loading...
آکاایران:  

 اطلاعیه پلیس فتا:تلاش برای ساماندهی کافی نت هابه گزارش آکاایران: معاونت اجتماعی پلیس فتای ناجا در اطلاعیه ای، ۲۰ دستورالعمل درمورد افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران صادر و اعلام کرد که مدیران دفا تر خدمات اینترنت (کافی نت ها) موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند...


معاونت اجتماعی پلیس فتای ناجا در اطلاعیه ای، ۲۰ دستورالعمل درمورد افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران صادر و اعلام کرد که مدیران دفا تر خدمات اینترنت (کافی نت ها) موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند وگرنه اقدامات لازم انتظامی و معرفی متخلفان به مراجع قضایی صورت خواهد گرفت.

اطلاعیه پلیس فتا:تلاش برای ساماندهی کافی نت ها

آکاایران: اطلاعیه پلیس فتا:تلاش برای ساماندهی کافی نت ها


کلیه مراکز و صنوفی که مجوز ارائه خدمات دسترسی ندارند (مثل دفاترفنی، بازی سرا ها و غیره)، مجاز به ارائه خدمات اینترنت نیستند و در صورت مشاهده این گونه از مراکز و اصناف که به صورت غیرمجاز نسبت به ارائه خدمات دسترسی اقدام می کنند، برخورد انتظامی و قضایی با آنان صورت خواهد گرفت. به گزارش «تابناک»، ساماندهی دفا تر، کاهش مخاطرات و آسیب ها و حمایت از فعالیت قانونی مدیران و صاحبان کسب و کار این دفا تر، نکات ذیل را برای آگاهی و اجرای سریع از سوی مدیران دفا تر، اعلام می کند.
دفا تر خدمات اینترنت موظفند نکات ذیل را منطبق با آیین نامه دفا تر خدمات اینترنت (کافی نت)، ابلاغیه ها و بخشنامه های اتحادیه صنف رایانه، داده ورزی و ماشین های اداری را رعایت کنند:
۱- دفا تر خدمات اینترنت (کافی نت) موظفند مدرک مجوز خود را در محل مناسب و در معرض دید مشتریان قرار دهند و همچنین محل این دفا تر در معرض دید و نظارت عمومی بوده و کلیه ضوابط اماکن عمومی را رعایت کنند.
تامین پهنای باند از ارائه دهندگان غیرمجاز از طریق ماهواره ممنوع است
۲- دفا تر خدمات اینترنت (کافی نت) موظفند پهنای باند مورد نیاز خود را الزاماً از طریق شرکت های دارای پروانه ارائه کنندگان خدمات اینترنتی (ISP) تامین کنند. بنابراین تامین پهنای باند از ارائه دهندگان غیر مجاز از طریق ماهواره مطابق قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، اکیدا ممنوع است.
۳- مدیران دفا تر و دارندگان مجوز فعالیت این گونه از دفا تر ملزم به رعایت مفاد شرایط عمومی، موضوع مادهٔ سه آیین نامه دفا تر خدمات اینترنت هستند.
۴- مدیران دفا تر خدمات اینترنت موظفند مدارک لازم در مورد تامین پهنای باند و رعایت شرایط عمومی را حسب مورد در اختیار بازرسان پلیس فتا قرار دهند.
ارائه هرگونه خدمات غیرحضوری، ممنوع است
۵- ارائه هرگونه خدمات غیرحضوری از طریق دفا تر خدمات اینترنت ممنوع است.
۶- ارائهٔ هرگونه خدمات، غیر از ارائه خدمات اینترنت به صورت حضوری، (مثل فروش نرم افزار، تایپ و پرینت، راه اندازی سیستم های بازی رایانه ای و...) ممنوع است.
۷- صاحبان مجوز دفا تر خدمات اینترنت موظفند برای تصدی مسئولیت اجرایی از افرادی استفاده کنند که حائز شرایط متعهد و مجرب، حسن شهرت و عدم دارا بودن سوء سابقه کیفری و قضایی و متاهل با حداقل ۲۵ سال سن باشند.
کافی نت ها، اطلاعات هویتی کاربران را ثبت کنند
۸- دفا تر خدمات اینترنت موظفند که اطلاعات هویتی کاربران را با دریافت مدارک شناسایی معتبر (ترجیحا «کارت ملی») ثبت کنند و از ارائه خدمات به مراجعه کنندگانی که مدارک شناسایی ارائه نمی کنند خودداری کنند.
۹- اطلاعات هویتی که باید مورد ثبت دقیق قرار گیرند عبارتند از: نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، کدپستی و شماره تلفن تماس است.
۱۰- دفا تر خدمات اینترنت موظفند علاوه بر اطلاعات هویتی کاربران، سایر اطلاعات کاربری شامل روز و ساعت استفاده، IP اختصاص یافته و فایل لاگ وب سایت ها و صفحات رویت شده را ثبت و حداقل تا شش ماه نگهداری کنند.
۱۱- صورت حساب چاپی زمان و هزینه استفاده باید به کاربران تحویل داده شود.
۱۲- استفاده و در اختیار گذاشتن هر گونه ابزار دسترسی به سایت های فیلترشده، مثل انواع فیلترشکن های قابل نصب بر روی رایانه یا معرفی سایت های فیلترشکن و خدمات گیرندگان یا استفاده از هرگونهVPN بر روی سیستم های رایانه ای دفا تر خدمات اینترنت ممنوع است.
۱۳- مدیران دفا تر خدمات دسترسی موظفند شرایطی را فراهم کنند که اطلاعات کاربر قبلی (شامل سایت ها، صفحات دیده شده، فعالیت ها، ID ها، آدرس های ایمیل و...) به محض قطع استفاده کاربر، از بین رفته و برای کاربران بعدی که از آن رایانه استفاده می کنند، قابل بازیابی نباشد.
۱۴- رایانه های استفاده شده در مراکز خدمات اینترنت (کافی نت) باید الزاما در حالت کاربر محدود (LIMITE I USER) در اختیار کاربران قرار گرافته و درگاه های ورودی سیستم رایانه ای شامل درگاه های USB، کارت خوان ها و سایر درگاه هایی که امکان اتصال حافظه های جانبی به آن ها وجود دارد، به صورت نرم افزاری مسدود شود.
۱۵- در صورت نیاز کاربر به استفاده یا ارسال فایل رایانه ای باید انتقال از طریق متصدی اجرایی دفتر خدمات اینترنت و از طریق شبکه داخلی دفتر بر روی سیستم رایانه ای کاربر و پس از اطمینان از سلامت و عدم آلودگی فایل رایانه ای به بدافزار ها، تروجان ها و ویروس ها صورت بگیرد.
۱۶- مدیران دفا تر خدمات اینترنت موظفند هر روز در پایان ساعت کاری کافی نت نسبت به وارسی سیستم های رایانه های برای عدم نصب نرم افزارهای KEY LOGGER، آلودگی به ویروس ها و بدافزار ها و امحاء اطلاعات باقی مانده کاربران اقدام کنند.
نصب دوربین مدار بسته الزامی شد
۱۷- نصب دوربین مدار بسته داخلی با قابلیت ضبط تمام وقت، نگهداری تصاویر و امکان بازبینی تا ۶ ماه الزامی است.
۱۸- مدیران دفا تر خدمات اینترنت باید نسبت به برقراری امکان فنی ارسال پیام بر روی سیستم های رایانه ای دفتر در مورد اعلام زمان استفاده و هشدارهای کاربری اقدام کنند.
۱۹- مدیران دفا تر خدمات اینترنت موظفند به نحو مقتضی نسبت به نصب و نمایش مفاد قانون جرایم رایانه ای و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در دید کاربران اقدام کنند.
۲۰- مدیران و متصدیان اجرایی دفا تر موظفند از استفاده بیش از یک نفر از هر دستگاه رایانه ای متصل به اینترنت جزء در مواردی که کاربر ناآشنا قصد استفاده از خدمات عمومی را داشته باشد و از یکی از نزدیکان و آشنایان خود برای کمک و تسهیل امور خود استفاده می کند، جلوگیری کنند.

منبع خبر : تابناک - http://www.tabnak.ir/fa/print/216473منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات