loading...
/section>

در حال حاضر سامسونگ با در دست داشتن فناوری تولید تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتر بین تولیدکنندگان تراشه ها به یکه تازی می پردازد؛ اما شنیده ها حکایت از این دارد که TSMC تایوان برای عقب نماندن از قافله درصدد استفاده از فناوری تولید تراشه ها مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری است.

 سامسونگ با تولید تراشه ی اکسینوس 7420 که مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری است، خود را از سایر تولیدکنندگان حاضر در بازار جدا کرد؛ چراکه در حال حاضر رقبای موجود در بازار که در زمینه ی تولید تراشه ها برای گجت های موبایل مبتنی بر معماری ARM فعالیت می کنند، از این فناوری بی بهره هستند. اما به نظر می رسد این کمپانی ها نیز برای حضور پرقدرت در بازار برنامه هایی را در سر دارند. براساس شنیده ها TSMC تایوان در نظر دارد تا به جای استفاده از فناوری ۱۴ نانومتر در محصولات آتی خود، مستقیماً به سمت استفاده از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری برود. سامسونگ نیز پیش تر با بکارگرفتن چنین سیاستی به جای استفاده از لیتوگرافی ۲۰ نانومتری FinFET مستقیماً به سراغ تولید تراشه ها مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتر رفت.

شنیده ها حکایت از این دارد که TSMC تولید آزمایشی تراشه های خود مبتنی بر این لیتوگرافی را از سال جاری آغاز کرده و قادر خواهد بود تا از سال آینده سفارش سایر کمپانی ها نظیر اپل و کوالکام را برای تولید محصولاتی با استفاده از این فناوری برعهده بگیرد. این حرکت چندان به مذاق کره ای ها خوش نخواهد آمد؛ چراکه سامسونگ موفق شد با در دست داشتن فناوری بهتر، دو مشتری عمده ی کمپانی تایوانی را که همانا اپل و کوالکام است، به سوی خود جذب کند. در حال حاضر کوالکام تولید تراشه ی اسنپدراگون 820 خود را به سامسونگ سپرده و اپل نیز از تراشه های A9 ساخت سامسونگ را در نسل جدید پرچمداران خود استفاده خواهد کرد.

در همین حال، سامسونگ در مسیر توسعه ی هرچه بیشتر فناوری ۱۴ نانومتری خود پیش می رود و به نظر می رسد این کمپانی تا اواخر سال آینده ی میلادی برنامه ای را برای ارتقاء فناوری خود ندارد. در ماه می گذشته سامسونگ اولین نمونه ی ویفرهای مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری خود را رونمایی کرد که بسیاری این حرکت را برای جلب نظر مشتریانی نظیر اپل می دانند تا این کمپانی به سراغ TSMC نرود. استفاده از فناوری ۱۰ نانومتری مزایایی را به همراه دارد که افزایش ۲۰ درصدی فرکانس هسته ها در کنار کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی از جمله ی این ویژگی ها است.

حسین خلیلی صفا

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات