آکاایران:  

 ترفندهای ویندوز: ایجاد پوشه های مخفی رمزدار، بدون برنامه جانبیبه گزارش آکاایران: هم اکنون تعداد بیشمار و متنوعی از نرم افزارهای کوچک و بزرگ برای قفل گذاری روی پوشه ها در ویندوز وجود دارد؛ اما شما می توانید بدون نیاز به هیچ برنامه جانبی، اقدام به قفل گذاری پوشه ها در ویندوز کنید. این ترفند در همه نسخه های ویندوز از XP تا نسخه ۸. ۱ کاربردی است. آنچه نیاز دارید، تنها یک فایل txt است.


هم اکنون تعداد بیشمار و متنوعی از نرم افزارهای کوچک و بزرگ برای قفل گذاری روی پوشه ها در ویندوز وجود دارد؛ اما شما می توانید بدون نیاز به هیچ برنامه جانبی، اقدام به قفل گذاری پوشه ها در ویندوز کنید. این ترفند در همه نسخه های ویندوز از XP تا نسخه ۸. ۱ کاربردی است. آنچه نیاز دارید، تنها یک فایل txt است.
به گزارش «تابناک»، مقوله صیانت از داده ها با رمزگذاری – Encryption – و قفل گذاری - Lock – پوشه ها، موضوعی است که بنا به اهمیت خاص خود، بخش مهمی از توجه تولید کنندگان نرم افزارهای امنیتی را به خود مشغول کرده و همین منجر به آن شده که اکنون در بازار نرم افزار ها به ویژه برای سیستم عامل ویندوز، شاهد حضور نرم افزارهایی متعدد برای قفل گذاری و رمز گذاری پوشه ها و داده ها هستیم.
پیش از این، شماری از این نرم افزار ها را برای شما معرفی کرده ایم؛ اما مسیری در ویندوز وجود دارد که می توانید با آن پوشه هایی درست کنید که با گذرواژه خاص محافظت شده اند؛ آن هم بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی دیگر.
بگذارید به شما روش خاص ایجاد این پوشه های منحصر بفرد را در ویندوز آموزش دهیم.
در آغاز کار شما نیاز دارید پوشه ای درست کنید که حاوی پوشه اصلی و قفل گذاری شده باشد. وقتی این پوشه را درست کردید، در همان مسیر اقدام به ایجاد یک فایل جدید txt کنید. همانند تصویر زیر:

ترفندهای ویندوز: ایجاد پوشه های مخفی رمزدار | بدون برنامه جانبی

آکاایران: ترفندهای ویندوز: ایجاد پوشه های مخفی رمزدار، بدون برنامه جانبی


سپس فایل txt ایجاد شده را باز و کد زیر را در داخل آن وارد کنید:
cls
@ECHO OFF
title Folder Private
if EXIST "HTGLocker" goto UNLOCK
if NOT EXIST Private goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Private "HTGLocker"
attrib+h +s "HTGLocker"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%== PASSWORD_GOES_HERE goto FAIL
attrib-h-s"HTGLocker"
ren "HTGLocker" Private
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Private
echo Private created successfully
goto End
:End
دقت داشته باشید، در خط ۲۳ کد و در جایی که عبارت PASSWORD_GOES_HERE وجود دارد، باید به جای این عبارت، گذرواژه مورد نظر خود را وارد کنید؛ برای نمونه، اگر گذرواژه مورد نظر شما Salam است، این واژه را عینا به جای PASSWORD_GOES_HERE وارد کنید.
و سرانجام فایل مورد نظر را با پسوند bat ذخیره کنید. برای این کار لازم است گزینه All Files را در پنجره Save Dialog برگزیده، فایل را ببندید. اکنون می توانید فایل txt اصلی را پاک کنید.

ترفندهای ویندوز: ایجاد پوشه های مخفی رمزدار | بدون برنامه جانبی


اکنون وقتی برای نخستین بار اقدام به اجرای این فایل bat می کنید، پوشه جدیدی با نام Private ایجاد می کند و البته پوشه مخفی شما خواهد بود که در واقع محتوای فایل های شما نیز می شود. برای قفل کردن آن کافی است که دوباره روی فایل bat کلیک نمایید. پنجره cmd باز شده و از شما می پرسد آیا می خواهید پوشه را قفل گذاری کنید؟ کلید y و سپس Enter را فشار دهید.


در این صورت پوشه Private مخفی می شود که برای بازگرداندن آن، کافی است که دوباره فایل bat را اجرا کنید. این بار پنجره cmd باز شده و از شما درخواست ورود گذرواژه ای را می کند که در فایل bat تعریف کرده اید. اگر گذرواژه را به درستی وارد کنید، پوشه Private دوباره نمایان خواهد شد.


به وسیله این کد script می توانید روی هر پوشه ای در ویندوز قفل گذاری کنید؛ بدون نیاز به هیچ برنامه جانبی. البته همان گونه که مشخص است این راهی ساده و بدون پیچیدگی خاصی است که اگر کاربری آشنا به موضوع باشد، می تواند با کمی کار با فایل bat پوشه مورد نظر را پیدا کند. در اینجا هدف بیش از همه نشان دادن مسیری برای ایجاد پوشه های رمز دار بر روی ویندوز و آشنایی با اسکریپت های کوتاه کاربردی بود؛ اسکریپت هایی که می توان از آن ها برای انجام عملیات پیچیده تر سود برد.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نمونه دیتا بیس اگسس پیش ساخته

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات