در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد اینترنت و سایتهای تخصصی تبلیغاتی بلای جان روزنامه ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته ترفندهای اینترنت از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سخنگویان صنعت روزنامه نگاری، کسب وکار دیجیتالی و محیط های فرهنگی -هنری در کنفرانس اخیر نیویورک اظهار داشتند در حال حاضر اینترنت نحوه کارکرد هم خوانندگان و هم ناشران روزنامه را مختل کرده است. شرکت کنندگان در این نشست طرح هایی برای استفاده بهینه از شرایط فعلی(حضور اینترنت) ارائه کردند.

اینترنت و سایتهای تخصصی تبلیغاتی بلای جان روزنامه ها
اینترنت و سایتهای تخصصی تبلیغاتی بلای جان روزنامه ها

آکاایران: اینترنت و سایتهای تخصصی تبلیغاتی بلای جان روزنامه ها

به گزارش آکاایران: خوانندگان روزنامه همیشه تصور می کنند مبلغی که برای اشتراک روزنامه پرداخت می کنند، مخارج روزنامه را تامین می کند. این در حالی است که از جنگ جهانی دوم به بعد این مبلغ تنها 20 درصد هزینه های روزنامه را جبران می کند و بقیه مخارج از تبلیغات روزنامه به دست می آید؛ یعنی شرکت ها برند یا محصولات خود را در روزنامه تبلیغ می کنند؛ اما اکنون تبلیغات نیز تنها 50 درصد مخارج را تامین می کند و حتی این رقم نیز در حال کاهش است.

بنابراین روزنامه ها به این می اندیشند که خوانندگانشان را مجبور به پرداخت مبالغ بالاتر یا حتی کل مبلغ روزنامه کنند. گُردن کراویتز ناشر سابق ژورنال وال استریت، در این کنفرانس اظهار داشت: «در صورتی که روزنامه نگاری شما ممتاز باشد این فرصت را خواهید داشت که هزینه های خود را توسط خوانندگان روزنامه تان تامین کنید.» او برای اثبات سخنان خود به تحقیقات اخیر گروه مشاوره ای بوستون اشاره کرد. این گزارش حاکی از آن بود که 48 درصد خوانندگان روزنامه ها در اینترنت حاضرند مبلغی –البته نه مبالغ سنگین– برای دسترسی به سایت های مورد نظرشان پرداخت کنند.کراویتز ضمن حمایت از استراتژی «فریمیوم» (طرحی که در آن خوانندگان غیررسمی دسترسی رایگان، اما محدود به مطالب سایت داشته باشند و خوانندگان رسمی با پرداخت وجه اشتراک دسترسی کامل به مطالب داشته باشند) اظهار داشت اجرای این طرح در صورتی که سود حاصل از تبلیغات نیز ثابت نگه داشته شود، می تواند مخارج روزنامه را تامین کند. نیمی از مراجعه کنندگان به سایت، خوانندگان غیررسمی روزنامه می باشند که به دنبال بعضی لینک های خبری به آنجا آمده اند؛ اما مابقی از خوانندگان رسمی روزنامه هستند که واقعا برای خواندن مطالب آن سایت مراجعه کرده اند؛ بنابراین می توان از آنها برای پرداخت حق اشتراک تقاضا نمود؛ اما اکثر سایت های خبری رایگان از اینکه مراجعه کنندگانشان و در پی آن شرکت هایی را که به آنها تبلیغات می دهند از دست بدهند، می هراسند.مارتین نیزنهولتز، نایب رییس ارشد نیویورک تایمزکو می گوید: «ایجاد دو مسیر درآمدزایی (تبلیغات و حق اشتراک) در این مدل برای ما بسیار حیاتی است.» وی با اشاره به تناوبی بودن درآمد حاصل از تبلیغات، اظهار داشت که این امر –یعنی بالا و پایین شدن سود حاصل از این کسب وکار– مشکل بزرگی برای روزنامه های بزرگ است؛ چراکه این روزنامه ها هزینه زیادی صرف گردآوری اخبار، چاپ آنها و توزیعشان می کنند و این هزینه ها همیشه میزان ثابتی دارند و نمی توانند به صورت تناوبی تامین شوند.

به گفته کراویتز «مدل دسترسی محدود رایج ترین مدل در آینده نه چندان دور خواهد شد.» یعنی خوانندگان اجازه دارند هر ماه تعدادی از مقالات را به صورت رایگان بر روی سایت مطالعه کنند؛ اما برای دیدن مقالات بیشتر می بایست مبلغی را به عنوان حق اشتراک بپردازند. وی به این منظور به سایت فایننشال تایمز اشاره کرد که با موفقیت از این مدل استفاده می کند، این سایت در ابتدا 30 مقاله را در ماه به صورت رایگان روی سایت قرار می داد، اما اکنون این عدد به 8 رسیده است. کراویتز تخمین زده است که اگر مطلبی به روش مشابه سایت تایمز منتشر شود، می تواند 10 درصد از خوانندگان را وادار به پرداخت حق اشتراک کند. به این ترتیب سود شرکت به شدت افزایش یافته، به طوری که در سال اول 34 میلیون دلار و در سال دوم 86 میلیون دلار سود خواهد کرد، حتی اگر سود حاصل از تبلیغات نیز کاهش یابد.کراویتز شرکتی را به نام Journalism Online LLC راه اندازی کرده است. این شرکت با 1400 سایت خبری کار می کند و حدود 135 میلیون خواننده دارد. همچنین قرار است به زودی سایت هایی را برای پرداخت حق اشتراک و ثبت مشخصات خوانندگان دایر کنند.روزنامه ها و مجله ها نیز در آینده ای نه چندان دور به دنبال راه هایی خواهند بود که مشتریان دائم خود را که برای پرداخت حق اشتراک مشکلی ندارند از دیگران تمییز دهند. به عنوان مثال می توانند مقالات را پیش از آنکه نسخه چاپی آن بیاید با قیمت بالاتری روی سایت بگذارند تا علاقه مندان در صورت لزوم بتوانند از این مقالات زودتر بهره مند شوند.

منبع :

اینترنت و سایتهای تخصصی تبلیغاتی بلای جان روزنامه ها گردآوری توسط بخش دنیای اینترنت، ترفندهای اینترنت، رازهای اینترنت، آموزش اینترنت سایت آکاایران
تبلیغات