loading...
آکاایران:  

 نکاتی که باید برای خرید دوربین دیجتال بدانیدبه گزارش آکاایران: نکاتی که باید برای خرید دوربین دیجتال بدانید...


دوربین های دیجیتال در دنیای امروز شرایطی را فراهم آورده اند که شما با هزینه ای اندک می توانید بهترین امکانات و شرایط برای عکاسی خاطره انگیز را داشته باشید.

خرید دوربین

آکاایران: نکاتی که باید برای خرید دوربین دیجتال بدانید


شاید تنها موضوعی که ممکن است در بدو عضویت شما در این گروه بزرگ برایتان قدری دردسرساز شود، موضوع خرید یک دوربین مناسب است. اولین قدم برای ورود به دنیای عکاسی دیجیتال، خرید یک دوربین مناسب است. بیش از 10 شرکت معروف و بنام مانند کانن، نیکون، سونی، الیمپوس، فوجی و… در زمینه طراحی و ساخت دوربین های عکاسی فعالیت دارند و تقریبا همه این شرکت ها دوربین هایی در مدل های مختلف را به بازارهای تجاری در سراسر دنیا عرضه کرده اند که همه آنها قابلیت پاسخگویی به نیازهای یک کاربر خانگی را دارد و دوربین هایی با قابلیت ها و امکانات بیشتر نیز وجود دارد که امکان عکاسی نیمه حرفه ای را برای علاقه مندان فراهم می کند.
یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هنگام خرید دوربین عکاسی باید مورد توجه قرار دهید، ابعاد و وزن دوربین است. بهتر است دوربینی سبک و کوچک برای خود انتخاب کنید که هیچ محدودیتی برایتان ایجاد نکند.
کیفیت عکس ها را با مگاپیکسل نسنجید
اگرچه دوربین های دیجیتال در مقایسه با دوربین های آنالوگ قیمت بیشتری دارد، اما باید توجه داشت با خرید یک دوربین دیجیتال دیگر ملزم به پرداخت هزینه ظهور و چاپ عکس نیستید، بلکه می توانید مجموعه ای از عکس ها را در قالب یک فایل کامپیوتری ذخیره کنید. با صرف هزینه ای در حدود 200 تا 400 هزار تومان می توانید یک دوربین مناسب بخرید که پاسخگوی نیازهای یک کاربر خانگی باشد.
دوربین هایی که قیمت بالاتری دارد، دوربین های نیمه حرفه ای است که از نظر کیفیت تفاوت چندانی با دوربین های ارزان قیمت ندارد و تنها تفاوت آنها با هم قابلیت های جزئی است؛ قابلیت هایی که ممکن است برای یک کاربر معمولی استفاده چندانی نداشته باشد. یکی از باورهای غلط در میان افراد این است که Resolution یا قدرت تفکیک پذیری اجزای تصویر یا به عبارتی، بزرگنمایی را به عنوان معیاری برای سنجش کیفیت عکس های ثبت شده در نظر می گیرند، اما در حقیقت هرچه مگاپیکسل یک دوربین یا میزان تفکیک پذیری آن بیشتر باشد، به این معنی است که با این دوربین می توان عکس بزرگ تری ثبت کرد.
بسیاری از دوربین ها به رغم این که مگاپیکسل کمتری دارند، تصاویری باکیفیت تر می گیرند. این توانایی عدسی دوربین عکاسی است که کیفیت تصویر را تعیین می کند نه قدرت بزرگنمایی آن.
بهتر است میزان تفکیک پذیری دوربین های خانگی در حدود 5 مگاپیکسل باشد. اگر عکس هایی را که می گیرید، در حافظه کامپیوتر یا DVD نگهداری می کنید، یک دوربین 3 مگاپیکسلی هم برای شما مناسب است.
عکس هایی که با زوم (بزرگنمایی) دیجیتالی گرفته می شود، معمولا کیفیت مناسبی ندارد. چراکه بزرگنمایی واقعی یک دوربین فقط وقتی اتفاق می افتد که ابزار نوری یا اپتیکی مانند لنز دوربین این کار را انجام دهد. بزرگنمایی (زوم) دیجیتال مانند بزرگ کردن تصویر در نرم افزارهای گرافیکی عمل می کند که تنها می تواند بخشی از تصویر را با نادیده گرفتن افت کیفیت، بزرگ کند.
زوم نوری همان قدرت بزرگنمایی عدسی دوربین است که قدرت واقعی نزدیک بینی را تعیین می کند و موجب بهبود کیفیت تصویر از نمای نزدیک می شود. بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که دارای لنز مخصوص بزرگنمایی باشد. این دوربین ها امکان عکاسی در زوایای باز و بسته را فراهم می کند و به کمک آن می توانید در فضاهای کوچک و بسته نیز براحتی عکاسی کنید یا حتی از فاصله دور از کودکانی که اغلب بسختی می توان آنها را جلوی دوربین نشاند، عکس بگیرید.
معمولا دوربین های ارزان قیمت فاقد لنز بزرگنمایی هستند و به همین علت کیفیت تصاویر ثبت شده با این دوربین ها از سوژه های دور در مقایسه با رقبایی که لنز خوبی دارند، پایین تر است.
ظرفیت حافظه یک دوربین دیجیتال نیز در انتخاب شما تاثیر چندانی ندارد، چراکه می توانید در صورت نیاز به حافظه بیشتر، کارت هایی با حافظه بیشتر را جایگزین کارت حافظه اولیه این دوربین ها کنید.
اگرچه دوربین های عکاسی با قابلیت ثبت تصاویر ویدئویی، معمولا به همان خوبی که عکس می گیرد، فیلم ضبط نمی کند، اما داشتن این قابلیت به شما کمک می کند در مواردی که به دوربین فیلمبرداری دسترسی ندارید، بتوانید از این دوربین برای ثبت فیلم از یک صحنه مورد نظرتان استفاده کنید.
فراموش نکنید یک دوربین عکاسی برای فیلمبرداری ساخته نشده است. بنابراین باید آن را به عنوان یک قابلیت در نظر گرفت، همان طور که دوربین های فیلمبرداری که عکس می گیرد نیز هیچ گاه جایگزین مناسبی برای یک دوربین عکاسی دیجیتال نخواهد بود.
ویژگی هایی نه چندان مهم
ویژگی هایی مانند حالت های مختلف عکاسی، White balance و I.S.O از جمله پارامترهایی است که معمولا در انواع مختلف دوربین های دیجیتال مشابه است. بنابراین لازم نیست هنگام خرید خیلی به این موارد دقت شود. I.S.O میزان حساسیت به نور را تنظیم می کند. در دوربین های دیجیتال می توان با تغییر I.S.O حساسیت به نور افزایش یا کاهش می یابد. اگر در محیط هایی که نور کمی دارد، عکاسی می کنید می توانید با استفاده از این قابلیت، عکس هایی زیبا ثبت کنید. هرچه دامنه حساسیت دوربین به نور بیشتر باشد، عکاسی در محیط های کم نور به مراتب راحت تر است.
اگر عکاس مبتدی هستید، دوربینی برای شما مناسب است که کار کردن با آن ساده تر باشد. از این رو دوربین هایی با قابلیت تنظیم و فلاش خودکار از محبوبیت بیشتری در بازار مصرف برخوردار است. برخی دوربین ها با توجه به مدل های از پیش تعریف شده مانند پرتره، عکاسی در شب، منظره، ورزشی و… امکان گرفتن عکس های بهتری را برای کاربران غیرحرفه ای فراهم می کند.
این دوربین به طور خودکار برای عکسبرداری در شرایط انتخابی شما تنظیم و آماده می شود و نیازی به تنظیم دستی ندارد. تراز سفید یا White Balance نیز از ویژگی های منحصر به فرد نسل جدید دوربین ها یا دوربین های دیجیتال است. در دوربین های آنالوگ این ویژگی هنگام ساخت فیلم عکاسی لحاظ می شود. این ویژگی شرایط عکاسی از نظر نور موجود در محیط را تعیین می کند. بر حسب این که در سایه یا در معرض تابش نور لامپ های معمولی عکس می گیرید، تراز سفیدی دوربین متفاوت خواهد بود.
دوربین هایی که امکان تنظیم دستی تراز سفید در آنها وجود دارد، بهتر است. در اغلب دوربین های دیجیتال در حالت های مختلف تراز سفیدی در قالب محیط های نوری متفاوت از هوای آفتابی و ابری تا نور مهتابی و لامپ معمولی به صورت پیشفرض ذخیره می شود. داشتن قابلیت لرزه گیر نیز به شما کمک می کند تا مواقعی که می خواهید با زوم بالا از یک صحنه عکس بگیرید، از تار شدن عکس به علت لرزش دست جلوگیری کند و تصویری با کیفیت بالا از منظره موردنظرتان به ثبت برسد.
باتری یعنی همه چیز
برخلاف آنچه تصور می شود، نوع باتری دوربین دیجیتال نیز در عکاسی اهمیت دارد. در واقع باتری از بخش های مهم و اصلی برای استفاده از دوربین عکاسی است که شاید در وهله اول اهمیت آن چندان مورد توجه قرار نگیرد، اما درست در همان لحظه ای که می خواهید، از یک صحنه به یادماندنی تصویری ثبت کنید و ناگهان پیغامی مبنی بر تمام شدن شارژ باتری دوربین اعلام می شود، به اهمیت آن پی خواهید برد.
باتری هایی که ظرفیت بالاتر یا عمر مفید بیشتری دارد یا باتری های قابل شارژ، برای دوربین های دیجیتال مناسب تر است. علاوه بر این، ویژگی های دیگری مانند قابلیت تشخیص چهره، تشخیص لبخند، کاهش قرمزی چشم و… نیز وجود دارد که اگرچه می تواند در ثبت تصاویر ایده آل نقش مهمی داشته باشد، اما توجه به آنها هنگام خرید یک دوربین عکاسی به اندازه دیگر قابلیت هایی که به آنها اشاره شد، اهمیت چندانی ندارد.

منبع خبر : عصر ایران - http://www.asriran.com/fa/print/220543منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات