آکایران :لوگوی سی گیت
/section>

بر اساس گزارشی منتشر شده، برخی هارد دیسک های شرکت سی گِیت دارای باگی هستند که باعث بروز آسیب پذیری شده و درنتیجه هکرها می توانند به واسطه ی آن اطلاعات کاربران را بربایند.

بنا به گزارش آکاایران : اخیرا تیم CERT گزارشی را در وب سایت خود منتشر کرده که بر اساس آن برخی هارد دیسک های شرکت سی گیت دارای آسیب پذیری جدی هستند. آسیب پذیری جدید به هکرها این امکان را فراهم می کند تا بتوانند سرویس های تل نت را بر روی هارد دیسک های سی گیت اجرا کنند؛ پس از آن هکر می تواند از راه دور به هارد دیسک و اطلاعات موجود در آن دسترسی داشته باشد. 

تیم CERT اعلام کرده اند که این آسیب پذیری تنها یک نمونه از چندین آسیب پذیریی موجود در برخی از مدل های هارد دیسک شرکت سی گیت است؛ اما به هر حال این آسیب پذیری مهم ترین آن ها است، زیرا به هکرها این اجازه را می دهد تا به اطلاعات موجود در هارد دیسک دسترسی داشته باشند. این آسیب پذیری توسط یک اکانت پیش فرض وایرلس که بر روی برخی مدل های مشخص از هارد دیسک های سی گیت ارائه می شود، به وجود آمده است؛ از آنجایی که نام کاربری و رمز عبور پیش فرض این حساب کاربری root بوده و این کلمه قابل حدس زدن است، هکرها می توانند سریعا به اطلاعات موجود دسترسی پیدا کنند. 

درنهایت این مشکل باعث می شود تا هکرها اطلاعات کاربران را از هارد دیسک ها دانلود کرده یا اطلاعات دلخواه خود را در آن آپلود کنند؛ از این رو اطلاعات بسیار آسان به سرقت می رود و هکرها می توانند بدافزار و ویروس ها را نیز به همین راحتی در هارد دیسک ها گسترش دهند.

در حال حاضر مشکل به وجود آمده تنها مدل های Wireless Mobile Storage، Wireless Plus Mobile Storage و LaCie Fuel drives را که دارای سفت افزار قدیمی هستند، مورد هدف قرار داده است. از آنجایی که این آسیب پذیری به شرکت سی گیت گزارش شده، این کمپانی اعلام کرده که به زودی بروزرسانی جدیدی برای سفت افزار این هارد دیسک ها ارائه خواهد کرد؛ در نسخه ی جدید سفت افزار بروزرسانی امنیتی و پَچ ها ارائه شده است. کاربرانی که دارای هارد دیسک های سی گیت با نسخه ی فریمور 2.2.0.005 تا 2.3.0.014 هستند به آسیب پذیری مذکور آلوده بوده و باید به محض ارائه ی پچ، سفت افزار هارد دیسک های خود را بروزرسانی کنند. البته آخرین نسخه ی فریمور موجود 3.4.1.105 است که می توان آن را به واسطه ی رابطِ Seagate Download Finder دانلود کرد.

این آسیب پذیری نیز یکی دیگر از نشانه های افزایش مشکل در محصولات شرکت سی گیت است؛ این کمپانی باید هر چه زود تر به فکر ارائه ی بروزرسانی ها و جلب رضایت مشتریان خود باشد.

سمیه حسین پور

منبع :

هارد دیسک

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات