آکاایران:  

 گوگل باید وارد مذاکره با ایران شودبه گزارش آکاایران: علی حکیم جوادی امروز شنبه درنشست خبری سازمان فناوری اطلاعات که به مناسبت سالروز تاسیس این سازمان برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر دلایل قطع سرویسهای گوگل تاکید کرد...


معاون وزیر ارتباطات در واکنش به قطع دسترسی سرویس جی میل کاربران ایرانی و اظهاراتی که از وجود مشکل فنی در ارائه این سرویس حکایت دارد، گفت: وزارت ارتباطات هیچ گونه مشکل فنی در سرویس دادن به کاربرن ندارد.

گوگل باید وارد مذاکره با ایران شود

آکاایران: گوگل باید وارد مذاکره با ایران شود


به گزارش مهر، علی حکیم جوادی امروز شنبه درنشست خبری سازمان فناوری اطلاعات که به مناسبت سالروز تاسیس این سازمان برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر دلایل قطع سرویسهای گوگل تاکید کرد: قطع بودن گوگل ربطی به وزارت ارتباطات ندارد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: فناوری اطلاعات حوزه ای است که با مباحث بسیاری درکشور درگیر بوده و موضوعات فرهنگی و سیاسی کشور نیز آن را تحت الشعاع قرار می دهد. بر این اساس وظیفه وزارت ارتباطات ایجاد زیرساختهای لازم و ارائه سرویس های مناسب به کاربران است اما باید توجه داشت بخشی از مسائل به سیاستگذاری های لایه های دیگر و بر اساس مستندات قانونی مرتبط می شود که این باعث می شود گاهی مواردی اتفاق بیافتد که همه آن را از چشم وزارت ارتباطات ببینند.
حکیم جوادی در پاسخ به چرایی عدم اطلاع رسانی در زمینه قطع سرویس گوگل و زمینه سازی برای ارائه سرویس های مشابه به کاربران تاکید کرد: از منظر کاربر حق با شماست اما باید توجه داشت که بسیاری از کشورها حتی درحوزه دولت الکترونیک دسترسی کاربران خود را به پست های الکترونیک خارجی مسدود می کنند و به نوعی به دلیل دغدغه های حاکمیتی اجازه استفاده از سرویس های ایمیل خارجی را نمی دهند اگرچه ممکن است جی میل تمامی قابلیت های یک سرویس دهنده را داشته باشد اما امروز ما باید بتوانیم تمهیدات لازم را بیاندیشیم که نیازهای کاربران در داخل کشور از طریق ایمیل داخلی برآورده شود.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه درهیچ جای دنیا اجازه نمی دهند که اطلاعات از طریق ایمیلی مانند جی میل منتقل شود، گفت: بررسی ها نشان می دهد که اکثر کشورها اجازه ورود به پست الکترونیک را به کاربران بدون احراز هویت نمی دهند و این موضوع خاص کشور ما نیست.
ایمیل های جدید در راه اند
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه به لحاظ امنیتی و فنی باید به دنبال جایگزین های مناسب برای جی میل و یاهو درکشور باشیم، گفت: به زودی ایمیل های جدیدتری خواهیم داشت و پروانه هایی را برای ارائه دهندگان و فراهم کنندگان خدمات پست الکترنیک و موتور جستجو صادر خواهیم کرد که در این راستا از حداکثر ظرفیت ها و توان تولیدات داخلی و بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.
ایمیل بومی برای دانشگاهها و مدارس
حکیم جوادی از ارائه سرویس ایمیل بومی به دانشگاه ها و مدارس خبر داد و گفت: بر این اساس ایمیل های داخلی در اختیار دانش آموزان، معلمان و دانشگاهیان قرار خواهد گرفت.
گوگل باید وارد مذاکره با ایران شود
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه گوگل باید وارد مذاکره با ایران شود و بسیاری از مسائل را رعایت کند، تصریح کرد: ما بارها برای مذاکره با گوگل اقدام کرده ایم تا این شرکت بتواند دغدغه های موجود را دراین زمینه حل کند اما نوع برخورد گوگل با ایران بسیار متفاوت است.
وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات فنی موجود که باعث قطع سرویس جی میل شده است تاکید کرد: مشکلی در وزارت ارتباطات برای سرویس دادن در این زمینه وجود ندارد و مذاکراتی صورت گرفته که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.
موضوع جی میل را بزرگ نکنید
وی اضافه کرتد: توصیه می کنیم که موضوع را بیش از اندازه بزرگ نکنید و با ارائه این سوال که اگر مسدود شدن جی میل از طرف شرکت گوگل و مانند مابقی تحریم ها اتفاق می افتاد آن وقت کاربران ایرانی همین عکس العمل را نشان می دادند، گفت: نباید زمانی که یک اتفاق در یک مورد خاص می افتد همه چیز را تحت الاشعاع قرار دهیم.
معاون وزیر ارتباطات در زمینه آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات نیز گفت:هم اکنون بیش از 47 هزار بخش از دستگاه های اجرایی به این شبکه متصل شده اند و پیش بینی می شود فاز نخست پیاده سازی این شبکه تا پایان امسال اجرایی شود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا پایان مهرماه فاز نخست شبکه ملی سلامت با اتصال بیش از 10 هزار نقطه به شبکه ملی اطلاعات عملیاتی می شود، گفت: در همین حال فاز نخست شبکه ملی مدارس که اتصال 44 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات را ممکن می کند و نیز فاز نخست شبکه آموزش مالیاتی در راستای اتصال به شبکه ملی اطلاعات به بهره برداری می رسد.
وی مرحله بعدی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات را پیاده سازی دیتا سنتر استانی و دیتا سنتر ملی در حوزه دستگاه های اجرایی برشمرد و گفت: تا پایان امسال به اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه ها و پیاده سازی خدمات دولت الکترونیک را اجرایی می کنیم.
پیاده سازی اینترنت ملی برای 15 درصد کاربران خانگی تا پایان سال
این مقام مسئول در وزارت ارتباطات از پیاده سازی شبکه ملی اینترنت برای 15 درصد کاربران خانگی تا پایان امسال خبر داد و گفت: به لحاظ اجرایی مشکلاتی در پیاده سازی شبکه ملی برای کاربران خانگی وجود ندارد و پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 درصد کاربران خانگی بتوانند از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند.

منبع خبر : تابناک - http://www.tabnak.ir/fa/print/275511منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات