آکاایران: طراحی فاقد حاشیه سبک جدیدی است که گوشی سازان زیادی به دلیل استقبال کاربران به آن روی آورده اند. اما آیا یک گوشی موبایل با نمایشگر کم حاشیه می تواند تا جایی پیش برود که حاشیه های آن به طور کامل حذف شوند؟

به گزارش آکاایران: به نظر می رسد کناره های اطراف نمایشگر بیش از این برای کاربران قابل تحمل نیستند و آن ها روی خوش تری به دستگاه های دارای طراحی فاقد حاشیه نشان می دهند. به عنوان نمونه می توان به زمان معرفی شیائومی می میکس اشاره کرد که چگونه هوش و حواس تمامی عاشقان دنیای موبایل را ربود. با در دست گرفتن این دستگاه، در پنل جلویی آن هیچ چیزی به جز صفحه نمایش به چشم نمی خورد.

این گوشی موبایل به نسبت ابعاد نمایشگر به بدنه .3 درصد مجهز شده است و باید آن را کم حاشیه ترین گوشی موبایل تا به امروز دانست. شیائومی با معرفی این محصول نام و نشانی از خود به جای گذاشت و سبب شد تا علاوه بر علاقه مند شدن کاربران به این سبک از طراحی، گوشی سازان بیشتری به آن روی بیاورند.

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

آکاایران: طراحی فاقد حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم، مزایا و معایب

در حال حاضر می بینیم شرکت های گوشی ساز بزرگی همچون سامسونگ و ال جی نیز به طراحی فاقد حاشیه روی آورده اند و اپل نیز قرار است با معرفی آیفون 8 به جمع آن ها بپیوندد. بعد از متداول شدن این سبک، عبارت هایی همچون «فاقد حاشیه»، «نمایشگر لبه به لبه» و «طراحی تمام صفحه» به فهرست لغت های دیکشنری موبایل افزوده شده اند. اما آیا آن چه گوشی سازان در عمل پیاده سازی می کنند مصداق واقعی این عبارات است؟ آیا ممکن است یک گوشی موبایل به طور کامل فاقد حاشیه در کنار نمایشگرش باشد؟ آیا تلاش برای دست یافتن به چنین هدفی ضروری است؟

طراحی فاقد حاشیه بی معنی است

این سبک نوین از طراحی با نام “Bezel-Less” شناخته می شود، اما در حال حاضر هیچ گوشی موبایلی در بازار موجود نیست که فقط در یکی از چهار طرف صفحه نمایش به طور کامل فاقد حاشیه باشد. هنوز تکنولوژی به آن حد نرسیده که بتواند یک محصول فاقد فریم در اطراف صفحه نمایش در ازای قیمتی معقول ارائه کند. چون یک گوشی موبایل دارای حاشیه های فوق العاده کمی است، نمی توان آن را به طور کامل فاقد حاشیه خطاب کرد.

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

با این حال گلکسی اس 8 پلاس بهترین نمونه ای است که می توان برای عبارت محصول دارای صفحه نمایش لبه به لبه آورد. این دستگاه حداقل در دو طرف راست و چپ خود به این سبک از طراحی دست پیدا کرده است. البته عدم امکان طراحی فاقد حاشیه در حال حاضر و عدم پیاده سازی آن توسط گوشی سازان با وجود ادعاهای مطرح شده، به معنی ضعف سازندگان نیست.

ما همچنان به حاشیه ها نیاز داریم

اگر به داشتن یک گوشی موبایل فاقد حاشیه اصرار دارید، تنها برای چند ثانیه دستگاه اندرویدی و یا آیفون خود را برداشته و به آن نگاه کنید. چه چیزی در پنل جلویی آن می بینید؟ دوربین سلفی، اسپیکر، دکمه هوم و حسگر اثر انگشت و بسته به مدل دستگاه شما، چند عنصر دیگر بر روی پنل جلویی قرار گرفته اند. اگر هیچ حاشیه ای وجود نداشته باشد، پس جای قرارگیری این عناصر کجاست؟

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

در بیشتر دستگاه ها، دکمه هوم با دو دکمه ناوبری دیگر به صورت یکپارچه در پایین ترین قسمت نمایشگر قرار گرفته و با حذف آن حسگر اثر انگشت نیز به پنل پشتی منتقل شده است. همچنین پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک و با معرفی حسگر اثر انگشت نوری، این سد امنیتی در داخل صفحه نمایش جاسازی شود، پس برای این دو عنصر جای نگرانی موجود نیست. اما بعد از طراحی فاقد حاشیه برای جاسازی دوربین سلفی، اسپیکرهای استریو، اسکنر عنبیه چشم، سنسور مجاورت، سنسور تشخیص میزان نور و چراغ LED نوتیفیکیشن چه ایده ای می توان پیاده کرد؟

فاقد وجود فریم در اطراف نمایشگر نمی توان این عناصر را در گوشی موبایل سوار کرد و تمامی آن ها باید در زیر صفحه نمایش جاسازی شوند. این سبک از طراحی برخلاف آن چه به نظر می رسد زیبایی نداشته و به اندازه کافی کارا نخواهد بود. حالتی را در نظر بگیرید که در حال تماشای ویدیو در یوتیوب بوده و دو خطر راه راه سیاه در کناره های راست و چپ محتوا وجود دارند. این قسمت ها برای قرارگیری اسپیکرهای استریو تعبیه شده اند. در تصویر زیر می توانید نمایی از یک گوشی موبایل کاملا فاقد حاشیه را مشاهده کنید.

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

خوشبختانه یا متاسفانه پیش رفتن به سمت این سبک از طراحی مدتی است آغاز شده است. بعد از معرفی گوشی موبایل اسنشال فون به عنوانی محصولی زاییده فکر اندی رابین (خالق اندروید)، به دنبال عبارتی نوین برای نام گذاری این سبک از طراحی گشتیم، چرا که شاهد کشیده شدن نمایشگر تا بالاترین حد ممکن و چسبیدن آن به حاشیه افقی بالایی دستگاه هستیم، در حالی که دوربین سلفی فضای مخصوصی برای خود دارد. البته هنوز نمی توان برای جاسازی دوربین سلفی به شیوه ای دیگر اظهار نظر کرد، به همین دلیل همچنان این عنصر به صورت واضح به چشم می خورد.

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

این گوشی موبایل هنوز عرضه نشده است، اما به گفته اندی رابین محتواهای ویدیویی تا زیر دوربین کشیده نخواهند شد. پس با وجود تلاش برای طراحی دارای حاشیه کم این محصول تا حد ممکن، محتواهای تمام صفحه باز هم در یک طرف خود دارای خطی سیاه خواهند بود. البته دو طرف دوربین سلفی فاقد استفاده باقی نمانده و برای نمایش پنل اعلانات تعبیه شده اند.

بعد از سامسونگ و ال جی، شرکت اسنشال نیز تصمیم گرفت از یک نسبت ابعاد تصویر متفاوت و عجیب در گوشی موبایل خود بهره ببرد تا برای صفحه نمایش محصول خود فضای بیشتری فراهم کند. تا پیش از این نسبت ابعاد تصویر 18:9 و 18.5:9 که به ترتیب به نمایشگر ال جی جی 6 و گلکسی اس 8 تعلق دارند را عجیب خطاب می کردیم، اما بعد از شنیدن نسبت ابعاد تصویر 19:10 نمایشگر اسنشال فون آن دو را فراموش کردیم. واقعا قرار است چه چیزی در این صفحه نمایش مشاهده کنیم؟

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

نیاز به محلی برای قرار دادن عناصر یاد شده، تنها دلیل عدم کارایی طراحی فاقد حاشیه نیست. یکی دیگر از دلایل مهم نیاز به وجود آن ها محافظت از صفحه نمایش است. شیائومی می میکس گوشی موبایلی است که تنها چند قدم تا طراحی فاقد حاشیه فاصله دارد. با مشاهده تست های سقوط آن به نتیجه این سبک از طراحی در آینده احتمالی و افزایش بسیار زیادی آسیب پذیری نمایشگر پی خواهید برد.

همچنین بخوانید:

سقوط شیائومی می میکس چه بلایی بر سر آن می آورد؟

یک گوشی موبایل همچون اکسپریا ایکس زد پریمیوم، اگرچه از نظر زیبایی در طراحی با محصولات دارای حاشیه کم قابل مقایسه نیست، اما با احتمالی بالا حین بروز چنین اتفاقاتی هیچ آسیبی به بدنه و نمایشگر آن وارد نخواهد شد.

طراحی بدون حاشیه گوشی موبایل ؛ بررسی مفهوم | مزایا و معایب - آکا

مسئله دیگر نگه داشتن گوشی موبایل در دست است. دست ما باید به نحوی به دور دستگاه انداخته شده و آن را در بر بگیرد، در غیر این صورت احتمال لیز خوردن و سقوط آن به زمین بسیار بالا می رود. اگر حین تلاش برای محکم نگه داشتن دستگاه، دست ما با صفحه نمایش لبه به لبه تماس برقرار کند، دستورات ناخواسته ای صادر خواهند شد. به عنوان نمونه می توان به برقراری تماس و یا ارسال پیامک اشتباه با یک مخاطب اشاره کرد که حین استفاده از گوشی های موبایل دارای صفحه کلید قدیمی و عدم قفل کردن دستگاه اتفاق می افتاد.

نتیجه گیری

طراحی فاقد حاشیه و یا هر سبک دیگری از طراحی بدنه، باید به افزایش زیبایی دستگاه و همچنان کاراتر شدن آن ختم شود. به عنوان نمونه می توان به گلکسی اس 8 و ال جی جی 6 اشاره کرد که در عین زیبایی، به لطف داشتن حاشیه کم، اندازه بدنه کمی در مقایسه با سایر محصولات دارای همین اندازه نمایشگر دارند. اما به عقیده بسیاری از متخصصان، این سبک از طراحی باید در همینجا متوقف شود. حذف بیشتر حاشیه ‎های اطراف نمایشگر به جز تلاش برای متفاوت کردن خود به هر قیمتی ثمره دیگری نخواهد داشت.

منبع :Phonearena
.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مزایا و معایب موبایل

تبلیغات