loading...
آکاایران:  

 دام های عنکبوتی در انتظار کاربران اینترنتبه گزارش آکاایران: ماجرای این کلاهبرداری اینترنتی در اداره جرایم رایانه ای پلیس آگاهی تهران تحت بررسی قرار گرفت و تیم تحقیق با بیشتر شدن پرونده های مشابه پی برد که گروه سازمان یافته ای در سطح گسترده به ارسال پیغام های اینترنتی به مشترکان پست الکترونیک سایت یاهو اقدام می کنند و با پیشنهاد های میلیونی به اغفال طعمه های خود می پردازند...


او با فکری جمع و جور شده شروع به نوشتن می کند: «من ماریا باخ صاحب ثروتی افسانه ای از اهالی بورکینا فاسو هستم، اما نمی توانم ثروتم را از کشور خارج کنم. اگر شما وکیل من بشوید، صاحب نیمی از ثروتم خواهید بود.» پیام خیلی کوتاه و شفاف است و شکی باقی نمی گذارد.

دام های عنکبوتی در انتظار کاربران اینترنت

آکاایران: دام های عنکبوتی در انتظار کاربران اینترنت


انگار پس از سال ها بدشانسی، مرغ اقبال این بار روی شانه هایش نشسته است. فقط کافی است دل به دریا بزند و با این زن رابطه برقرار کند. البته او آن سر دنیاست ولی اگر بخواهد حتما می تواند. پس او هم شروع به تایپ کردن در ایمیلش می کند: «من... حاضرم هزینه های انتقال ثروت شما را به عهده بگیرم. پس در پیام بعدی شماره حسابتان را برایم بفرستید.»
وقتی این واژه ها میان ماریای قلابی و مرد ایرانی از همه جا بی خبر رد و بدل می شد، شاید هیچ کس حتی خود مرد هم خبر نداشت چه کلاهبرداری بزرگی در حال وقوع است. نخستین پرونده کلاهبرداری در ایران به چند سال پیش برمی گردد که در آن یک مرد ایرانی وقتی ایمیل خود را باز کرد به پیغام شادی آوری برخورد. دختری که خود را ماریا باخ معرفی کرده بود با ادعای این که دختر نخست وزیر سابق بورکینا فاسوست، از گنجی گفته بود که مرد ایرانی می توانست نیمی از آن را در اختیار داشته باشد.
ماریا در پیغام اینترنتی اش اعلام کرده بود، دختری تنها و مجرد است و با مرگ پدرش شرایطی پیدا کرده که نمی تواند به کشورش برود و می خواهد مرد ایرانی به عنوان وکیل وی به کشورشان برود و ثروت افسانه ای به جا مانده از پدر را از بورکینا فاسو خارج کند. به این ترتیب وقتی با درخواست های به ظاهر قانونی ماریا مرد ایرانی پول میلیونی را به حساب او در بانک های خارجی واریز کرد تا او بتواند با پرداخت مالیات گنج خود در بورکینا فاسو شرایط انتقال آن را به ایران فراهم کند، تماس میان ماریا و مرد ایرانی به طور ناگهانی قطع شد تا پرده از راز کلاهبرداری اینترنتی برداشته شود.
ماجرای این کلاهبرداری اینترنتی در اداره جرایم رایانه ای پلیس آگاهی تهران تحت بررسی قرار گرفت و تیم تحقیق با بیشتر شدن پرونده های مشابه پی برد که گروه سازمان یافته ای در سطح گسترده به ارسال پیغام های اینترنتی به مشترکان پست الکترونیک سایت یاهو اقدام می کنند و با پیشنهاد های میلیونی به اغفال طعمه های خود می پردازند.
البته این پایان ماجرا نبود چرا که در اقدامی مشابه یک تاجر خراسانی نیز 70 میلیون تومان از دارایی اش را از دست داد. او نیز وقتی ایمیلش را باز کرد از 3 کمپانی و سایت جداگانه پیام هایی را دریافت کرد که در آن برنده خوشبخت معرفی شده بود. یکی از این کمپانی ها اعلام کرده بود که محمدرضا برنده یک میلیون یورویی است و همراه 9 مشترک اینترنتی دیگر به این جایزه دست یافته است. این در حالی است که 2 کمپانی دیگر نیز این مرد را برنده 450 هزار دلاری معرفی کردند و از او اطلاعاتی درخواست کردند.
آنها از محمدرضا خواستند به منظور جابه جایی پول به ایران مبالغی به این منظور و همچنین مبالغی از بابت پرداخت بیمه و مالیات ویژه درآمدهای اتفاقی نیز به شماره حساب داده شده واریز کند. البته او سعی می کرد تا این پول را پرداخت نکند ولی با وجود تلاش های بسیار وقتی می بیند برای دریافت جایزه اش چاره ای جز تسلیم در برابر درخواست کمپانی های خارجی ندارد حدود 65 هزار یورو به حساب آنان واریز کرد به امید این که به ثروت بادآورده ای دست خواهد یافت.
اما پس از گذشت مدتی طولانی وقتی تاجر خراسانی متوجه شد دیگر تماسی با وی گرفته نمی شود و به تماس های او نیز پاسخی داده نمی شود پی برد که در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار شده است.
شاید خیلی از افراد در سرتاسر دنیا باشند که به خاطر زودباوری خود در دام چنین کلاهبردارانی گرفتار شده اند. در واقع داستان اغفال این آدم ها با یک پیام ساده و کوتاه شروع می شود، اما به خاطر وعده هایی که برای پولدار شدن به آنان داده می شود دل از کفشان می رود و با کلاهبرداران همراه می شوند، اما خاصیت این قبیل پیغام ها وسوسه انگیز بودن آنهاست، طوری که دیگر فرد دریافت کننده نمی تواند به درستی پیام های دریافت شده فکر کند، زیرا تصورش بر این است هرگونه تعلل می تواند همای بخت را بر شانه دیگری بنشاند.
البته نکته قابل توجه در این گونه پیام ها، ناشناس ماندن تولیدکنندگان پیام است، حتی آن زمان که در دادسراهای دنیا پرونده های شکایت تشکیل می شود نیز کسی نمی داند واقعا با چه افرادی طرف هستند هرچند که اطلاعات مختصر موجود بیان می کند که عمده این کلاهبرداران ملیت آفریقایی و اروپایی دارند. اما آنچه جای سوال دارد این است که به چه دلیلی دریافت کنندگان پیام های وسوسه کننده به محتوای این پیام ها شک نمی کنند و از خود نمی پرسند که مثلا چه دلیلی دارد یک شرکت اروپایی آنها را در قرعه کشی شرکت بدهد و قصد اعطای جوایز چند میلیونی به آنها را داشته باشد و یا این که این شرکت ها به چه طریقی با این کاربران آشنا شده اند و با چه مکانیزمی آنان را در قرعه کشی شرکت داده اند.
با این پیام ها آشنا شوید
پس اگر یک روز ایمیل خود را باز کردید و با پیام های اینچنینی روبه رو شدید آگاه باشید که بدون شک کاسه ای زیر نیم کاسه وجود دارد:
خوشبخت هستم که به اطلاع برسانم شما برنده جایزه 19 میلیون و 700 هزار دلاری قرعه کشی شرکت ما شده اید. با توجه به این که از میان هزاران نفر در سراسر جهان این جایزه به شما اختصاص یافته است، خواهشمندیم مشخصات کامل خود را برای ما ارسال فرمایید. در ضمن وکیل ما آقای... کارهای مربوط به انتقال این مبلغ به حساب شما را انجام خواهد داد.
- دوست گرامی سلام. من فرزند ارشد فرماندار سابق ایالت کاتو موتو از توابع داکار پایتخت سنگال هستم. پدرم پس از مخالفت با دولت به طور مرموزی کشته شد و از آنجا که طبق قوانین مالی کشور متبوعم امکان برداشت پول از حساب او در اینجا را ندارم، از شما خواهش می کنم برای انتقال موجودی حساب پدرم که 18 میلیون دلار است کمکم کنید. در ضمن 25 درصد از این مبلغ به پاس قدردانی به شما تعلق خواهد گرفت.
- دوست عزیز شما وارث خوش شانس 5 میلیون دلار حساب موجودی خانمی هستید که همراه تمامی اعضای خانواده اش در سانحه هواپیمایی پان آمریکن در ایالت آلاسکا جان سپرده است. ما از سال 2000 که این اتفاق هولناک که برای خانم جویس رخ داد تاکنون به دنبال شما بودیم تا این که توانستیم نشانی شما را پیدا کنیم. خواهشمندیم مشخصات حساب بانکی، نام و نام خانوادگی و شغل خود را برای ما بفرستید تا نسبت به انتقال موجودی به شما اقدام شود.
البته اگر فردی که این پیام ها را دریافت می کند کمی باهوش و محتاط باشد هرگز به این قبیل کلاهبرداری ها توجهی نمی کند، اما بر اساس آمارهای موجود هر هفته تعداد قابل توجهی از کاربران اینترنتی با دیدن این نامه ها که با لحن بسیار مودبانه ای نوشته می شود در دام فریبکاری فرستنده های آنها گرفتار می شوند و برای رسیدن به ثروتی افسانه ای، قربانی دام های عنکبوتی آنان شده و میلیون ها تومان پول خود را از دست می دهند.
کلاهبرداری اینترنتی چیست
کلاهبرداری اینترنتی که این روزها از کلاهبرداری های سنتی پیشی گرفته، به یک معضل بزرگ و پیچیده برای جوامع بشری تبدیل شده است به حدی که نمی توان با قوانین سنتی جوابگوی برخورد با مجرمانی بود که به صورت شبح و ناشناخته اقدام به کلاهبرداری می کنند. جالب تر این که برای مجرمان اینترنتی نمی توان حد و مرزی تعریف کرد ضمن این که قوانین هر کشور در قلمرو آن کشور قابل اجراست و برای خارج از کشور مشکلاتی را در پی دارد.
در این میان قوانین موجود نیز باعث شده است تا کلاهبرداران اینترنتی عرصه را برای خود بازتر ببینند و با سوء استفاده از این وضعیت بیشتر مرتکب کلاهبرداری و جرم های اینترنتی شوند. برای همین است که امروزه دنیا به فکر چاره افتاده و با توسل به اجماع، قوانینی را برای این معضل پیش بینی کرده است، اما فناوری اطلاعات در زندگی بشر چنان بسرعت گسترده شده که تمام جنبه های آن را تحت تاثیر قرار داده است.
تجارت نوین و پیشرفت فناوری اطلاعات این امکان را به تاجران، شرکت ها و بخش صنعت می دهد که جریان امور خود را تسهیل کنند و بر توانایی ها و مهارت هایشان بیفزایند. ولی با وجود این همه مزایا، فناوری اطلاعات عرصه را برای بزهکاران باز کرده و با ناشناس ماندن و صرف هزینه و وقت کمتر اعمال مجرمانه خود را انجام می دهند.
به این ترتیب در محیط وب و اینترنت، بزهکاران با حجابی افسونگر و به صورت ناشناس وارد این فضای مجازی می شوند که در نتیجه نه تنها به مصرف کنندگان و سرمایه گذاران ضرر می رسانند بلکه اعتماد مصرف کنندگان را به تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات تضعیف می کنند.
اما کلاهبرداری اینترنتی یکی از جرایم یقه سفید هاست که با توسعه اینترنت و ارتباطات اینترنتی گسترش یافته است و منظور از آن هرگونه کلاهبرداری است که به وسیله برنامه های رایانه ای یا ارتباطات شبکه اینترنتی صورت می گیرد. در واقع کلاهبرداری اینترنتی به هر نوع طرح متقلبانه ای گفته می شود که یک یا چند بخش از اینترنت را به کار می گیرد تا درخواست های خود را به منظور انجام معاملات جعلی و بردن اموال قربانیان احتمالی مطرح می کند.
ضعف قانون و جسارت کلاهبرداران
اما با وجود تمامی این مشکلات، معضل اصلی در برخورد با کلاهبرداران اینترنتی، نبود قانونی کامل و جامع است؛ وضعیتی که برخورد با این متقلبان عرصه وب را با دشواری روبه رو کرده است. البته چندی پیش کلیات لایحه جرایم اینترنتی به تصویب نمایندگان مجلس رسید که رسیدگی به جرایم اینترنتی نیز در قالب این لایحه قرار گرفته است، هرچند به نظر می رسد این جرایم به صورت کمرنگی نمایان شده اند.
نگارش لایحه جرایم رایانه ای از دولت هشتم آغاز شد، ولی سرانجام کلیات آن در دولت نهم به تصویب رسید، اما همان گونه که مطرح شد بخش مربوط به کلاهبرداری های اینترنتی در آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اواخر شهریور 81 به دستور رئیس قوه قضاییه، کمیته مبارزه با جرایم رایانه ای برای تدوین قوانین لازم در زمینه سوء استفاده های IT تشکیل و به درخواست دبیر شورای عالی اطلاع رسانی، طرح فراهم کردن زیرساخت های حقوقی و قانونی امنیت اینترنت مطرح شد، درست زمانی که بیش از 10 سال از ورود اینترنت به کشور می گذشت و جرایم حائز اهمیت در این زمینه رخ داده بود، پیش نویس قانون مجازات جرایم رایانه ای از سوی کمیته مبارزه با جرایم رایانه ای تحت نظارت شورای عالی توسعه قضایی تدوین شد و در خرداد 84 در قالب لایحه ای به تصویب هیات وزیران رسید.
فناوری اطلاعات عرصه را برای بزهکاران باز کرده و با ناشناس ماندن و صرف هزینه و وقت کمتر اعمال مجرمانه خود را انجام می دهند
این لایحه در همان سال برای طی مراحل قانونی با امضای رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، اما هنگام ارائه این لایحه به مجلس قید فوریت در آن ذکر نشد که با توجه به لوایح و طرح هایی که با فوریت در حال پیگیری بودند، بررسی این لایحه در سال گذشته دور از انتظار به نظر می رسید، اما به دلیل آن که نمودار جرایم رایانه ای سیر صعودی به خود گرفته بود، قوه قضاییه اولویت قرار دادن این لایحه را از مجلس خواستار شد که با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه جرایم رایانه ای طبق اصل 85 قانون اساسی در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفت.
البته تصویب نهایی این قانون از وعده های مجلس هفتم بود که در طول عمر 4 ساله خود، وفایی به این عهد نکرد و اکنون مجلس هشتم رسالت پرداخت به این مهم را به عهده دارد که هنوز زمزمه ای از آن به گوش نمی رسد.
اما این که در حال حاضر کلاهبرداران اینترنتی طبق کدام قانون مجازات می شوند موضوع گفتگوی ما با دکتر بهرام بهرامی، قاضی دیوان عالی کشور است. او می گوید: در قوانین موجود بزه کلاهبرداری اینترنتی حوزه و بحث خاصی ندارد برای همین در صورت تشکیل دادگاه برای چنین جرایمی عموما از قانون مجازات اسلامی می توان استفاده کرد؛ به طوری که فصل 11 این قانون و مواد 588 به بعد که در ارتباط با ارتشا، ربا و کلاهبرداری است، می تواند راهگشا باشد.
بهرامی در همین خصوص به ماده 596 قانون مجازات اسلامی اشاره می کند و می گوید: مطابق این ماده هر کس با استفاده از ضعف نفس شخصی یا هوی و هوس او یا حوائج شخصی افراد غیر رشید به ضرر او نوشته یا سندی اعم از تجاری یا غیر تجاری از قبیل برات، سفته، چک، حواله، قبض و مفاسا حساب یا هرگونه نوشته ای که موجب التزام وی یا پرداخت ذمه گیرنده سند یا هر شخص دیگری می شود، به هر نحو تحصیل کند، علاوه بر جبران خسارت مالی به حبس از 6 ماه تا 2 سال و از یک تا 10 میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود. البته در این ماده، سخنی از کلاهبرداری اینترنتی به میان نیامده است اما از جمله «به هر نحو تحصیل کند» می توان این قبیل کلاهبرداری ها را نیز استنباط کرد.
این قاضی دیوان عالی کشور در عین حال بر لزوم اجرایی شدن لایحه جرایم رایانه ای و الکترونیکی تاکید می کند و می گوید: در شرایط فعلی که مبحث رسانه های الکترونیکی گسترده شده و مسائل خاص خود را به وجود آورده، لازم است تا در ارتباط با ابزار های الکترونیک مقررات خاص آنها وضع شود تا بتوان در مورد نوع اقدام و محیطی که فرد مرتکب جرمی شده، اعمال مجازات کرد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که ماده 596 قانون مجازات اسلامی نمی تواند خسارت مال از دست رفته افراد از سوی کلاهبرداران را جبران کند، ضمن آن که بر این موضوع صحه می گذارد، بار دیگر بر لزوم نهایی و اجرایی شدن لایحه جرایم رایانه ای و الکترونیکی تاکید می کند.
چند هشدار
بانک ها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الکترونیکی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی کنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه هایی از این دست را مشاهده کردید به سرعت آن را حذف کنید. همچنین کلاهبرداران اینترنتی ممکن است به شیوه های مختلف درصدد جلب اعتماد شما برآیند پس از ارائه اطلاعات حساب بانکی یا مشخصات خود با آنان خودداری کنید.
مطمئن باشید که کلاهبرداران اینترنتی با مراجعه به سایت های مختلف می توانند اطلاعات شخصی افراد را به دست آورند. پس اگر دیدید آنها در نامه خود مشخصات شما را به طور کامل و دقیق نوشته اند، سعی کنید حساب بانکی خود را تغییر دهید.
در صورت وارد شدن به بازی این کلاهبرداران، سعی کنید قبل از واریز کردن هرگونه وجهی به حساب آنها، مراتب را از طریق وزارت امور خارجه و سفارتخانه های مربوط به کشور فرستنده نامه پیگیری کنید.
با توجه به این که بیشتر کلاهبرداران درخواست واریز پول به حساب های خارجی را دارند، بنابراین اگر کاربر مبالغ هر مرحله را به بانک خارجی اعلام شده پرداخت کند، در مراحل بعدی نیز هزینه های بالاتری از او درخواست می شود. این فرایند تا جایی پیش می رود که مبالغ زیادی از کاربر قربانی اخاذی می شود. این در حالی است که پس از پیگیری مالباخته برای روشن شدن وضعیت خود، کلاهبرداران به بهانه های مختلف طفره می روند و یا ارتباط ایمیلی خود را قطع می کنند.
پس به تمامی کاربران هشدار داده می شود اگر نامه های الکترونیکی با عنوان برنده شدن جایزه، استخدام و... را دریافت کردید که در متن آن نامه ها به هر طریقی هزینه هایی را درخواست کرده اند، حتما هویت فرستنده را از طریق نمایندگی های معتبر خارجی بررسی کنید تا در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار نشوید.
این قبیل کاربران متخلف معمولا حس طمع کاربران قربانی را تحریک می کنند و پس از تطمیع آنان، اهداف شوم خود را به مرحله اجرا می گذارند. بخش دیگری از کلاهبرداری ها نیز از طریق تماس با منازل و شرکت یا تلفن های همراه صورت می گیرد؛ به گونه ای که پس از تماس با شماره ای که به صورت تصادفی انتخاب شده است، اعلام می کنند که شما در قرعه کشی خاصی یک دستگاه ساعت یا ماشین حساب برنده شده اید.
در اینجا نیز با تطمیع افراد، نشانی محل سکونت آنها را دریافت کرده و پس از مراجعه به محل دریافتی، هدیه ای باارزش بسیار کم را تحویل می دهند و در کنار آن نیز ظاهرا یک کارت اینترنتی با مدت کارکرد زیاد و با قیمت ارزان تر از کارت های موجود در بازار را به قربانی می فروشند که مسلما در بیشتر موارد، کارت اینترنتی بی اعتبار است.
در مورد تلفن همراه نیز پیامی کوتاه از یک شماره نامشخص ارسال و اعلام می شود که شما برنده شارژ رایگان شده اید و با ارسال کد مندرج در پیام کوتاه به شما هزینه مکالمه رایگان هدیه داده می شود، اما در اصل کد مذکور باعث کم شدن مقدار هزینه مکالمه موجود در حساب قربانی شده و آن مقدار هزینه را به فرستنده پیام کوتاه انتقال می دهد. در این خصوص نیز هشدار داده می شود اگر کسی با شماره تلفن شهروندی تماس گرفت، ممکن است قصد اخاذی یا کلاهبرداری داشته باشد یا حداقل مشخصات هویتی و سکونت مخاطب را به دست بیاورد که ممکن است مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کند. بنابراین شهروندان برای پیشگیری از بروز مشکلات مالی و امنیتی لازم است قبل از هر پاسخی به مخاطبان تلفنی یا اینترنتی ابتدا از هویت واقعی آنان اطمینان حاصل کنند و پس از آن پاسخ دهند و موارد درخواستی آنان را ارائه کنند.

منبع خبر : تابناک - http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=50213منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات