آکایران :انویدیا پاسکال
/section>

استفاده از لیتوگرافی ۱۶ نانومتری توسط TSMC تایوان بدین معنی است که مشتریان این کمپانی نیز از این فناوری بهره مند خواهند شد. در این راستا نسل جدید پردازنده ی گرافیکی انویدیا که پاسکال نام دارد از وجود ۱۷ میلیون ترانزیستور استفاده خواهد کرد.

بنا به گزارش آکاایران : پس از آنکه TSMC از بکارگیری لیتوگرافی ۱۶ نانومتری در ساخت تراشه های خود خبر داد، بسیاری تغییرات در محصولات مشتریان این کمپانی را نوید دادند. از این جمله می توان به انویدیا اشاره کرد که براساس اطلاعات ارائه شده نسل جدید پردازنده ی گرافیکی خود را مبتنی بر فرآیند تولید ۱۶ نانومتری خواهد بود که نتیجه ی آن بهره گیری از ۱۷ میلیارد ترانزیستور است. این تراشه جایگزین GM200 است.

برای درک بهتر تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در این تراشه بهتر است نگاهی به نسل گذشه ی این پردازنده ی گرافیکی داشته باشیم. در حال حاضر تایتان ایکس از وجود ۸ میلیارد ترانزیستور بهره می برد. همچنین باید به فوری ایکس AMD اشاره کرد که در آن ۸.۹ میلیارد ترانزیستور بکار گرفته شده است. با توجه به استفاده از حافظه ی  HBM VRAM با ظرفیت ۳۲ گیگابایت باید منتظر یک جهش بزرگ در عملکرد این پردازنده ی گرافیکی باشیم.

استفاده از فرآیند تولید ۱۶ نانومتری FinFET این قابلیت را در اختیار انویدیا و ای ام دی قرار داده تا تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده را به بیش از دو برابر میزان پیشین افزایش دهند. علاوه بر استفاده از ترانزیستورهای بیشتر، مصرف انرژی پایین تر نیز از دیگر مزایای بکارگیری این فناوری در ساخت تراشه ها است.

پردازنده های گرافیکی با توجه به ساختار ساده تر می توانند بهره ی بیشتری از افزایش تعداد ترانزیستورها ببرند که ترکیب این موضوع با دایرکت ایکس ۱۲ می تواند در آینده ی نه چندان دور پیشرفت خارق العاده ای را در پردازنده های گرافیکی رقم بزند.

حسین خلیلی صفا

منبع :

پردازنده ی گرافیکی پاسکال انویدیا ۱۷ میلیارد ترانزیستور دارد -


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پردازنده گرافیی

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات