loading...
آکایران :خانه تکانی ربات اطلس در آزمایشگاه
/section>

اگر ربات های چرخ دار جاروبرقی نمی توانند نیازهای شما را برطرف کنند و از کارایی آن ها راضی نیستید، موسسه ی شناختی انسان و ماشین یا به اختصار (IHMC) راه حل تازه و البته کارامدی را به شما پیشنهاد می دهد، ربات اطلس! اگرچه این ربات تصویر دقیقی از ربات های خانگی در آینده ای نزدیک را به دست نمی دهد و احتمالا راه حل های دیگری برای تمیز کردن خانه ی شما به عنوان راه حل غالب معرفی خواهند شد، اما اگر یک دست ربات انسان نما داشتید که گوشه ی خانه خاک می خوردند شاید این مورد کاربرد مناسبی برای آن ها به شمار بیاید.

بنا به گزارش آکاایران : این ربات که توسط شرکت مشهور بوستون دینامیکس برای دارپا ساخته شده است، ۱.۹ متر قد و حدود ۱۵۶ کیلوگرم وزن دارد و هدف از طراحی آن کارکرد در شرایطی است انسان نتواند در آن به فعالیت بپردازد به ویژه در مواقع بحرانی و در صورت بروز فاجعه بهره گیری از رباتی که بتواند از عملکردهای انسان یا نزدیک به انسان برخوردار باشد بسیار اهمیت می یابد. گذشته از ظاهرش، اطلس تنها ربات نیمه خودکار از نوع خود است، به عبارتی کاربر این ربات تنها باید دستور لازم را به ربات بدهد و ربات نحوه ی انجام کار را خودش در می یابد.

تماشا کنید

آکاایران: تماشا کنید: خانه تکانی ربات اطلس در آزمایشگاه

این ربات در ویدیویی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، ضمن جابجایی تعدادی از لوازم خانگی و برخی ابزارها، خانه را با جارو نیز می کشد. اگرچه دیدن این ویدیو شما را شگفت زده خواهد کرد ولی باید توجه داشته باشید که ویدیویی که مشاهده می کنید تا ۲۰ برابر سریع تر شده است و ربات کنونی نیز به صورت مهار شده عمل می کند. دردنیای واقعی ربات می بایست پس از دریافت هر دستور برای انجام هر کار مکث کرده، فکر کند، دستورات جدید را در صورت نیاز دریافت کند و سپس دوباره دست به کار شود تا در نهایت کار را به انجام برساند.

به گفته ی کاربر این ربات John Carff هدف از این کار نه تمیز کردن آزمایشگاه که اتمام مسابقه ای بوده است که دارپا در سال میلادی پیش برگزار کرده بود. بنابراین مهندسان برای اتمام کار به جای انتخاب یک کار معمولی یا خسته کننده کار جالب و البته مفیدی مثل جارو کردن را برای این ربات انتخاب کردند.

اگرچه ربات اطلس نتوانست این مسابقه را برنده شود ولی حداقل توانست با این کار توجه ها را مجددا به خود جلب کند، ضمن اینکه آزمایشگاه را هم قدری مرتب کرده است!

دانلود ویدیو

‫کاوه جهان آرای‬‎

منبع : تماشا کنید

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات