آکاایران:  

 آینده دنیای دیجیتال با آر.اف.آی.دیبه گزارش آکاایران: آر.اف.آی.دی (Radio Frequency Identification) سامانهٔ شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل دیتا به وسیلهٔ برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، شی، کارت و... متّصل شده و یک بازخوان (Reader) است...


آر.اف.آی.دی (Radio Frequency Identification) سامانهٔ شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل دیتا به وسیلهٔ برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، شی، کارت و... متّصل شده و یک بازخوان (Reader) است.
تصوّر کنید که وارد یک فروشگاه زنجیره ای شده اید و اقلام مورد نیاز خود را داخل چرخ دستی قرار داده اید. صندوق دار با استفاده از بار کد باید تک تک اقلام داخل سبد را برداشته و اطلاعات آن را توسط بارکد خوان (Barcode Reader) یکی یکی به داخل رایانه وارد کند تا فاکتور اقلام انتخابی شما صادر گردد. بسیاری از اوقات بدلیل آنکه تعداد کالاهای خریداری شده بسیار زیاد می باشند؛ صفهای طولانی ای در فروشگاه های زنجیره ای تشکیل می شود. گاهی اوقات نیز مخدوش شدن علائم بار کد، از خواندن اطلاعات جلوگیری می کند، که این خود موجب مشکلات بیشتری می شود. با این فناوری جدید یعنی RFID شما سبد کالای خود را برمی دارید و بدون اینکه مجبور به ایستادن در صفهای طولانی شوید و یا حتی بدون اینکه مجبور باشید اقلام خریداری شده را به صندوقدار یا نگهبان نشان دهید، از در خارج می شوید. چرا؟ چون شناسه روی کالا دیگر بارکد نیست بلکه از نوع RFID می باشد و خودش با فرستان علائم رادیویی کلیه اطلاعات جاری خود از قبیل تعداد، قیمت، وزن، ... را به کامپیوترهای موجود در درهای خروجی مخابره می کند.
این شناسه ها دارای دو بخش تراشه و آنتن هستند و دارای عملکرد بسیار ساده ای می باشند؛ تراشه اطلاعات را از طریق آنتن منتشر می کند و حسگرهایی که در اطراف قرار دارند، این اطلاعات را دریافت می کنند. از جمله مهمترین محاسن این کاربرد‏‏‎ کاهش سرقت یا دزدی و محاسبه سریعتر تعداد کالاهای موجود در انبار بدون نیاز و کمک به نیروهای انسانی است. شناسه ها (Tag) وسیله شناسایی متصل شده به کالایی است که ما می خواهیم آن را رد یابی کنیم وبازخوان ها (Reader)ها وسایلی هستند که حضور شناسه ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی می کنند. با توجه به اینکه این سیستم ها بر مبنای تغییرات امواج مغناطیسی و یا فرکانس های رادیویی کار می کنند، جهت تقویت سیگنال های موجود در محیط گاهی اوقات از آنتن (تقویت کننده سیگنال) نیز استفاده می شود. بطور کلی فن آوری RFID از تجهیزاتی مانند: شناسه یا Tag، بازخوان بر چسب یا Reader، آنتن و نرم افزار مدیریت اطلاعات خود استفاده می کند.
از سولوشن جدید NXP برای اینترفیس دوبل روی آر.اف.آی.دی تا عرضه کتاب بین اجتماعات به صورت رایگان، این فناوری هر روزه به سوی جلو می رود. بررسی آر.اف.آی.دی و اینکه چه بوده و چه خواهد شد را می توانید در این اینفوگرافیک ببینید.

آینده دنیای دیجیتال با آر.اف.آی.دی

آکاایران: آینده دنیای دیجیتال با آر.اف.آی.دی


منبع خبر : خبرآنلاین - https://www.khabaronline.ir/detail/257464/ict/internetمنبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات