آکاایران:  

 در صورت هک شدن حساب جی میل، چه اقداماتی ضروری است؟به گزارش آکاایران: یکی از بدترین مصایبی که ممکن است در فضای آنلاین برای هرکاربری رخ دهد، هک شدن حساب کاری بری ایمیل وی است.


یکی از بدترین مصایبی که ممکن است در فضای آنلاین برای هرکاربری رخ دهد، هک شدن حساب کاری بری ایمیل وی است. صرف نظر از اطلاعاتی که از این طریق به سرقت میرود، موضوع در خصوص برنامه ها و وب سایتهایی است که با نام کاربری ایمیل خود در آنها فعالیت میکنید. این یعنی خسارتی چندین برابری. اما اگر حساب ای میل هک شد، چه اقداماتی میتوان انجام داد؟

به گزارش تابناک، بدون شک هک شدن حساب کاربری ایم یل برای کاربران گوگل و به شکل کلی برای همه کاربران یک خسارت جدی است. کمترین خسران آن عبارتست از به سرقت رفتن بخش مهمی از اطلاعات کاربر و مهمترین خطر آن به سرقت رفتن هویت شما و به خطر افتادن وجهه و شخصیت شما است. کافی است تصور کنید که هکر، اقدام به فرستادن ایمیل های نا مناسب به دوستان شما کند!

هک شدن جیمیل

در صورت هک شدن حساب جی میل | چه اقداماتی ضروری است؟

آکاایران: در صورت هک شدن حساب جی میل، چه اقداماتی ضروری است؟


هرچند کاربران باید بسیار در این خصوص هشیار باشند و همچنین هرچند اکنون نرم افزارهای امنیتی بیش از همیشه در راه صیانت از اطلاعات کاربران فعال هستند، این امر موردی است که احتمال وقوع برای هیچ کاربری صفر نیست. در نتیجه اگر حساب کاربری ای میل شما هک شد، چه اقداماتی میتوان برای بازیابی آن صورت داد؟

در این گزارش به شکل موردی هک شدن حساب جی میل و اقدامات لازم در خصوص آن را توضیح میدهیم اما کلیت مطالب و اقدامات در خصوص هر حساب کاربری دیگری نیز صادق است:
در صورت هک شدن حساب جی میل، چه اقداماتی ضروری است؟
را ه های بسیاری برای فهمیدن این امر که حساب جی میل هک شده است وجود دارد. از اینکه گوگل اقدام به فرستادن ایمیلی مبنی بر فعالیت های مشکوک بر روی حساب کاربری شما کند، یا به شکل ساده خود به طریقی متوجه فعالیتهای غیر معمول حساب کاربری خود شوید.

همچنین راه های متفاوتی برای استفاده یک هکر از حساب کاربری شما وجود دارد. برخی به سادگی بدون جلب توجه اقدام به سرقت اطلاعات شما و استفاده از حساب کاربری شما میکنند، و برخی در بدترین سناریو اقدام به تغییر گذرواژه و سرقت هویت کاربران میکنند. در هر صورت اگر متوجه هک شدن حساب کاربری خود شدید اقدامات زیر ضروری است.

در صورتی که رمز حساب کاربری توسط هکر تغییر یافته
در بسیاری از موارد هکرها بدون تغییر رمز حساب کاربری و برای جلوگیری از جلب توجه کاربر، بی سر و صدا به کار خود ادامه میدهند. اما در موارد نادری نیز هکر اقدام به تغییر گذرواژه و همچنین سایر اطلاعات برای بازیابی آن از جمله ایمیل دوم و شماره تلفن میکند.

در این گونه مواقع بازیابی رمز عبور بسیار مشکل است زیرا گوگل از شما درخواست تاریخ دقیق ایجاد حساب کاربری را میکند که به خاطر سپردن آن تقریبا غیر ممکن است مگر اینکه از ایمیل اولی که گوگل برای حساب شما ارسال کرده است و حاوی اطلاعات حساب کاربری است نسخه پشتیبان داشته باشید.

در ساده ترین حالت هکر اقدام به تغییر گذرواژه به تنهایی کرد است. در این حالت کافی است که به لینک زیر مراجعه کنید و گزینه I don’t know my password را انتخاب کنید. گوگل از شما درخواست ورود ایمیل دوم را میکند و اگر این آدرس صحیح باشد، گذرواژه جدید را به آدرس ایمیل دوم شما ارسال میکند:
https://www.google.com/accounts/recovery/?&hl=en&rd=1


اما اگر بعد از چندین بار آزمایش برای دریافت اطلاعات بر روی حساب کاربری دوم خود، ایمیلی دریافت نکردید میتوانید مطمئن شوید که هکر اقدام به پاک کردن یا تغییر حساب کاربری دوم کرده است.

در این گونه مواقع میتوان به Google Help Center مراجعه کرد و گوگل را در جریان قضیه قرار داد. در اینگونه مواقع گوگل از شما درخواست ورود اطلاعاتی را میکند و در صورت صحیح بودن آنها اطلاعات حساب کاربری را در اختیار شما قرار میدهد. برای ورد به این مرحله بعد از مراجعه به لینک بالا گزینه I have other problems signing in را انتخاب کنید:


در این صورت جی میل چندی سوال از شما میپرسد و در صورت صحیح بودن آنها شما را از اطلاعات فعلی حساب کاربری با خبر میسازد.

توجه داشته باشید که همه اینها نیازمند اطلاعاتی است که اگر شما آنها را اشتباه وارد کنید بازیابی حساب کاربری تقریبا محال خواهد بود. در یک چنین مواقعی بهترین و مهمترین کار این است که دوستان و افراد مهم را از هک شدن حساب کاربری خود در اسرع وقت با خبر و مطلع سازید!

اگر هنوز به حساب کاربری خود دسترسی دارید و گذرواژه تغییر نکرده است
اگر هکر اقدام به تغییر اطلاعات و گذرواژه حساب کاربری نکرده است، و یا اگر به هر طریق موفق به بازیابی حساب کاربری خود شدید، موارد زیر را برای بررسی هرگونه فعالیت هکر و خسارات احتمالی به کار ببرید:

- گذرواژه را در اسرع وقت تغییر دهید
- اگر از همین گذرواژه برای حسابهای کاربری دیگری استفاده کرده اید سریعا نسبت به تغییر آنها نیز اقدام کنید. برای مثال اگر از همان گذرواژه برای حساب کاربری فیس بوک نیز استفاده میکنید، سریعا نسبت به تغییر آن اقدام کنید.
- پیام های فرستاده شده را در Sent Emails بررسی کنید. اگر هکر اقدام به فرستادن ایمیل به برخی مخاطبان کرده، با فرستادن پیامی به همه آنها، جریان را اطلاع دهید. شاید هکر اقدام به فرستادن بدافزار یا لینک مخرب به آنها کرده باشد.
- تنظیمات حساب کاربری خود را برای بررسی هرگونه تغییری بازبینی کنید. شاید هکر اقدام به تنظیم Forwarding برای ارسال ایمیل های شما به یک ایمیل ثالث کند یا آنکه از حساب شما برای حساب کاربری دیگری استفاده کرده باشد. در تنظیمات جی میل قسمت های Accounts، Imports، Forwarding و PoP مراجعه کنید.
- بخش گفتگو یا Chat جی میل را بررسی کنید. در صورتی که هکر اقدام به گفتگو با برخی مخاطبان کرده، به آنها اطلاع دهید.
- به سرعت سیستم خود را توسط نرم افزار امنیتی و ضد بد افزار خود برای یافتن فایلهای مخرب اسکن کنید.
- گزینه و امکان 2 Step verification را از طریق لینک زیر در جی میل فعال کنید. این امر یک لایه حفاظتی دو گانه را برای حساب کاربری شما فعال میکند که به شدت شانس هک شدن حساب کاربری شما را پایین می آورد.
https://support.google.com/accounts/answer/180744?hl=en

این اقدامات در صورت هک شدن حساب کاربری شما ضروری است. قبل از هر چیز هشیار باشید که با استفاده از همه نکات امنیتی از جمله انتخاب گذرواژه ای مناسب و اقدامات امنیتی دیگر از هک شدن حساب کاربری خود جلوگیری کنید.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هک شدن جیمیل

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
تبلیغات