آکاایران:  

 زلزله چین اینترنت را آزادتر کردبه گزارش آکاایران: مقامات رسمی چین پس از زمین لرزه اخیر در این کشور اجازه دادند اینترنت به طور آزادانه تری در این کشور برقرار باشد.
اینک اتاق های گفتگو، وب سایت ها و گوشی های موبایل مشغول انتشار اطلاعات در مورد زمین لرزه و عملیات نجات می باشند...


چین معمولاً به طور سنتی انتشار اخبار مربوط به بلایای طبیعی را در داخل کشور قدغن می کند. مخصوصاً اخبار زمین لرزه را که طبق اعتقادات قدیمی نشانه تعویض عنقریب رهبر کشور می باشد.

زلزله چین اینترنت را آزادتر کرد

آکاایران: زلزله چین اینترنت را آزادتر کرد


مقامات رسمی چین پس از زمین لرزه اخیر در این کشور اجازه دادند اینترنت به طور آزادانه تری در این کشور برقرار باشد.
اینک اتاق های گفتگو، وب سایت ها و گوشی های موبایل مشغول انتشار اطلاعات در مورد زمین لرزه و عملیات نجات می باشند.
Marc van der Chijs مؤسس موتور جست وجوی محبوب چینی یعنی Todou.com دوشنبه گزارش داد به خاطر ایجاد امکانات بیشتر برای انعکاس اخبار مربوط به زمین لرزه سایت های سرگرمی برای مدت سه روز مسدود خواهند شد.
وی در یادداشتی که در شبکه Twitter گذاشت آورده است: «تمام سایت های سرگرمی چینی برای سه روز مسدود خواهند بود و تنها مطالب مرتبط با زمین لرزه اجازه انتشار خواهند داشت.»
چین معمولاً به طور سنتی انتشار اخبار مربوط به بلایای طبیعی را در داخل کشور قدغن می کند. مخصوصاً اخبار زمین لرزه را که طبق اعتقادات قدیمی نشانه تعویض عنقریب رهبر کشور می باشد.
با این حال از آنجا که کاربران اینترنت چینی درصد قابل توجهی از کاربران کل جهان را تشکیل می دهند، ظاهراً مقامات این کشور تصمیم گرفته اند تا از حساسیت خود در مسائل ارتباطاتی اندکی بکاهند.
Xiao Qiang استاد رشته روزنامه نگاری دانشگاه کالیفرنیا و مدیر «پروژه اینترنت چین» که موضوع آن نظارت و ترجمه وب سایت های چینی است می گوید: «من نمی خواهم از واژه "شفافیت" استفاده کنم اما مطالب کمتر از گذشته سانسور می شوند و جریان آزادی از گفت وگوها و مباحثات مشاهده می شود.»
«آنان بیشتر به این نتیجه رسیده اند که عکس العمل آهسته و یا پنهانکاری در عصر اینترنت فکر خوبی نمی باشد.»
با اینحال برخی از موارد سانسور نیز کماکان دیده می شود.
هفتاد نفر یا دستگیر شده اند، به آنان اخطار داده شده و یا بطرقی مجبور شدند تا یادداشت های آنلاینی را برای عذرخواهی بابت انتشار پیام های اطلاعات غلط، درج مطالب حساسیت برانگیز و ایجاد یأس عمومی بنویسند.
کلاهبرداران نیز بیکار ننشستند.
پلیس در اطلاعیه هایی اعلام نموده که مردم به درخواست های آنلاینی که با موضوع کمک های مالی به آسیب دیدگان زمین لرزه در اینترنت منتشر می شوند پاسخ ندهند.

منبع خبر : ایتنا - https://www.itna.ir/archives/news/009938.phpمنبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات