<p>
استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند

استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند استیو جابز

آکاایران: استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند

آکاایران: زندگی نامه نویس داوینچی رازهای خلاقیت جابز و داوینچی را می شکافد

استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند

استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند

نقاط اشتراک داوینچی و جابز

«والتر ایساکسون» در کتاب تازه خود که بیوگرافی جدیدی از لئوناردو داوینچی است چندین بار از بنیان گذار فقید اپل، استیو جابز، نام برده است. به عقیده وی، این دو نابغه خلاق مشترکات زیادی با یکدیگر دارند که پیاده سازی آن ها موجد نوآوری هایی بود که دنیا را تغییر دادند.

استیو جابز یک بار به این مسئله اشاره کرد که راز موفقیت اپل تلاقی بین فناوری و هنرهای لیبرال است. یکی از بارزترین نمونه های این تلاقی در مکینتاش قابل مشاهده است. جابز برای ساخت این محصول تاریخی یک تیم از موسیقی دانان، شاعران، هنرپیشه ها، جانورشناسان و تاریخ دانان تشکیل داد. همه این افراد با علم رایانه آشنایی داشتند.

جابز نبوغ زیادی در ساخت محصولات نوآورانه داشت زیرا قادر بود به خوبی ایده های شاخه های مختلف را به یکدیگر متصل کند. در کتاب 620 صفحه ای ایساکسون درباره داوینچی شاهد همین روش هستیم. به عنوان مثال، اثر مشهور مونا لیزا "نقطه اوج زندگی است که همواره تلاش می کرده تا بتواند هنر و طبیعت را به هم گره بزند." داوینچی در شاخه های علوم ریاضیات، فیزیک نور، سایه، جنبش، مهندسی و آناتومی مطالعه کرد تا سرانجام موفق به خلق مونا لیزا شد. علاوه بر این، وی برای ترسیم لبخند مرموز مونا لیزا روغن های نوین و شیوه های نوین نقاشی را ابداع کرد.

به گفته ایساکسون، داوینچی کنجکاوی بی نظیری داشت و فاقد خستگی از یک موضوع به موضوع دیگر می پرید. اگر نسبت به یک موضوع علاقه پیدا می کرد از قلب اش پیروی می کرد فاقد این که بداند این علاقه وی را به کجا خواهد برد یا این که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

استیو جابز هم در زندگی خود تصمیمات مشابهی گرفت. به عنوان مثال، وی علاقه عجیبی به خوش نویسی داشت و به همین دلیل به کالج رفت. فاقد این که بداند طی چند سال آینده از آن برای ساختن اولین رایانه دنیا با فونت و تایپوگرافی دلپذیر استفاده خواهد کرد. جابز این کار را "متصل کردن نقطه ها" نامید.

استیو جابز و لئوناردو داوینچی با کدام ترفند بهترین ایده های خود را پیاده کردند

لئوناردو داوینچی

والتر ایساکسون، نویسنده بیوگرافی نوین درباره لئوناردو داوینچی

جالب این که بعد از خواندن کتاب ایساکسون متوجه می شویم که داوینچی قهرمان جابز بوده است. در واقع، اسلاید اپل که علائم خیابانی در آن در زمینه هنرهای لیبرال و فناوری با یکدیگر تلاقی پیدا می کنند مستقیما از این نقاش الهام گرفته شده است. ایساکسون می نویسد: "جابز زیبایی هنر و مهندسی را با هم دید و توانایی وی در ترکیب این دو با هم باعث شد تا وی تبدیل به یک نابغه شود."

ایساکسون با نوشتن کتاب درباره جابز و داوینچی متوجه شد که کنار هم قرار دادن ایده های گوناگون از شاخه های مختلف اساسی ترین اصل در رها کردن قوه خلاقیت است. هر دوی آن ها متوجه شدند که "هنر یک علم است و علم یک هنر". 

ایساکسون می گوید وقتی در حال نوشتن کتاب درباره استیو جابز بودم با یکی از روان شناسان دانشگاه هاروارد مصاحبه کردم. وی به من گفت که ارتباط دادن ایده های گوناگون از شاخه های مختلف در واقع راز خلاق بودن است.

بر اساس تحقیقات سه ساله هاروارد، نخستین مهارتی که نوآوران را از افراد غیرخلاق جدا می کند "ارتباط دادن" است. یعنی این که بتوانید پرسش ها، مشکلات و ایده های به ظاهر نامرتبط را به یکدیگر ارتباط دهید و آن ها را برای مشکلی که با آن روبرو هستید به کار بگیرید. به گفته محققان، متأسفانه تعداد بسیار کمی از افراد هستند که با استفاده از تجارب گوناگون خود می توانند ارتباطات قدرت مندی را به وجود آورند.

شاید بارزترین آن ها کارآفرینانی هستند که از منطقه امن خود خارج می شوند و دائما به دنبال ایده ها و موضوعات تازه هستند.

.

منبع : shabakeh-mag.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خرید اینترنتی استیو جابز آیساکسون

تبلیغات