loading...
نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds

آکاایران: نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds

آکاایران: بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds یا به اختصار PUBG سرانجام بر روی گوشی عرضه شد. بعد از عرضه بر روی ویندوز در سال ۲۰۱۷ در حالت دسترسی زود هنگام، در ماه دسامبر در حالت نسخه ۱٫۰ بر روی ویندوز و Xbox One عرضه شد و اکنون بر روی اندروید و iOS بعد از مدتی از انحصاری بودن در کشور ژاپن، منتشر شده است.

قبل از نقد و بررسی این بازی بیایید بصورت مختصر مروری بر نحوه اجرای بازی انجام دهیم. PUBG اکنون با داشتن حالت بتل رویال مشهور است. این اولین عنوانی نیست که از حالت بتل رویال استفاده می کند اما، توانسته این حالت را بسیار مشهور سازد و بیشترین تعداد بازیکن را در این ژانر داشته است. آقای “Brenden Greene” طراح اصلی بازی است که قبلا بر روی بازی Arma 2 با گیم پلی مشابه کار کرده است.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
بازی PUBG در یک جزیره اتفاق میفتد که ۱۰۰ بازیکن از یک هواپیما در این جزیره فرود می آیند. هر بازیکن می تواند تصمیم بگیرد که در چه نقطه ای از جزیره فرود بیاید. زمانی که بازیکن برروی زمین فرود بیاید، باید بدنبال مهمات، اسلحه، جعبه کمک اولیه و یک کوله پشتی برای اینکه تمام این وسایل را در آن قرار دهد، بگردد. این آیتم ها در بیشتر ساختمان های نقشه قرار دارند.

زمانی که آیتم های مورد نیاز و ضروری خود را پیدا کردید، می توانید در بازی پیش بروید بقیه ی بازیکنان را از بین ببرید. هدف در این بازی این است که آخرین بازمانده ی این جنگ باشید. بازیکن مجبور نیست که کسی را از بکشد بلکه می تواند تصمیم بگیرد که فقط در جزیره بدود یا اینکه در جایی مخفی شود. بنابراین برای اینکه بازیکن برای همیشه در جایی مخفی نشود، بازی یک سیستم را ارائه کرده که نقشه ی قسمت جنگ را در هر چند دقیقه کوچک تر می کند و بازیکن مجبور است در قسمت مشخص شده بازی کند. قبل از اینکه نقشه کوچک تر شود، به بازیکن اخطار داده می شود. هرباری که بازیکن از قسمت مشخص شده بیرون برود، میزان سلامتی شخصیت بازی به تدریج کاهش می یاید تا زمانی که شخصیت بمیرد یا به منطقه مشخص شده برگردد. در اواخر بازی، قسمت مشخص شده برای بازی آنقدر کوچک می شود که دیگر راهی برای مخفی شدن موجود نیست و مجبور هستید که با دیگر بازیکنان به جنگ بپردازید.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
نقشه ی بازی با شما نشان می دهد که منطقه مشخص شده ی بعدی برای بازی کجا می باشد که به این طریق می توانید خود را به آن برسانید. گاهی اوقات یک نقطه قرمز تصادفی در نقشه پدیدار می شود که آن منطقه از آسمان بمب باران می شود بنابراین بهتر است که در نزدیکی آن منطقه وجود نداشته باشید. در نهایت در بازی یک سری هواپیما، جعبه غارت را به داخل جزیره پرتاب می کنند که در آن آیتم های خوب و مفیدی وجود دارد. این جعبه غارت دارای دود قرمز می باشد که دیگر بازیکنان را به خودش جذب می کند.

نکته مثبت درمورد نسخه موبایلی PUBG این است که، کاملا همانند نسخه Xbox One و PC می باشد و طوری برای موبایل عرضه شده که براحتی بتوان با صفحه لمسی آن را بازی کرد.

برای شروع بازی در موبایل، لازم است که بعنوان مهمان یا از طریق شناسه فیسبوک به بازی ورود پیدا کنید. ورود از طریق شناسه مهمان براحتی توسط تنظیم کردن یک نام کاربری انجام پذیر است اما اگر بازی را حذف کنید و دوباره نصب کنید، تمامی محتوای ذخیره شده و پیشرفتتان حذف می شود اما، شناسه فیسبوک این چنین نمی باشد. کمی ناامید کننده است که بازی به شما اجازه نمی دهد از طریق نام کاربری و رمز عبور، به بازی وارد شوید. ورود به بازی بیشتر بر روی شناسه فیسبوک تمرکز می کند و اگر بطور جدی تصمیم به بازی دارید راهی جز ورود از طریق شناسه فیسبوک ندارید.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
در مرحله ی ورود، می توانید شخصیت خود را بسازید که در بردارنده انتخاب جنس، رنگ پوست و مو می باشد که البته در گیم پلی بازیکن تاثیری ندارد. همانطور که بازی می کنید، می توانید امتیاز کسب کنید و از این طریق می توانید آیتم های داخل بازی مانند لباس و لوازم جانبی را خریداری کنید که باز هم در روند گیم پلی تاثیری ندارد و فقط جنبه تزیینی و زیبایی دارد.

همانند نسخه های کنسولی و PC، می توانید در ۳ حالت Solo، Squad و Duo بازی را اجرا کنید. اگر در حالت Solo یا Squad بازی کنید، تیم بازمانده برنده بازی می شود. در این ۲ حالت می توانید از طریق جست و جوی نام کاربری، دوستانتان را به بازی دعوت کنید یا اینکه بازی بصورت خودکار و تصادفی هم تیمی شما را انتخاب می کند.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
PUBG بر روی گوشی به مانند دیگر پلتفرم ها بخوبی اجرا می شود و تنها تغییر، نحوه ی کنترل بازی است. شما می توانید شخصیت خود را توسط جوی استیک های سمت چپ صفحه نمایش به حرکت درآورید. در سمت راست کنترل های مربوط به شلیک، پریدن، هدف گیری، نشستن، دراز کشیدن و بارگذاری اسلحه قرار دارد. این کنترل ها کمی برای صفحه نمایش، زیاد بنظر می رسند اما به تدریج به آن عادت می کنید. چیزی که کمی ناخوشایند است محل قرارگیری کنترل‎ها می باشد که در حین جنگ ممکن است بجای لمس کردن کنترل شلیک کردن، قسمت خالی صفحه نمایش را لمس کنید. نگاه کردن به محل کنترل در حین جنگ ممکن است به فرار کردن دشمن منجر شود. موبایل تنها پلتفرمی است که قبل از زدن یک دکمه باید به محل قرارگیری آن دکمه نگاه کنید که برای چنین بازی هایی کمی ناامید کننده است.

در قسمت بالا سمت راست می توانید نقشه را مشاهده کنید که قابلیت زوم کردن را دارا می باشد. دیگر قسمت های کنترل مربوط به دویدن، تغییر زاویه دوربین از سمت راست به چپ یا بالعکس و فعال/غیر فعال سازی میکروفون و صدا می باشد.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
تقریبا در پایین صفحه جایی است که می توانید اسلحه ی خود را عوض کنید. بازیکن تنها می تواند ۲ اسلحه را بطور همزمان حمل کند و مقدار مهماتی که می تواند حمل کند بستگی به سایز و محتویات کوله پشتی دارد که توسط یک نقطه از سمت چپ می توان به آن دسترسی یافت کرد. در همین قسمت می توانید میزان سلامتی خود را مشاهده کنید. همچنین میانبرهایی مناسب برای دسترسی به بسته های افزایش میزان سلامتی وجود دارد. رابط کاربری کوله پشتی نسبت به دیگر پلتفرم ها ساده تر شده است.

در قسمت بالا سمت چپ می توانید گزارش افراد کشته شده و تیم خود را مشاهده کنید.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
اکنون به گیم پلی بازی می رسیم. با اینکه کنترل چنین بازی ای در موبایل کمی سخت است، اما بازی در اکثر مواقع بسیار خوب عمل می کند. یک سری قابلیت های خوب در آن وجود دارد که می توان به کمک در هدف گیری و جمع کردن خودکار آیتم های درون بازی وقتی که بر روی آن راه می روید، اشاره کرد. هدف گیری از طریق لغزیدن دست در صفحه نمایش کار آن چنان آسانی نست و مدتی طول می کشد که به کار با آن عادت کنید و باز هم در انتها آنقدر عالی نیست. اما این را هم در نظر بگیرید که دیگر بازیکنان هم به همین شکل هدف گیری می کنند پس سطح همه ی بازیکنان در این مقطع یکسان است. در بازی چندین وسایل نقلیه وجود دارد که می توانید آن ها را برانید اما در مجموع تعداد آن ها ۵ عدد است و راندن آن ها آنقدر هم سرگرم کننده نیست اما برای رساندن شما به محلی خاص در نقشه کمک شایانی می کند. همچنین می توانید از روی دشمنان با ماشین رد شوید و آن ها را از بین ببرید.

همان طور که پیشتر گفتیم، شما مجبور نیستید که کسی را بکشید. نقشه ی بازی آنقدر بزرگ است که امکان دارد در حین کل بازی به کسی بر نخورید. در واقع بهتر است با کسی درگیر نشوید مخصوصا جایی که امکان پیدا شدن شما توسط دیگران کم بوده و می توانید براحتی دیگر بازیکنان را مشاهده کنید که به طرف شما می آیند. در چنین مواقعی بهتر است خودتان را نشان ندهید و همانجا بمانید.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
در یکی از بازی ها، امکان دارد هیچ اسلحه و مهماتی نداشته باشید و جز ۲۰ نفر آخر شوید. این می تواند کمی بازی را اوایل کسل کننده کند مخصوصا در ابتدای بازی که نقشه بسیار بزرگ است و ممکن است برای چند دقیقه کسی را مشاهده نکنید. بنابراین اگر سعی کنید که جز ۱۰ نفر آخر شوید، جذابیت بازی دو چندان می شود زیرا می توانید صدای شلیک اسحه را در اطراف خود بشنوید و حس کنید که دیگر بازیکنان بطرف شما می آیند.

یک مشکلی که در نسخه های موبایلی وجود دارد، دیدن دشمنان در صفحه نمایش گوشی است که کمی سخت بنظر می رسد. نقطه ای در دوردست می تواند یک دشمن باشد که با اسحه Rifle شما را هدف گیری می کند یا اینکه یک گیاه بی آزار! در بیشتر مواقع شما دشمنان را تشخیص نمی دهید تا وقتی که با Shotgun به طرف شما در حال شلیک باشند.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
مشکل دیگری که در نسخه موبایلی PUBG وجود دارد، وجود ربات در بازی است. در اوایل شروع بازی، تعداد زیادی ربات در بازی وجود دارد و بنظر می آید که دلیل وجود آن ها آسان تر کردن کنترل بازی باشد. با این شرایط متاسفانه بازی کمی آسان می شود و اکثر مواقع براحتی می توانید ربات ها را بکشید و آخرین بازمانده ی بازی شوید که به تدریج این مورد کمی کسل کننده می شود. به تدریج تعادل بازی بیشتر شده و با بازیکنان واقعی روبرو می شوید.

نسخه موبایل PUBG بطور رسمی از کنترلر پشتیبانی نمیکند اما، بعضی از افراد توانسته اند از کنترلر استفاده کنند که شامل موس و کیبورد هم می شود. درواقع این کار یک نوع تقلب محسوب می شود و تا زمانی که سازندگان بازی این مشکل را حل کنند، شاید توسط یک هدف گیری خوب کشته شوید!

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
در مبحث فنی، PUBG همیشه مشکلاتی را داشته است. حتی بعد از عرضه از حالت دسترسی زود هنگام در استیم، بازی در ویندوز مشکلاتی را از قبیل بهینه سازی عملکرد، تاخیر و تقلب اشاره کرد که مورد آخری به تازگی در بازی مرسوم شده است. نسخه Xbox One نیز بدتر می باشد و مشکلات گرافیکی و عملکردی بازی در سطح ضعیف تری قرار دارد مخصوصا در مدل پایه. به هر حال، انتظارات از نسخه موبایل آنقدر بالا نبود ولی با این حال PUBG در نسخه موبایل عملکرد مناسبی دارد.

از لحاظ بصری، PUBG بعنوان یک بازی برای موبایل عملکرد عالی ای دارد. نسخه ویندوز عملکرد چشم گیری از احاظ بصری ندارد اما نسخه موبایل عملکرد بصری خوبی را با در نظر گرفتن بازی در یک موبایل، ارائه می دهد. در نسخه موبایل فعلا فقط نقشه Erangel قرار دارد اما همین در نسخه موبایل بسیار قابل درک است. برای مثال تمامی ساختمان ها، زمین ها و شاخه و برگ ها بمانند کنسول و PC است و فقط ظاهر و گرافیکشان کمی ضعیف تر از آن ها می باشد.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
نسخه موبایل دارای ۳ سطح از کیفیت بصری می باشد که سطح چهارم با کیفیت بالاتر بزودی منتشر می شود. حتی در بالاترین سطح کیفیتی، کیفیت نورپردازی، جزییات بافت ها، شاخه و برگ ها، سایه ها، فیلتر بافت، انسداد محیطی و Anti-Aliasing بازی در مقایسه با PC بطور قابل توجهی کاهش می یابد. وقتی که از هواپیما فرود می آیید، زمین های جزیره به مانند نقشه Google Earth بارگذاری می شود، بطوریکه انگار سرعت اینترنت پایینی را دارید. به هرحال تمامی این ها در عمل ناامید کننده نیستند.

وقتی که کیفیت سطح بصری را کاهش می دهید اوضاع بدتر می شود. سایه ها کاملا حذف، بافت بازی خراب و پیچیدگی محیط کاهش می یابد و بازی بصورت یک ارائه کلی، مسطح و کسل کننده می شود. اگر ابتدا نسخه PC را بازی کرده باشید، نسخه موبایل برایتان بسیار از آنچه فکر می کردید ارتباط کمتری با PC دارد. اما اگر از ابتدا به نسخه موبایل روی بیاورید، برایتان بعنوان یک بازی برای موبایل راضی کننده خواهد بود.

نقد و بررسی نسخه موبایل بازی PlayerUnknown's Battlegrounds
بازی بر روی ۶ گوشی آزمایش شد. در گروه iOS گوشی های iPhone 8 Plus و iPhone 5s قرار داشتند و در گروه اندروید گلکسی S9+، OnePlus 5T، Redmi Note 5 و Redmi 5 قرار داشتند.

همانطور که انتظار می رفت، بازی بر روی iPhone 8 Plus بهترین عملکرد را داشت. ترکیب قدرت و بهینه بودن سیستم عامل iOS باعث شدن که بازی بر روی آخرین سطح گرافیکی قرار بگیرد و گوشی توانست براحتی از این بازی با فریم ریت ۳۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی کند. اما همانطور که می دانید PUBG بصورت رسمی از iPhone 6s به بالاتر پشتیبانی می کند اما بطور غافلگیر کننده ای بازی بروی تنظیمات گرافیکی پایین روی گوشی iPhone 5s اجرا شد و عملکرد آنچنان بدی نداشت.

از آن طرف بر روی گوشی های اندروید، بعضی چیزها آنقدر ایده آل نبودند اما بیشترشان خوب بنظر می رسیدند. بازی بر روی گلکسی +S9 بر روی بالاترین تنظیمات، افت فریم تقریبا بدی را تحمل می کرد. در انتها بازی بر روی تمامی گوشی های ذکر شده قابل اجرا بود اما تنظیمات گرافیکی باید دست خوش یک سری تغییرات می بود.

بطور کلی بازی دارای فریم ریت عالی ای نمی باشد و در PC فریم ریت بازی دارای افت و خیز می باشد که برای بازیکن می تواند ناخوشایند باشد.

کیفیت صدا نیز اصلا خوب نیست. کیفیت صدای وسایل نقلیه خوب نیست. صدای پای شما در حین قدم زدن بلند است و با توجه به مقدار زمانی که برای پیاده روی در بازی می گذارید، می تواند شما را پریشان کند. درواقع باید صدای پای دیگر بازیکنان که به طرف شما می آیند را گوشی کنید بنابراین، دلیلی برای بلند بودن صدای پای خودتان موجود نیست.

در مجموع پورت بازی PUBG بر روی موبایل بطور غیر منتظره ای خوب است. هرآنچه که این بازی را در جهان معروف می کند، در نسخه موبایل وجود دارد. همچنین بازی برای موبایل رایگان است و این می تواند راه مناسبی برای تست بازی و در انتها خریدن آن بر روی دیگر پلتفرم ها باشد. به هر حال، هر پلتفرمی مشکلات خودش را دارد و با این حال پولی را که برای بازی خرج می کنید ارزشش را دارد.

0
.

منبع : ech.gamefa.com

تبلیغات