آکاایران:  

 گوگل بر سر دوراهیبه گزارش آکاایران: گوگل هنوز بر سر ادامه برنامه ای که طی آن کاربران اجازه خواهند داشت نتایج جستجو در این موتور را به سلیقه خود تنظیم و یا حذف کرده و سپس به آن ها توضیحاتی اضافه نمایند، مانده است...


گوگل هنوز بر سر ادامه برنامه ای که طی آن کاربران اجازه خواهند داشت نتایج جستجو در این موتور را به سلیقه خود تنظیم و یا حذف کرده و سپس به آن ها توضیحاتی اضافه نمایند، مانده است.

گوگل بر سر دوراهی

آکاایران: گوگل بر سر دوراهی


گوگل در اجرای آزمایشی این برنامه برای بخشی از کاربران خود، اقدام به اضافه نمودن دکمه هایی در کنار نتایج لینک های بدست آمده کرد، که توسط آن کاربر می تواند نتایج جستجو را به بالا یا پایین حرکت داده و از بخش مشاهده حذف نماید و یا حتی می تواند بر روی آن توضیحات خود را اضافه نماید. تکمیل و دائم الاجرا کردن این گونه برنامه ها، بدون شک برای گوگل نقطه عطف و گام بزرگی در جهت جلب مشارکت کاربران در راستای تاثیرگذاری به فرایند رتبه بندی و ارزیابی نتایج جستجو، به حساب خواهد آمد.
"مَت کاتس"(Matt Cutts) ، از مهندسین نرم افزار گوگل در این رابطه گفت: "تجربه مفرحی بود. نمی توانم با اطمینان بگویم که آیا این (قابلیت) برای همه مهیا خواهد بود یا خیر، چرا که ما همیشه در حال انجام هزاران آزمایش هستیم و تنها بخشی از آن ها، آن هایی که بسیار موفق عمل می کنند، برای استفاده عموم به مرحله اجرا می رسند."
گوگل حدود دو هفته پیش از طریق یک وبلاگ رسمی برای نخستین بار جزئیات این طرح خود را منتشر کرده و آن را محک زد.
"کاتس" همچنین گفت: به عنوان مثال؛ در یک مورد از این آزمایش ها، کاربران فقط می توانستند نتایج جستجوها را از میان بردارند؛ برخی دیگر نیز می توانستند توضیحاتی را اضافه کنند که فقط قابل مشاهده هستند و لاغیر.
وی افزود: "یکی از چالش هایی که در این بین وجود دارد این است که چگونه می توان از بازخوردهای تجمع یافته به طور مناسب استفاده کرد؛ اما آن چه مسلم است این است که اطلاعاتی که به این وسیله به دست می آید خود بر کیفیت نتایج جستجوهای گوگل خواهد افزود. من شخصاً از این برنامه بسیار هیجان زده شده ام و امیدوارم که به مرحله اجرایی برسد."
طبق معمول همیشه، منتقدین گوگل نیز بیکار ننشسته اند. برخی از این منتقدین شکایت می کنند که موتور جستجوگر این شرکت بیش از حد به مشارکت کاربران خود نزدیک شده است، و این چشم بستن بر روی قانون اولیه Web 2.0 و عدم توجه به فرایندهای اتوماتیک و الگوریتم های ریاضی است.
با این حال "کاتس" با این استدلال به توضیح خود می پردازد: "اما، در بسیاری از مواقع مردم فکر می کنند که گوگل چیزی نیست جز عملیات الگوریتم ها و رایانه های در بُعد زمان؛ کافی است کمی در مورد PageRank گوگل فکر کنید؛ چیزی که ما قضاوت می کنیم این است که چطور یک صفحه منحصر به فرد قابل اطمینان، وجدان انسانی را طوری تحت تاثیر قرار داده است که این فرد این گونه عکس العمل نشان می دهد که بگوید: بستگی دارد به این که در این وِب، چه کسی به چه کسی لینک می شود."
هنوز برخی که در حیطه موتورهای جستجو فعالیت دارند بر این باورند که سکوت گوگل در قبال دادن حق مشارکت بیشتر به کاربران، می تواند به ادامه ضرر بیانجامد. رقبایی همچون Mahalo که متعلق به "جیسون کالاکانیس"(Jason Calacanis) است، همچنین خدمات Delicious social bookmarking شرکت یاهو، نمونه هایی از موتورهای جستجوگری هستند که در اداره کردن خود، بر روی همکاری های کاربرانشان تمرکز می کنند.
Wikia Search به همه کاربران خود اجازه می دهد تا نتایج بدست آمده از جستجوها را کم و زیاد کرده و آن ها را درجه بندی نمایند؛ همچنان که اجازه ویرایش متن نتایج جستجوی URL به همراه تصحیح عنوان آن ها را نیز به کاربران می دهد. در این میان تغییرات به وجود آمده بدون گذراندن هرگونه فرایند لازم برای تایید، خیلی زود آشکار می شوند.
Wales نیز با پیروی از فلسفه کاری Wikia، معتقد است: بدین وسیله نه تنها Wikia Search خود را اداره خواهد کرد بلکه مجموعه ای از تجربیات و علوم را نیز بدست خواهد آورد.
در این میان گوگل چند قابلیت تازه و منحصر به فرد را برای کاربران خود مهیا کرده است. به عنوان مثال محاسبه گرها(account holders) ، می توانند لیستی از فعالیت های جستجو ی خود را طریق سرویسی با عنوان Web History را نگهداری کنند؛ درست همچون سایت لینک های bookmark و annotate که با استفاده از سرویسNotebook چنین می کنند.

منبع خبر : سایت آموزش جهان - https://www.techworld.comمنبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات