آکاایران:  

 قبض های کاغذی تلفن فراموش می شوندبه گزارش آکاایران: مشکلاتی که گاهی اوقات می توانند برای مشترک وقت گیر و حتی کلافه کننده باشند. پرداخت قبوض تلفن، مشکلات غیرقابل پیش بینی خطوط تلفن، نپرداختن قبوض و قطعی خط که تنها با ارائه قبض پرداخت شده توسط مالک حقیقی خط قابل رفع است، شاید از بدیهی ترین این مشکلات باشد که کاربران تلفن، یکی از اصلی ترین مصداق های گسترش ارتباطات جمعی را با خود درگیر کرده است...


وسایل ارتباط جمعی روز به روز بیش از گذشته در زندگی تک تک ما رسوخ می کنند و به همراه خود آسودگی و سرعت را به ارمغان می آورند، اما استفاده روزافزون از همین وسایل ارتباطی در کنار مزایای بی شماری که برای کاربرانشان فراهم می کنند، مشکلات و دردسرهایی هم به دنبال دارد.

قبض های کاغذی تلفن فراموش می شوند

آکاایران: قبض های کاغذی تلفن فراموش می شوند


مشکلاتی که گاهی اوقات می توانند برای مشترک وقت گیر و حتی کلافه کننده باشند. پرداخت قبوض تلفن، مشکلات غیرقابل پیش بینی خطوط تلفن، نپرداختن قبوض و قطعی خط که تنها با ارائه قبض پرداخت شده توسط مالک حقیقی خط قابل رفع است، شاید از بدیهی ترین این مشکلات باشد که کاربران تلفن، یکی از اصلی ترین مصداق های گسترش ارتباطات جمعی را با خود درگیر کرده است. فراگیر شدن خدمات اینترنتی از یک سو و الکترونیکی شدن خدمات دولتی از سوی دیگر، باعث شده مشکلاتی از این نوع برای کاربرانی که وقت برای آنها کالایی گرانبها به حساب می آید تا حدودی رفع شود. راه اندازی سامانه 1818 در شبکه مخابراتی کشور که از سوی جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و اجرا شده است، پاسخی مناسب برای تمامی کاربران تلفن محسوب می شود.
طی سالیان گذشته، یکی از مهم ترین علل تردد مشترکان تلفن ثابت به مراکز مخابراتی و بانک ها، دریافت فهرست مکالمات، صورتحساب، قبوض المثنی و نیز پرداخت وجوه قبوض بوده است؛ البته از آنجایی که تمام بخش های دولتی وخصوصی کشور به سمت اجرای کامل دولت الکترونیک حرکت می کنند، برای اجرای هماهنگ فعالیت های مخابراتی شماره تلفن 1818 به عنوان کانال انجام خدمات امور مشترکان پیشنهاد شده است و به گفته مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، تمامی شرکت های مخابرات استانی موظف به عرضه الکترونیکی خدمات امور مشترکان در قالب این طرح شده اند. در واقع مخابرات، این سامانه را برای ارائه خدمات اطلاعاتی به مردم، در راستای اهداف دولت الکترونیک و کاهش مراجعه افراد، راه اندازی کرده است. این سامانه به مشترکان امکان می دهد تا با شماره گیری یک کد 4 رقمی و وارد کردن شماره مورد نظر اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کرده، به سرویسی برای تولید و پرداخت قبض های تلفن شهری از طریق خود سیستم تلفن و به روش تلفن گویا دسترسی پیدا کنند، البته بدون این که نیازی به مراجعه حضوری به بانک داشته باشند.
به یقین اجرای این طرح مزایا و ارزش افزوده قابل توجهی برای شرکت مخابرات به همراه خواهد داشت. با این که مخابرات استان تهران، قبلا نیز از شماره 1818 برای ارائه اطلاعات به مشترکان استفاده می کرد، اما فناوری به کار گرفته شده در طرح جدید این سامانه، قابل مقایسه با سیستم قبلی نبوده و سطح خدماتی که در حال حاضر از طریق این سامانه به مردم ارائه می شود، به مراتب فراتر از سیستم پیشین است. مشترکان با استفاده از این سامانه نه تنها قادر به کسب اطلاعات از کارکرد تلفن خود هستند، بلکه می توانند قبوض خود را از این طریق به صورت دوره ای و میان دوره ای، دریافت و وجه آن را پرداخت کنند. در ضمن، این سامانه به نحوی طراحی شده که مشترک در صورت قطعی تلفن می تواند بدون مراجعه به مراکز مخابراتی، نسبت به وصل تلفن اقدام کند. در ادامه هم مشترکان در آینده نزدیک با اجرای طرح های توسعه ای دیگر می توانند دیگر خدمات مخابراتی را از طریق همین سامانه دریافت کنند.
گامی به سوی دولت الکترونیک
سامانه 1818 با هدف حذف بسیاری از مشکلات موجود در فرآیند توزیع و پرداخت قبوض تلفن طراحی شده است. سامانه گویای ریز مکالمات تلفن ثابت در ظاهر یک شماره 4رقمی با اعداد 1818 است، ولی در عمل از 8 سامانه لینک های پرسرعت PRI استفاده شده که برابربا 240 خط است؛ بنابراین تنها یک شماره در اختیار مشترکان قرار ندارد، بلکه سامانه به گونه ای طراحی شده است که پس از وارد کردن این 4رقم، اولین خط آزاد گرفته می شود. در ضمن این سامانه به صورت مکانیزه است و هیچ اپراتوری پاسخگوی مشترکان نیست.
ارائه سامانه 1818 در راستای اهداف دولت الکترونیک و کاهش مراجعات مشترکان تلفن راه اندازی شده استدر این سامانه نیازی به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیز نیست و تنها با وارد کردن شماره تلفن مورد نظر می توان به 3 خدمت آگاهی از اطلاعات قبض، پرداخت صورتحساب و همچنین دریافت ریزمکالمات اقدام کرد. به گفته مهندس ابوالفضل تابش، مدیر پروژه یابی و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی، بخش پاسخگویی به مشترکان از یک مجموعه سخت افزار ارتباطی تشکیل می شود که تماس های مشترکان از طریق خطوط آنالوگ معمولی را به وسیله دروازه هایی به سیستم دیجیتال پردازشگر سامانه 1818 مرتبط می سازد. این بخش علاوه بر خوشامدگویی به تماس گیرنده، فرمان های وی را پردازش کرده و پاسخ های بخش های مختلف سیستم مانند بازگویی شماره تلفن و میزان بدهی آن و بازگویی شماره کارت بانکی و... را نیز تولید (سنتز) کرده و برای تماس گیرنده پخش می کند. از محاسن این بخش، تکیه سیستم بر ترانک های دیجیتال است تا در صورت افزایش تعداد تماس ها در واحد زمان، مشترکان با کمترین زمان انتظار ممکن مواجه باشند و درصورت نیاز بتوان بسهولت به گسترش سیستم اقدام کرد.
تابش در ادامه در خصوص بخش استخراج اطلاعات مالی نیز می گوید: در این بخش صورتحساب شماره تلفنی که توسط تماس گیرنده وارد شده است، متکی بر پایگاه داده صورتحساب مشترکان شرکت مخابرات در هر استان استخراج می شود. اطلاعات این پایگاه داده در هر دوره محاسبه (که در استان تهران 48 ساعت است) دراختیار سامانه قرار می گیرد و تا محاسبه دوره بعدی حفظ می شود، بنابراین مبلغ هر قبض را قبل و حتی پس از مهلت پرداختی که در قبض متعلق به آن شماره درج شده است می توان از طریق این سامانه پرداخت کرد. برای این کار یک دروازه ارتباطی بین پایگاه داده صورتحساب های مشترکان مخابرات و سامانه طراحی و پیاده سازی شده است و ملاحظات امنیتی کافی برای این که از طریق این سامانه نتوان به محتویات پایگاه داده صورتحساب های مشترکان مخابرات دست یافت، پیش بینی شده است.
تابش می افزاید: در بخش پرداخت نیز نیاز به یک ارتباط با شبکه فراگیر بانکی کشور یعنی شتاب وجود دارد که از اجزای سامانه به شمار می رود. سامانه از طریق صفحه کلید تلفن شماره کارت شتاب مشترک را دریافت کرده و پس از اعتبارسنجی، مبلغ صورتحساب را از موجودی حساب مشترک کم می کند. در این نقطه اتصال نیز ملاحظات امنیتی کافی وجود دارد، به طوری که سامانه تنها از طریق سرویس دهنده سیستم بانکی به شبکه شتاب ارتباط دارد.
خدمت دیگری که سامانه انجام می دهد، ارائه فهرست ریز مکالمات از طریق شنیداری یا نمابر است که برای یک شماره تلفن در ازای وارد کردن کلمه عبور انجام می شود.
به گفته تابش، طراحی سامانه 1818 جدید به گونه ای صورت گرفته که هم از نظر کمی و هم از جهت کیفی و سطح خدمات کاملا قابل توسعه بوده و نیازی به تغییر ساختار سیستم ندارد. به عبارت دیگر، شعار یک طراحی و یک سیستم برای همیشه، مدنظر بوده است. در این طراحی نیازی به استفاده از کارت های سخت افزاری نبوده و با داشتن یک سیستم متمرکز در مرکز استان، بدون نیاز به نصب مجدد در هر شهرستان پاسخگویی به مشترکان شهرستانی نیز صرفا با افزایش تعداد خطوط ارتباطی ممکن خواهد شد.
تابش در پایان می افزاید: سیستم طراحی شده برای خدمات جدید 1818 درحقیقت بخشی از یک مرکز تماس (contact server) است. در آینده نزدیک و با توسعه این سیستم (که حسب سفارش در دست اقدام است) مشترکان می توانند تمام خدمات مخابراتی از قبیل وصل خودکار خطوط قطع شده، فعال و غیر فعال کردن دوصفر، انتظار مکالمه و... را از همین طریق انجام دهند.

منبع خبر : شفاف - https://shafaf.ir/fa/pages/?cid=3607منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

قبض المثنی برق , امکانات 1818

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات