آکاایران:  

 رابطه پنهانی پشت اتاقهای نا امن مجازیبه گزارش آکاایران: 90 درصد دخترهایی که به دوستی های اینترنتی روی می آورند در پی حداقل ارضای نیاز خود هستند...


رابطه پنهانی پشت اتاقهای نا امن مجازی

آکاایران: رابطه پنهانی پشت اتاقهای نا امن مجازی


پشت هم تایپ می کند، با کسی در آن سوی یک دیوار مجازی دوستی اش را آغاز می کند، سر صحبت باز می شود و گرم می افتند و هرچه بیشتر طول می کشد زمان تند تر می گذرد. به خودش که می آید سه نیمه شب شده.
اینبار از پشت یک وب کم نمایی از چهره اش را می بیند. فاصله او با دوست مجازی اش دو شهر مختلف است.
تندتر و تندتر تایپ می کند...
این دوستی سر می گیرد چون دو سوی این ارتباط دختر و پسری هستند که شاید هم خیلی جوان نباشند اما پشت مانیتور کامپیوترشان در خانه یا کافی نت یا محل کارشان نشسته اند.
دو شماره ردو بدل می شود و اینبار که پای کامپیوتر هستند ویس چت را فعال می کنند. گوشی که مثل مکالمه تلفنی صدای دو سو را به یکدیگر انتقال می دهد، این سوی جهان را به سوی دیگر، آسان و ارزان.
شاید سالها با یکدیگر ملاقات رودرو نداشته باشند که کمتر پیش می آید و در اغلب مواقع فردای روز چت قرارگذاشته می شود.
چت روم ها پر هستند از نوجوانان دبیرستانی و راهنمایی و یا شاید دانشجوی تازه راه یافته به دانشگاه که کمتر از 15، 16 و یا 17 سال و بیشتر از بیست و چند سال ندارند. شور و حرارت نوجوانی آتش هوس آشنایی را بیشتر کرده است. در آمارها هم که سراغی میگیریم همان نوجوانان هستند که هرم سنی تمایل به ایجاد روابط مجازی را در بیشترین رده به خود اختصاص می دهند.
پدر و مادر نمی دانند و مدرسه و همه فضاهایی واقعی که راه را برای این ارتباط تنگ کرده اینجا هیچ حق اعمال نظری ندارند.
فضای مجازی هیچ محدودیتی ندارد.
گفتگو یا چت در فضای سایبری و یا به زبان عامیانه اینترنت به دلیل اینکه ریسک پذیر است و از طرفی دو کاربر چشم در چشم هم نیستند تا از حالتهای یکدیگر تاثیر بپذیرند لذت خاصی برای برخی دارد.
مکالمه هم زمان با دهها نفر با چند مشخصات جداگانه. هم می توان دختر بود هم پسر. سنین مختلف و قیافه های متفاوت. به دلیل عدم وجود منشور اخلاقی در این اتاقها حس اعتماد متقابل درسطح پایینی است ، اگرچه دختر و پسران نوجوان زیاد توجهی به آن نشان نمی دهند، اما ویژگی اصلی آنها این است که یک میل مخفیانه جنسی به سوی جنس معکوس در تمامی آنها موج می زند.
90 درصد به دنبال ارضای نیاز خود
اتاقهای گفتگوهای پژوهشی نیز وجود دارد اما قشر کمی از دانشجویان هستند که برای تحقیقات وارد اتاقهای گفتگو می شوند، خصوصا در ایران. استفاده از چت روم صرفا یک فضای سرگرمی و ریسک کردن قلمداد می شود، اگرچه این موضوع در دیگر کشورها نیز مشاهده می شود.
بر اساس برآوردی بیش از درصد دوستی های اینترنتی به ایجا رابطه منجر می شود، رابطه جنسی.
شرایط ازدواج محیا نیست، بیکاری در قشر جوان بیش از هر زمان دیگری است و ایجاد روابط آزاد دو جنس در جامعه منوط به شرایط دیگری است.
بر اساس پژوهش گروه حقوقی پایگاه اطلاع رسانی پلیس دکتر مصطفی اقلیما رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با استناد به پژوهشی علمی عنوان می کند: "طبق آخرین تحقیقات انجام شده درصد دخترهایی که به دوستی های اینترنتی روی می آورند در پی حداقل ارضای نیاز خود هستند. یعنی نیاز به صحبت کردن با جنس مخالف آنها را وادار به این می کند که خود را گول بزنند و به خود بقبولانند که شاید این فرد راست می گوید. شاید این فرد با دیگری فرق داشته باشد."
وی می افزاید:" براساس تحقیقات دفتر مددکاری ایران ، درصد پسران و مردانی که در پی ارتباطات اینترنتی هستند به رابطه های فیزیکی فکر می کنند. برعکس آنها، دختران در پی نیاز احساسی هستند. نیاز به سرگرمی و کاستن از فشارهای روحی حتی افراد متاهل را هم به سوی دوست یابی هایی اینترنتی کشانده و پس از مدتی همه آنها که نیازمند احساس اطمینان و امنیتند به صدای فراسوی خود جواب مثبت می دهند. علی رغم اینکه می دانند درصد بالایی از صحبت ها و قرارها واهی است . افراد بعد از مدتی به هم عادت می کنند و اطمینان شان به هم جلب می شوند."
این روانشناس می گوید:" نداشتن امنیت فکری و روحی ، ناامنی و عقده های حقارت شخصی و اجتماعی ، به قول و قرارهای اینترنتی و سوءاستفاده های ناشی از این روابط دامن می زنند. دراین میان عدم اجرای درست احکام و قوانین و ارایه تفسیرهای شخصی از قوانین و حرمت قایل نشدن برای حریم خصوصی اشخاص فاجعه یی به نام گفت وگوهای اینترنتی و سوءاستفاده های ناشی از آن را تشدید می کند."
دکتراقلیما ادامه می دهد:" محدودیت های اجتماعی ، برخوردهای نامناسب جامعه و اجرا نکردن درست قوانین و محرومیت های نامناسب تحمیل شده به افراد، مجموعه دلایلی هستند که به فاجعه و معضلات اینترنت و گفت وگوهای اینترنتی دامن زده اند.
هشدار از نوع پلیس
چندی پیش پلیس به روال همیشه هشدار داد تا پدران و مادران از چت کردت فرندانشان مطلع باشند و بر این اساس معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان تهران به مهر در خصوص پایان دلخراش دوستی های خیابانی و روابط اینترنتی به جوانان و والدین آنان هشدار داد.
سرهنگ مهدی یارندی گفت:" روابط اینترنتی نمی تواند روش مناسبی برای شناخت رفتار و بررسی خصوصیات فردی افراد باشد و همانند دوستی های خیابانی دوام و اصالت ندارد.
این نوع دوستی ها تنها باعث می شود که جوانها به ادامه چنین ارتباط هایی وابسته شوند و از یکدیگر شخصیتی مجازی که با واقعیت فاصله زیادی دارد، بسازند. صرف اینکه یک فرد بتواند به خوبی و زیبایی سخن بگوید دلیل مناسبی برای آن نیست که او بتواند همسر خوبی نیز در زندگی باشد."
وی تاکید کرد:" خانواده ها باید همواره به این نکته توجه داشته باشند که فرزندان به ویژه دختران نیاز به حمایت عاطفی داشته و این حمایت باید در چارچوب خانواده تامین شود و در غیر این صورت دختران به محیط خارج از خانه پناه برده و نیازهای عاطفی خود را تامین می کنند که این شروع زمینه انحراف در جوانان خواهد بود."
اما بر اساس پژوهش سایت پلیس علیرضا آذربایجانی ، حقوقدان و وکیل دادگستری در تشریح بروز معضلات اجتماعی ناشی از بعضی ارتباطات اینترنتی در کنار محاسن شان می گوید:" معضلات و درگیری های ناشی از نوع ارتباطات بیرونی و ایجاد ممانعت از سوی مراجع رسمی سبب شده که زمینه های تمایل به ارتباطات اینترنتی سیر صعودی طی کند"
این حقوقدان معتقد است :" قول و قرارهای صوری و ارایه شخصیت های دروغین از طریق ارتباطات اینترنتی در بسیاری از موارد به دوستی و رابطه های نامشروع منتهی شده و حتی در بسیاری از موارد زمینه اختلافات اساسی بین زوج ها را ایجاد کرده است . پرونده های بسیاری در محاکم دادگستری وجود دارد که به نوعی زمینه درگیری میان زوجین از چنین رابطه هایی بروز کرده است."

منبع خبر : شفاف - https://shafaf.ir/fa/pages/?cid=14104منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات