نه منطقی، زیرا ممنوعیت به امور خلاف تعلق می گیرد در حالی که ارتباطات جزء ملزومات و محاسن جامعه بشری است.
6 - وزارتخانه و سازمان های تابعه می بایست بر اساس اهتمام اپراتورها به صیانت از حقوق و امنیت شهروندان و تسهیل در رسیدگی ها و میزان شکایات واصله از مشترکین اپراتورها به صورت علنی و از طریق رسانه های جمعی نسبت به رتبه بندی اپراتورها اقدام و آن را به سمع و نظر مردم برسانند تا تفاوت بین نگاه قانونی و نگاه تجارتی شرکتها به ارتباطات مشخص گردد.
7- هرچند قدمت مزاحمتهای تلفنی به دوران تلفنهای سه شماره ای برمی گردد و مسئله ای جهانی بوده و خوشبختانه با تلاشهای صورت گرفته و فرهنگ سازی های بعمل آمده نرخ آن کاهش یافته است ولی با بوجود آمدن امکان ارسال پیامک ها بر روی خطوط تلفن همراه در سالهای اخیر به جای مزاحمت از راه دور با پدیده ای جدید به نام کلاهبرداری از راه دور مواجه شده ایم؛این کلاهبرداران با ادعاهای واهی پیامکی به افراد ناآگاه و بعضا سهل انگار و یا طماع ارسال می کنند که مثلا شما در مسابقه ای برنده یا انتخاب شده اید . اگر فلان کار را انجام دهید بهمان اتفاق می افتد و ... آنگاه از شما درخواست انتقال شارژ یا ارسال رمز کارت شارژ یا ارائه اطلاعات شخصی می نمایند که در اینگونه موارد باید مشترکین هوشمندانه برخورد نمایند. اینگونه موارد اگر با سوء نیت باشد از مصادیق کلاهبرداری و مشمول قانون مجازات اسلامی اند.
8- رعایت اخلاقیات در ارسال پیامکهای تبلیغاتی از حقوق شهروندان است که متاسفانه با تجاری شدن فعالیتهای اجتماعی مورد توجه بعضی از اپراتورها قرار نمی گیرد . موارد زیادی دیده شده است که تبلیغ یک داروی تقویت جنسی و زناشویی به شماره کودکان و نوجوانان نیز ارسال گردیده و یا اطلاعات ناقص مبنی بر اینکه اگر فلان چیز را می خواهید شماره فلان را مخابره کنید و بعدا مشخص شده که برای ارسال مطالب بی ارزش از دارنده سیم کارت مبالغی در آبونمان و یا از شارژ کسر شده است . مواردی از این دست هم به ما می گوید که عرصه ارتباطات نیاز به بازنگری و نظارت مستمر دارند.

منبع خبر : عصرایران - http://www.asriran.com/fa/print/228604منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات