loading...
آکاایران:  

 ذخیره سازی اطلاعات دگرگون می شودبه گزارش آکاایران: فایل های رایانه ای که به ما امکان مشاهده ویدئو و تصاویر ذخیره شده را می دهند یا این امکان را برای ما فراهم می کنند تا فرمت های رسانه ای مختلف را تغییر دهیم چیزی نیستند جز جریانی از داده های دیجیتالی «صفر» و «یک» که در ترکیب با یکدیگر بیت و بایت ها را شکل می دهند...


آنچه ما به عنوان فناوری محاسبات مدرن می شناسیم مبتنی بر توانایی ما در نوشتن، ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات دیجیتالی آن هم با حداکثر بازده ممکن است.

ذخیره سازی اطلاعات دگرگون می شود

آکاایران: ذخیره سازی اطلاعات دگرگون می شود


در یک هارددیسک رایانه ای این فرآیند به وسیله نوشتن اطلاعات روی لایه بسیار نازک مغناطیسی صورت می گیرد، جایی که شارژ مغناطیسی وجود داشته باشد، تعبیر به عدد «یک» و جایی که شارژ مغناطیسی وجود نداشته باشد نمایشی از «صفر» خواهد بود.
امروزه اندازه مکانی این نقاط مغناطیسی بسیار باریک شده و به تنها چندده نانومتر رسیده است. در نتیجه این امکان فراهم شده است تا انبوهی از داده ها را در فضایی بسیار مختصر ذخیره سازی کنیم. برای مثال در حال حاضر این امکان وجود دارد تا یک ترابایت اطلاعات را در مربعی به ابعاد 2 سانتی متر ذخیره سازی کنیم. برای درک بزرگی این کار باید جلوی عدد 16، به تعداد 40 عدد صفر قرار دهیم. این تعداد صفر و یک دیجیتالی روی یک مساحت 4 سانتی متر مربعی نشان از عظمت کار انجام شده دارد. البته این کوچک سازی مشکلات خاص خود را نیز به همراه داشته است.
از جمله این مشکلات می توان به انرژی نسبتا قابل توجهی اشاره کرد که در نوشتن اطلاعات روی تک تک بیت های مغناطیسی صرف می شود که در نتیجه بازده کاری این فرآیند تا حد چشمگیری افت می کند. اما بتازگی گروهی از دانشمندان انستیتو فناوری نانو کاتالان اسپانیا با همکاری دانشگاه بارسلونا شیوه ای نوین برای نوشتن داده های دیجیتالی ارائه کرده اند که به نظر می رسد فرآیند ذخیره سازی اطلاعات را دگرگون خواهد کرد.
در حالی که در شیوه فعلی نوشتن داده های مغناطیسی عملیات با استفاده از میدان های مغناطیسی تولید شده به وسیله سیم ها و سیم پیچ ها صورت می گیرد که محدودیت های زیادی در ابعاد صفحه ذخیره اطلاعات و بازده مصرف انرژی به همراه دارد در شیوه نوین نیاز به میدان های مغناطیسی حذف شده و به جای آن تزریق جریان الکتریکی موازی به صفحه بیت مغناطیسی صورت می گیرد.
رمز برتری این روش نوین بر تکنیک فعلی در مهندسی به کار گرفته شده در ارتباط نامتقارنی است که در بالا و پایین لایه مغناطیسی شکل می گیرد که این خود موجب شکل گیری میدان الکتریکی می شود.
دانشمندان بر این باورند با تکیه بر این روش فناوری ذخیره سازی اطلاعات روی ذخیره کننده های رایانه ها دگرگون خواهد شد.

منبع خبر : جام جم - http://jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100853584755منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات