loading...
شرکت IBM
/section>

فناوری در دنیای امروز با سرعت بالایی در حال حرکت رو به جلو است؛ اما همچنان شرکت های بزرگی مانند IBM، در پشت پرده فعالیت های خود را انجام می دهند و به آرامی در حال پیشرفت هستند. آخرین قدم IBM در واقع قدمی بزرگ در این راه است. با زومیت همراه باشید.

IBM موفق به ساخت اولین چیپ ۷ نانومتری با ترانزیستورهای فعال شده است. این دستاورد بزرگ با همکاری Global Foundries، سامسونگ و مؤسسه ی پلی تکنیک SUNY و سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری آن ها محقق شده است.

این قدم برجسته و مهم توسط IBM پیشرفتی بزرگ نسبت به چبپ های ۲۲ نانومتری امروزی محسوب می شود و به طور قطع می تواند باعث ساخت چیپ های پیشرفته در آینده شود و انقلابی در تجهیزات موبایل و پردازش ابری به وجود آورد.

در محدوده ی کوچک ۷ نانومتری باید با دیدی جدید به فیزیک سنتی ترانزیستورهای سیلیکونی نگاه شود. کاهش ابعاد با استفاده از ترانزیستورهای سیلیکون ژرمانیوم و یکپارچه سازی فرابنفش به دست آمده است. IBM مدعی است این چیپ ها تا ۵۰ درصد قدرت و عملکرد بهتری برای سیستم های آینده که از داده های عظیم استفاده می کنند و محصولات موبایل، از خود نشان خواهند داد.

سال گذشته بود که IBM از احتمال ساخت چیپ های ۷ نانومتری تا آخر دهه ی حاضر میلادی، سخن به میان آورد و این پیشرفت سریع در عرض یک سال امیدها را برای برداشته شدن قدم های بعدی بالاتر می برد. محققان معتقدند قدم های بعدی می توانند استفاده از موادی مانند سیلیکون نانوفوتونیک، گرافن و نانوتوب های کربن برای ساخت چیپ ها باشند.

نظر شما چیست؟ آیا به زودی شاهد عرضه ی این چیپ ها خواهیم بود؟

میعاد بافراست

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات