آکاایران:  

 قربانیانی که روزانه 2000 ماوس می سازندبه گزارش آکاایران: گرمای داخل کارخانه غیرقابل تحمل است چرا که روسا تنها زمانی دستگاههای خنک کننده و تهویه را روشن می کنند که کسی بخواهد برای بازدید بیاید...


گزارش یک سازمان آمریکایی نشان می دهد که مایکروسافت برای تولید محصولات سخت افزاری خود از نوجوانان چینی همانند برده بهره کشی می کند.
"ما همانند زندانی هستیم. ما زندگی نداریم و فقط کار می کنیم." این جملات در آغاز گزارشی آمده است که کمیته ملی کار (NLC) آمریکا به تازگی از وضعیت کارگرانی که برای شرکتهای بزرگ فناوری چون مایکروسافت کار می کنند منتشر شده است. NLC یک سازمان عام المنفعه دفاع از حقوق کارگران است.
این گزارش در پی انتشار تعدادی عکس بر روی سکوی اشتراک گذاری عکس یاهو (فلیکر) از جزئیات وضعیت کار در تاسیسات KYE در گوانگ دانگ چین انجام شد. این عکسها به صورت مخفیانه گرفته شده اند چرا که مسئولان این کارخانه چینی به هیچ وجه اجازه عکسبرداری از شرایط داخلی این کارخانه را نمی دهند. این شرایط غیرانسانی در گزارش NLC تشریح شده است.

قربانیانی که روزانه 2000 ماوس می سازند

آکاایران: قربانیانی که روزانه 2000 ماوس می سازند


در کارخانه KYE هر روز (حتی روز تعطیل) تعداد بسیار زیادی از تولیدات انفورماتیکی پر استفاده در دنیای فناوری امروز از ماوس تا وب کم و سخت افزارهای کنسول بازی ایکس باکس مونتاژ می شوند.
در حاضر تعداد بسیار زیادی از شرکتهای خارجی در راس این تولیدات چینی قرار دارند و در راس تمام این شرکتها، غول فناوری دنیا ایستاده است. در حقیقت مایکروسافت با در اختیار داشتن 30 درصد از مجموع این تولیدات بزرگترین شرکت خارجی است که در توسعه این برده داری معاصر نقش دارد و پس از آن شرکتهای "اچ. پی"، سامسونگ، ایسر و "لاجی تک" قرار دارند.
محصولاتی که این شرکتهای بزرگ به عنوان سند افتخارات خود در بازارهای دنیا عرضه می کنند در حقیقت حاصل دسترنج نوجوانان و جوانان چینی بین سنین 14 تا 25 سال است.
ساعت کار این جوانان جنایت آمیز و از 07:45 صبح تا حدود 11 شب است و حقوق آنها تنها 65 سنت در هر ساعت است که با کسر هزینه ناهار به 52 سنت کاهش می یابد.


گروهی متشکل از 20 تا 30 کارگر نوجوان باید در حدود 12 ساعت 2 هزار ماوس مایکروسافت را بسازند.
گرمای داخل کارخانه غیرقابل تحمل است چرا که روسا تنها زمانی دستگاههای خنک کننده و تهویه را روشن می کنند که کسی بخواهد برای بازدید بیاید.
برپایه این گزارش، به دلیل فشردگی کار امکان رفتن به دستشویی وجود ندارد و حدود هزار کارگر جوان در فضایی به وسعت هزار متر مربع در کنار می نشینند و محصولات غول فناوری را تولید می کنند.


پس از انتشار گزارش NLC، سخنگوی غول مایکروسافت اظهار داشت: "ما در حال بررسی گزارش NLC هستیم و یک درخواست رسمی برای بررسی وضعیت کارگران چینی تنظیم کرده ایم. ما در برخورد با این مشکل بسیار جدی هستیم و تصمیمات درستی در حل آن اتخاذ می کنیم."
خانه ردموند تاکید کرده است که به معاهدات و پیمانهای حقوق کارگری پایبند است و براساس آن ساعت کار حداکثر 12 ساعت در روز است.

منبع خبر : عصر ایران - https://www.asriran.com/fa/print/109137منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات