loading...
آکاایران:  

 چرا مرورگر کروم از حافظه رم زیادی استفاده می کند و چگونه آن را برطرف کنیم؟به گزارش آکاایران: گوگل کروم یکی از بهترین مرورگرهای حال حاضر است، اما به دلیل یک سری از خواصش، شاید بسیاری از کاربران استفاده از مرورگر موزیلا فایرفاکس را بر کروم ترجیح دهند.


گوگل کروم یکی از بهترین مرورگرهای حال حاضر است، اما به دلیل یک سری از خواصش، شاید بسیاری از کاربران استفاده از مرورگر موزیلا فایرفاکس را بر کروم ترجیح دهند. یکی از مشکلاتی که همواره برای کاربران کروم پیش می آید و همه از آن ناراضی هستند، مصرف بیش از حد از حافظه رم پردازشی سیستم است. در این مطلب می خواهیم به دلایل وجود این مشکل بپردازیم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

احتمالا خیلی ها کروم را بهترین مرورگر اندروید جهان می دانند، اما این مرورگر حافظه رم رایانه شما را می بلعد! اگر بخش Task Manager ویندوز را باز کنید، می توانید نحوه پردازش های کروم و میزان مصرف آن را از منابع سیستم به صورت دقیقی مشاهده کنید و در آنجاست که می فهمید این مرورگر چقدر بیش از حد معمول از حافظه رم بهره می برد.

کروم این مقدار رم زیاد را برای چه مصرف می کند؟

حافظه رم

آکاایران: چرا مرورگر کروم از حافظه رم زیادی استفاده می کند و چگونه آن را برطرف کنیم؟

امروزه با توجه به ارزشی که مردم به مرورگر وب می دهند، انجام این کار پیچیده تر از گذشته شده است. در موردش فکر کنید، زمانی که شما در حال استفاده از یک رایانه هستید، بیشترین کاری که شما انجام می دهید در مرورگر صورت می پذیرد، از باز کردن تب های مختلف برای مشاهده ویدئوها گرفته و یا استفاده از اپلیکیشن های تحت وب و نیز افزونه هایی که با دستگاه شما یکپارچه شده اند. انجام چنین عملیاتی، کار زیادی را می طلبد.

کروم پردازش های مربوط به هر تب، افزونه یا پلاگینی را به صورت جداگانه انجام می دهد و هر کدام از این موارد پردازش مخصوص به خود را دارند. بنابراین اگر یکی از این بخش ها مثلا افزونه فلش دچار مشکل شود، کل صفحه وب مورد نظر غیر قابل دسترس نخواهد شد و یا تمام تب هایتان را از دست نخواهید داد. چنین روشی برای پردازش بخش های مختلف مرورگر مورد بحث، باعث استفاده بیشتر از منابع رم سیستم می شود زیرا همان طور که گفتیم، انجام محاسبات و پردازش ها برای هر قسمت به طور جداگانه و فقط مخصوص آن بخش صورت می گیرد، که البته همین موضوع باعث کاراتر شدن بسیاری از این بخش ها شده.

مورد دیگری که در پس زمینه این مرورگر انجام می شود قابلیت پیش رندرینگ آن است، که همین مورد هم باعث مصرف بیشتر رم می شود، اما سبب می گردد تا صفحات وب برای شما سریع تر باز شوند. برخی از افزونه های خاص هم وجود دارند که هرکدام به نوبه خود رم زیادی مصرف می کنند. چنین افزونه هایی حتی پس از تمام شدن کارتان حافظه را خالی نمی کنند.

البته هرچه تب های بیشتری باز کنید، از افزونه های بیشتری هم استفاده نمایید و پلاگین های مخلفت را اجرا کنید، میزان مصرف رم نیز بیشتر می شود.

بیشتر ما در هنگام مرورگری وب معمولا تب های زیادی را باز می کنیم که همین موضوع باعث مصرف چندین گیگابایت از حافظه رم سیستم می شود. البته نمی توانیم بگوییم که کروم مدیریتی بر حافظه رم ندارذ اما این مورد احتمالا در آینده این مرورگر بهتر خواهد شد.

معمولا استفاده زیاد از حافظه رم خوب است

حافظه رم
دیدن اینکه در ستون های بخش task manager سیستم عامل میزان زیادی از حافظه رم اشغال است، احتمالا باعث شوکه شدن تان خواهد شد، اما این نکته را هم به یاد داشته باشید که حافظه خالی به معنای رمی است که استفاده نشده است. اصولا حافظه رم به یک دلیل وجود دارد: اگر رایانه بتواند مقدار زیادی کار را با قوانین دسته بندی خود در حافظه قرار دهد، سپس می تواند با سرعت بیشتری به تمامی این موارد دسترسی داشته باشد. اگر رایانه شما به برخی از کار ها و داده های قرار داده شده در رم نیازی نداشته باشد، آن بخش از حافظه رم خالی شده و جای خود را به داده ها و برنامه های دیگر مورد نیاز سیستم می دهد.

بنابراین اینکه میزان حافظه رم مورد مصرف دستگاه زیاد باشد، می تواند یک مورد مثبت تلقی شود. این شرایط هنگامی بد ارزیابی می شود که رم شما به طور دائم پر شده باشد که نتیجه آن کندی سیستم خواهد بود. اگر آنچه شما انجام می دهید نیاز به حافظه رم بیشتری از حافظه در دسترس رایانه تان دارد، بخشی از داده ها و کارهایی که با قوانین دسته بندی رم در این حافظه قرار می گیرند به حافظه هارد درایو شما منتقل خواهند شد که البته سرعت کمتری دارد.

درکل به یاد داشته باشید که کروم با اینکه از رم زیادی استفاده می کند اما این موضوع دلیلی نیست که شما را از بهره بردن از آن باز دارد و اساسا استفاده از رم، یعنی مرورگر یاد شده در حال انجام کاری های مربوط به خود است. اما اگر این مرورگر بیش از حد معمول از حافظه رم شما استفاده می کند و نیز میزان حافظه در دسترس سیستم شما محدود است، در چنین شرایطی قطعا با مشکل کندی مواجه خواهید شد.

چگونه میزان استفاده کروم را از رم کاهش دهیم

حالا که شما می دانید چرا کروم از حافظه رم زیادی استفاده می کند و نیز دریافته اید که این موضوع اساسا مشکل محسوب نمی شود، شاید با کاهش سرعت مواجه شده باشید که در این حالت دو راه حل پیش روی شماست: اول اینکه کروم از حافظه رم کمتری استفاده کند و دوم اینکه میزان حافظه سیستم خود را با خرید رم جدید، افزایش دهید.

در رایانه های رومیزی خریدن رم جدید و افزایش آن کار بسیاری آسانی است و بسته به میزان پولی که دارید می توانید به مقدار دلخواه حافظه را ارتقا دهید، اما در لپ تاپ ها اکثرا نمی توان به همان راحتی حافظه رم را افزایش داد. بنابراین در این موارد باید بی خیال راه حل دوم شوید و با استفاده از روش اول، میزان استفاده از حافظه را توسط کروم کاهش دهید.

ببینید چه چیزی از رم استفاده می کند و آن را ببندید

حافظه رم
برای انجام اینکار، مرورگر گوگل کروم را باز کنید و سپس کلید های Shift و Esc را به طور همزمان در صفحه کلید بفشارید یا در مک به Windows و سپس Task Manager بروید. حالا بخش Task Manager اختصاصی کروم را مشاهده خواهید نمود که در آن امکان بررسی اینکه هر بخش دقیقا از چه مقدار رم استفاده می کند وجود دارد. شما می توانید با کلیک کردن بر روی نام ستون Memory آیتم های این بخش را بر اساس میزان مصرف به صورت بیشتر به کمتر از بالا به پایین تنظیم کنید و در این حالت می توان دریافت که کدام بخش از رم بیشتری بهره می گیرد.

پس از انجام مراحل بالا، باید دست به کار شوید و بر اساس نیاز خود عمل کنید. ممکن است نیاز باشد تا برخی از تب های سنجاق شده جی میل خود را ببنید و یا برخی از افزونه ها را که ارزش چندانی ندارند، غیر فعال نمایید تا میزان حافظه در دسترس رم بیشتر شود. برای انجام اینکار همچنین می توانید به صفحه افزونه های کروم رفته و موارد دلخواه را حذف کنید.

قابلیت Click To Play را برای پلاگین ها فعال کنید

اگر پلاگین هایی مانند فلش از رم زیادی استفاده می کنند، ممکن است بخواهید قابلیت Click To Play را برای آن ها فعال کنید. این ویژگی باعث می شود تا پلاگین هایی از این دست که شامل اجرا کننده های بازی، ویدئو و تبلیغات هستند، تا زمانی که خودتان اجرای آن ها را کلیک نکنید، فعال نشوند. برای انجام اینکار به بخش تنظیمات کروم رفته و سپس بر روی Content Settings کلیک نمایید و پس از آن هم گزینه Let me choose when to run plugin content را برگزینید. شما همچنین می توانید برای برخی از سایت های خاص استثنا قائل شوید تا مثلا پلاگین فلش در آن ها به صورت پیش فرض فعال باشد.

با افزونه های آزادساز رم، از میزان مصرف حافظه توسط تب ها بکاهید

همان طور که اشاره کردیم، برخی از ما در هنگام وبگذری تعداد زیادی تب را با هم باز می کنیم. اگر شما هم جز این دسته افراد هستید، تعدادی افزونه وجود دارد که می توانند در این زمینه کمک تان کنند. نصب افزونه های بیشتر برای کاهش مصرف رم ممکن است به نظر خیلی ها نادرست باشد، اما به ما اعتماد کنید، چرا که این کار نتیجه خوبی را برایتان در پی دارد.

The Great Suspender یکی از افزونه های بسیار جالبی است که در صورت غیرفعال بودن هر تب، آن را از حالت اجرا بیرون می کشد و برای مدت معینی غیر فعال می کند. البته تمامی تب های شما در جای خود خواهند ماند و فقط برای اجرای آن ها ممکن است زمان بیشتری را به انتظار بایستید؛ چرا که در این حالت کروم مجددا آن ها را اول بارگذاری خواهد کرد. اگر تعداد زیادی تب باز دارید که امکان دارد برخی از آن ها را پس از زمان زیادی مثلا چند ساعت تا چند روز دیگر مشاهده کنید، این افزونه می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.

برخی از کاربران نیز از افزونه OneTab استفاده می کنند که کاربری مشابه با افزونه قبلی دارد، اما دارای اتوماسیون نیست. زمانی که شما گروهی از تب ها را دارید که دیر به دیر به آن ها مراجعه می کنید و بعدا نیازشان دارید، می توانید بر روی دکمهOneTab کلیک کنید تا همه آن ها در یک تب قرار بگیرند. در این صورت هر زمانی که به تب های گروه بندی شده نیاز پیدا کنید، می توانید آن ها را مجددا از طریق این تب باز کنید.

تمامی روش هایی که توضیح داده شد ممکن است برای همه مناسب نباشند، این خود شما هستید که واقعا می دانید کدام روش برایتان نتیجه بهتری دارد. همچنین با تست کردن هر روش می توان دریافت که چقدر در آزاد شدن حافظه رم بهبود حاصل می شود. اما در هر حال اگر نمی خواهید از روش های بالا بهره ببرید و با مشکل کاهش رم مواجه هستید راه های دیگری هم پیش روی شما هستند که شامل بستن واقعی تب ها، حذف افزونه ها یا حتی خرید لپ تاپ جدید می شوند.


منبع خبر : آی تی رسان - https://منبع :

گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
loading...
تبلیغات