بزرگترین ابررایانه جهان

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بزرگترین ابررایانه جهان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بزرگترین ابررایانه جهان
,[categoriy]

آکاایران: بزرگترین ابررایانه جهان

آکاایران: ابررایانه (Supercomputer ) به رایانهای اطلاق می گردد که در زمان معرفی آن در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. این عبارت برای اولین بار توسط مجله «نیویورک ورلد» برای اشاره به جدول سازهای آی بی ام در دانشگاه کلمبیا به کار رفت.
مجموع سرعت 500 ابر کامپیوتر برتر دنیا چیزی در حدود 223 پتافلاپس است، و اگر می خواهید بدانید کشورهای مختلف چقدر در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند، فقط کافی است به این نکته اشاره کنیم که عدد مذکور، 6 ماه قبل تنها 162 پتافلاپس بود .
هر پتافلاپس معادل پردازش یک کوادریلیون (10 به توان 15 یا یک میلیون میلیارد) عملیات ممیز شناور در هر ثانیه است .

,[categoriy]

به گزارش آکاایران: ژاپن تا چندی قبل به داشتن سریع ترین کامپیوتر جهان در خاک خود افتخار می کرد اما محققان و دانشمندان امریکایی، خیلی زود توانستند این عنوان را از آن ها پس بگیرند. ابر کامپیوتر سکویا (Sequoia) توانست با کنار زدن K کامپیوتر فوجیتسو، عنوان سریع ترین ابر کامپیوتر جهان را از آن خود کند. سکویا از لحاظ سرعت، حدود ۱.۵۵ برابر ابرکامپیوتر فوجیتسو است.طبق اطلاعات ارائه شده در رابطه با این ابر کامپیوتر، بیش از ۱.۵ میلیون پردازنده در آن به کار رفته و برای اداره امنیت ملی-هسته ای امریکا تولیده شده است.

,[categoriy]

 

این غول بی شاخ و دم، تنها در یک ساعت می تواند محاسبات دستی ۶.۷ میلیارد انسان تا ۳۲۰ سال را انجام دهد که به نوعی خارق العاده است. هنوز معلوم نیست این ابر کامپیوتر در مرکز امنیت هسته ای امریکا دقیقا چه کاری قرار است انجام دهد.

مصرف انرژی این ابرکامپیوتر نسبتا بالاست که در مقایسه با حجم اطلاعات پردازشی آن، کاملا طبیعی به نظر می رسد. گمانه زنی هایی زده می شود که این ابر کامپیوتر برای شبیه سازی آزمایش سلاح های هسته ای ایالات متحده امریکا مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به پیشرفت روز افزون فناوری ها، هیچ بعید نیست که تا کمتر از یکسال دیگر، شاهد رونمایی از ابرکامپیوترهای سریع تر از سکویا هم باشیم.

منبع :

بزرگترین ابررایانه جهان گردآوری توسط بخش سایر ترفندها سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات