آکاایران:  

 مطرح ترین برندهای جهان کدامند؟به گزارش آکاایران: الهام از یک مقاله درباره مدل پایگاه داده رابطه ای و پتانسیل تجاری در این روش که مقادیر زیادی داده را با امکان ذخیره سازی کارآمد و بازیابی سریع آن ها سازماندهی می کرد، توجه الیسون و همکارانش را جلب کرد.


شرکت اوراکل در زمینه توسعه و عرضه نرم افزارهای رایانه ای به ویژه برای کسب و کارها فعال است. این شرکت بیشتر به واسطه نرم افزار پایگاه داده اوراکل، سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای، و سیستم ها و نرم افزارهای رایانه ای مانند سولاریس و جاوا - طی خرید شرکت سان مایکروسیستمز در سال ۲۰۱۰ کسب کرد - شناخته شده است. ساختمان مرکزی اوراکل در ردوود شورز، کالیفرنیا قرار دارد.

مطرح ترین برندهای جهان کدامند؟

آکاایران: مطرح ترین برندهای جهان کدامند؟


اوراکل در ابتدا با نام "آزمایشگاه های توسعه نرم افزار" فعالیت خود را در سال ۱۹۷۷ آغاز کرد. "لارنس (لری) الیسون"، "رابرت (باب) مینر"، برنامه نویس رایانه در شرکت اَمپکس و "ادوارد (اد) اوتس"، سرپرست الیسون در امپکس، موسسان این شرکت بودند. الهام از مقاله ای که توسط "ادگار اف کاد"، دانشمند علوم رایانه، درباره یک مدل پایگاه داده رابطه ای نوشته شده بود و پتانسیل تجاری در این روش که مقادیر زیادی داده را با امکان ذخیره سازی کارآمد و بازیابی سریع آنها سازماندهی می کرد، توجه الیسون و همکارانش را جلب کرد.
تیم سه نفره الیسون، مینر و اوتس توسعه و عرضه برنامه ای بر اساس نظریه مدیریت داده کاد را آغاز کردند. در سال ۱۹۷۹، شرکت آنها اوراکل، نخستین برنامه پایگاه داده رابطه ای تجاری برای استفاده از SQL را عرضه کرد و این برنامه پایگاه داده چند منظوره به سرعت محبوب شد. نخستین مشتری اوراکل نیروی هوایی ارتش آمریکا بود که از آن در پایگاه هوایی رایت پترسون در نزدیکی دیتون، اوهایو استفاده کرد.
این شرکت که به واسطه نوآوری و بازاریابی چشمگیر خود مطرح شده بود در سال ۱۹۸۲ و پس از معرفی محصول پرچمدار خود به اوراکل سیستمز تغییر نام داد. اوراکل طی دهه ۱۹۸۰ از رشد سریعی برخوردار شده و در سال ۱۹۸۶ وارد بازار سهام شد. در سال ۱۹۸۷، اوراکل به بزرگترین شرکت مدیریت پایگاه داده در جهان مبدل شد.

مطرح ترین برندهای جهان کدامند؟


اگرچه پایگاه داده اوراکل رشد پایداری را شاهد بوده، اما بخش اعظم رشد این شرکت به واسطه خرید شرکت های نرم افزاری با محصولاتی برای طیف وسیعی از کسب و کارها و برنامه های کاربردی حاصل شده است. طی تاریخچه اوراکل خرید بیش از ۵۰ شرکت از جمله خریدهای چند میلیارد دلاری شرکت های پیپل سافت، سیبل، BEA، و سان مایکروسیستمز مشاهده می شود.
درآمدهای ناامیدکننده اوراکل طی دهه ۱۹۹۰ منجر به برنامه ریزی برای یک دوره بازسازی شده و این شرکت با رقابت فزاینده در بازار فناوری پایگاه داده مواجه شد. در اواسط دهه ۱۹۹۰ اوراکل سرمایه گذاری را در نتورک کامپیوتر (NC) انجام داد. ان سی به عنوان یک رایانه شخصی استاندارد به طور کامل مجهز نشده و به سرورهای رایانه ای برای داده ها و نرم افزارهای خود وابسته بود.
لری الیسون، مدیر عامل اوراکل، و شرکایی مانند اسکات مک نیلی از سان مایکروسیستمز بر این باور بودند که کاربران رایانه فعال در حوزه کسب و کار استفاده از ان سی را در دستور کار خود قرار خواهند داد و رشد و نفوذ رقیب بزرگی همچون مایکروسافت را کند می کنند. اما این اقدام با شکست مواجه شده و رایانه های شخصی مجهز به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت تسلط بر بازار را حفظ کردند.
الیسون و اوراکل موفقیت بیشتری در زمینه حضور در بازار اینترنت داشته اند. اوراکل محصولاتی را توسعه داده و می دهد که با فناوری های شبکه جهانی وب سازگار هستند و در کنار خریدهای بزرگی که توسط این شرکت انجام شده است، اجازه رشد و مبدل شدن به یکی از نام های مطرح در دنیای رایانه را به آن داده اند.


منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات